Baştan sona videolu cPanel sunucu kurulumu ve ayarları

Merhaba arkadaşlar. Öncelikle gecikmeli bir yazı yazdığım için özür dilerim. Nişanlandım ve bir taraftanda düğün hazırlıklarına daldım derken gerçekten yoğun bir süreç geçirdim. Bu süreç içinde ne yorumlarınıza yanıt verebildim ne de yeni bir yazı girmeye zamanım oldu. Arkadaşlardan bazıları yazı biz hazırlayalım yorumlara dönelim demiş olsada kimseyi yanlış yönlendirmemek adına buna izin vermedim. Rıfkıyla kısaca yoğun bir süreç yaşadık. Ama bunun telafisini yapacağız ve sizlere video ve yazı olarak bu aralar doyurucu bilgiler vereceğiz.

cPanel sunucu kurulumunu ben r10 gibi sitelerde ücretli olarak veriyordum. Yaklaşık bu konuda 8 yıllık bilgi birikimim var. Yaptığım ayarları birebir yaptığınızda piyasadaki çoğu script ile sıkıntı yaşamazsınız. Konuyu dahada uzatmadan baştan sona cPanel sunucu kurulumu videosunu veriyorum.

Videolu cPanel sunucu kurulumu ve ayarları

Video içi bilgilendirmeler ve gerekli dosyalar:

1. Video içinde kullanılan vps firması ve oradan vps satın almak için ilgili yazım şurada.

2. Video içinde cPanel kurarken verilen komutlar altta. Komutlar hariç kapsamlı cPanel kurulumunu şurada komut olarak anlatmıştık.

mkdir /home/cpins
cd /home/cpins
wget http://layer1.cpanel.net/latest
sh latest

3. Disable_functionsta kullandığım liste alt bölümde.

shell_exec,ini_get_all,hopenbasedir,symlink,system,dl,passthru,cat,exec,popen,proc_close,proc_get_status,proc_nice,proc_open,escapeshellcmd,escapeshellarg,show_source,posix_mkfifo,mysql_list_dbs,get_current_user,getmyuid,pconnect,link,pcntl_exec,ini_alter,leak,apache_child_terminate,posix_kill,posix_setpgid,posix_setsid,posix_setuid,posix_getpwuid,proc_terminate,syslog,stream_select,socket_select,socket_create,socket_create_listen,socket_create_pair,socket_listen,socket_accept,socket_bind,socket_strerror,pcntl_fork,pcntl_signal,pcntl_waitpid,pcntl_wexitstatus,pcntl_wifexited,pcntl_wifsignaled,pcntl_wifstopped,pcntl_wstopsig,pcntl_wtermsig,openlog,apache_get_modules,apache_get_version,apache_getenv,apache_note,apache_setenv,virtual,user_dir,ini_restore,dl,pfsockopen,syslog,leak,proc_nice,proc_terminate,pcntl_exec

4. Son aşamada Nginx kurulumunda kullanılan komutlar alt bölümde. Eğer kaldırmak vs isterseniz bu konuda tam nginx yazım şuradaydı.

cd /usr/local/src
wget http://nginxcp.com/latest/nginxadmin.tar
tar xf nginxadmin.tar
cd publicnginx
./nginxinstaller install

Videoyu tam olarak izlerseniz üst bölümdekiler hariç gerekli şey yok. Kapsamlı bakayım ben derseniz hepsini farklı sayfalarda anlatmıştım bakarsınız. Fakat karmaşa olmaması adına bu sayfada derledim topladım tümünü.

108 Yorum

Yorum Yapın
    • Merhaba Ömer hocam. R10 gibi forumlar var oralarda sponsor host hesapları var. Bir bakın derim. Severek sponsorluk sunuyorlar. Oldukça yardımsever ve işini temiz yapan Hostingci arkadaşımız var orda.

 1. Daha videoyu izlemedim Samet, “Nişanlandım” metnini okuyunca hemen tebrik edeyim dedim.

  Allah, hayırlısı ile tamamını edersin Samet, darısı başımıza :D.

 2. Ellerinize sağlık çok yararlı bir anlatım olmuş. Bende sitemin devamlı dalgalanmasından yavaşlayıp durması ve anlık düzelmelerinde yavaş yavaş yoruldum. Trafiğe bakarsan 10gb icraata bakarsan %1 devamlı sağolsun arkadaşlar limit düzeltimi yapıyorlar fakat sanırım cpu yüklenmesin diye biraz kasıyorlar. Bu nedenle vps satın alarak ufaktan başlamayı düşünüyorum. Hatta 2 domain nim aynı siteme gidiyor bunlardan birini ayırp sitemin kopyasını tabii temasını değiştirerek sizin tavsiye ettiğiniz vps de yayınlamayı düşünüyorum. Prestashop 1.5.4.1 kullanıyorum ve sunucudaki kullandığım yer yaklaşık 3 gb . Tavsiye edebileceğiniz en pratik taşıma şekli konusunda yardımcı olabilirmisiniz acaba? Birde diğer sunucuda bir sabit ip im bulunmakta bu sunucuda 2 yada 3 site kurmak istiyorum farklı sabit ip alabilirmiyim yoksa sadece 1 sabit ip ile mi yayın yapabiliyorum. Biraz uzun bir soru oldu hocam kusurabakmayın biraz acemiyim. Hoşgörünüze sığınıyorum. tekrar yardımlarınız için teşekkür ederim. çalışmalarınızın takipçisiyim.

  • Taşıma için cpanelde full backup alarak diğer sunucuda home dizini içine atıp whmde solda Cpmove olarak aratın ve ordan yedeği kurun. En hızlı böyledir.

   Bu benim kullandığım firma tek ip verir. Tüm siteleriniz tek ipde durur.

 3. Eline sağlık. fakat bir problemim var.
  Adımları birebir takip ettim. Herşey sorunsuz kuruldu.
  Wordpress kurunca tema/plugin/upload vs. yapmaya çalışınca FTP bilgisi istiyor. (bazı ucuz hostlarda daha önce başıma gelmişti sürekli ftp bilgisi girmek çok uyuz ediyor adamı) Google’da arattım chmod 777 vs. işe yaramıyor, server per­mis­sions farklıymış ondan oluyormuş. ()
  Tek bir site için olsa şöyle bir çözüm var.
  groupadd wordpress
  useradd -G wordpress
  chmod -R 775 /wp-content/
  chown -R apache:wordpress

  Ama bu vps’e sürekli wordpress kurulucak ve her seferinde bununla uğraşmadan bu sorunu ortadan kaldırıcak whm’den bir ayar vs. var mı?
  Sen de wordpress kullanıyorsun bu sorunu nasıl aşabildin hocam ?

  • Koray şunu ekle wp-config içine üst kesime doğru db bilgilerinin hemen üstüne.
   define(‘FS_METHOD’, ‘direct’);
   çözülecektir. Sunucu tabanlı yapma işlem derim güvenlik zaafiyeti olabilir.

   • Şimdiye kadar aldığım tüm hostinglerde hostagor,godaddy,bluehost,wpengine vs. hepsinde localhost’taki gibi sunucu tabanlıydı. FTP bilgisine vs. gerek yoktu.
    Tamam benim için sorun değil FS_METHOD yapabilirim ama wordpress için host verdiklerim var. Kesinlikle FTP bilgisi istemeden bunu nasıl yapabilirim acaba? WHM panelde apache kısmında güvenlik için seçtirdiğin özelliklerden birisi yüzünden mi böyle oluyor acaba.
    Bu konuda yardımını rica ediyorum hocam.
    Teşekkürler.

    • Koray hocam fs_method. Kullandığımız güvenli olan yöntem bu. Eğer belirlerseniz burada yazabilirseniz uygulamak isteyenler uygulayabilir.

 4. merhaba hocam sizinle aynı anda herşeyi yaptım cpanel kurulumunu fakat ben domainime whmcs kurmaya çalıştığımda veritabanı bilgilerini giriyorum install dediğimde aşağıdaki hatayı alıyorum ; İlk kez whmcs kurulumda bu tip hata aldım yardım ederseniz sevinirim iyi çalışmalar ;
  Errors Occured

  Please open a ticket with the debug information below for support

  File: upgrade362.sql
  Line 96 – The used table type doesn’t support FULLTEXT indexes
  Installation Complete

  Here’s what you should do next:

  1. Delete the Install Folder

  You should delete or rename the install directory.

  • Kurulmuş ama The used table type doesn’t support FULLTEXT indexes bu hatayı almış görünüyor. Bu scriptle ilgili bir durum. Standart işlemleri aynı şekilde yapmışsanız hata almamalısınız. Aynı optimize ile yıllarca whmcs kullandım çünkü.

 5. 1. Kardeş videoyu izledim saniye saniye durdura durdura her şeyi aynen yaptım fakat ns1 ıp adresi tanımlı gözüküyor ns2 de Sorry, you are out of IPs to assign as nameservers. yazıyor çözemedim bir yardım ediversen olmamı:(

  2 . networksolutions firmasında domain adresim ns1 ns2 girer iken ıp adresi istiyor fakat elimizde tek ıp olduğu için ikisinede aynı ıp giriyorum mecburen bunuda kabul etmiyor illa değişik olcak diyor bu konudada yardım lütfen.

  3 gün oldu vps alalı 3 gündür site kapanmasın korkusu ile yönlendiremiyorum bile birşeylerin hatalı olduğu hissine kapıldım:) zaten whm ns2 sorununu çözsem bu kez tek ıp adresiyle networksolutions firmasında olan domainime ns1 ns2 aynı ıp nasıl giricem:)

  lütfen bir el atı ver kardeşte rahatlim yaw:) anlat sen ben tek tek uygularım:)

  • 1. Alan adı firmanda muhtemelen yanlış bir şey yapıyorsun. ns1 ve ns2 ye aynı ipyi vermeyi dene Coşkun.
   2. Network Solutions da olsa ns1 ve ns2 ye aynı ip girilebilir. Olmazsa 2. bir ip varsa sunucuda onu gir. Yok halen olmuyorsa nameserver tanımlama yerini bulamamışsındır Network Solutions’da.
   3. Rahat ol tek nsde olsa siten çalışır. Vakit kaybetmeden taşı yani.

 6. Hocam merhabalar,
  whm/cpanel kurulumunu bitirdim şimdi herşey düzgün bir şekilde kuruldu video ile adım adım yaptım.
  Sorum ise şu;
  Benim bir domainim var bilmemnenoktacom gibi ben Whm’deki Create a New Account kısmından olusturduğum pakete aynı videodaki gibi ekliyorum bunda sıkıntı yok eklediğim bilgi ile cpanel giriyorum bundada sıkıntı yok.

  Asıl sorunum ise tam olarak şu ;
  Aldığıma domaine sunucumun dns adresini veriyorum şu hatayı alıyorum ;

  Sunucumun IP adresinide verdim dns kısmına bu seferde yanlış girdiniz diyor.

  Bir yerde hatamı yapıyorum acaba ?

  Bu resimde yazdığım dns whm panel kurulumdaki stepler vardıya hocam Step 2 ‘deki this servers hostaneme yazan kısım yani oda doğru.

  Çok teşekkür ederim beklmedeyim.

  • Enes nameserver yönetimi alanına tıkla. Ordan nslere ip atayacaksın. Sonrasında o olduğun ekrandan dnsleri değiştireceksin. Resme baktım yorumundan silim.

   • Hocam Merhaba,
    Yonetim kısmından dediğiniz gibi yaptım şu şekilde

    Sonrasında oldugum ekrana gelip yazdığım zaman yine aynı hatayı aldım.

    Hocam birde ek bilgi olarak söyliyim devbilmemnenoktacom adında bir domainim yok normalde bunla bir alakası olabilir mi ? whm kurarken o steplerde felan direk yazdım.

    • Enes devbilmemne orda olmamalı orda bir sorun var. orda ilk boşluğa ns1 yanına ipyi yazacaksın. Devbrute olayı için ticket at derim firmana. Yada fakrlı firmadaki bir domainini kullan ns tanımlama için uğraşma.

     • Abi tamamdır hallettim direk domain aldığım firmanın ns serverlerini kullanıyorum fakat a recor ekledim IP sını bana yonlendırdım sorun çözüldü teşekkür ederim.

 7. Hocam benim bir sorunum var php nin mail işlemini kullanarak gönderdiğim mailller spam mail durumuna düşüyor. Bunun için Kendi SMTP parametrelerini ayarlayarak mail göndermeye çalışıyorum fakat

  Mail domain adı : domain. com
  SMTP Server : mail. domain. com
  SMTP kullanıcı : mail. domain .com
  SMTP şifre:
  Şifreleme: Hiçbirisi
  port : 587

  Hata: Lütfen yapılandırmanızı kontrol edin
  The SMTP connection failed to start [mail. site .com: 587]: fsockopen returned Error Number 0 and Error String ‘php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known’

  bu hatayı alıyorum. Anlattığınız gibi cpanel kurulumunda tektek söylediklerinizi yaptım ama 3-4 defa tekrar kurdum fakat yinede değişmiyor. Ayarların birinde bir yanlışlık yapıyorum galiba nedersiniz.

  • 587 nolu portu services alanında açmış isenrouter bazlı port kapalı olabilir. Sunucu firmana ulaş. Digitaloceanda barınıyorsan bir yeri atlıyorsun tekrar videoyu izle derim.

 8. hocam anlattiginiz sekilde sunucuyu kurdum ayarlari yaptim ancak wp yi ftp ye attiktan sonra o dizine girdigimde bir hata aliyorum, kac saattir deniyorum bi cozum bulamadim, sizce neden kaynakli olabilir.
  hata:
  The request was not completed. The server met an unexpected condition.

  ****/~ /wordpress/ (port 80)
  Please forward this error screen to ****’s WebMaster.

  • Bir yerde hata yapmışsınız. Nginx kurmuşsanız çalışmamız olabilir. Apache derlemenizde hata olabilir. Tekrar uygulayın derim.

 9. Dostum, ayarları yaparken PHP yi configure etme aşamasında hata alıyorum.
  Build id: 1403009806.
  Report id: 13759999
  Bu şekilde bir rapor çıktı. 2 kez yaptım yine aynı sonuç.
  Log’dan error satırları:
  1/1Error in POSTIN scriptlet in rpm package readline-devel-6.0-4.el6.x86_64

  error: Couldn’t fork %post(readline-devel-6.0-4.el6.x86_64): Cannot allocate memory

  • Ram olarak sıkıntın var. Sshda yum update yazıp güncelleme yaptıktan sonra tekrar dene. yum update verince komut olarak sunucunda bir kaç hitli siteni suspendle ki o an ramın yetsin. Kısaca sıkıntın ram.

   • Yeni droplet oluşturup yum update ettikten sonra kurmuştum, sıfır vps’de. DO’da 512’lik en küçük paketten yaptım-yemedi :/

    • Şöyle bir dene derim ozaman 51 lik paketteysen.

     1. yol: Önce tweak settingsten seçtiklerimi seç ve ordaki ayarları yap. Sonrasında yum update yap ve sunucuyu resetledikten sonra yoracak işlem yapmadan apache derle.
     2. yol: İlk yol ile çözülmezse bu sefer sshda /scripts/easyapache komutunu ver ve derlemede seçtiklerimizi ssh panelinden seçerek apache updateyi sshdan başlat. Bu kesin çözüm olur. Bu konu hakkında daha fazla bilgiyi arama motorunda ssh apache update aramasını yaparak ulaşabilirsin Feyyaz.

     Kolay gelsin. Çözünce haber verirsen merak ettim bende 😀

 10. 1. yol: pas geçtim. Çünkü tweak settings ayarlarını başarıyla yaptım daha önce, yum update de güncel.. Php ayarlarında sıkıntı.

  2. yol: /scripts/easyapache komutuyla 5. seçenekten devam ediyorum. Gerekli düzenlemeleri yaptım. Build ediyor şuan.
  !! Build Complete! !!
  Teşekkürler!

 11. samet tekrar merhaba,

  yazılarını takip ederek bir çok alanda bilginden faydalandım, teşekkür ederim.

  Video’da cryptosam. com için server yarattık ve “edit DNS zone” kısmında “A” tanımlarında ns1, ns2 ve cryptosam. com için 3 adet A kaydı girerek XXX. XXX. XXX .XXX ip lerine A kaydı girdik.Buraya kadar eyvallah.Ben burada burakcan.com domain adresini yayınlamak istersem girmem gereken A kayıtları ne şekilde olmalı.Videoa cryptosam. com için “ns1”, “ns2” ve “cryptosam. com” diyip IP yi girdikte burakcan için nasıl bir “A” kaydı oluşturulması gerektiği noktasında loop a girdim.

  ns1. cryptosam. com = XXX. XXX. XXX. XXX.
  ns2. cryptosam. com = XXX. XXX. XXX. XXX.
  burakcan. com = XXX. XXX. XXX. XXX.

  yukarıdakı gibi mi olmalı ? değerleri cevaplarını sabırsızlıkla beklemekteyim, eyvallah

 12. yorumları okuyacak vakit bulamadım fakat site çok sağlam samet hocam,
  arkadaşlara yardımım dokunsun birazcık yazan oldumu bilmiyorum ama cpaneli kurmaya sh komutunu verince sadece 3-4 satır yazı çıkıyor ve perlle ilgili bi hata veriyodu bunun çözümü “yum install perl” komutuymuş. yum update ile güncelledikten sonra deneyin problem kalmaz.

 13. Merhaba kardeşim öncelikle eline sağlık. Oldukça iyi bir anlatım olmuş. Kardeşim bir de şu sağlıklı bir şekilde site yönlendirme 301 çekme ve 302 çekme olayını anlatır mısın? Düzgün anlatan bir kaynak yok anlatırsan eminim bütün arkadaşlar faydalanır.

 14. Öncelikle bu video için çok teşekkür ederim çok aramama rağmen böyle herşeyiyle detaylı bir video bulamamıştım hatta yabancı videolarda bile denk gelmedim gerçekten tebrikler benim bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim.

  DigitalOcean bir server açtım mailime ilgili bilgiler geldi ancak ssh bağlantısı yapamıyorum şifreyi girdiğimde

  ”You are required to change your password immediately (root enforced)
  Changing password for root.
  (current) UNIX password:”

  Hatası alıyorum yeni şifre girdiğimde ise bağlantı kesiliyor win puty de denedim mac kendi konsolunda denedim yine aynı hatayı alıyorum yardımcı olurmusunuz sebebi ne olabilir internettede bulamadım cevabımı

  ilgili resim
  i. hizliresim. com /rYbj61.png

 15. Merhaba;

  Video için çok teşekkürler. Tüm adımları gerçekleştirdim. en son nginx kurulumunun öncesinde defaul page açıyordu. nginx yüklemesinin ardından reset yapılınca aşağıdaki hatayı alıyorum sayfa açmıyor.

  If you are the owner of this website, please contact your hosting provider: webmaster…
  It is possible you have reached this page because:

  sorunu nasıl aşabilirim?

 16. selamünaleyküm hocam, sadece whmsonic, yani radyo için sunucu kurulumu videonuz varmı, yada yayınlamayı düşünüyormusunuz

 17. Merhaba;

  Öncelikle tek kelimeyle süper bir anlatım olmuş lakin bazı problemlerim var whmyi anlatılan gibi kurdum. accountda ekledim ama malesef bu domainleri browsera yazdıgımda sayfa görüntülenemiyor hatası alıyorum. Bunun nedeni ne olabilir. Domainlerin nslerini update ettim fakat hata bir türlü düzelmedi. yardımcı olabilir misiniz.

  Teşekkürler.

 18. Merhaba,

  Yazı ve video faydalı oldu ancak merak ettiğim birşey var benim sistemimde mevcutta kullandığım makineler var. Bunlarda servisler ayrı ayrı kurulu (bind, apache, proftpd, vs.). Bir makineye cpanel yüklesem bu mevcut makineleri yönetebilir mi? Yoksa hepsi için ayrı ayrı cpanel kurup onun üzerinde tekrar mı yapılandırmam lazım? Mail server için zimbra kullanıyorum cpanel ile yönetebilir miyim?

  Bu konularda yardımcı olabilirsen sevinirim. Teşekkürler.

 19. hocam dediğiniz şekilde yaptım şimdi sunucumu digitalocean taşıyorum..şöyle bir hata almaktayım ..araştırdım bulamadım

  #1146 – Table ‘renklimo_dtrl.oc_commission’ doesn’t exist

  yardımınızı bekliyorum..takipteyim

 20. Table ‘renklimo_dtrl.oc_commission’ doesn’t exist
  renklimo_dtrl.oc_commission tablosu veritabanınızda yokmuş. Yedek alıp tekrar atmayı deneyin.

 21. Warning: fsockopen(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/deneme/public_html/system/library/mail.php on line 153Warning: fsockopen(): unable to connect to mail.deneme.com:587 (php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known) in /home/deneme/public_html/system/library/mail.php on line 153Notice: Error: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known (0) in /home/deneme/public_html/system/library/mail.php on line 156

  mail gondermeye çalışıldıgın da boyle bir hata almaktayım..nereyi yanlış yapmış olabilirim..saygılarımla

 22. Warning: fsockopen(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/deneme/public_html/system/library/mail.php on line 153Warning: fsockopen(): unable to connect to mail.deneme.com:587 (php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known) in /home/deneme/public_html/system/library/mail.php on line 153Notice: Error: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known (0) in /home/deneme/public_html/system/library/mail.php on line 156

  mail gondermeye çalışıldıgın da boyle bir hata almaktayım..nereyi yanlış yapmış olabilirim..saygılarımla hocam hala cozemedim yardımlarınız bekliyorum

 23. Hocam merhabalar,

  Paylaşmış olduğunuz tüm bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. Kurulum sonrası bazı sorunlar yaşadım. Bunlardan bir tanesi videoda bahsettiğiniz saldırıdır. Başıma bela oldular bir türlü engelleyemedim. Ne kadar ip engellersem engelleyeyim bir türlü bitmek bilmedi. Bu konuda farklı bir öneriniz olabilir mi?

  Henüz tam olarak çözebilmiş değilim fakat saldırılara karşı tüm ÇİN’i yasaklarsam kurtulurum diye düşündüm ve CSF’yi kurdum. Ülke ayarlarından “CN” kodu ile ÇİN’i engelledim. Daha sonra tüm sitelere erişim kesildi fakat servisleri resetleyince tekrar kendine geldi. Şuanda bir sıkıntı yok fakat yükleyeli fazla olmadı. Eğer sıkıntımı çözerse ne ala, benzer sıkıntıda olan arkadaşlarda faydalanmış olurlar..

  CSF kurulumu:
  _____________________________________
  wget http: // www. configserver. com/ free/csf.tgz (boşlukları doldurun)
  tar -xzf csf.tgz
  cd csf
  sh install.sh
  _____________________________________

  Kurulum sonrası, Firewall Configuration kısmında CC_DENY = ayarına çin için CN yazıp kaydedin. İşlemi yaptıktan sonra apache ve mysql servislerini yeniden başlatın.

  Alternatif olarak toplu IP yasaklama örneğin ÇİN için 122. 255 .x.x şeklinde cphulk ile blackliste alabiliyor muyuz? Son olarak bu tür saldırılara karşı önerebileceğiniz farklı ve daha basit korunma yolu var mı? Tekrar teşekkürler.

 24. Ek olarak CSF kurulumundan sonra lfd down oldu. LFD’yi tekrar aktif yapabilmek için CSF ayarlarından Firewall Configuration kısmına gelip test ayarları kapatmalısınız. Bunun için Firewall Configuration kısmından TESTING = 0 (sıfır) diyoruz ve kaydedip yeniden başlatıyoruz. Ayrıca RESTRICT_SYSLOG için uyarı verirse bunun için yine aynı yerden RESTRICT_SYSLOG ayarlarında 1,2,3 seçenekten size uygun olanını seçin ve kaydedin. Ben 3. sü ve önerilen ayarı seçtim. Her işlemden sonra CSF’yi restart etmelisiniz. Son olarak sunucuya bağlanıp,

  service iptables restart

  komutu ile iptable servisini yeniden başlatıyoruz. Tüm servisler çalışır duruma gelecektir. Aksi taktirde lfd down olur ve her yenilenmede ek 400-700mb ram kullanır. Çin’den gelen saldırıları bu şekilde engellediğimi düşünüyorum. Şuana kadar gelen giden olmadı.

 25. Bu çinlilere kafayı takmış durumdayım. Altta cPHulk ile engelleyebileceğiniz IP listesi veriyorum. Bir çoğunu ezbere biliyorum neredeyse 😀

 26. Php disable donksiyonlara bakarsanız bazı fonksiyonları birkaç kez yazmışsınız.
  benmim sürekli kullandığım liste aşağıdaki gibidir isterseniz konuya ekleyin.
  openbasedir, posix_getpwuid, f_open, system,dl, array_compare, array_user_key_compare, passthru, cat, exec, popen, proc_close, proc_get_status, proc_nice, proc_open, escapeshellcmd, escapeshellarg, show_source, posix_mkfifo, ini_restore, mysql_list_dbs, get_current_user, getmyuid,pconnect, link, symlink, fin, passthruexec, fileread, shell_exec, pcntl_exec, ini_alter, parse_ini_file, leak, apache_child_terminate, chown, posix_kill, posix_setpgid, posix_setsid, posix_setuid, proc_terminate, syslog, allow_url_fopen, fpassthru, execute, shell, chgrp, stream_select, passthru, socket_select, socket_create, socket_create_listen, socket_create_pair, socket_listen, socket_accept, socket_bind, socket_strerror, pcntl_fork, pcntl_signal, pcntl_waitpid, pcntl_wexitstatus, pcntl_wifexited, pcntl_wifsignaled, pcntl_wifstopped, pcntl_wstopsig, pcntl_wtermsig, openlog, apache_get_modules, apache_get_version, apache_getenv, apache_note, apache_setenv, virtual,name,pfsockopen,user_dir

 27. Merhaba,
  Sunucumu kuramıyorum, videoda bu işi 50 liraya yaptığınızı söylüyorsunuz. Ben yaptırmak istiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz, gerçekten çok ihtiyacım var. Teşekkür ederim.

 28. hocam benim bir sorum sitede yayınlanmaya da bilir. Referansınızla üye oldum ve sizin önerdiğiniz şekilde sistemi kurdum çok güzel de çalıştı.5-6 ay boyunca kullandım.Hit artması ve cpanel lisansının bitmesi bir çok hata vermesine sebebiyet verdi.Şuan ise sitelerim kapandı. Bana
  www. digitalocean .com/ community/tutorials/how-to-recover-from-file-system-corruption-using-fsck-and-a-recovery-iso

  bu linktekileri yapmamı önerdiler.Harfiyen uyguladım ama yine açılmıyor. Gece gece rahatsız ediyorum ama yardımcı olma şansınız var mıdır acaba?

 29. Merhaba

  Hocam benim cözemedigim bir durum var ve sizden fikir almak istiyorum.

  Ben cPanel kurdum hersey yolunda fakat suanki version ile eski version arasinda daglar kadar fark var Apache derlerken eskiden sectigim cogu eklentiler yok artik,
  Benim takildigim konu ben örnegin hosting hesabimda wp kurmak istedigimde Auto config yaratmiyor eskiden oluyordu auto oluyordu biliyorum bunun sunucudaki izinler ile yapiliyor fakat benim istedigim Auto olsun nasil yapabilirim acaba?

 30. Elinize sağlık gerçekten emek vermişsiniz,kolay kolay bu bilgileri türkçe kaynaklarda bulamıyoruz.Sitenizi takibe devam iyi çalışmalar…

 31. Internal Server Error
  hatası alıyorum herşeyi sizin dediğiniz veya gösterdiğiniz gibi yaptığım halde
  sorunu ne olabilir acaba

  • Mahsun hocam muhtemelen son adımda nginx kurulumunda bir hata yaptınız. Kurmadan önce deneme nokta com gibi bir site açıp site varken nginx i kurun derim. 0 site ile nginx kurulumunda dediğiniz türden hatalar verebiliyor.

 32. Merhaba, hâlâ DigitalOcean firmasını öneriyor musunuz? Ben daha önce hiç sanal sunucu kullanmadım. Türkiye’den bir firma önerebilir misiniz? CPanel lisansını nereden aldınız? Videoda göremedim. Mesela günlük 25.000 sayfa gösterimi olan bir site için DigitalOcean’daki minimum hangi özellikler yeterli olur? İyi çalışmalar.

  • Merhaba. Digitalocean’ı halen öneriyorum. Script wordpress ise bence 2 çekirdekli 20 dolarlık paket işinizi görecektir.

 33. Merhaba.
  Benim sitelerim bluehost.com sitesinde. Linux Reseller Hosting paketinde barındırılıyor. Ben sitelerimi digitalocean’a taşımak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim ? Ücretli destek sağlıyor musunuz ? Ayrıca Cpanelde kaç sitede kullanabiliyoruz ? Yani 1 cpanele 5 site mi 10 site mi sınırsız site mi ekleyebiliyoruz ? Yoksa ayrı ayrı mı satın almamız lazım ? Teşekkürler.

 34. hocam valla helal olsun kara kara düşünüyordum nasıl yapacam diye forumlarda sordum kimse cevap bile vermedi artık takipçinim.

 35. Hocam s.a tekrar, sunucuyu uzun bir süredir kullanıyorum. Genelde kendi sitelerim barındığı için maillerle ilgili sorunları pek mesele etmedim. Ama 3-4 müşterime host verince mail sıkıntısı çeker olduk. Hotmail ve Gmail’e mail gitmiyor. Bunun için Centos’da bazı çözümler üretmişler. Biraz araştırdım yabancı kaynaklı dokümanlardan, PostFix denen bir şey varmış. Kurmaya çalıştım yapamadım. Çözüm yolları aradım ama bir türlü mysql-lib gerekiyor deyip kuruluma devam etmiyor. Araştırmalarım sonucunda PostFix ile uyumlu çalışan daha doğrusu PostFix’in çalışabileceği MariaDB denen yeni bir veritabanı türü var. Ama çok karışık geldi. Bu konudaki sıkıntıyı siz nasıl çözdünüz hocam? Bu gerçekten çok önemli, forum üyelikleri ve diğer sitelerde olduğu gibi aktivasyon gibi işlemlerde sıkıntı çekiyorum. Yardımların için minnettarım.

  • Bence kalıcı çözüm ana ipyi değiştirmek. En garanti çözüm, en hızlı çözüm budur. Ayrıca spf kaydı ve dkim kullanmakta inbox olayında etkendir. Bunları deneyebilir veya kalıcı çözüm için ana ip değiştirebilirsiniz. Spam mail atılmış olsa gerek müşterilerinizce. Bunuda tweak settingste saatlik mail limitini azaltarak çözebilirsiniz.

   • Hocam çok sağol. Yeni lokasyon gelmiş, Almanya’ya taşıdım siteleri. Şuanda götmail de spam sorunu var ama gitmeme sorunu halloldu. Gmaile şuanda inbox atıyor direk, sıkıntı yok. Hakkaten IP değişikliği bu sefer işe yaradı. Daha öncesinde 2-3 defa inode sorunu yüzünden sunucu değiştirmiştim ama mail sorunum çözülmemişti. Komple 188’li IP’leri yasaklamışlar galiba. Yeri gelmişken, INODE sorunu yaşıyorum özellikle cache eklentileri kullanırsam inode aşırı şişiyor ve backsektör oluşuyor. 2.5 milyon inode limitini ne yaptıysam düşüremedim. Systemfile Check komutlarını ssh üzerinden çalıştıramadım. HDD perte çıktı, sunucu resetledim, v.s şansa açıldı en son siteleri kurtardım. Neler çektim 😀 Hatta sistem kurtarma CD’si ile işletim sistemine bakım yap diyen bile oldu ki, hiç anlamadığım işler. Anladığım kadarı ile, sahip olduğum tüm sitelerin mailleri dahil, cache klasörleri dahil, tüm ftp hesapları dahil her yeri didik didik etmeme rağmen 2.5 milyon dosyayı bulamadım. Buna benzer bir durum yaşadığınız oldu mu? Bunu nasıl çözebiliriz?

 36. Hocam oncelıkle anlatım ıcın cok tesekkur ederım ancak benım bı sorunum var benım dıskım 3x120gb ssd disk ben bunu en basta tek dısk olarak kurdum ancak cpanel kurduktan sonra fark ettımkı home dızını 91gb dıger dısklerım ortada yok ne yapmam gerekıyor ben dısklerımı 360 gb tek dısk olarak kullanmak ıstıyorum.

  • Diskleri toplu tek disk gibi kullanmak için raid yaptırmalısın. raid 10 vs gibi çeşitleri vardır. Aldığın yere iletirsen raid için yardımcı olurlar. Fakat format atman gerekecektir.

   Diskleri görememe sebebin mount edilmemiş olmalarıdır. Diğer 2 diskini mount edersen onlarıda kullanabilirsin. Araştırman gereken şey kayıp diskleride kullanmak için mount olayı.

 37. Bahsettiğiniz bütün şekillerle kurulumu yaptım ve bir süredir kullanıyorum.

  Ancak şöyle bir problem var. Gün olarak tam bir aralığı yok. Ama kesin olarak 5 dakika sürüyor. (Sanırım ayarlarla alakalı)

  Mysql çalışmayı bırakıyor, duruyor. Mail bildirimi geliyor.
  5 dakika sonra yeniden çalışmaya başlıyor.

  Nasıl bir sebebi olabilir?

 38. Merhaba hocam,

  dizini oluşturmaya kalktığımda izin yok diyor sanırım bunu neden yapar
  `/home/cpins’: Permission denied

  • Dizini oluştururken verdiğim komutları kullanın direk hocam. Sftp vs ile girip manuel oluşturduysanız yazma hakkı değişmiş olabilir. Yada izinler değişmiştir.

 39. Hocam merhabalar
  Cpanel aynen sizin kurdugunuz gibi sorunsuz sekilde kurup tum ayarlarni ayniasizin sizinsizin gibi yaptm.
  Ama email ayarlarini bir turlu yapamadim 10 tane ….siteadicom seklinde mail ayarlmak istiyorum cpanel lisansimi almam lazim?
  Çünkü hosting firmasidan satin aldigim gibi degil mail ayarlari ne yapmam lazim lutfen yardim edin.

  • Merhaba. Cpanele erişmeniz gerekiyor. Ssh ile de açılabilir ama çok karmaşık olacaktır. Ya da farklı bir yol mail altyapısı olarak Yandex Kurumsal veya Google Apps tarzı bir şey kullanabilirsiniz. Ben ücretsiz olarak Yandex Kurumsal kullanıyorum ve çok memnunum.

 40. Elinize Sağlık Çok Güzel Ve çok Yararlı Anlatım Olmuş.
  Magento Altyapılı 2 E-ticaret Sitem Var,
  Bu Sitelerimi Daha Fazla Verim Almak İçin Vps Sunucuya Taşımak istiyorum.
  Anlatımlarınıza Göre digitalocean hesaplı Ve Güzel.
  Benim sormak istediğim digitalocean Ne Tür Verim Alabilirm Diğer Vps Sunucu Kiralayan Firmalar Arasında Çok Farkı Varmı.
  Mesela 20 dolar olan pakete yakın olarak türkiyede aynı fiyata sunucular var ve Cpanel kurulu geliyor.
  digitalocean SSL Kurulumu Yapılabiliyormu?
  Bir e-ticaret sitesi İçin Hangisi Daha Çok yararlı Olur?
  Teşekkür Ederim

  • Selam Yunus hocam. Digitalde avantaj ssd var, stabil bir yapı var, tek tıkla full sunucu yedekleme var. Düzenli istersen günlük yedek var varda var. Ssl kullanırsın. Cpanelde 1 kere kur sitelerini lisansı gerektikçe al. Lisans olmasada sunucu kapanmaz sadece panele giremezsin.

 41. Sevgili Kardeşim,
  Eline, diline, emeklerine sağlık. Kendi adıma çok teşekkür ederim. Senden öğrenecek çok şey var.

  • Nerede takıldığınızı da yazsaydınız keşke tam olarak Yavuz hocam. Geç döndük fakat tüm detaylar var aslen konuda.

 42. Bahsettiğiniz bütün şekillerle kurulumu yaptım ve bir süredir kullanıyorum.

  Ancak şöyle bir problem var. Gün olarak tam bir aralığı yok. Ama kesin olarak 5 dakika sürüyor. (Sanırım ayarlarla alakalı)

  Mysql çalışmayı bırakıyor, duruyor. Mail bildirimi geliyor.
  5 dakika sonra yeniden çalışmaya başlıyor.

  Nasıl bir sebebi olabilir?

  • My.cnf ayarlarında limitler düşüktür aşınca kapıyordur kendini restartlayınca kendi kendini düzeliyordur.

   etc/my.cnf konfigrasyonunuza bakın derim.

 43. Selam Aleykum Ben Azerbaycanliyim- Azerbaycandan selamlar
  vallah sunucuyu aldim tam bir hafta rus,ingilis forumlari aradim ns ayarlarini yapamadim amma bu video ile hepsini yaptim ve sitem tikir tikir calisiyor
  Ellerin dert Gormesin Kardesim
  ve bu arada 1 sorum olacakti size

 44. Hocam Degerli bilgiler icin cok sagol. Videodaki gibi kurulumu tamamladim domaini ekledim whm den. buraya kadar sorun yok.Ancak domaini isimtescilden aldim ns ayarlarini degistirmek istedigimde ip adresi eklememe musade etmiyor. Hata veriyor. Iletisime gectir kendileri ip olmadan kullanabilecegimi yazdilar. Nasil bir yol cizmem lazim ?

  • Ercan “NameServer Yönetimi” kısmından yapabiliyorsun ilgili işlemi. Domain panelinde domain üstüne tıkla dns vs girilen saydanın olduğu yerde maddeler halinde Domain Özet Bilgi, Dns Yönetimi olan yerde “NameServer Yönetimi” yazan yerden halledebilirsin. İp tanımlama oradan yapılıyor.

 45. Elinize emeğinize sağlık. Yorum yazmak için sitenize girdim. Anlatım süper ötesi olmuş. Sayenizde whm cpanel + nginx kurulumunu sorunsuz yaptım. Teşekkür ederim. Belki ilerleyen zamanlarda ücretli desteğinize başvurabilirim.

 46. Merabalar , ücretsiz bir panel kurulumu yapacağınızı söylemiştiniz ne zaman yapabilirsiniz acaba?
  İspconfig kurulumunu anlatabilir misiniz?

 47. Eline sağlık hocam 10 numara anlatmışsın. Rica etsem windows uzak masaüstü kurulumunuda açıklayıcı şekilde videolu anlatır mısın?

  • Geç dönüyorum fakat ilerleyen günlerde proxmox kurulumundan tutunda genel anlatımları videolu çekip eklemeye çalışacağım siteye.

 48. Emeğinize sağlık. benim gibi bilmeyen yeni toylara çok faydalı oluyor.

  Kısa bir sorum vardı. benim opencart eticaret sitem var. reklam verip hit alacağım. Yani anlık en fazla 500 kişi anca olur ama zamanlada artar inşallah. Ve sitemin çok hızlı olmasını isteyorum. bunun için resellercluptan aylık 240 tl ye vps aldım. Sizce hata mı yaptım. bana önereceğiniz digitalocean dan bir vps mi olur yoksa başka bişey tavsiye eder misiniz? Teşekkür ederim.

  • 240 tl çok fazla bence. Onun yerine digitalocean’dan vps veya soyoustarttan 40 euro civarına direk ana bir sunucu alabilirsiniz.

 49. Samet bey lütfen yardımcı olun. Aynen cpanel kurulumunu yaptım. Fakat ipadresi:2086 adresine bastığım zaman
  Bu siteye ulaşılamıyor
  s1.benalican.com ana makinesinin sunucu DNS adresi bulunamadı.
  Hatası alıyorum. Çözemedim bi türlü.

 50. merhaba;

  kurulumlarımda herşey tamam çalışıyor gibi yanlız mail de problem yaşıyorum time out a düşüyor gönderirken sonra farkettimki uzun uraşlar sonucu cyberoamdan açmışım wan dan wan a – lan dan lan a- lan dan wan a wan dan lan a portları vermişim sorun yok burda ama 587 portu telnet gmail-smtp-in.l.google.com 25 ve telnet gmail-smtp-in.l.google.com 587 kontrol ettiğimde geri gönüş olmuyot bu problem türk telekomdan kaynaklımıdır. kaynaklıysa ne dememiz gerekiyor konu hakkında yardımınızı rica ederim.

  • Merhaba telekomluk bir durum yok bence. Yani eğer cpaneli evde bilgisayarınıza vps olarak kurmuşsanız dediğiniz olur onun dışında siz sonuçta maili sunucunuz üstünden göndereceksiniz ve sunucu firmanız smtp portunu default olarak kapatmış olabilir. Misal bazı vps firmaları dışa mail gönderimini kapatabiliyor. Yada tam detay verirseniz tekrar düşünelim Kemal hocam çözmemişseniz. Kolay gelsin.

 51. Samet hocam bu güzel bilgiler için öncelikle teşekkür ediyorum. sizin tecrübelerinize dayanarak anlık 2000-3000 online kullanıcıya sahip sitem için hangi özelliklerde sunucu tavsiye edersiniz?

  • Merhaba Murat hocam. Faydalanmışsanız ne mutlu. Zamanım elverse baya değişiklik oldu videonun yeni versiyonunu çekeceğim. Optimizenize ve kullandığınız scripte göre bu durum değişken. Veritabanı tablolarının boyutuna, toplam veriye göre değişken bir yanıt. Ama bu denli yoğun sunucular için ben olsam Ovh vs kampanyaları takip eder, nvme diskli, software raid ayarlı şekilde 4 çekirdek (8 hyper threading ile sanal çekirdek) 2×450 gb nvme diskli, 16 veya 32 gb ramlı (memcached vs kullanımınıza göre ram oranı artırılabilir azaltılabilir) bir sunucuya kurulum yapardım. Tabi dediğim gibi tamamen scriptinize göre bu durum değişir. Tutar 10-20 dolarlık bir vps de de barındırabilirsiniz script yormayan bir scriptse. Geç dönüş için kusra bakmayın bu arada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyun sitesine Seo yapıp Hacı Murata Ferrari Motoru takmak

E-ticaret siteleri için SEO nasıl yapılır?