Farklı backlink stratejileri

Bir çoğumuz web siteleri açar klasik backlink yöntemleri ile sitelerimizi yükseltmeye çalışırız.  Bu noktada otomatik programlar ile yapılanlar özellikle Penguen 2.0 algoritmasından sonra pek işe yaramaz hatta bize geri dönüşü olmayabilecek büyük zararlar verir. Bu noktada backlink işlemlerini doğal bir işleyişe bırakmak belirli noktalarda menfaatimize olabilir. Belirli noktada backlink işlemleri düzgün uygulanarak halen iyi sonuçlar alınabiliyor ya da ben alıyorum.
Güncelleme: Yazı en son 30 Ekim 2013 tarihinde güncellendi. Yazıda, etiketlerde kullanılan “Google”, “Youtube” kelimeleri Google Inc.’in ticari markalarıdır.

Backlink inşaası için sitelerimize nasıl yaklaşmalıyız?

Cinsiyeti ve neyapacağı belli olmayan Rıfkı' nın Abisi
Cinsiyeti ve ne yapacağı belli olmayan Rıfkı’ nın Abisi

Backlink işlemleri yaparken ben şunu farkettim. Klasik yöntemleri kullanmışsam etki 1 ise, farklı ve az kullanılan yöntemleri kullanmışsam etki her zaman 10 oluyor. (Kız tavlarkende bu böyledir. Takım elbiseni giyer mülayim şekilde benimle çıkarmısın dersen o iş olmaz. Benimle ya…mısın diye gözlerinin içine bakar söylersen tüm adımları atlar daha o gün yat..sın kısaca:) Googlede böyle işte. Aslen Arama Motorları güzel alımlı bir kız.(Rıfkı’ ya sordum(Rıfkı kim?) abi garip ne olduğu belirsiz. Sinirli stresli bişey bunlar dedi. Ne olduğunu adam gibi Rıfkı’ da bilmiyor. Taş……. kesin gördüm dedi. Nerde gördün deyince sustu yanımda şu an ağlıyor.) Kiminle ne yapacağını belli etmemeye çalışan (akıl almaz algoritmaları ile) ama bazı şeyleri yapınca hemen eteğini kaldırıveren bi o….. aslen 🙂 Yani Backlink ile uğraşırken kiminle uğraştığınızı bilerek uğraşın. Her an her şey olabilir. Oldukça nankördür. Paran kalmaz backlink kasımına devam edemezsen siler atar, – bilmem kaça atar, 2. plana atar, seni cepte sayar gibi.)

Ben evden çalışan biriyim. Sabah 9 da kalkar takım elbiselerimi giyer yatak odamdan oturma odasına bir demlik çayla geçer annemin kadın programlarının eşliğinde seo alanında denemeler yaparım. Beyin fırtınaları yapar; kimi zaman Arama Motorlarına farklı davranır yüz vermem. (Kaçan kovalanır hesabı. Bazen htaccess ya da sunucudan tutar tüm Arama Motoru botlarını engeller Reklam kodlarını sitelerden kaldırıveririm. Ertesi gün bir açarım Rıfkı(Arama Motoru çalışanı. 25 yaşında, bekar, ergenlik bunalımında. Detaylı bilgi ve resmi şurda) ve tüm ekibi sitemde cirit atar. Neresini indexleyeceğini sapıtır 🙂 Aslen ne mi yaparım. Arama Motorları’nın beklemediği bir hamle yaparım. Farklı olurum kısaca. Yüz vermem yeri geldimi sen beni indexlemeye takip etmeye çalış derim. Tedirgin şekilde kaçıyor gibi bir hava oluştururum. En güzel kızları tavlamak içinde bu böyledir. Beğenmemiş gibi yapar yüz vermezsin o kendisi koşar gelir. 🙂

Bilinen ve düzgün uygulanması geren backlink stratejileri neler?

 • Sosyal imleme adı altında, ya da imleme adı altında satılan pligg vs tarzı imlemer doğru yapılmazsa etkiden çok zarar veriyor. Kısaca manuel olarak kaliteli sitelere yapıyorsanız yapın. Yapmıyorsanız bırakın. Tavsiye ettiğim Sosyal Hesaplar: Facebook, Google Sayfası, Google Yazar Sayfası, Twitter, Flickr, Pinterest gerisi gereksiz bence. Tüm kurumsal ve normal sitelerde bu sosyal hesaplara yeni yazılarınızı imleyin.)
 • Footer Backlink alımını alakasız sitelerden yapmayın. Etkiden çok Google sıralamasında bir gün ilk sayfada 2. gün 15. sayfada gibi dalgalanmanıza sebebiyet veriyor. Kısaca doğal değilse almayın footer link.
 • Wiki backlink aslen bence halen etkili ama ya manuel yapılmalı ya da Türkçe Makale ile pagerankı yüksek sitelere yapılmalı. Toplu alım kesinlikle yapılmamalı. Spam yapmadan manuel olarak gerçekten sitenizi ya da yazınızı tanıtmak, daha fazla kişiye ulaşmak için yapılmalı.
 • Forum Profil ya da Web 2. Profil: Profil back link de doğru kullanılırsa halen etkili. Bir gece de 1000 forum profil alın demek değil bu. Doğal şekilde prsi yüksek sitelerden günde 1 er 2 şer tane halen alabilirsiniz. Arama Motorları gözüyle şöyle düşünün. Hımm bu sitenin sahibi bir gecede 1000 adet foruma üye olmuş ve profilinden sitesine link vermiş veya bu siteyi seven 300 farklı kişi (Örneğin 300 farklı nickname kullandınız diyelim) sitenin linkini kendi profiline eklemiş. Sonra botlar kimse kimsenin profiline normal hayatta bir başkasının sitesini eklemez der ve sonuç sizin açınıza hüsran olur. Günlük 1-2 tane doğal alım yapılırsa bu adam interneti, sosyalleşmeyi seven biri. Yeni yerleri takip ediyor der ve size + olarak döner. Yani 2 seneryo var ister manuel takılın ister gidin 10.000 Forum profili bir gecede basın. Sonuç belli yani 🙂 En güzel olanı zaten her birimiz günlük belirli forumlara giriyoruz. Denk geldikçe manuel olarak açmış olduğumuz hesaplarda linklerimizi profilimize eklemek olabilir. Hem spam yapmamış, hem de interneti kirletmemiş oluruz.
 • Blog yorumları da forum profil gibi. Spam olmayan yerlerde doğal şekillerde alabilirsiniz. Halen etkilidir. Ben normalde farklı bloglara çok yorum yapan biriyim. Yorumları programla vs değil genelde manuel gerçekten yorumlarım. Yani yine denk geldikçe spam yapmadan hakikaten okuduğum yazıların altına yorum yaparım linkimi eklerim.
 • Diğer backlink çeşitlerinde de doğal davranırsanız tamamı etkilidir. Yani hepsini yapın ama manuel  olarak. Olabildiğince farklı backlink türünüz olsun.

Fazla bilinmeyen ve etkisi güzel olan yeni nesil backlink stratejileri neler?

1. Pdf Backlink: Etkisi gün gün artan dökümanlardan verilen backlink çeşidi. Kurumsal sitelerde de normal sitelerde de faydasını defalarca gördüm.

Pdf backlink alınabilecek siteler
Pdf backlink alınabilecek siteler

Yanda yer alan sitelere pdf ya da slide tarzı belgelerin içine site adresinizi ekleyip gönderebiliyorsunuz.

Pdf dökümanları neyle yapacağım?

Ben Adobe Acrobat X Pro kullanıyorum. Farklı programlar kullanadabilirsiniz.

Yazıları sitemden kopyalasam ne olur?

Boşuna uğraşmış olursunuz. İnternetten filan kopyalamayla bir cacık olmaz. Gidin 1 tlden 100 kelimesi yazdırın R10’dan. Olmuşken etkisi sağlam olsun. Ya da en güzel ve doğru olanı kendiniz oturup güzel bir yazı yazın. Hem spam olmaz hem de Pdf’ ye girenler gerçekten güzel bir bilgi ile karşılaşır. Özellikle Kurumsal site iseniz kesin yazdırın ya da yazın. 1 adet yazdırıp 3 er siteye atarsınız. Yani 12 site varsa 4 tane 150 kelime yazı + 2 resim: toplam masrafınız 6 TL ve sonuç olarak Marka tanıtımı ve rank. Ama unutmayın öncelikli amaç pdf bile paylaşmış olsak Pdfyi okuyan kişiye gerçekten bir şeyler verip faydalı olmak olmalı.

2. Video Backlink: Kullanmayı bildikten sonra video backlink’ te geri dönüşümü çok güzel bir olay. Çoğu kişi 1000 adet videoyu toplu olarak vpsden indirir geri yükler aynı sayfanın backlinklerini videoya basar. Bunda Kurumsal sitelerde ve normal sitelerde pek bir etki görmezsiniz. Bu konuda yapacağınız video alttaki kalıp olmalı:

Başlık: Hedef Kelime – Video Başlığı – siteadı.com
Açıklama: Hedef Kelime hakkında daha fazla bilgi Video Başlığı hakkında kapsamlı yazılmış makalemizi de inceleyin: Siteurl/yazıurl
(Burada dikkat edilecek husus anahtar kelimelerin kullanım alanlarına dikakt edin ve özgün olun. Her video için az olsun ama öz olsun açıklamaları ve başlığı sağlam girin.
Etiketler: Özgün olmalı.
Videoyu nasıl oluşturacağım: Basit basit slideleri videolara çevirmek yeterli. Yani basit olsun ama özgün olsun. İndirip videoyu logo basıp geri atmayın. Bir siteme özgün bir videodan sadece bu yöntemle tek video yükleyip birkaç günde 5k video aldım. Kelimemde tek video ile imleme vs yapmadan beni başlara aldı diyebilirim.) Şunu da unutmayın. Yaptığınız videolarda insanlara faydalı olabilirsiniz. Bu noktada spam yerine farklı fikirler üretip insanlara ürün, site hakkında gerçekten faydalı ve aranan şeyler sunarsanız daha güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Video için önerdiğim siteler:

İlk önceliğim Youtube. Bir videoyu oluşturduysanız önce buraya sonra diğer sitelere yükleyin. Yani youtubeye yükleyin ve indexlenmesini bekleyin önce. Orda indexlenmeden diğer sitelere yüklemeyin. Google bu video ilk benim servisim Youtube’ ye düştü desin. Ama popüler bir video ki farklı video sitelerinde de paylaşıldı desin. Yani youtube username, kanal adınız ile diğer video servislerinin username ve kanal adları farklı olsun.

Sonraki tavsiyem Vimeo. Açıklama kısmından buradan da url verilebiliyor. Backlink olarak size geri döner yani yüklemeleriniz. Tek videonuz varsa önce Youtube indexlesin sonra buraya yükleyin.

Son tavsiyem Dailymotion. Kurumsal siteniz varsa ve bir kelimenin marka olmasını istiyorsanız burayı kullanın. Yoksa çokta gerekli değil. Çünkü açıklama kısmına verilen backlink backlink olmuyor.

3. Flickr Backlink: En zor kelimelerde hızlıca çıkmamı sağlayan en büyük araçlardan diyebilirim. Yani ben flickr hesabıma site gibi davranıyorum. Bir site açmışsam açacağım ilk hesaplardan biri Flickr hesabıdır. Username seçiminde site anahtar kelimem boşta ise ilk öncelik hemen o kelimede username alırım. Yani hedef kelimem armut ise boş ise username: armut alırım. Düzenli resim paylaşımları ile emin olun resimi yükler yüklemez indexleniyor ve çoğu resim kendi sitenizden önde çıkıp size ziyaretçi gönderiyor.

Flickr kalıbı şu şekilde olmalı:

Başlık: Seo makalesi nasıl yazılır?
Resim açıklaması: Sitemize description girer gibi giriyoruz. Seo makalesi yazımı hakkında kapsamlı bilgi şurada: www. siteniz. com/bilgiurl
Resimleri nerden bulacağım: Kurun Photoshop’  u bir kalıp oluşturun. Arkaplan rengini değiştirip değiştirip üstüne konu başlığı hakkında birkaç cümle yazın gönderin Flickr’ a.

4. Pinterest Backlink: Kullanıyorum faydası trafik olarak iyi paylaşımlar yaparsanız var.

Peki ben forum profili filan nerede kullanabilirim. Bir şema ver bana Samet?

Ben linklemeyi bu şemaya göre yapıyorum
Ben linklemeyi bu şemaya göre yapıyorum

Bu grafikte genel olarak Tier olayınıda şemaya bakıp çözebilirsiniz. Yani forum profil, blog yorum gibi toplu link alımlarını halen sitenizin linklerini güçlendirmek için kullanabilirsiniz. Bu demek olmuyor ki gidin Link Wheel paket alın vs. Üstteki şema aklınızda olsun yani backlink vyapısı oluştururken. (Aslen mantık şu: 1 site size link vermiş. O link veren siteye farklı bir site link vermiş. Kulaktan kulağa yayılmış gibi düşünün. Sonuç olarak o linkin yapacağı etki size ulaşıyor. Kısaca zararlı olabileceğini düşündüğünüz backlink alımlarınızı ana sitenize değil duruma göre 1 üst linke, ya da büyük olasılıkla zarar verir dediklerinizi bir üstün üstüne alıp sitenizi riske atmıyorsunuz.) En güzel olanı bu tarz ağ olaylarına hiç bulaşmayıp; faydalı içerikler üretip doğal backlinkler almasını sağlamaktır. Yani öncelikli hedefimiz kaliteli içerik ve fayda olsun.

Backlink alımlarında şunlara kesinlikle dikkat ediyorum !

 • Sadece ana sayfanıza backlink almayı bırakın. Alt sayfalarınıza dağılımlı olsun.
 • Sadece anahtar kelimelerinizde backlink almayın. Örneğin anahtar kelimeniz: oyun ise siz oyunlar, çocuk, flash, swf oyun arşivi, şurası, şu adres, burası, bu adres gibi çoğaltın ana sayfanıza verdiğiniz linkleri. Amatörce almaya dikkat edin. Bazen Adres şurası: www. siteniz. com/url gibi eklemeler yapın. (Özellikle tanıtım yazılarında)
 • Bir anda yüklenmeler yapmayın. Biz bir program elimize geçince ne var ne yok ekleyip ertesi güne sonuç bekleyen bir milletiz. Yapmayın yani bunu. Dağılımlı olsun.  Zamana yayın. Spam yapmayın.
 • Ortalama link dağılımı şu şekilde normaldir. Blog yorum backlink: Günde 4-5 manuel, Forum profil ve wiki: Alt sayfalara ve indexlenmeyen sayfalarınıza düzenli olarak günlük 5-10 adet civarı.
 • Backlink almış olduğunuz site, profil ya da her neresi ise kesinlikle pinglemeyin. Hiçbir gerçek kullanıcı bir forumda üyelik açıp açtığı sayfasını pinglemez.
 • Çöp sitelerden uzak durun. Son 10 gün içinde tanıtım yazısı satan bir site maximum 5-10 aralığında satış yapmış olsun. Günlük 4-5 adet tanıtım yazısı satmış sitelerden uzak durun.
 • Tanıtım yazısı haftalık farklı farklı iplerden düzenli alımlar yapın.
 • Backlink saldırısı alıyor musunuz? Bunu düzenli olarak ahrefs (Google’ de arayın çıkan ilk site) de bedava hesap açıp kontrol edin. Saldırı varsa Google’ ye bildirip sitenizi etkilememesi için etkisiz bıraktırın.
 • Her şeye zıplayıp seo paketi almayın. Oturur kalırsınız. İyice araştırın. Grafiklere hitim şu günde şuna fırladı gibi sözlere kanmayın.
 • Kendinizi Arama Motorları yerine koyup düşünün. Ben Arama Motoru olsam doğal der sıralama yükseltir miydim?

En üstlerde “Altta ayrı bir başlıkla dalgalanmadan kurtulmayı anlatacağım” demişim. Şimdi farkettim.

Siteniz sıralamada bir anda düşüyor bir kaç gün sonra geri mi geliyor?

Sitenize yeni link alımı yaptınız muhtemelen. Arama Motorları adamı dener. Sen tavsiye edildin ama bakalım bu tavsiyeyi hakediyor musun der? Tutar 5. sırada olup birkaç sıra yükseltmek için uğraştığınız siteyi bir anda 5. sayfaya gönderir ya da komple sıralamadan çıkarır. İşte böyle durumlarda site içi seo’ ya, title ve description değerlerinize kesinlikle dokunmayın. Siz aslen o an Arama Motorları gözünde bir sınavdan geçiyorsunuz. (Baskı altındasınız yani. Siz bir suçlusunuz. Detaylı Bilgi: Psikolojik Sorgu Teknikleri ve Yazılı Anlatım Analizi Kitabında) İçeriğe yüklenmekten, tasarımı kurcalamaktan vazgeçin. Her gün ne kadar içerik giriyorsanız girmeye devam edin. Farklı hiç bir şey yapma dan güzel ve kaliteli 3-4 siteden tanıtım yazısı alın.(Tanıtım yazısında amatör olun. Üstlerde anlattım nasıl olacağını)

Arama Motorları 1 referans verilince sizi deniyorsa sizde 3-4 farklı referans daha verip bu referansın doğru olduğunu Arama Motorları’ nın beynine yerleştirin ve sıralamada yerinize (hatta daha üste) gelip sabitlenin. Bu dediklerimi yapmadan önce siteniz hacklenmişmi, hacklink varmı, bunları tabiki inceleyin. Backlink saldırısı alıp sıralamadan indirilmişte olabilirsiniz. Onu da ahrefs(Google aratın ilk site) ten sorgulayın. Sıkıntı yoksa dediklerimi uygulayın. Eski içeriklerinizden kopya olanlar varsa orjinalleştirin. Normal içeriğinizi girip tanıtım yazısı alın. Bu yani olay. Rıfkı yanımda oda öyle abi dedi kafasıyla onayladı şu an. 🙂

Yazıyı burada noktalıyorum. Soracaklarınız varsa sorabilirsiniz.

74 Yorum

Yorum Yapın
 1. Hocam, öncelikle bu faydalı ve etkili yazın için teşekkür ediyorum. Gerçekten yararı olacağını düşünüyorum. Şöyle bir soru takıldı bende. Bir blog açarak, ana sitemize tanıtım yazısı olarak link vermek ve bunu paravan olarak kullanmak ne kadar zarar verebilir? Mesela tumblr ve blogspot olarak kullanıyorum ama ne kadar yararlı olur ne kadar zararlı olur bilemiyorum.

  Aynı zamanda sosyal imleme sitelerinden sadece 2 tane kullanıyorum ve geri kalanları da senin dediğin gibi kullanıyorum.

 2. R10 dada dediğim gibi;
  Web sitenizi dün akşamdan itibaren takip etmeye başladım.
  Bir çok kitap yazmış adamdan iyi paylaşımlar sunmuşsunuz.
  Emeğinize yüreğinize sağlık.
  Umarım bu güzel paylaşımların devamını görür avrupları webmasterları bir adım geçeriz.

 3. Merhaba üstad, gerçekten çok güzel ve kayda değer bilgiler paylaşıyorsun. Benim sorunum şurada anlattığın olaya benzer bişey.

  “Siteniz sıralamada bir anda düşüyor bir kaç gün sonra geri mi geliyor?”

  Buradaki detayda benim olayım biraz farklı. Yaklaşık olarak 2 yıllık bir sitem var. Yabancı resim sitesi, site kendi keywordunde aramalarda görünmüyor, penguen güncellemesinden önce ilk 3 teydi. Yalnız resim aramalarında ilkler de oynuyor ordan gelen hitte sıkıntı yok. Ayrıca 2 yıl önceki tecrübem ile şuanki tecrübem arasında çok fark var. O zamanlar hazırlamış olduğum meta bilgilerini hiç değiştirmedim tasarımıda. Belki yerine gelir diye.. Sizinde dediğiniz gibi hep bir imtihan içinde hissettim kendimi ve içerik girmekten yana taviz vermedim düzenli olarak çalışıyorum halen. Şuan bu durumda siteyi baştan aşağı optimize etme düşüncem var. Tasarımı değiştirmek, meta bilgilerini daha derli toplu bir hale getirmek ve site içi optimizasyonu işlevsel hale getirmek gibi. Şuan merak ettiğim bu konudan nasıl kurtulmam gerektiği? Sizce nasıl bir yol izlemeliyim ve nasıl hareket etmeliyim ?

  • Değiştirme gibi düşünceniz varsa muhtemelen meta kısımlarında spam yapmışsınız. Düzelmek için spam kısımları, orjinal olmayan kısımları değiştirebilirsiniz. Ama url yapısı vs, gibi sitenin can alıcı noktalarına ellemeyin derim. + olarak webmaster tools’ ta kırık 404 lü linkler varsa en son da bunları düzenlemek veya htaccess de 301 ile mevcut içeriklerinize yönlendirmek temizlenmiş imajı verir. Hiçbirşey çözmezse spam herşeyi düzenleyip yeniden değerlendirme gönderin derim.

   • Öncelikle cevabın için teşekkürler. Webmaster tools’taki mevzulara özen gösteriyorum kırık sayfası yok sitenin. Metada, title kısmı çok uzun onları düzenlerim öyleyse. Birde tasarımı değiştirmemin herhangi bir zararı olur mu?

    • Tasarımda yeni nesil Html5 / Css3 olan şeylere geçebilirsin. Mevcut tasarımında spam bölümleri temizlersin. Kalıcı sabit yerleri oynamadan yap bunu. Spamdan arındır siteni. Google gibi bak sitene.

 4. Video başlığında;

  Başlık: Hedef Kelime – Video Başlığı – siteadı.com Böyle yap demişsiniz.

  Siteadı.com yazmamıza ne gerek var? Bundaki etken nedir? İnsanların okuyup direk ziyaret etmesi için midir?

  • Ara ara yazmak marka tanıtımı için iyidir. Birde ileriyi düşünmek gerek. Dailymotion sonradan descriptionda backlink olayını kaldırdı. Her videoda ekleyip spam algılatılmaz ama ara ara geçirilmesi karşı kullanıcının bilinçaltına markayı ya da siteyi işlemek için ideal bence.

 5. ustam cok super bir yazi olmus eline emegine klavyene saglik takip listeme aldim 🙂 R10 da tavsiye ettiginiz link wheel calismasi yapan arkadaslar varmi ?

 6. Hocam PDF Backlinki bugün deneyeyim dedim fakat denemeden önce vermiş olduğun http://goo.gl/iTkoR şu linke girdim. Kaynak kodlara baktım, kaynakta br link koduna rastlamadım. Google bunun nesini görecek nasıl görecek? Görüyor mu?

  • Kaynak kodlarda

   • DOS, DDOS AtaklarıveKorunmaYöntemleri
    Huzexxxxxxxhttp://www.xxxxx.net

    gibi şeyler görürsün. Site kısaca normal kullanıcıya pdf de belirli bölümleri gösterebilir. Ama Google botlar PDF’ yi okuyup içindekileri indexleyebilir. Yani pdfleri görür. Sen kaynak kodlardan her şeyi göremezsin.
 7. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and
  entertaining, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something that too few men and women are speaking intelligently about. I’m very happy I came
  across this during my hunt for something regarding this.

 8. Greetings from Ohio! I’m bored at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m amazed at how quick your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .
  . Anyways, excellent site!

 9. Merhaba. Öncelikle blogunuzun sade tasarımını ve rıfkıyı çok beğeniyorum 🙂 Size birşey danışmak istiyorum. Ben bu linkwheel olayını bir türlü anlamıyorum. Yani mantığım almıyor. Şimdi biz bu spam niteliğindeki blog yorumlarını ve yüzlerce profil backlinki diğer sitelere, sayfalara uyguluyoruz. Bu işi yaparken kullandığımız paravan site zarar görmüyormu? Zarar görmesi gerekmezmi? Zarar görüncede kendi sitemize link verdiğimizde kendi sitemiz de sonuç olarak zarar görmezmi?

  • Aslen ne kadar temiz iş okadar iyi. Paravan zarar görebiliyor ama görürse paravan görüyor. Yani spam yaparsanız paravana yapın diyor illahaki paravana spam yapın denilmiyor grafiklerde. 🙂

 10. emeğinize sağlık.

  video backlink ile ilgili olarak.. slaytlardan video oluştururken kullandığınız ve önerdiğiniz program hangisidir.
  gerçi mac işletim sistemi için olsa makbule geçer 🙂

 11. Merhaba,

  Ciddi bir kelimede üst sıraları hedefliyoruz ve büyük bir bütçe ile sitemize sürekli tanıtım yazısı alıyoruz. 3 aydan beri kelime üzerinde çalışıyoruz ve kendi belirlediğimiz kriterlere göre (PR, Alexa değerlerini pek önemsemiyoruz.) tanıtım yazıları alıyoruz. Yazılarımız tamamen özgün olup 350-400 kelime aralığında oluyor. Ve yazıdan sadece 2 adet link çıkışı yapıyoruz. Link çıkışları da sürekli alt sayfalara veriliyor. Bir adet link hep aynı alt sayfaya diğer ikinci link ise farklı farklı alt sayfalara veriliyor.

  Tanıtım yazısı aldığımız sitelerin hepsi gerçekten kaliteli. Dediğimiz gibi kriterlerimiz gereği çöp sitelerden veya vasat sitelerden yazı almıyoruz. Ancak kelimemiz 1 ay öncesine kadar 2. sayfalara kadar gelmemize rağmen sanırım bir güncellemeden sonra ana sitemizin değerlerinde düşüşler görüldü. Bununla birlikte sıralamada 2.sayfadan 5. sayfaya geriledik. Daha sonra 4. sayfaya daha sonra 5. sayfada ileri-gidip geliyor. Link alımına sürekli devam ediyoruz. Düzenli bir şekilde doğal olarak link alıyoruz.

  Sizin önerileriniz nelerdir? Soru biraz uzun oldu ancak cevap için şimdiden teşekkür ederim.

   • Gecikme için üzgünüm. Bence tanıtım yazısı işini kesmeyin ama devamlı anahtar kelimelere link vermeyin. Ara ara düz anchor kullanmadan url olarak, alıntı kelimesine, kaynak kelimesine, inceleyin gibi kelimelere link verin. Arada bence çöp sitelerden (yani çok kalite olmayan sitelerden) de alın. Karmaşa olsun. İstikrarlı olun. site.com gibi kelimelere link verip tanıtımlardan link alın, sadece resimi sizin sitenizden kullanın link vermeyin gibi gibi.

    Yani olay şu: google baktı bu adam çok linkleniyor buna neden bu denli link veriyorlar dedi, faydalımı dedi hafif geri attı. Yapay üretimse keserler linklemeyi bende filtreye sokarım dedi. Sen kesme dediğim gibide yay toparlanır. Sonuçta botlara yön verenler insanlar. Bu tarz düşünürseniz daha hızlı sonuç alırsınız.

 12. Google Dalgalanma.Benim Siteyede “kopyalanmış içerik” Diye Manuel Bir İşlem Yapmışlar.Bütün Sayfaları Sildim Baştan Uydurup Uydurup Sabaha Kadar Tek Bir sayfa yaptım koydum değerlendirme gönderdim ve tekrar aynı “kopyalanmış içerik” diye kabul edilmemiş.sonra sayfayı sildim bomboş bir sayfa koydum tekrar gönderdim ve 20 eylülde yine bir mail google den “kopyalanmış içerik” barındırdığı belirlenmiş.Bir Çok Sektörde Kelime bazında aramalara bakın ilk sayfalarda hiç site kalmamış genelde intoko,youtube,vimeo yada yabancı siteler çıkıyor.Reklam geliri uğruna Google Suç İşliyor ve Haksız yere kurumsal siteleri siliyor yada geriye atıyor.

  • Bence onun yerine sayfanıza yapım aşamasında yazıp tekrar değerlendirme atsaydınız çıkardı. 🙂

   Birde subdomain filan da site varsa sıkıntı oralarda olmasın? Yoksa sıkıntı bence wordpress tarzı at birşey 3-4 sayfa 200 er kelime adam gibi yaz özgün tekrar değerlendirme at derim.

   Son cümlelerine bir nebze katılıyorum. Ama biz de kolaya kaçmamalıyız işlemlerde. Google belirli noktalarda haklı. Bizde çöp site çok 🙂

 13. Hocam on numara olmuş Seo zor bir iştir siz yapamazsınız ben bu işi ticari olarak yapıyorum iyide yapıyorum verin seo işinizi ben yapayım dememiş siniz seo şu şekilde yapılır kararlı ve istikrarlı çalışma sonucu sizde yaparsınız mesajı aldım Teşekkürler herkes sisin gibi bilgi paylaşmıyor malesef zorluklarından bahsedip sonra seo yu biz yaparız imajı ile iş alma peşindeler

 14. pdf dosyaları oluştururken ingilizce article sitelerinde yer alan makaleleri spin programı ile kelimeleri %80 ve üzeri değiştirecek şekilde kullanırsak bu copy içerik olmayacağını düşünüyorum ne dersiniz? ve oluşturulan bu pdf dosyaya sitemizin linkini ekleyelim google bunu severmi?

  cevabınız hayır ise ingilizce article sitelerindeki makaleleri spin programı ile verimli kullanabileceğimiz bir yöntem paylaşın lütfen. tamam bu programı kullan ama şunu şunu yaparak kullanki fayda göresin gibi

  cevabınızı bekliyorum teşekkürler şimdiden

  • Siteniz ingilizce ise olabilir.
   Bence ingilizce de olsa türkçe de olsa spin yerine 3-5 kuruş verip adam gibi okunaklı işler yapman daha hoş olacaktır. Ha illahaki kullanacağım spin dersen dediğin gibi %80 ve üstü idealdir ama olabildiğince yükseltmeye bak 90-95 civarına.

 15. Seo konusunda orta-üstü denilebilecek bir bilgi paylaşımı var post içerisinde. Seocular bilgi paylaşmak konusunda bukadar cömert olmazlar genelde. Tebrik ederim. (: Konu özeti olarak; “spesifik olun” mesajını iyi veriyorsunuz, odaklanılması gereken nokta bu..

 16. Hocam, en büyük sıkıntım kafa karışıklığı, footer backlink olayından ciddi derecede çekiniyorum, aslına bakarsan anyı konu üzerine aynı sıralamada yarışacak 10 a yakın sitem var, eskiden kafadan en iyi siteme diğerlerinden footer backlink yollardım, lakin artık footer backlink konusunda seo uzmanları ısrarla yapmayın eski önemi kalmadı zarardan başka birşey değil diyorlar, ama kendileri de örnek vermek gerekirse seohocası tüm yaptıkları temalarda zorunlu olarak backlink koyuyorlar. Ciddi bir tezattayım anlayacağın, sence dediğim gibi ana bir iki siteye diğer sitelerimden ki ana site ile hepsi aynı konu( hepsi aynı konu üzerine örnek veriyorum fragman izleme sitesi hepsi) footer dan backlink vermelimiyim?

 17. slm hocam… ben hem wordpress hemde weebly programlarıyla site yapıyorum kendime açıkçası millette artık para vermek istemediğimden işe kendim giriştim araştırmalarla..ama yapamadığım backlink bir siteye nasıl eklenir nerden girilir eklemek için size zahmet olmazsa bununla ilgili beni aydınlatırmısınız..

 18. bir A domainindeki yazıları B domainine revize ederek geçirip benim olan A domainini de B domainine yönlendirirsem google bunu spam olarak algılar mı acaba ?

 19. Hangi konu ile siteye ziyaret kısmeti buldum bilmiyorum. Çünkü siteni keşfettikten sonra saatlerdir her konuyu okuyorum. Klavyene ve parmaklarına sağlık 🙂 Fikirlerin ve bilgilerin çok değerli. Yazıların için teşekkür ederim 🙂
  Sayende doğru düzgün şeyler öğreniyoruz 🙂

 20. Yazın için teşekkürler.
  Tek kelimeyle helal…
  Backlink alımını biraz espri de katarak ve okuyucuyu sıkmadan anlatan bir yazı yazmışsın. İçeriğindeki bilgi de kayda değer ve teşekkürü hakediyor.

 21. Üstat, gerçekten aydınlatıcı yazı yazmışsınız. Emeğiniz için teşekkürler. Sık kullananlara ekledim sayfayı 🙂

 22. Forum profil ve wiki backlinkler tam olarak nasıl oluyor? oluşturduğumuz profillere yazdığımız kullanıcı adı hep sitenin adı veya anahtar kelime mi olmalı yoksa farklı farklı kullanıcı adlarının altına sitenin linkini mi koymalıyız?

 23. Bir siteme footer’dan link vermek istiyorum, içerikleri hemen hemen aynı. Tek sıkıntı ikiside aynı wmtools hesabımda yer alıyor, ayrıca ikiside blogger tabanında kurulu. İstediğim .org sitemden .com siteme bağlantı vermek. Aynı gmail de olmaları sıkıntı yaratır mı?

 24. Benim soracağım şu , ben bir blogda yorum bıraktım ama sadece tek yazıya şuan webmaster tooldan siteye gelen bağlantılara baktım rakan 400 e yakın. Bazı backlink araçları ile sorguladım 592 backlink gelmiş siteye ben oysa ki sadece bir yazının altına yorum ve websitemin linkini paylaşmıştım. Bu nasıl olabilir ve zararlı mıdır. Blogda herhangi bir spam işlem yok, otoriter olduğunu da söyleyebilirim.

  Teşekkür ederim saygılarımla

 25. Samet bu programda pdf icin link vermek çok kıl etti beni nasıl veriyosun bunu kısaca yazarmısın. Bir kelimeye nasıl link veriyosun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google gibi düşünmek

Adım adım CDN kullanımı ve SEO