Google Panda 4.0 Güncellemesi

Google Panda 4.0 güncellemesi Matt Cutts’ın yaptığı açıklama ile duyruldu. Güncelleme hakkındaki bilgi şurada verildi: Matt Cutts’ın hesabından konu hakkında yapılan paylaşım Gelelim Panda güncellemesine. Güncelleme genel olarak kalitesiz içeriğe sahip siteleri belirlemek ve engellemek için tasarlanmıştı. Güncelleme sürecine girilmiş olduğunu geçtiğimiz 10 günlük süreçte kendi sitelerimizde farketmiş ve tüm sitelerde ortak yönleri belirleyerek önlemler almaya çalışmıştık. Alt bölümde ise güncelleme sonrası kendi belirleyebildiğim detaylara değinmek istiyorum.

Toplamda elimizde yer alan ve ana site olarak kullandığımız 10 farklı test sitemizde son 10 günlük süreçte şunları gözlemledik.

 • İçeriği kalitesiz ve derleme olanlar sıralama düşüşü ve dalgalanma yaşadı.
 • Footer linki olan(%60 oranında linki footer) ama içeriği kaliteli olan siteler düşüş yaşadı.
 • Footer linki olup kaliteli içeriğe ve bol yoruma sahip siteler yerinden kıpırdamadı.
 • İçeriği çok kaliteli ve özgün olup tanıtım yazısı alınmış sitelerden bazıları düşüş yaşadı.

Gibi gibi. Bu şekilde seneryoları denediğimiz ve tek link çeşitliliğine sahip sitelerden edindiğimiz Panda 4.0 yol haritamız alttaki şekilde.

Panda 4.0 sonrası neler yapılmalı?

 • Özgün olmayan içerikleri özgünleştirip okunabilmesini ve faydalı olmasını sağlayın.
 • 1 TL ye 100 kelime gibi oluşturulmuş ve kullanıcıya bir şey vermeyen içerikleri baştan elden geçirin. Faydalı hale getirin.
 • Sitenizde bol bol yorum ve etkileşim bulunsun. Bunlar sitelerinizi sabitleştiren ve kıpırdatmayan etkenler. (Gerekirse 1 yoruma 10 kuruş verin ve para ile yaptırın. Bol yorumlu ve etkileşimli siteleri incelediğimde hç bir güncellemede sıkıntı yaşamadığını gördüm.)
 • Siteniz kalitesiz ise ya yorum ve etkileşimi para ile dengeleyin, ya da içeriği etkileşim kurulabilir hale getirin. Farklı bir alternatifte yeni içerikleriniz çok dikkat çekici olsun ve siteniz dengelensin.
 • Güncellemelerde sorun yaşamamak için paravan sitelere ana site gibi davranın. İcabında sosyal medya hesapları olsun her sitenin.
 • Footer link yerine sadace ana sayfadan ve alakalı sitelerden linkleme yapın. Link sadece ana sayfadan verilsin.
 • Liste hatırlandıkça ve farklı şeylerle karşılaşıldıkça güncellenecek…

Kısaca arkadaşlar net olarak sonuç şu: İçerik kaliteli olacak, 3-5 kuruş verilip yazılmış içeriği sitenize giren A kullanıcı okumuyor. A bunu okumayınca 500 kelimelik yazıda 25 sn. durup sitenizden çıkıyor. Sitenizden çıkınca bir etkileşimde (Beğeni, yorum) vs bulunmuyor. O çıktığı anda deniliyor ki bu yazı 500 kelime 5 dkde okunmalıydı. Eğer kaliteli ise bu yazıya ya yorum yapmalıydı bu A kişisi ya da etkileşime geçmeliydi. Geçmiyorsa bu içerik kalitesizdir şeklinde bir damga yiyorsunuz.

Footer link çalışılmış içeriği kalitesiz sitede son hafta durum şuydu:

Bu sitede footer link çalıştık. Sıralamalar böyle değişti.
Bu sitede footer link çalıştık. Sıralamalar böyle değişti.

Footer link çalışılmamış ve içeriği kaliteli sitede son hafta durum şöyleydi:

Footer link çalışmadığımız doğal yöntemler kullanılan sitedeki durum böyleydi.
Footer link çalışmadığımız doğal yöntemler kullanılan sitedeki durum böyleydi.

Biz her zaman bir tabirde bulunuyorduk. Sitenizde her sayfanıza ana sayfanız gibi davranın. Kullanıcılarla iyi ilişkiler kurun ve yazılarınıza yorum yapılsın diyorduk. Bu güncellemede de doğal olanlar, doğal davrananlar kayba uğramadı, para ile içerik üretmiş olanlar sallantıda. Allah sonumuzu hayretsin dimi len Rıfkı:D Evet abi aynen öyle. 😀

29 yanıt

 1. Vatana millete hayırlı olsun.
  Panda 4.0’ın hemen ardından birde Penguen güncellemesi bekliyorum ben 🙂

 2. Samet skypede yoksun pek çağrı ile görüşüyoruzda kendini aştın sen bu aralar:D çağrı şu küçük sitelere otoriter siteleri geçebilmeyi hedefliyen penguen güncellemesi ne zaman gelecek bende bekliyorum. 🙂

   1. Küçük sitelerin otoriter siteleri geçeçeği gün geldiğinde, küçük sitelerde otoriter site olacak. Ve yeni küçük siteler türeyecek 🙂

 3. Merhabalar hangi yazılım ile bu hit düşüşünü görüntülüyorsunuz ? ( Yani kırmızıya boyadığınız resimde hitleri görüntülemek için hangi yazılımı kullandınız )

 4. ben kendi forumumda özgünlüğe önem veriyorum ama istediğim kelimelerde bir türlü ilerleyemedim, forumda açılan konularada birçok yorum yapılıyor ama hep aynı yerinde sayıklayıp duruyor, makalenize göre biraz değişiklilik yapalım bakalım neler olacak

 5. Yine spam için bi halta yaramadı bu güncelleme denen saçma şey.Hacklink yapmış ve hala yapmaya devam eden site 3.sırada çoğu kelimesinde.Ben sitemde illegal hiçbir çalışma yapmadım ve siteyi özgün tuttuğum halde 2.sayfaya atıldım aynı kelimelerde !

  1. Bazı şeylerde hemfikiriz. Emin ol anlamakta güçlük çektiğim ve bu site halen neden burda dediğim yüzlerce site taş gibi yerinde duruyor.

 6. Merhabalar yaptığınız tespitleri kendi sitelerimde gördüm. Sormak istediğim acaba facebook yorum eklentisi yada benzeri yorum eklentileri aynı işlevi görüyormu google nezdinde?

  Ayrıca yorum yazarken ip numarası gibi etkenleri sizce google dikkate alıyormu?

  1. Bence her ikiside kullanılmalı. Hem siteye özgü hemde face yorumları.

   Analytics tarzı şeyler kurulu ise yorum konusunda bence botlar daha hassas oluyor. Kısaca amacınız manuel ben atayımsa yorumları 1k hitte güne 20 yorum doğal gibi olabilir. Ben olsam ama sayaçtan hangi konulara girilmiş belirler o konulara yorum atardım. O gün hiç ziyaret almamış bir konuya yorum yapmak otomatik olarak yapıldı bu yorum dedirtebilir botlara. Yani az paranoyak olmakta fayda var derim.

 7. Google panda 4.0 algoritması ile ilgili net hiçbir veri şuan için ne Türkiye’de ne de dünya genelinde maalesef bilinmiyor. Özgün ve bilgilendirici içerik Google’ın uzun yıllardır web sitelerinde aradığı özellikler arasında yer alıyor. Panda güncellemelerinin asıl çıkış noktası backlinklerdir. Diğer bir deyişle hedef anahtar kelimelerde Google’da ilk sıralarda yer almak isteyen web sitesi sahiplerinin yapmış olduğu black hat seo çalışmalarının engellenmesine yöneliktir. Türkiye’de Panda 4.0 algoritmasının duyulması sonrası yapılan binbir türlü açıklama yapılmaya başlandı fakat bunların büyük çoğunluğunun işin aslı ile örtüşmediği inancındayım. Benim şuana kadar ki izlenimlerim bu değişikliğin 1. sayfada yer alan bir sitenin 4 ya da 5. sayfalara gerilemesine neden olacak bir güncelleme olmadığı ancak birkaç sıra kaybına neden olabilecek bir güncelleme yapıldığı yönünde… O kadar abartılacak veya üstesinden gelinemeyecek bir durum yok diye düşünüyorum.

 8. Geçen sene bu zamanlarda bir oyun sitesi açtım. Yaklaşık 100 siteden backlink aldım. Bazıları nofollow bazıları da dofollow idi. Başka bir seo çalışması yapamadım. 1 sene boyunca sadece 100 backlink alman site çok fazla etkilemiş midir. Yani şimdi seo çalışması yapmaya başlasam çokmu zarar etmiş olurum.

  1. Alınanlar footer ise sıkıntıdır bence. Yok normal sadece 100 adet ise evet ufak ufak çalışmaya başlayın derim.

 9. düşüş yaşayan siteler kendi sitelerindeki footer linklerinde olan linklerinde düşmesine neden oluyor mu?

  1. Ahçı uşağı, uşak bahçivanı sonra hepsi ahçıyı. 😀 Kısaca bence etkiler düşürür.:D

 10. Güncelleme yoğunluğu, site kod ve navigasyonunun mimarisi (ve tabiki optimizayonu) bunlar iyiyse istersen içeriği google’dan çal gene de sıralamada yükselirsin… (içerik hırsızlığını desteklediğim anlamı çıkarılmasın)…

  “content is king” lafı hele ki daha alfabesiyle başa çıkamadıkları bizim gibi ülkelerde “palavra”. Hostinge, optimizasyon ve yazılıma yeterince yatırım yapmayan yanar. İki kere iki 4… 3 yıl önce yazıp koyduğum özgün makaleyi 20 gün önce alıp sitesine koyan adam benden yukarda… İçerik masallarını anlatmaya devam et g**g** yeni duyanlar için dinlemesi heyecanlı oluyor…

  1. Şükrüye bu konuda kesinlikle katılıyorum içerik olayına bende güvenmiyorum, özgün içerikler hiçe gidiyor Güncelleme sürecince özgün tasarım + c/p site %50 yükseliyor. kalitesiz tasarım özgün içerik % 50 düşüyor. Buda demek oluyor google artık sitelerin tasarımlarını ve optimizasyonlara bi nevi önem veriyor. ( Kişisel düşüncem)

 11. Google bir siteye gelen backlinklerin ortak özelliklerini buluyor mu Yani bizim 2-3 tane paravan blogumuz var,bu paravan blogların backlinklerini,tasarımlarını içeriklerini vb şeylerinin ortak özelliklerine bakarak gelen backlinkin doğal ve doğal olmadığının kanısına bu şekilde mi varıyor ?

 12. Koca Koca Adamlar oturup yorum yazmış bende Acemi olanlara hitap etmeyi yıllarımı verdiğim bu konuda hak olarak gördüm. Tüm Profesyonel Ustaların affına sığınarak Tabii.
  Bu işin başı “Şukru” Arakdaşımızın dediğidir. Nedeni sen her şeyi 4*4 yaparsın hit akmaya başladımı hitini aldığın kişi heman ddos yapar 2dk sürmez Down olursun. VPS &VDS geçersin Gate Yapar sunucuya geçersin (geçmek zorunda kalırsın) Amanın Sen sunucudayım dersin tam nefes alacan hat yaparlar koruma alırsın.2-3-4 hat yaparlar sen down ol diye, Başarılı olmakta risk, heran ensende takip edenler var. Ama bu konuda kazançlar noktasında konuşacak olursak, eğer sen adam her ay 1 daire alırken senle hitini paylaşmaz kabul etmek lazım. eee Senin de daireye ihtiyacın varsa bu konu böle uzar.
  Özetle Yola çıkarken profesör gözlüğü takacaksın. Karşındakine amator izlenimi verirsen bu işlere hiç başlama kendini hırsınla bitirirsin.
  Çok afedersiniz içerik hikayesini geride bırakın artık benzersiz olsa neolur. Haberleri örnek alın kendinize?
  -bilmemkim istanbulda hava alanında ayağı tökezledi. (tabi böle bir haber yok bu arada bu tam benzersiz oldu: )
  haberini örnekleyin kafanızda Evirip çevirsende ne yaparsan yap bu haberin bir birinden türediği hissini kaldıramazsınız. Arama motorları da bunun farkında sizlerde farkına varın. bu işte sır link fakat buda maniplasyona açık. site hackleyebilen webmasterlar bu sektörde uzun süre ekmek yiyebilecek olanlardır.
  Yiyolarda..

  1. Sayın Ahmet Keskin Burda Çok bilmişlik yapıyorsunuz.
   Konuya Gelecek Olursak;
   Ayrıca Bizim insanımız şunu anlamıyor. Bir makale yazdırıyor o makaleyi 100 foruma linkleyerek atıyor. E beyin fakiri özgün yazı yazdırıyon madem neden 100 forumda onu linkleyerek çöp ediyorsun. Footer link bitmedi sadece çöp olmuş kendini link satmakla ön plana getirmiş sitenin header – footer – sidebarından lınk alırsan yanarsın kardeşim sonrada forum sitelerinde bu işin içinden nasıl çıkarım diye milletin ağzının içine bakarsın.

   Aldığın sitenin özgünlüğü Domain Authority – Page Authority yerlerdeyse o siteden alıp google logosunun üstüne çıkmayı düşünen hayal etmişsin sanıyorum.

   Aldığınız tanıtımları çöpe dönmüş sitelerden aldığınız herhangi bir linki kaldırın. size faydasından çok zararı olacaktır bugün olmaz ise yarın mutlaka olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna Benzer Yazılar

CyberPanel kurulumu
Linux

CyberPanel Kurulumu

Yıllarca cPanel ve diğer kontrol panellerine yüzlerce hatta binlerce dolar ödemek zorunda kaldığım için CyberPanel’i ilk duyduğumda oldukça heyecanlanmıştım. (Yıllar öncesi CyberPanel ilk çıktığı zamanlarda).

2020 SEO
SEO

2020 Yılı İçin SEO Çalışması Rehberi

Son yazıyı yazalı baya olmuş. Hem şöyle içimizi dökelim, Seo’da neler olup bitmiş bildiklerimizi veya öngörülerimizi yazalım, hem millet ne yapıyor ne ediyor bir bakalım