Google Gibi Düşünmek

Hepimiz her geçen gün büyük umutlarla web siteleri açıyoruz. Genelde hızlıca bir tema seçip, wordpress kurup, all in one seoyu atıp, site başlığı ve açıklama kısımlarına çıkmak istediğimiz kelimeleri döşeyip deli gibi 2 gün içerik girip 3. gün bıkıp bırakıyoruz. Bu durum aslen bizle alakalı değil. Yetiştirilme tarzımızla alakalı. Aslen çok büyük işler başarabilecek bir milletiz ama bazen kolaya kaçıyoruz.
Bilgi: Bu yazıda son güncelleme 29 Ekim 2013 tarihinde yapıldı.

(Yasal Bilgi: Yazıda ve yazı başlığında kullanılan “Google” kelimesi Google Inc.’in ticari markasıdır.)

Basitçe bir örnek: Üniversitede okuyan Mahmut; vize sınavlarının başlamasına 3 gün kala deli gibi arkadaşlarından notlar toplar, fotokopiler çeker. Renkli renkli kalemler alır. Not ve karalama için kağıtlar alır. Gelir eve oturur Fatma bi mesaj atar pişt hu huuu 🙂 diye bırakır notu motu gider cafelerde gezer. 2 gün Fatma senin Ayşegül benim koşturur. Son gece gelir çatar. Tüm notları yığar büyük bir azimle başlar 2 saat çalışır uğraşır durar sonra gece saat 5 gibi acil servise gider rapor alır 🙂 (Ben gece 5 te kalkar gider rapor almaya çalışırdım. Sapasağlam gittiğim acilde iğne yeyip elimde 2 günlük raporla çıkmışlığım vardır. Yani role okadar kaptırırdım ki gider hasta gibi eve yatardım :))

Sınavlarda bu böyle ama Türk Milleti yumurta dayandı mı ne yapar eder başarır ve o okulu bitirir. 🙂 Biz böyleyiz kısaca bende öyleyim. Genelde basite kaçar, hızlıca 2 saatte netice almayı isterim.

Kısaca: Kız tavlamak için uğraştığımız kadar, akıl fikir yürüttüğümüz kadar web sitelerimize uğraşsak, beyin fırtınası yapsak emin olun en az kazananımız şu an aylık 2000$ para kazanırdı. Kısaca biz zekiyiz; hatta aşırı zekiyiz ki basite kaçıp kolay yoldan işleri halletmeye çalışıyoruz. 🙂

Şimdi bir benzetme ile Arama Motoarları nasıl düşünüyor, Seo olarak bizleri nasıl değerlendiriyor açıklamak istiyorum;

Ben Google Botu Rıfkı
Ben Bot Rıfkı

Bot Rıfkı ben. Datacenterden verdiler şamarı (komutu) çıktım yola. Yabancı sitelere gittim Facebook’ a girdim bir de ne göreyim. Öyle bir ortam yapmışlarki insanlar kendileri paylaşımlar yapıyor, kendileri içerikler üretiyor. Bu harikaaa ! Ben burda bi köşede tezgah açayım kim ne ekledi ufak ufak bildiriyorum aramalara dahil ediyorlar. Seo yapmışmı, description girmişmi, site içi seo vs yapmışmı umrumda değil. Burda insanlar kendileri paylaşım yapmış arkadaş. Ben alır veririm Arama Motorlarına indexler en tepelere atarlar. (Hımm du bakıyım Fatmanur değilmi bu ya. Süleyman Abi’ nin takıldığı kız. Vay be ne resimler varmış arkadaş bu kızın profilinde.) der ve gezer Rıfkı.

Açıklama: Kısaca Rıfkı eğer büyük bir site isen; paylaşımı site sahibi değil kullanıcılar yapıyorsa oraya tezgay açar, kendi çapında ufak bi sofra kurar ufak ufak rakı balık takılır. 🙂 Ne backlinke bakar, ne descriptiona, ne site içi seoya, ne titleye bakar. Zaten bu kriterleri kullanıcılar yerine getirir. Backlinki de verir içeriği de girer.

Rıfkı günlerden bir gün sıkılır şöyle bir siteler de neler var bakınayım der başlar gezinmeye. Metinle Hakkı iki kafadar webmaster. Bir site kurmuşlar;

 • Title: Bilmemne video izle, videoizle, video izleme, izle, bidaha izle
 • Description: Hemen video izle, tüm dünyadaki videolar, her video izle burada, en iyi youtubeden filan güzel videoları izle, izle, izle be aq.

Hadi neyse belki içerik güzeldir der girer bakar komple api, rıfkı bir bakar kendi giriş yaptığı kelimede site içerik türetiyor. Herşey api ile video sitelerinden, sağdan soldan. Rıfkı şaşkın. Dünyada ilk defa böyle olaylarla Türkiye’  de karşılaşmış. (Türk Milletini bu yönüyle takdir ederim. Her zaman yaratıcıyızdır. :))Hemen Abisine abi böyle böyle Metinle Hakkı diye 2 eleman var şöyle yapmış. Napıcam bilemedim sana danışayım istedim der. Abisi şöyle bir durur; hımm der. Verir bir kitap Rıfkı kitabı alır açar okur anlar. İşte şunu yapmışsa şunu yap, şu sayıdan fazla backlink şu kadar sürede geliyorsa – bilmem kaça at sandboxa sok. Rıfkı bakar anlamaya çalışır. Çay demler saatlerce oturur kitabı okur. 🙂 Sonra kalkar gider Metinle Hakkının siteye bakar bir günde 300 web 2.0 profil backlink, 3000 wiki, 200 tanıtım yazısı vs. Tümünü 1 haftada almışlar. Bakar bir şöyle bi düşünür sonra komple siler atar spam diye. Tabi Metinle Hakkı moral bozukluğu, depresif tavırlar, 50 lira kayıp ve silerler siteyi geçerler. 🙂

Rıfkı düşer yollara gezinir, dolanır, özgün içerik yazan siteleri belirler elleşmez. Diğerlerini bir aşağı bir yukarı sallar durar. Dener bakar napıyor bunlar diye kısaca.

Şimdi gerçeklere dönelim biraz Rıfkı Şunları Sever;

 • Rıfkı Komple Flash ile oluşturulmuş siteleri pek sevmez. Okusa da tat vermez. (Flash ile zenginleştirilmiş siteler iyidir. Ama komple flash siteler seo açısından sıkıntı demek.)
 • Her gün belirli bir düzenle giden işleri sever. (Backlinkte de içerikte de. Bir gün 1 diğer gün 50, ertesi gün hiç içerik girmemek olmaz.)
 • Sosyal adamları sever.
 • Yeni nesil servisleri kullananları sever.
 • Başka sitelerin tavsiye ettiği siteleri sever. Doğal olmayan şekilde tavsiyeler varsa algılar ve cezalandırır.
 • Süleyman Abi’ nin manitayı sever. (Botlar burayı özellikle öne çıkarsın diye altını çizdim)

Kısaca arkadaşlar sitelere birer kız arkadaş gibi davranmalıyız. Nazik, kibar olmalıyız. Agrasif backlink alımları yaparsak çeker gider, otomatik işlemler yapar otomatiğe bağlarsak çeker gider, az ve kalitesiz içerik girersek naz yapar vermez gibi gibi.

Botlar sitemize girince bir çok kritere göre değerlendirme yapıyor. Farklı bir yazımda belirleyebildiğim tüm bot değerlendirme kriterlerini yazacağım.

Rıfkıdan sevgilerle. 🙂

Uyarı: Yazı içeriği tarafımızca oluşturulmuştur. Marka değeri olan ve uyarısı yazı başında yapılan Markalar ile uzak veya yakından alakası yoktur. Yazı içeriği varsayımlardan ve kendi çıkarımlarımızdan üretilmiştir. Bilgilerin doğruluğu garanti edilmez. Kişisel öneri ve varsayımlardır.

29 Responses

 1. Klavyenize sağlık hocam zevkle okudum özellikler örnekleri 🙂 gerçekten yararlı bilgiler.

 2. Yazını sevdim güzel noktalara değinmişşin, esprili bir dille yol göstermek bu olsa gerek tebrikler.

  1. Devamlı sıkıcı makaleler yerine arada hikayeleştirmek hoş olur diye düşünmüştüm. Beğenmiş olmanıza sevindim.

 3. Sıkılmadan ve eğlenerek okuduğum aynı zamanda bilgilendirici tek yazı, teşekkürler 🙂

 4. Çok güzel bir olaya değinmişsiniz. İnanın keyif aldım okurken 🙂 Ben fazla yazmam böyle ama yazma gereği duydum. Başarılarınızın devamını diliyorum.

  1. Benim alexa kasma gibi bir niyetim yok. Kendisi kasılıyor sa da benim kasılmaması için yapabileceğim bir şey varsa belirtin kasılmasın 🙂 İnsanlar yararlansın diye bu site aktif. Çıkar amacı gütmüyorum kısaca. (Küfürlü kısmı sildim yorumunuzdan. Öyle yayınladım)

 5. Hocam ağzına sağlık güzel anlatım yapmışsın. Lakin bu seo anlatımı paylaşım yapma mantığına hitap etmiş. Yani bilgi paylaşımı, haber paylaşımı, materyal kitap dergi makale v.s v.s. Özgünlük tabiki öenmli.

  Ama asıl seo kurumsal olarak önem taşıyor bence. Bu konuda bir makale yayınlarsanız çok sevinirim. Kurumsal bir siteye özgün içerik girsek bile ne kadar kasabiliriz ki ? Yaydık zamana toplamda 20 sayfa en fazla kassak 2025 gün sürer sonra sabit kalır ve ping – imle – plig – wiki – forum tanıtım – sosyal net v.s linkwhell.

  1. Kurumsal Seo olarak blogumda kapsamlı bir yazı yayınlamayı bende düşünüyordum. Uyarınızıda dikkate alıp gelecek yazılarımda bu konu hakkında kapsamlı bir yazı oluşturacağım.

 6. Dostum R10’da gördüm konuyu, o konu altına yorum yapacağıma buraya yapayım dedim. Normalde kolay kolay yorum yapmayan birisi olarak diyorum ki; harika bir yazı olmuş. Çok güzel süslemişsin yazıyı; insanın okudukça okuyası geliyor 🙂 Yararlı ve tebessüm ettirici…

  Bundan sonraki yazılarınında aynı güzellikte olmasını dilerim. Bol şans…

 7. S.a sana ilk yazım kardeşim bu güzel noktalara değiniyorsun lakin 2 3 adet söyleyeceğim olaylar var.

  1. Çok şakaya vurarak anlatma konuları dikkat dağıtıcı olabiliyor.
  2.Herkese herseyi açık etme cılkı cıkıyor. 🙂
  3. Bazı olayların incelikleri kolay hit alabilmeyi göstermişsin ama daha fazlasıda var sanırım onları bilerek kendine sakladın normaldir ben bunu bile yapmam bencillik diyosanızda doğrudur sene 2002 2003lerde ne güzeldi herkes bu işlere girdi herkes işini yapmıyorki bi nefes alalım.

  Kolay gelsin.

 8. 1. Şakasız olmaz diyor Rıfkı 🙂
  2. Ahmet’ le Mehmet’ te bu işi öğrensin amacımız bu.
  3. 😀

 9. valla helal olsun Rıfkı hem zevkle hem ilk defa gülerek bil keyfine vadım he bu rada ahnetle mehmete mustafa da eklendi elinize sağlık 🙂

 10. Selam samet, 1 saattir blogunu okuyorum. Uzun zamandır bilgilerini saklamadan çok güzel bir dille yazan birisine denk gelmemiştim. Vallahi helal olsun sana. Çok teşekkürler yazdığın/yazacağın her yazı için.

  “Tüm notları yığar büyük bir azimle başlar 2 saat çalışır uğraşır durar sonra gece saat 5 gibi acil servise gider rapor alır 🙂 (Ben gece 5 te kalkar gider rapor almaya çalışırdım. Sapasağlam gittiğim acilde iğne yeyip elimde 2 günlük raporla çıkmışlığım vardır. Yani role okadar kaptırırdım ki gider hasta gibi eve yatardım :))”
  Şu bölümde sesli güldüm. 😀

 11. Google botlarına isim veren mühendisler, yazını okusalar botlarına rıfkı ismini verirlerdi 🙂

 12. Çıkarımlarınızdan ürettiğiniz faydalı paylaşımlarınız için teşekkürler Samet Bey… Rıfkı’yı seviyoruz 🙂

 13. seni tanımak isterim yiğidim beni mutlaka ara 🙂 :)) yıl 2017 hala bakıyorsak yazılara demekki gayet güzel anlatım tebrikler kardeş güzel olmuş

 14. Yıl 2021 🙂 Rıfkı naber nasılsın
  Abi herhangi bir sosyal ağ kullanıyormusun senin gibi bi abim olsun isterim çok eğlenceli adamsın.

  1. Rıfkı selam söylüyor Kaan iyiymiş Kaan abim napıyomuş diyor 🙂
   Güzel düşüncen ve yazdıkların için çok teşekkürler Kaan. Sosyal medyam var yakın zamanda daha aktif kullanabilmeyi düşünüyorum. Siteye icon olarak ekledim. Görüşürüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna Benzer Yazılar

CyberPanel kurulumu
Linux

CyberPanel Kurulumu

Yıllarca cPanel ve diğer kontrol panellerine yüzlerce hatta binlerce dolar ödemek zorunda kaldığım için CyberPanel’i ilk duyduğumda oldukça heyecanlanmıştım. (Yıllar öncesi CyberPanel ilk çıktığı zamanlarda).

2020 SEO
SEO

2020 Yılı İçin SEO Çalışması Rehberi

Son yazıyı yazalı baya olmuş. Hem şöyle içimizi dökelim, Seo’da neler olup bitmiş bildiklerimizi veya öngörülerimizi yazalım, hem millet ne yapıyor ne ediyor bir bakalım