2015 Yılı İçin SEO

Neydi o geçmiş yıllar. O aralar Rıfkıların sistem gelişmemişti daha. Yıl oldu 2015. SEO adına bir şeyler başarmak için artık güncel olmak, bir şeyleri değiştirmek şart.

Hemen hızlıca konumuza geçelim.

1. SSL Sertifikası ve SEO’ya etkisi:

Yok efendim seo için SSL çok önemliymiş, yok olmazsa site çıkmaz gerilermiş diyerek kişisel blog sayfalarını https’ye çeviren mi ararsın, +18 siteye SSL sertifikası alıp kuranmı ararsın Ülkem insanı bir umut hemen kendini https ardına alıp anında sitesini 1. sıraya alıyor. 🙂 Ya olumbir kere düşünsene senin siten kişisel blog sitesi, kı** kırık 3-5 yazı yazmışsın. Kullanıcı sayfanı ziyaret etmiş. Senin sayfana bir form doldurup veri mi gönderiyor? Herhangi bir ticari durum varda ödeme profili ya da kart vs mi giriyor ki tüm sayfalarını SSL’ye alıyorsun? Ya düşün bir kere. Ben altta kendi sitem Cryptosam için aldığım SSL sertifikası ve detaylarını, nasıl kurup hangi sayfaları ssl sertifikalı olarak ayarladığımı vereyim ki alakasız sitelerde artık https:// görmeyelim 🙂

SEO amaçlı kullanıyorsanız doğru SSL sertifikası kullanımı:

 • Öncelikle kullanıcılar hangi sayfalarınızdan tarafınıza ya da sitenize veri gönderiyor bu sayfaları belirleyin. (SSL sertifikası vs almadan sitenizde hangi sayfalarda iletişim forumu var, üye giriş alanı var vs. bunları belirleyin.
 • SSL sertifikasını nereden alacaksınız bunu belirleyin. Bu noktada 5 dolardan tutunda 500 dolara kadar çeşit çeşit sertifika vardır. Bu noktada otoriter bir kurumdan 256 bit SHA algoritması ile şifreleme yapan bir SSL sertifikası almanız yeterlidir. Yani 5 dolarda verseniz, 500 dolarda verseniz devasa bir E-ticaret siteniz yoksa hepsi aynı b*ok 😀
 • Ben Globessl üstünden 1 yılı 7 dolar olan bir sertifika aldım. Comodo’nun sertifikası ve yeterli. Dediğim özelliklere sahip. Site adresi şurası. Buradan “Domain Validation SSL Certificate” almanız yeterlidir. 1 yıl fiyatı 7$’dır. Ben 1 yıl için satın aldım. Öncelikle ödemeyi yapıyorsunuz sonrasında SSL sertifikası için cPanelden vsden oluşturduğunuz CSR kodunu üretip siparişi geçiyorsunuz vs. Yani SSL olayını anlamıyorsanız Hosting sağlayıcınızdan 1 adet dedicated ip talep edip sitenizi öncelikle bu ipye taşırsınız. Sonrasında da kurulumları yaparsınız. (Yakında SSL sertifikası kurulumu hakkında bir video yayınlayacağız.)
 • SSL sertifikamı sadece iletişim sayfama ve form doldurmayı gerektiren bir kaç sayfama kullandım. Diğer sayfalarımda ssl sertifikası yok ki buna gerekte yok. Yani iletişim sayfasına girince: https://www.cryptosam.com/iletisim/ https, diğer sayfalarıma girince de normal olarak yoluma devam ediyorum. SSL kurunca diğer sayfalarımda hem http hem de https sayfaları olacak ve 2 sayfa olmuş olacaktı. Bu durum clone algılanabilir diyerek diğer tüm sayfalarımda https leri düz httpye yönlendirdim. Bunuda şuradaki eklenti ile yaptım.

2. Mobil uyum ve SEO

Mobil ve tablet uyumu oldukça önemli arkadaşlar. Hatta 21 Nisan’dan itibaren sıralamalarda mobil uyum olmaması bir dezavantaj. Bu nedenle hızlı şekilde mobile geçmek şart. WordPress kullananlar için Wptouch vs gibi pluginler ile hızlıca mobile uyum sağlayıp, 21 Nisana bu şekilde girin derim. Ben bir çok sitemde bu şekilde yapacağım. 21 Nisan’dan sonra daha kullanışlı eklentiler zaten gelecektir. Ona göre reklam yerleşimi vs. si güzel şeylere geçiş yaparız. Önemli olan 21 Nisan’ı kurtarmak ise Wptouch vs kurun geçin derim.

3. 2015 Yılı için doğru SEO

Doğrudan kasıt olabildiğince doğal linklemeler. Hepimiz sonuç olarak sıralama almak ve 3-5 kuruş para kazanmak istiyoruz. Buna paralele işlemlerimizde bazen sabırsız olabiliyoruz. Şunu unutmayın öncelikle; SEO= Sabır & İstikrar. Yıkama yağlama kısmını geçelim burada 😀 Dimi len Rıfkı. Geç abi ya bunları aynen. Boş beleş tekrarlara gerek yok. 😀 Rıfkı p*pini keser tavada kızartıveririm pilavla servis ederim bak oğlum sana. Ya abi yaaa. Tamam len kes 😀

Şimdi linklemede 2015 modası neler maddeler halinde bunlara bakalım. Bu kısım azıcık karışık olduğu ve bu şekilde yazı ile uzun süreceğinden bunu size yazı olarak açıklamaya çalışacağım.

Dikkat: Alttaki resim SEO çalışmalarında kullandığım yol haritasıdır.

Seo yol haritası

Üstteki resimde her şey çok net aslında fakat doğru linkleme çalışmaları için her bir işleme resimde numara verdim. Şimdi 1 den 6’ya kadar bu numaraları açıklamak istiyorum.

 1. Forum tanıtımı demem sizi yanıltmasın. Bu bildiğiniz forum tanıtımı değil. Yani kalkıp 1 gecede aynı yazı ile 100 forum tanıtımı 5 liradan bastırmaya kalkmayın. Ökü*lüğün lüzumu yok 😀 Rıfkıylan anlatacağız ona göre hareket edersiniz 😀 Şimdi öncelikle doğallık kavramından bahsetmem gerekiyor. Şimdi R10’a girdiğinizi düşünün. Yabancı bir servis gördünüz. Çok kullanışlı bir servis. Birisi bir konu açmış ve şu şekilde bir servis varmı yaa? dedi. Bu konuyu gördünüz ve arkadaşa yardımcı olmak için bildiğiniz servisi o arkadaşa ileteceksiniz? Ne yaparsınız? Tabiki bak hacım ben böyle böyle bir servis duydum denedim. Çok güzel sende dene bunu linki : http:// bilmemne nokta com demez misiniz? Yani kalkıp bak kardeşim şu(şu linkli) servis dersiniz en fazla. Kalkıpta bak kardeşim bu sayaç servisi (sayaç servisi anahtar kelime ve o linkli) demezsiniz. Yani doğal olanı anchor kullanmamaktır forum tanıtımında. Neymiş yani forum tanıtımını yapacaksak anchor oranı bence %10 anahtar kelimeye, %50 düz urlye, %30 ise şu, bu, bu site gibi kelimelere olmalı. Bu oran değişken aslen ama sabit olan %10 civarı olan oran. Onu az tutmalısınız. Tüm yazılar özgün olmalı. Böyle basmakalıp 1 er tlye yazı yazdırmak yerine oturup şu sitenin böyle servisi var hoşmuş deneyebilirsiniz linki bu demek bence daha mantıklı. Yani yazıları öyle bir ayarlattırın ki kendiniz değil sizin sitenizi kullanmış farklı kişi linklemiş gibi olsun. Günlük standart 2-3 adet bu şekilde işlem yapabilirsiniz. 1 ayda 90 farklı siteden linkleme yapar ki bu oldukça güzel bir rakam. Unutmayın abanmıyoruz günde 2-3-4 adedi geçirmeyin.
 2. Blog yorum maddesine geldik. Backlinkte blog yorum devri bitti bilmemne gibi bir şey olamaz. Site sahipleri farklı blogları da takip edip oralara yorum gönderebilir. Blog yorum bitmiş olsaydı wordpress url ekleme olayını yorumlarda kökten kaldırırdı. Bu noktada da ufak bir püf noktası var. Öncelikle domain whois bilgileriniz gizli ise bunu açın. Domain bilgilerinde İsim soyad alanı: Samet Yiğit ise biz farklı bloglara yorum yaparken Samet Yiğit, Cryptosam gibi tabirler kullanacağız. Kalkıp beyaz eşya servisi isek; taksim buzdolabı servisi diye isim soaydı doldurursak 3 linkle bile cezaya düşebiliriz. Yapılması gereken domain whois bilgileri, wm toolsun bağlı olduğu google plus isim soyad bilgilerinin ve yapılan bloglardaki isim soyadların eşleşmesi. Bu şekilde yaparsanız doğal, anahtar kelimeye kasarsanız ceza sebebidir. Gidip yok edu, yok gov diye abuk subuk yabancı yerlere değil de, Türk sitelerine günde 1-2 adet yapmanız backlink çeşitliliği için çok faydalıdır. 2 cümle özgün yazın birde. Kopya olmasın. Sıkın aq g*t*nüzü azıcık 😀 Blog yorum olayına toplist, firma listeleri gibi şeyleride dahil edelim. Bunlarda benzer şekilde 1 erli 2 şerli yapılabilir. Yani azı faydalı çoğu zararlı. Günde 1 adet firma tanıtım listesine veya topliste eklememizi yapabilir. Bu oranda bence faydalıdır. Sonuçta çeşitliliktir.
 3. Video backlink olayını anlatmıştık. Buna paralel günde 1 kaç adet video eklemek size avantaj kazandıracaktır. Hatta bunlardan bazı videolara da o konudaki şekilde çalışmalar yaparsanız bu video backlink işi tadından yenmez. Pdf backlink vs gibi çeşitler de aynı şekilde ve onlarıda burada vermiş olalım. Günde 1-2 adet. Yapılacak olan bu.
 4. Google plus sayfası, Twitter, Facebook, Pinterest, Instagram bence şu an sahip olunması gereken sosyal medya hesapları. Buralara 3-5 er cümle özgün cümleler ile işi otomatiğe bağlamadan paylaşımlar yapmalıyız. Her 10 paylaşımdan 3 adedi hem kullanıcıları sıkmaz, hem de etkiyi artırır. Yani her paylaşım linkli olan bir facebook sayfasını siz takip edermisiniz? Etmezsiniz bu ne aq der takibi bırakır geçersiniz. Bu şekilde düşünün.
 5. Üstteki işlemleri 1 ay uyguladık. Genel bir otoriteleşme başlattık ve konularımız geçmişe nazaran yayınlayınca daha üstlerden sıralama almaya mı başladı? Bu noktadan sonra anahtar kelimelerde yükselmek için gerekli darbeyi vuracağız arkadaşlar. Ben bunu ana sayfadan linkleme ve tanıtım yazıları ile sağlıyorum. Bak bu web sitesi forumlarda tutuldu, farklı kişiler bunun hakkında sorular sormaya ve konuşmaya başladı. Sonra bak aaa adamlar sitelerinde de bu servisleri tanıtmaya başladı gibi bir hava oluşturuyorum. Ana sayfadan linkleme olayı şöyle ki: Sitenin sadece ana sayfasından görünebilecek şekilde linki veriyorum. Örneğin kelimem elma ise ana sayfada görünecek şekilde (wp de home.php veya index.phpye ekliyorum) sitemizde elma yazıları için teşekkürler deyip elma kelimesinden linki basıyoruz. Ara ara varyasyonlar kullanarak ta doğallığı artırıyorum. Yani En iyi elma sitesine teşekkürler, Elma yazıları için bilmemnenokta.com a teşekkürler. (Burada hem elma hem bilmemnenoktacomu linkliyorum.) Kiminde title kullanıyorum kiminde kullanmıyorum. Olabildiğince değiştiriyorum her linklemede. Kiminde ELMA kiminde Elma kullanıyorum vs. Ana sayfadan linklemelerde sağlam sitelerden yapılan çıkışlarda ana kelimeye veriyorum onuda belirteyim. Yani elimdeki dandik siteden vereceksem Elma sitesi kelimesine verirken, sağlam sitemde direk elma olarak çıkışı yapıyorum.
 6. Tanıtım yazıları bence oldukça riskli. Ben ana sayfadan linklemeyi daha sağlıklı buluyorum. Tanıtım yazısı da kullanıyorum fakat farklı bir yöntemle. Burada sürekli tanıtım çıkılmış sitelerden kesinlikle tanıtım yazısı almıyorum. Genelde kendime ait geniş bir site ağı var ve oraları linklemeler için kullanıyorum. Bunların tamamı paravandan öte kendi içinde kazançlı vs ana siteler. Alt bölüme anlayabilmeniz adına hit grafiğini atıyorum.
  Siteler sayaç
  Hava atıyor gibi oldu buda aq:D Herneyse kısaca paravan işi çöp site ise hiç bulaşılmayacak bir iş. Adam gibi sosyal medyaları olan, kendi kazançları ve takipçisi olan siteler olursa güzel etki gösterir. Bunlarda da sürekli anahtar kelimelere çıkmıyorum. Yabancıların bloglarını incelerseniz;
  1. Bilmemne hakkında bilgi şurada (Direk komple bu cümle linkli)
  2. Bu kondua daha kapsamlı bili (Komple cümle)
  3. Buda bizim siteye link (Komple linkli)
  şeklindedir. Bende otoritelere çıkış yapıyor kendi sitemide arada kaynatıyorum. Kalkıp ana kelime ise direk elma kelimesine link almıyorum. Ha alıyorum ama Elma deyip kendime, Diğer elma resim deyip 2. otoriteye, 3. bir elma resmi deyip 3. otorite siteye çıkış yapıyorum. (Otoriteden kasıt wikipediaya vs ye.)

2015 yılı için yaptıklarım buraya kadar idi. Ama son zamanlarda farklı bir ışık yandı kafamda. Onuda alt bölümde sizler ile paylaşıyorum.

Daha önce hiç uygulanmamış bir SEO yöntemi daha uyguluyorum:

Şimdi benim bir hipotezim var. Google botları bizden ne istiyor? Kullanıcıların sitemizi gezince içeriğimizi faydalı bulmasını ve hemen çıkmamasını? Marka adımızla, site adımızla yapılan aramalarla kullanıcıların sitemize girmesini markalaşma sinyali olarak algılıyor? Gözünü ağartma olum algılıyor işte:D Ben burada günlerce düşündüm. Bunu doğal olarak nasıl sağlarım. Nasıl sağlarız Rıfkı diye diye Rıfkıyla demlik demlik çay içtik hatta. Rıfkı yanında gözleri ağartmış ekrana bakıo: Aynen abi sen çabaladın kafa patlattın diyor. 😀

Bu durumu sağlamak için öncelikle ucuz trafik kaynağı gerekliydi. Araştırdım ettim link kısaltma servisleri ile 1k trafiği 1 dolara alabilmek mümkün. Bunun için gittim adflydan bir advertiser yani reklam veren hesabı açtım. Vs vs en iyisi bu mevzuyu da madde madde vereyim ben. 😀 Abi aq maddesine sı**cam çay doldur bana diyor Rıfkı 😀 (Çayları doldurduk :D)

Çay ve SEO
Çayı demlemediyseniz demleyin hacılar:D Unutmayın ince belli klasik bardak olsun. Standartta ben hayatta büyük bardakta çay içmem ama şu an öyle denk geldi 😀 Bide elim mor gibi çıkmış. Işıktan 😀
 1. Adfly’ ın sitesine gidin ve hesap açın. (Advertiser olarak.)
 2. 1 adet kullanmadığınız domain belirleyin ve sağlam bir host açın. Host harbiden sağlam olsun. (Domaini “Godaddy 0.99 code” aramasını yapıp googleden kod bularak 3 tl gibi bir rakama kaydedebilirsiniz.)
 3. Domain ana sayfasına basit bir html şablon atıp sitemiz yapım aşamasında yazın.
 4. Whois bilgilerini gizleyin. Bu domaini farklı amaç için kullanacağımızdan gizleyin derim. İletişim sayfası vs hiç bir şey olmayacak. Domain sizide çağrıştırmasın. Yani gizlenin iyice 😀
 5. Şimdi örneğin bizim yemek tarifleri üstüne bir ana sitemiz var. Buranın kitlesi kimler? Bayanlar. Bayanlar nelerden hoşlanır? Takılardan, altından. Ödül belirleyin. Ödülümüz küçük altın. Yo yo küçük altın değil yarım altım. Böyle durumlarda psikolojik hareket etmek gerekli. Klasik veya sıradan şeyler bu yalandır hissi uyandırırken, sıradan olmayanlar aynı hissi uyandırmaz. (Bkz. İnsan ve Davranışı Kitabı)
 6. Basit bir html şablon indirdik. Gelelim olaya. Biz bu kolpadan açtığımız site ile adfly da reklam vereceğiz. Ama linkli, bannerli vsli bir reklam değil. Dikkatlice alt aşamaları okuyun. Şablonumuzu olabildiğinde kısa tutuyoruz. Örneğin: Google’ de bilmemne nokta com (metin ile değil bu site ismi gibi kısımları resim olarak ekleyin. Botlar okumasın.) aramasını yapın ve sitemize girin. Sitemizdeki sayfaların birine küçük altın resmi gizledik. Resmi bulup tıklayıp formu doldurup kargo bilgileri ile bize ileten ilk kişiye  kargoda bize ait olmak üzere 1 adet yeni tarihli yarım altın veriyoruz deyin.  (Detay vermek gerçeklik ve ben kazanabilirim hissini pekiştirir.. Burada detayı verin yani kargo vs.) Verilen ödül örneğin siteniz bir yemek tarifi sitesi ise küçük altın, erkeklere yönelik bir site ise Cep Telefonu, Çocuklara yönelik ise DVD li PES 2015 olabilir. Yani site türümüze göre ziyaretçi çekeceğiz. Oyun sitemiz varsa ona çocuk küçük altın kazanayım diye girmez  yani 😀 Bu sayfanın yönetimi bizde her gün bu sayfadaki kelimeyi değiştireceğiz. Bir gün bilmemne nokta com, bir gün bilmemne (sadece ana site ismi) gibi gibi. Unutmayın. Bu sayfada kendi ana sitemize ne bir link, ne bir banner hiç bir şey olmayacak. Siteismi metin olarak bile geçmeyecek. Elma kelimesini arayıp gelin derkenki elma bile resim değil imaj olarak olsun. Hatta sayfaya altının linkini ekler camtasian studio ile tutar video olarak çeker o sayfaya videoyu direk eklersiniz o daha da oranı artırır. Altın veriyoruz der. Altına direk videoyu eklersiniz %3 lük oran tutar 6 ya çıkar. Buda 1 dolara 60 tekil demek. Bu oluşturduğumuz sayfa sitemiznoktacom/elma gibi gibi olabilir. Bunu komple botlara robots.txt ile noindex edin. Yani hiç bir botu sokmayın o siteye. Şimdi sonuç olarak ne yaptık?: Google bizden kullanıcılar aramalar ile marka odaklı vs aramalar ile sitenize girsin, faydalı bulsun ve oldukça fazla sayfa gezsin bende sizi çıkarayım demiyormu? Diyor. Biz adfly üstüne linksiz vssiz bir reklam çıktık. Adam bu siteye girdi. Bu site bizim ana sitemizde değil kolpa bir site. Baktı altın reklamını gördü. Oran 100 kişide 3 kişi diyelim. Bu 1000 de 30 kişi eder. Her gün 1 dolar karşılığında 30 kişi sitenize girip harıl harıl bir altın resmi arayacak icabında sitenizin tüm sayfalarını tarayacak mı? Tarayacak. Google ne diyecek. Rıfkı ne diyecek kısaca? Abi aynen şunu derim diyor Rıfkı: Vay aq adamdaki siteye bak be. Adam bir girdi ürün sayfalarından iletişim sayfalarına kadar sitenin resmen aq*ydu. Tüm sayfaları gezdi derim abi diyor. Günde 1 kerede marka odaklı kelimeyi değiştirdikmi iş tamam. Hatta günde 2 tur 1 dolar verilir. 1 inde Cryptosam, birinde cryptosamnoktacom, birinde wwwcryptosamnokta com gibi gibi aramalar yaptırılır. Ha ödül verilir mi? Orası size kalmış arkadaşlar. Ben olsam o 30 kişiye boşa kürek çektireceğime hakikaten sayfaların birinin içine tıklanabilir bir bağlantı koyar, onuda google forma bağlar bir form oluşturur ufakta olsa bir hediye gönderirdim. Yoksa gönlüm elvermez ve bu durum etik olmaz. Bunuda burada belirtmek istiyorum. Bu yöntem ile günde 1 dolar harcayarak ayda 30.000 tekil kişi, 30k kişiden %3 lük oran ile 900 kişiyi tamamen sitemizde gezdirebiliriz. Emin olun deneyin sıralama olarak etkileri sizin açınızdan hoş olacak. Botlar şunu da düşünebilir; bu adam tüm şehirlerde el broşürü dağıtıp sitesini tanıtmış, ya da tv ye reklam vermiş vs diyebilir. Bu bizi ilgilendirmez. Biz hiç kesmeden devam edersek, sitemize giren kişi sosyal medya iconlarımız ile de etkileşimde ara ara bulunursa ayda 30 dolara bir siteyi markalaştırıp otoriteleştirebiliriz. Ben özellikle ilk sayfada olup yükselemeyen, hızlı otorite yapmam gereken sitelerde bu planladığım olayı kullanmayı düşünüyorum. Umarım sizlerinde işine yarar. Yöntemi ingilizce sitesi olan ingilizce sitesine abd trafiği alarak, almanya hiti olan almanya hiti alarak uygulayabilir.

Şimdi adfly olayıda bittiğine göre genele bakalım:

İlk maddeler ile otoriteleştirme adımlarını forum tanıtımla vs ile attık. Backlink olarak işlemleri uyguladık. 1 ay boyunca forum tanıtımdan sonra ana sayfa linkleme ve tanıtım yazısı olaylarını uyguladık. Sitemiz belirli bir otorite kazandı. Sonrasında markalaşma sinyallerini vermek içinde adfly yöntemini uyguladık ve tüm işlemlere rutin olarak devam ettik. Pat diye çalışmaları veya trafiği kesmedik. Bir de bakmışız arkadaşlar 2 ayda otorite, marka değeri olan, günde güzel hitli bir sitemiz olmuş. Trafik belirli düzeyi aşınca adflyı kesermisiniz kesmezmisiniz o size kalmış. Sonuç olarak markalaştınız ve daimi sıralamalarınız oldu. Ha bu arada adfly a takılı kalmayın farklı kaynaklarda olabilir. Tek şart sitenize gelen kişinin google üstünden geliyor olması.

Haydi selametle.

(Rıfkı’nın kişisel notu: Abi yazıyı beğendinse şu solda tam ortada pi**min altındakilere bassana beee. Hadi be abi. Bo**nu yiyim bas 😀 )

39 yanıt

 1. Eğlencene saygım var fakat yazılarının bazı kısımlarına katılıyorum bazı noktalarına katılmıyorum.

  1. Hayırlısı olsun. Elbette eleştirilere açığız. Sonuçta insanız. Genel olarak deneyip fayda sağladığım şeyleri paylaşmaya çalışıyorum. Ama bariz gördüğün hata vs. olursa buradan yorum olarak iletirsen doğrusunu bende diğer yazıyı okuyan arkadaşlarda öğrenebilir.

 2. dostum beni yanlış anlamada. anlattığım herşeyde işin üçkağıdına kaçmışsın bunları yapıp başarılı olabiliyorsan bilemiyorum.

  1. Hakan hocam adfly hariç burada etik olmayan bir mevzu yok. Adfly da da karar size ve insaniyetinize kalmış. Ben yazıda da belirttim. Hediyeyi ufak tutar harbiden verirdim. Bu nedenle yazıda güncelleme yapıp o kısmı bold yaptım. SEO zaten külliyen dediğiniz tür bir şey. Önemli olan işin içine insan giriyorsa etik olmak. 😀

 3. maili görünce koşa koşa geldim abi 😀 Seo açısından çok faydalı bir yazı olmuş. Bu markalaşma olayını çok kafaya takıyordum bu aralar yavaş yavaş gidip bir anda su üzerine çıkmak istiyorum. Aynen bu tarzda bir iki fikrim daha var. insanların sitemi aratmaları için. Senin yöntemin ufkumu biraz daha genişletti. eyw hocam yeni yazınızı bekliore

 4. Ben bu adfly olayini 40 sene dusunsem aklima gelmezdi. Bu olayi yaptik mi illaki bi altin vercez, sahsen vermesem huzursuz olurum. Ama verirsem de cok para gider 😀 En kotu yarim altin vereceksin o da cok para, ceyrek altina cogu kisi burun kivirir siteden hemen cikani da olur. maillerini bekliyorum reyiz

  1. Altın ne olur yarım değil çeyrek olur, o da olmaz gram altın olur vs. Ya da makyaj seti olur, dikkat çeken fiyatı uygun ama tr de bulunamayan bir ürün olur. Olurda olur.

 5. Ben de maili görünce direk geldim. Baya mantıklı geldi, denemeyi düşünüyorum. Teşekkürler 🙂

  1. Hadi hayırlısı bakalım. Durum hakkında buradan da bilgi verirsen sonuç ne oldu vs. diğer kişilerde faydalanabilir.

 6. Samet abi yine mükemmel bir yazı olurda site kapanırsa diye bütün sayfayı arşivime çoktan attım bile

 7. Adfyly olayında kullanıcının her sayfamda 2 saniye geçirip bütün sayfalarımı gezemesindense tek bir sayfamda 2 dakika geçirip çıkıp gitmesini tercih ederim. Kullanıcı 2 dakika geçiriyorsa o içeriğim faydalıdır, 2 saniye geçiyorsa çöp. Ben Rıfkı olsam böyle düşünürdüm yani.

  1. Adfly olayında her sayfaya 2 saniye bakıp çıkmaması için kullanıcıların, sitede ufak bir metin olarak altın yazdık gibi, ya da küçük şekilde sitemizde bir sayfaya altın yazdık gibi gibi belirtirseniz, kullanıcı detaylarda arayacağı için her sayfada geçecek süre o denli artacaktır. Ha site 50 şer kelimelik dandik yazılardan ibarettir; o zaman ona göre bir strateji belirlemelisiniz. Kısaca ben bir fikir attım ortaya, olduğu gibi değilde harmanlayıp uygulamak, fikri kapıp almak önemli olan.

 8. Merhaba, okadar şey yazıyorsunuz aylık nekadar kazanıyorsunuz? Yanlış anlamayın ama okadar çok insan varki sizin gibi 1500 kelime makale yazmıyor ama aylık 10 -20 bin lira kazanıyor.

  1. Bildiklerimi ve denediklerimi paylaşmaya gayret ediyorum. Yani Allah bol kazanç versin kazanan kişilere. Hepimize o denli kazanabilmeyi nasip etsin.

   Yani ben yazıyorum ama 50.000 lira para kazanıyorum gibi bir iddaam yok. Yarış halinde olan, bildiklerini esirgeyip sır gibi saklayan, dini imanı para olmuş biri değilim. Hayatımı idame edecek bir miktar kazanıyorum ve çok şükür yetiyor.

 9. Hocam merhaba, öncelikle yazılarınızı ve yaptığınız işleri gerçekten taktir ediyorum, emeğinize sağlık. Benim bir sorum olacak, yeni açılmış genel tarzda bir paylaşım blogu için bu link alımlarına, forum tanıtımına ve imleme olaylarına ne zaman başlamak gerekir?

  1. Çok ufak şekilde ilk indexleri aldıktan sonra başlıyorum ben. Sonuç olarak doğal olanı insanlar bir site açınca arkadaşlarına ve çevresine bunu duyurur. Sosyal paylaşımlarla başlangıç yapılır, forum tanıtım vs ile devam edilebilir yola.

 10. Merhaba Samet bey;

  Sizinle daha önce bir konu akabinde çalışmıştık. O konuştuğumuz konuları uygulamaya başladım. Bu konunuzu daha önce uyguladım. Fakat seo ile ilgili paylaştığın konunun altındaki yorumda her site için 5. maddenin uygulanabileceğini söylemişsin. Benimle olan görüşmende bir seo firmasının bir taktiğinden bahsetmiştin. Bu 5. madde deki aynı taktik mi acaba? Biraz daha açmak mümkün müdür bu maddeyi?

  1. Merhaba. 5. maddede onlar farklı bir yöntem uygularken ben onu varyasyonlu olarak genişlettim. Yani dediğiniz şekilde fakat az daha gelişmişi diyelim. Anlattığım şekilde uygulayıp kelimelere yayın Yaşar bey. İyi çalışmalar.

 11. Merhaba ustam

  Ustam bilirsin wpde jetpack eklentisi var. Bu eklentide duyuru bölümü var. 6 tane sosyal paylaşım sitesine siteni bağdaştırıp yazdığın yazıların anında bu sosyal medya hesaplarında paylaşılmasını sağlıyor. Ben 6 hesap açıp bağladım. Şuan her paylaşım anında face, tw, linkedin, g+,tumb gibi sitelere gidiyor.

  Ama ben sosyal medyayı aktif kullanmıyorum. Yani takipçim yada etkileşimim çok değil. Yani oralardan hit gelme ihtimali çok düşük hatta yok. Durum bu iken paylaşım yapmamın bir sakıncası olur mu ? Spam algılanır mı ?

  Sadece index hızımın artması ve en azından birazcık sosyal medyam olması açısından bunu yapıyorum. Şunu da belirteyim sosyal medyayı aktif şekilde kullanma imkanım yok. Tek yapabileceğim takipçi ve begeni kastırmak bunun haricinde hiçbir şey yapamam.

  Şimdi bütün otomatik paylaşımları kapatayım mı ? Yoksa 5k begeni takipçi çekip paylaşımlara devam mı edeyim. Yani sonuçta bu da bir backlink. Etkisi az olsa da bulunsun.

  Not: Sitede tamamen seoya uyumlu özgün içerik paylaşılmakta.

  1. Selam. Takipçi ve beğeni kastırma. Ara ara da olsa özgün paylaşımda yapmaya çalış. Benim önerim tumblr bunu kapat. Geçmiş paylaşımları da sil ki spam algılanmasın. Diğer sosyal hesaplarında sıkıntı olmaz ama tublr kötü etki edebilir ters tepebilir.

   Yapay bağlantı beğeni vs. alma işlerine hiç para harcama derim.

   1. Doğru ustam tumblr aslında bir paylaşım sitesi değil de blog. Yani sürekli aynı içerikleri paylaşmak sıkıntılı olabilir dediğin gibi. Ama diğerleri koskoca siteler içinde verilen bir sayfa. Sanırım bu yüzden tumblr ı sakıncalı saydın. tumblr subdomain veriyor ve paylaşımlar oraya düşüyor. Her subdomain sıfır site gibi değerlendiriliyor. ama face mesela verilen bir sayfa sadece binlerce sayfanın içinde bir sayfa hep kopya aynı olsa da çok sıkıntı yapmaz. Ustam yanlış anlama ezbere olmasın diye ayrıntılı soruyorum.

    Bir de arada özgün paylaşım yapmaktan başka yapılabilecek bir şey var basitten. Pakette almicaz.

    Teşekürler.

 12. hocam ad fly ve ana sayfaya link ekleme kısmını tam anlayamadım. Ana sayfaya link verirken kendi ana sayfamızdan elma kelimesine link vereceğiz başka sitelerde tanıtım yaparken mi elma kelimesi üzerinden kendi sitemize link vereceğiz.

 13. Şimdi bir oyun sitesi açsam sizce misal veriyorum amacım doktor oyunları kelimesinde ilk 3 e girmek. Sizce bunun için misal doktoroyunlaricom alınmıştır uzantıyı .info yada .biz gibi bir uzantı yapmammı işleri kolaylaştırır yoksa uzantının .com olucağı ama anahtar kelimemle pek alakası olmayan fakat biraz akılda kalıcı .com bir domain almam mı işleri daha çok kolaylaştırır.

  1. 2 side olur. Ben .biz ve .info domainleri seviyorum. Tercih senin ben olsam .info veya biz alır geçerim. O tarz bir info sitem var ve 20 içerikle sabit 100 tekilim var. Günde 5-6 tık alıyor 3 tl günlük geliri var. Yani bence kullanılabilir.

 14. Türkçe karakterli bir domain alsak bize bir sorun oluştururmu yoksa normal deomainden bir farkı olmaz mı ?

 15. Merhaba Samet bey,
  Uygun fiyatlı en iyi VPS önerisi (Hosting fiyatına VPS) isimli yazınızı okudum. Sanırım şu anda bu siteniz için cloudflare firmasının bir planını kullanıyorsunuz. SEO uyumlu denilen VDS firmlarını tespit etmekte zorlandığımı belirtmek isterim. Türkiye’de A class bulunmuyor
  sadece C Class IP olduğu yazan bazı yazarlar görüyorum. Aslına bakarsanız, bir çok farklı bilgi dolaşıyor..
  Bu tarz yerli ve yabancı VPS firmalarını tespit edebilmek için, referans kişiler dışında, kontrolünü sağlayabileceğimiz yöntemler neler olabilir?
  Tabiiki Fiyat/Performans olarak bakmak gerek, ancak eğer mümkün ise, en başarılı SEO uyumlu VPS firmaları şunlardır şeklinde bir paylaşımda bulunabilir misiniz?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna Benzer Yazılar

CyberPanel kurulumu
Linux

CyberPanel Kurulumu

Yıllarca cPanel ve diğer kontrol panellerine yüzlerce hatta binlerce dolar ödemek zorunda kaldığım için CyberPanel’i ilk duyduğumda oldukça heyecanlanmıştım. (Yıllar öncesi CyberPanel ilk çıktığı zamanlarda).

2020 SEO
SEO

2020 Yılı İçin SEO Çalışması Rehberi

Son yazıyı yazalı baya olmuş. Hem şöyle içimizi dökelim, Seo’da neler olup bitmiş bildiklerimizi veya öngörülerimizi yazalım, hem millet ne yapıyor ne ediyor bir bakalım