Google Penguen 2.0 güncellemesi

Siteleri açtın; spam içerikleri bastın, spam linkleri bastın sonra böyle konu konu gezer konu araştırırsın Necati. Necati kim mi? Sensin işte Ahmet, Mehmet her kimsen hepimiziz bu spam olaylarını yapanlar.Şu mu kurtarır beni bilmemne güncellemesinden, yoksa bu mu kurtarır yırtınır durarsın. 🙂

Damgalıyız olum bikere Türk milleti çok zeki daha öncede söyledik biz yumurta sona dayanmadan iş yapmayız. Amma bi dayandımı icabında 1 aylık işi 3 saatte yaparız yani.:D (Kendimden biliyorum. Perşembeleri yayınlanan K.V olduğu günler hayat benim için okulda donardı. Ertesi gün 2 sınav varmış, geçemezsek 1-3 barajına takılıyormuşuz. Fasa fiso. Bir otururdum gece 1 de sabah 9 da sınava gider geçilebilecek (geçmeye yetecek) en alt not hangiyse alır geçerdim 😀 İcabında kafayı takmışsak; okul birincisiyle aynı hocadan bitirme tezini alır, 6 saatte Bilim Teknik dergisinin dvd’ sinden konuları harmanlar, iç dış kapak toplam 20 sayfalık tezimi koca Doçentin önüne atar 100 alır, bölüm birincisi 85 aldım AA düşmeyecek diye 150 sayfalık kitap gibi teziyle ağlarken, Polat edasıyla Cendere Cendere kulağımızda çalarken bölüm birincisinin önünden havamızı basıp geçmesini de biliriz yani 😀 Biz buyuz işte. Bu zeka bizde var. Ama bişeylerin bizi gaza getirip sendekini sana yerleştirmesi gerek 🙂
Son Güncelleme: 31 Ekim 2013 Yasal Uyarı: Google, YouTube, Google Plus, Google + Sayfası Google Inc.’in ticari markalarıdır.

Bir diğer hoş yönümüzde kolaya kaçarız. Nasıl tezde ben hocayı psikolojikman analiz edip; ulan bu adama her kes kitap gibi tez verecek. Bu adam farklı biri(adam kırık), farklı kişiliklerden de hoşlanacaktır. Buna ummadığı bir şey yapıp, onun gibi davranayım, hemde kısa olsun hocanın okuması kolay olsun bi şansımı deneyeyim tutarse geçeriz. Tutmazsa seneye bakarız. Gibi cümlelerle tez olayında, okul bitirmenin can damarında bile kolaya kaçmışsak site işlerinde de kolaya kaçarız:D Milyarlar döker script yazdırır içine içerik girmeye üşenir basarız spamı. Farklı projelere zaman kalır 😀 Spamı basınca tutacakya aq sitesi hemen bir tane daha açar basarız aynı yöntemleri. İşte arkadaşlar bizde kısaca hata basite kaçmakta, kolaya kaçmakta. Yabancılar nasıl tutturuyor bu işi? Adamların yaptığı her site para kazandırıyor? İşte yanıtı: Adamlar karıncaların sosyal yaşamı diye site açıyor gidiyor bilmem kaç kişi ile görüşüyor, resim çekiyor, makale yazıyor. Sitesine istikrarlı şekilde giriyor içeriğini. Yani bir şeye kitlenip sonuç almadan yeni projelere yelken açmıyor. Mantık bu olsa kısaca; kullanıcıya fayda da olsa biraz zaten emin olun farkında olmadan spamda kassanız içerik kullanıcıya faydalıysa o site tutar.

Samet ne bu Penguen mevzusu ?

Arama Motorları zaman zaman belirli algoritma güncellemeleri yapar. Bu doğal yani. Siz dört gözle güncelleme oldu mu? Ne zaman olacak? diye bakınıp duruyorsanız, hatta şu yazıyı okuyorsanız bilinki bir haltlar karıştırmışsınızdır 🙂 (Abi mahvediolar basıyorlar spamı bazen spam siteleri sıralamadan sil sil bunalıyorum diyor Rıfkı. Kısaca ya sitenizde ordan burdan çalıntı içerik vardır, ya link paketi almışsınızdır, ya da arkadaşınız hacklinkci Cemalettin kendi kişisel özverileriyle oluşturduğu pr10 hatta zaman zaman pr 11 (Yani pagerank sorgu sitelerinde böyle grafikler olurya telefonların şarz göstergesi gibi. Oraların yanlarından biraz taşar. Pr11 olur o zaman) sitelerine sizin sitelerinizi hiç bir çıkar amacı gütmeden sırf sizin sitenizi çok beğendiği için footer alanlarından filan linklemiştir.

Olay burada aslen arkadaşlar. Penguen bilmem kaç filan hikaye. Mantıken bir düşünün yeni site açtınız 6 ay oldunuz direk yabancı içerik, Türkçe içerik pageranlı 5-6 site sizin sitenize footer alanında link verdi. Bi kerecik Rıfkı yerine kendinizi koyun. Rıfkı geldi girdi yabancı pr bilmem kaç  siteye baktı eğitim sitesinden Kerim’ in  film sitesine link var. Kerimin site alttaki gibi:

 • Kerim telif hakkı içeren filmler eklemiyor. Kesinlikle sitesinin altında Telif Hakkı Bildirimi kısmı var. Bilmemkimin tam cronlu full otomatik botu var çekip telif hakkı uyarısına göre ayıklıyor içinden. 😀
 • Title: film izle, full hd tekli çok part bir anda aniden film izle.
 • Description: Güncel tek parça full hd filmleri izleyebileceğiniz, film izlenebilen arada takılırsa izlenmeyebilen film izleme, full hd 720p, 1080p, 2160 p icabında 4320p video sitesi.

Rıfkı bilmemne.edu.bilmemne sitesinde footer alanına baktı Kerimin siteye gitti arkadaş adam ne site yapmış ta eğitim sitesinden bu denli link almış dedi girdi siteye kategorilere baktı Yabancı film izle, Bilim Kurgu Filmleri izle, +Bilmemkaç, Er..ik film izle
Rıfkı bir durdu şöyle tekrar eğitim sitesine geri döndü. Baktı bura harbi eğitim karşı sitede de bazı bölümde güzel eğitim filmleri var (+ bilmem kaçlar) ama kulvarlar farklı. Git gel yaptı kısaca Rıfkı baktı link aldığı yerden hep Kerimin site gibi alakasız alakasız yerlere linkler var. Rıfkı si..cem bunların yapacağı işi dedi baktı baktı yoruldu oturdu orda çamın birinin dibine.(Arada Asuman filan geliyo oraları geçelim abi dedi. Rıfkı Asumanı öpmedi filan falan.) Sonuç olarak Rıfkı git gel  yaptı siteler arası ondan ona ondan ona koca bir ağı belirledi, aynı sitelere çıkış yapan 30 farklı site belirledi. Her birinden 10 farklı sitenin tümüne çıkış yapılmış. Tüm ağı belirledi ne var yok sıralamada Allah ne verdiyse kimine – bilmem kaç kimini komple sıralamadan sildi vs. Sonra işte otur 301mi yapsam, bana noldu, güncelleme bana vurdu de dur. Ordan oraya koştur nafile yani. Kısaca sen link ile dönüşüm elde etmeye çalışan bir ağın belirlenmesinde enselendin. Kıvırma bari yani delikanlı ol.

Penguen 2.0 ile neler oldu?

Bir çok arkadaş daha neyin ne olup olmadığını anlamadan sitelerinde yazdı çizdi. (Senin sitende de varsa alınma. Kastım boş şeyler yazanlara. Sırf adamlar penguen yazar arar benim siteme gelsin girsin diyenlere.) Ben bekledim belki 1 ay geçti. 3 tane sitem bundan olumsuz yönde etkilendi. Nerde hata yaptım diye gecelerce uykusuz o site senin, bu site benim gezdim durdum. Büyük uğraşlar, genemeler sonucu bu 3 siteyi kıl payı diyelim kurtardım ve geldim yazımı yazdım. Dimi len Rıfkı 🙂 Abi sen kastın. Olaya bilimsel yaklaştın. Tipin kaydı be abi. Rıfkı pi..ni keser tavada kızartıveririm bak olum. Pilavla servis eder yanında bimden alma yoğurtla cacık yapıverir bi güzel karnını doyurur gelinlik giydirir, çalılıklara atar hiç bir şey olmamış gibi çeker gelirim. Ya abiii yaaa. Kes len. 😀 Üffff

Neler yaptım ben peki? Aslen yaptıklarımı gözden geçirdim. Sitelerden 2 si Kurumsal 1 tanesi kendi kişisel sitemdi. Öncelikle ben yaşadıklarımı anlatayım. Güncelleme oldu. Aradan 24 saat gibi bir süre geçti. Derken dedim ki ula Samet bu 3 sitenin ortak yönünü bulursan bu iş biter dedim. Başladım liste hazırlamaya. Alttaki gibi bir liste çıktı.

Penguen 2.0 güncellemesinden etkilenen sitelerimde ki ortak seo özellikleri

 • Footer linkler: Tümünde footer backlink almıştım. En az aldığıma 5 adet siteden footer, widget, menü vs yerlerden link almışım. Anahtar kelimeleri dağıtmaya çalışsam da belirli kelimelere yoğunlaşmış. Armut, Armut markaları, Armut eğitimleri gibi farklı anahtar kelimelerden almışım ana ana ağırlık Armut olmuş link dağılımında.
 • Spam yorumlar, hack link: 1 sitemde spam yorum tarzı 4 farklı domainden baya bir sayfadan yorum spam link kalmış.( 1 tane de hacklink var. Yıllar öncesi farklı bir arkadaş eklemiş kalmış. Farketmemişim 1 sitede) Dikkat etmemiş disavow ile linkleri reddetmemişim.
 • Seo çalışmaları: 3 siteye de seo kasmışım. Tanıtım yazısı, sosyal linkler vs olağan üstü çalışma sergilemişim.
 • Title: Title kısmında ve description kısmında 3 site de de anahtar kelimeyi fazla tekrarlamışım.
 • Yazı ağırlığı: 3 siteninde ana sayfasında paragraf şeklinde açıklayıcı bir yazım yok. Görsellik biraz önde gitmiş. Giden kısımlarda da anahtar kelime ağırlığım  çok olmuş.
 • Yazar hesapları: Yazar hesaplarında 3 tanesinde de sitemdeki belirli sayfalara spam yapmadan: İşte bilmemne konusundaki yeni yazımız sitemiz eklendi. İncelemek için tıklayın: … deyip yazar hesabımdan paylaşım yapmışım. Bu yazar resmi koyulan google aramalarında yazar resminin olduğu profil. Aynı şekilde 3 sitenin Google sayfası da var. Oralardan da aynı şeyi yapmışım. Yine özgün.
 • Blogger: 3 site de de blogger tabanlı sitelerden pek link alınmamış. Alt içeriklerimin linkleri zayıf kalmış.

Ben neler yaptım da siteleri Penguen 2.0 güncellemesinde kurtardım?

 • Footer backlinkleri napayım çok düşündüm. Dağılımlı yaptım. 1 tanesinde footer linkleri kaldırıp sadece site ana sayfasından anahtar kelimeyi değiştirmeden verdim. Diğer 2 tanesinde footer linklere dokunmadım.
 • 1 sitenin spam linkleri var, hacklink var demiştim. Onun bu linklerini kaldırmaya çalıştım ama olmadı. Disavow ile düzgün açıklamalarla reddettim. Manuel olarak ekstra değerlendirme vs göndermedim. Dikkat çekmek istemedim yani. Sadece linkler reddolsun da ne zaman olursa olsun dedim.
 • Seo çalışmalarında çok işlem yapmışım. Site içi çok kasmışım. Onları azalttım.
 • Title kısmında anahtar kelime tekrarları vardı onları düzenledim. Doğal yaptım. Anahtar kelimeyi doğal geçirdim. Eş anlamlı kelime tekrarı olan yerleri hem title hem description da düzenledim.
 • Ana sayfalarda yazı ağırlığını dengeledim.
 • Blogger sitelerin değeri artmış demiştim. Her siteye 3-4 ayrı blogger paravanda yayınladığım yeni yazılardan doğal görünümlü linklemeler yaptım. (Alt içeriklere genelde.) Sonrasında R10′ da blogger site satın alma konusu açtım. Aldığım farklı wm toolslarda yer alan paravanlardan da düzenli olarak linkledim. (Spam yapmadan. 1 link + 2 linksiz özgün şeklinde gittim)
 • 1 sitenin yazar sayfası güncellemeden 24 saat sonra spam nedeniyle kapanmıştı. Tamamı özgün yazı olan yazar sayfasından ana siteye link vermeyi, yazılarımı beğenmeyi bırakmalıydım. Geçmişte yazar profilimden kendi sitemde link olarak geçen ne varsa sildim. Tekrar başvurdum açıldı. Diğer 2 siteyede aynı şeyi spama takılmasın diye uyguladım. (Google sayfa değil ona hiç dokunmadım. Yazar profil kısmında yaptım bu silme işlemini)
 • Sitelerde genel olarak spam algılanabilecek ne varsa gözden geçirdim. Çok kelime vurgusu olan yerleri, tekrar olan yerler düzenledim. Otomatik hiç bir linkleme bırakmadım yazılar arasında.

Sonrasında bu 3 siteyi bu halde bıraktım. Sadece alt sitelerimden ara ara linkledim. 3 siteye de içerik girmeyi kestim. Kelimelerin durumunu sürekli takip ettim. Atıyorum ilk sayfa 3. sırada olan site direk 3. sayfaya gitmiş. İlk sayfa 5-6. sıraya gelinceye kadar bekledim 10 gün sürdü. Sonrasında yine ellemedim içerik olarak otursun dedim. (Kurumsallarda. Normal site ise içerik girmeye devam edin. Kurumsallara zaten devamlı içerik girmiyoruz. Normal sitelerde 2 giriyorsanız 1 girin sağlam girin. Anahtar kelimelere fazla vurgu yapmayın) Sonuç itibarıyla Penguen 2.0 güncellemesinden şunu anladım: Spam yapmayacaksın arkadaş, footer link işine siten ile alakalı olmayan sayfalardan girmeyeceksin, Google servislerinde spam veya tekrardan kaçınacaksın, paravanlarda spam yapmayacaksın, içeriğin tekrarlardan oluşmayacak 3 farklı sayfada aynı konu yerine toplayıp tek sayfada işleyeceksin.

Yaptıklarım gerçekten Penguen 2.0 çözümü mü doğruladım

Bunları yaptım doğrulamak içinde bir kaç yeni site açtım. Kurumsal farklı bir siteyide gözden çıkardım. Merak ettiğim şey footer link etkiyi yitirdi mi? Paravan link etkili mi? Yeni bir siteye alt 10 paravandan link verilse (yazıya) hızlıca çıkarılabilir mi? tarzında denemeler yaptım.

*Kurumsal siteme konusuyla alakalı 100k indexi olan çok sağlam siteden önemli bir kelimede link ekledim. Eklenen site 20k sağlam site. Alakalı kelimede hiç bir zarara uğramadan sıralama da yokken ilk sayfa 3. sıraya geldi. Bunu penguen 2.0 dan sonra yaptım. Kısaca footer link alakalı sayfadan ise bence sıkıntı yok. (Rıfkı abartmasınlar abi diyor:))

*Yeni açılmış 3 günlük siteye 4-5 içerik girip 1 yazıyı gözüme kestirip 10 farklı alt sitemden linkledim. Tamamı indexlendi. İndexlenmeyenleri indexletmek için Webmaster Toolsta Google gibi getir deyip dizine gönder dedim. Totalde günde 1 k hit içeren bir içerikte ilk sayfaya 2 saatte oturdu. Sıralaması ertesi gün daha da arttı.

Yani footer link doğru kullanılırsa etkili, hacklink devri bence bitti, tanıtım yazısı çağı başladı ama spam yapmadan.

Penguen 2.0 güncellemesinden kurtulmak için direk şunları yapın

 1. G. Yazar sayfanız varsa ve ana sitenize linkleme yapmışsanız tamamını silin.
 2. Sitenize spam yapmadan düzgün sitelerden veya reklam şirketlerinden bütceniz varsa trafik sağlayın.
 3. Sitende yaptıklarını sen biliyorsun. Spam linkmi kastın, pr7 link mi aldın belirle hepsini. Bol indexli sitelerden link almışsan (20k vs indexi olan) anahtar kelimeyi değiştirmeden (değiştirme  ki penguen için linkleri güncellemiş damgası yeme. Rıfkı kahkaha ile gülmesin hacım 🙂 az indexli hale çevir. Yani footerden her sayfada görünen linki sadece ana sayfa ve kategori sayfalarından ver. Unutma bu alakasız sitelerden olan linklerin için. Alakalı linklere elleşme. Garanti olsun deme yani denenmişi varken gö..den elemen uydurma. Footer vs linklerde durum bu. Link olarak bence şu noktadan sonra kaliteli paravan sitelerden tanıtım yazısı olarak gidin.
 4. Spam yorum, wiki vs linklerini analiz et. Ahrefs’ ten, wm toolstan bak. Yorum aldığın sayfalarda 20 ve üstü link çıkışı varsa ( 100 derler garantiye al 20 yap limiti) scrapeboxla bunları belirle ve direk domain olarak disavow ile reddet. Çok fazla varsa içten bir de yeniden değerlendirme isteği gönder. Çalışanlar unutma Türk. İçinden geçeni adam gibi dile getir dök. Hata yaptım ben zamanında bir kişiye seo için para ödedim ve bunları yapmış Bunları tekrar etmeyeceğim bu işe çok emek verdim de. Dürüst ol.
 5. İçeriklerinde spam kastığın, üşendiğin yerleri biliyorsun kardeşim. Gir ve adam gibi düzenle.
 6. Title ve description kısımlarında tekrara düştüğün her şeyi gözden geçir. Eş anlamlıları yan yana kullanma aynı anahtar kelimeyi vurgulamışsan hem alt içeriklerinde hem ana sayfa title description alanında düzenle. Yine otomatik oluşturtmuşsan buraları tut adam gibi 2-3 eleman bu kısımları ver 100-200 güncellet.
 7. Siten içinde devamlı bold, altı çizili alakasız çizimler varsa buraları düzenle.
 8. Eklentiler ile şu yazıyı okuduysanız şunuda okuyun gibi her şeyi temizleyin.
 9. Alakasız tüm etiketleri temizleyin. Htaccessten 301 ile silinenleri normla yazı sayfasına ya da alakalı olabilecek sayfanıza yönlendirin.
 10. Siteye girince işlemler bitince ulan şunu yapmadık ta onuda anlarmı diye düşündüğünüz ne varsa uygulayın. İçinizde kısaca kuşku kalmasın. Seo ya aşırı vurgu olan kısımların tamamını gözden geçirin yani.
 11. Son olarak siteyi rahat bırakın işlemleri yapınca. Otursun. Öyle bir intiba uyandırın ki ulan adama Penguen 2.0 dedik güncelledik adam içerik girmeyi bırakmış. Siteyi de düzenlemiş aslen. Ama küsmüş bu desin Arama Motorları. Bakayım bir inceleyeyim şunun siteyi desin. Normal güncel içerik kasıyorsanız da anahtar kelime kasmadan girilen yazı sayısını azaltıp devam edin. Eticaret sitesiyseniz ürünlerinizi girin normal.

UYARI: Yazıda verilen yöntemler tamamen varsayımlardan ibarettir. Kendi denemelerimi, varsayımlarımı yazıda belirttim. Yapıp yapmamak size kalmıştır. Doğacak maddi veya manevi kayıplarınızda sorumluluk kabul etmiyoruz. Yazıda adı geçen Marka sahiplerine ait haklar en üst bölümde belirtilmiştir. Marka sahipleri ile yazı içeriğinin bir alakası bulunmamakta olup, resmi bilgilendirme değildir.

66 Yorum

Yorum Yapın
 1. başarısız, kalitesiz boşa vakit bir yazıdan başkası değil. 2000 kelime yazmşsın ama aradığım öğrenmek istediğim hiç bişeye yer deyinmemişsin. Troll başka birşey değil.Emeğe saygı ama kaliteli değil.

  • Görüşün için teşekkürler. Dolmabahçe Sarayını yazıyı okuyana vermemizi beklemeyin. Yani her kesi tatmin edebilmek mümkün değil. Ben içimden geçenleri dürüstçe yazdım. Yaptıklarımı yazdım. Denemeden bir şey yazmadım yazmıyorumda bu sitede. Öğrenmek istediklerinizi iletirseniz yorum olarak el verdikçe yardımcı olabiliriz. Yani karşılıklı fikir alış verişi yapılır. Yani her şeyi bildiğimizi iddaa etmiyoruz. Aklımdakiler yazdıklarım. Varsa ilavelerin yorum olarak eklersen her kes faydalanabilir. Bende sürekli araştırıp yeni yöntemler, gözden kaçırdığım şeyler varmı araştırıyorum yani.

 2. Samet abi yine döktürmüşsün 🙂
  Penguen 2.0’dan sonra sürekli blog backlink vs. kastığım bir sitem vardı 1.5 yıllık site. Bir ara dofollow makale backlinkle 1.5 – 2k hite çıkmıştı. Yaklaşık 15-20 gün sürdü. Şubat – Mart civarında hit 100lere düştü. Biraz devam ettim ama 70k spam linki tamamen reddetsemde bi işe yaramadı. Zaten onlarda sürekli azalıyor 60 K bişey kalmıştır şimdi. Penguen 2.0’dan sonra bi tanıtım yazısı atmak dışında hiç ellemedim siteye hala 90-100 hiti var ama kastığım kelimelerden tamamen uçmuş site. Bende onu paravan olarak kullanmaya karar verdim. Temiz site açtım bi kaç tane onları blogger paravanlarla destekliyorum yukarıda bahsettiğin gibi. Arada diyorum ki 100 tane wiki veya 50 tane forum tanıtım al. Bak herkes süper yazmış yorumlara. Sonra boşver diyorum bunlar temiz olsun en azından bi güncellemede düşerlerse benim spamsız temiz sitemi düşürdüler diyebiliyim 😀

  Birde şimdi yeni site açmanın çok avantajlı olduğunu düşünüyorum. Yeni site açıp günde 3-4 saat ilgilenip sağlam yazılar atıp birde küçük imlemeler + paravanlardan spamsız linkler ile çok kısa sürede zor kelimelerde yükselmek mümkün gibi.
  Neyse daha fazla uzatmıyayım abi yazın için teşekkürler gerçekten sağlam bi kaynak olmuş 🙂

  • Teşekkürler. Forum profil, wiki bilinmez sokaklar bunlar. Hiç bulaşmayıp temiz temiz paravanlarla tanıtım olarak alt içeriğinizi doğal şekilde link olarak desteklemek en güzeli.

 3. Teşekkürler harika bir yazı olmuş. Bu rıfıkı bizi baya bilgilendirmeye başladı celilcan blog diye aratılırsa benim de bir süre önce yazdığım penguen yazısını okuyabilir ziyaretçiler

 4. wala bu penguen 3 adet kurumsal sitem var “adana evden eve nakliyat” kelimesinde ilk sayfa ilk 3 sırada xxx sitem ilk sayfa bilmemkaçıncı sırada. Demek istediğim yaklaşık emin olarak söylüyorum alexa ws banclickleri takip ederek söylüyorum yaklaşık 2 hafta sonra 1-2-3 sırada olacak bu siteler taktik şu abi seo kas bacnlik yapacak birşey yok penguen ws. sallamayın

 5. Hocam ağzına sağlık , çok güzel bir yazı olmuş.
  Ayrıca birşey merak ediyorum “İngilizce site açıp 200 dolar masrafla Ferrari almak” şaka mı bu ? ))

  Seo konusunda çok ileri düzey yazılarınız var, fakat İnternetten Para Kazanma Sanatı olarak gerçekten yazılar paylaşırsanız sevinirim, cepten hiç para çıkmadan demiyorum , ufak yatırımlarla nasıl düzenli para kazanabiliriz bu konularda yazı yazmayı düşünüyormusunuz ?

  • Tabiki şaka değil. Ortalama 50000 ile 10.000 dolar arası yatırımla 500.000 dolar kazanılabilecek bir dünyada yaşıyoruz. Evet para konusunda ağırlık verme planımız var ama zaman sıkıntısı var. 24 saat yetmiyor 😀

 6. Samet abi yeni siteleri indexletmeyle ilgili bi ekleme güzel olur 🙂 Bloggerlar bile Google gibi getir demeden indexlenmiyor bir sürü şey denedim ama ben Google gibi getir demeden siteyi indexletemedim var mı bi çözümün? 🙂

  • Yeni sitene bir kaç defa google gibi getir yap, içeriği güncel tut bir müddet sonra anında index alır. Daha basit yolları var ama sandbox riski var. Doğal olanı bu.

 7. Hocam yine süper yazı olmuş. Penguen hakkında ki çoğu şeyi deneyerek açıklamışsın. Ellerine sağlık, herhalde penguen hakkında ki en iyi Türkçe kaynak. Bizi 1-2 ay makalesiz bıraktın ama süper bir dönüş yaptın ellerine sağlık 🙂

 8. Hemen bazı arkadaşlar gereksiz demiş. Benim hayatta değer verdiğim önem verdiğim şey şudur, Başkalarının yaşamış olduğu tecrübelerden kendimize bir pay çıkarmak ve ona göre hareket etmek çok önemlidir.

  • Farklı görüşler, çekemeyenler vs her yerde çıkar. Küfür içermezse olumsuz olan görüşleri genelde yayınlıyorum. Biz paylaştık yani yaşadıklarımızı.

 9. Çok açıklayıcı ve yararlı bir yazı olmuş ellerinize sağlık samet bey .bu arada site değerlendirmesi yapıyorsanız bi zahmet benim siteyi değerlendirme imkanınız varmı acaba *
  saygılar dilerim.

  ….com

  • Teşekkürler yorum için. Site değerlendirmelerini soru cevap kısmına zaman bulduğumuzda ara ara soru sorma kısmını açıp yapmayı planlıyoruz.

 10. her gün kalktığımda yeni içerik girmiş mi diye bekler olduk. Muhteşem yazılarından bir tanesi de bu. Bildiğimiz gibi Türkçe içerikler artık fazla kazandırmıyor. İngilizce içerikli site kurulumu üzerine bir rehber hazırlarsanız çok memnun kalırım.

 11. Merhaba;
  Yazı için teşekkürler. Açıkçası pek bişey anlamadım ama yinede uğraşıp yazmışsınız.

  Şimdi aslında benim sormak istediklerim var. Öncelikle bu SEO olaylarına yeni başlıyorum. Amacım firmamızı internette tanıtmak.

  Bizim sektör ile alakalı bir çok domain var elimde. 50’ye yakın. Zamanında almıştım, sürekli de yeniledim. Son zamanlarda internetten çok müşteri geldi, bende bu domainlere site yapıp daha çok kişiye ulaşmayı denemek istiyorum.

  Şimdi şöyle ki, bu 50 domain neredeyse sektör ile alakalı google aramalarının %80’ini kapsıyor. Tüm zamanların en çok aranan domaini de bende. Hatta geçen bi wordpress kurayım dedim, 3 yıllık kurumsal sitemizden bile önde çıktı daha hiç içerik yokken. Tabii ben bu işleri tam bilmediğim için panikledim ve siteyi kapattım. İndex’i google’dan kaldırdıp robots.txt den robotları engelledim. Webmastertools’da sitede sorun var gözüküyor. Oda robots.txt’denmiş.

  Neyse bukadar girizgâh yeter. Öncelikle işe nelerle başladım şunu söyleyeyim.

  Senin SEO ve CDN yazını okudum tesadüfen. Oradan hızın önemli olduğunu anladım. Linux ve web sunucularıyla alakalı çok köklü geçmişim vardı. Apache, Lighttpd, nginx hepsini zamanında kurup siteler yönetmiştim. Şimdi bu hız meselesi olunca, sadecehostingden bi cloud server alıp, güncel sunucu yazılımlarını ince eleyip sık dokuyarak en güncellerini derleme halinde kurdum. Sanırım şuan türkiyedeki en hızlı cloud server oldu benimkisi. Öyle ki, şuan üzerinde olan ağır temalı bir WP sitesi cdn’li halinden daha hızlı açılıyor. Evet CDN kullandığımda yüklenme süresi 1 sn daha fazla oluyor. Cdn77’nin ankara sunucusundan bahsediyorum bu arada.

  Herneyse, kısacası hız işi tamam. Daha önce kendi kodladığım kurumsal sitemiz google pagespeed’de 100 alıyor. Ondada sıkıntı yok. Bu konudaki eksiklerimi hallettim.

  Amaa. İşte işin aması var. Uzmanı olmadığım iş SEO. Ve ben bunu iyi yapmak istiyorum. 50 domain var demiştim şimdi bunların nekadarına sita yapmalı yapmamalı bilmiyorum ancak ben en etkili 10 tanesine yapmak istiyorum.

  İlk yapacağım site ise daha önce bahsettiğim sektörün en kıymetli domaini. Bunun için wpzoom’dan güncel html5 bir tema aldım. başlangıçta yüklediği kaynak 20 civarı. 1 sn’de kaynaklar yükleniyor. Hızda yine sıkıntı yok. Bu sitenin içeriklerini hazırlıyorum. Bir iki haftaya yayında olacak sanırım.

  Bayağı bi yazdım da esas meseleye gelemedim. 😀 Neyse geleyim hemen kusura bakma. Şimdi bu 10 tane siteyi yapacağız. Yanlız hepsi bir cloud server’da barınacağı için aynı ip de olmaları sorun olur mu? Sucununun şuan 4 tane ip adresi var. Bu 4 ip arasında dağıtsam daha mı iyi olur? Bu arada domainler birbiriyle alakasız içlerinde aynı kelime geçiyor ancak ürün ismi+işçe ismi gibi olduğundan aramalar çok spesifik oluyor. İşte benim ilk çekindiğim kısım İP kısmı. Burada ne yapılmalı?

  Diğer sormak istediğim kısım ise, bu en değerli domainin template’i farklı, diğer daha az değerli domainlerin template’leri ayrı olacak. Yani 1 site bir template, diğer 9 site aynı template’i kullanacak. İçerik olarak farklı olacak, aynı içerik çok az olacak ama onlarda değiştirilmiş yeniden yazılmış olacak. Bu halde bile aynı template’leri kullanmaları sakınca oluşturur mu?

  Bizim firma ile alakalı haftada bir yayınlanan haberler var. Onu şuan kurumsal sitemize ekliyoruz. Şimdi şöyle bişey düşünüyorum ben. WordPress Multisite kurup bu 10 siteyi aynı yerden çalıştıracağım. Ana domaine haber girdiğimde diğer 10 sitede de bu haberlerin yayınlanmasını istiyorum. Ama bu sıkıntı olur mu? Sonuç olarak aynı haberler olacak. Yada sadece en değerli domain + ana kurumsal sitede yayınlasam diğerlerini boş bıraksam daha mı iyi olur?

  Son sormak istediğim şey ise, paravan dediğiniz siteler bu benim yapmaya çalıştığım şey gibi midir? Eğer öyleyse bunları birbirine linklememi önerir misiniz? Footer link falan yazmışsınız mesela bunun gibi birşey olabilir mi?

  Sorularım bunlar. Biliyorum uzun oldu ama bi heyecan yazdım.

  • 1- Yanlız hepsi bir cloud server’da barınacağı için aynı ip de olmaları sorun olur mu?
   Sorun olur bence. Eğer aynı sektörde aralarında linkleme olacaksa cclasss ip ekletin clouda. Yani olabildiğince fazla cclass ipye böl. Ha c değil a class olursa ipler tadından yenmez.
   2- İçerik olarak farklı olacak, aynı içerik çok az olacak ama onlarda değiştirilmiş yeniden yazılmış olacak. Bu halde bile aynı template’leri kullanmaları sakınca oluşturur mu?
   Bence farklı tema kullanın. Temaya çok takılmayın. Html5 css3 olsun hızlı olsun yeter. Ama farklı olsun bence.
   3- Yada sadece en değerli domain + ana kurumsal sitede yayınlasam diğerlerini boş bıraksam daha mı iyi olur?
   İçerikler hiç bir sitede aynı olmasın. İcabında kısa olsun ama farklı ve özgün olsun. Kurumsal iş yapıyorsan spam yapma kısaca.
   4- Son sormak istediğim şey ise, paravan dediğiniz siteler bu benim yapmaya çalıştığım şey gibi midir? Eğer öyleyse bunları birbirine linklememi önerir misiniz? Footer link falan yazmışsınız mesela bunun gibi birşey olabilir mi?
   Karşılıklı vermeyin linkleri. Atıyorum ilk site a 2. site b ise adan b ye verin ama b den aya vermeyin. Her site farklı wm toolslarda olsun yada hiç ekli olmasın. Whois bilgileri farklı olsun.

   Teşekkürler uzun ama mantıklı şeyler içeren güzel sorunuz için.

   • yeniden teşekkürler.

    son iki şey sormak istiyorum. bu farklı iplerin classları önemli midir? a veya c olmazsa sıkıntı oluşturur mu? ve sıralı ip’ler olsa nasıl olur? sounları 151, 152, 153 vs gibi giden?

    şuan sadecehosting’in cloud’u yeteri kadar ip sağlamıyor. en fazla 5 adet ip verebiliyor. dreamocean da hiç vermiyor. vps/vds’e çok ip veren bir sağlayıcı biliyormusunuz?

    ha birde, sitemizin amerikada host ediliyor olması türkiye aramalarında bir dezavantaj meydana getirir mi?

    • 152.153 sadece son hane değişik demek aynı networkteyim ben demek. Linkleme olacaksa aralarında sıkıntı bence.

     Seo hosting diye geçer piyasada bu tarz firmalara bakabilirsiniz. Alastyr, seohosting net tr(comtr fiyatları uçuktur nettr olana bakın) gibi. Aylık 20-30 dolara alınabilir bence.

     Abd olması ya da Tr olması çok çok büyük dezavantaj değil. Site seri geziliyorsa, hızlıysa durabilir. Ya da ben kullanıyorum çok bir – görmedim diyeyim.

   • Şimdi domainleri gözden geçirdim. Şöyle bi husus var aslında; Bizim domainlerin hedefi hep farklı kelimeler. Şöyle diyelim:

    pikniktüpleri.tld
    tüpaksesuarlari.tld
    tüpgüvenliği.tdl
    ocaktüpleri.tld
    tüpsatis.tld
    tüpdükkanları.tld
    izmirtüp.tld
    istanbultüp.tld

    durum bu olunca, şimdi benim burada aslında birbirine linkleme amacım yok. ortak bir yön olmakla birlikte, hepsi farklı kelimelere hedeflenmiş. açıkçası benim kelimelerimle alakalı doğru düzgün site de yok sayılır.

    ama şu var; elimde olan 3-4 tane çok önemli domainimi farklı ip’lerde WT’lerde değişik temayla yayınlarsam. hatta whoisleri farklı olursa. ve bunlardanda ana siteme arada bir, alakalı sayfaları linkleme yaparsam sanırım anasitem çok güçlenir.

    bu önemli domainlerin bütün varyantlarını aldım, şöyle ki;
    tüpaksesuar.tld
    tüpaksesuarlari.tld
    tüpaksesuarci.tld

    bu domainlerden, google’da en çok aratılanına site yapacağım. peki diğerlerini ne yapmalıyım? siteye yönlendirmelimiyim yoksa boş mu bırakmalıyım? onlarada ayrı site yapmak istemiyorum çünkü hem içerik sorunu hem ip sorunu çıkacak.

    tabii birde biz bu sitelerde hep aynı logoyu kullanıp, title’a da hep aynı firmanın ismini yazsak olur mu? atıyorum şöyle olacak:
    tüpaksesuarlari.tld – “Tüp Aksesuarları – Tüpçü Hasan”
    pikniktüpleri.tld – “Piknik Tüleri – Tüpçü Hasan”

    bunu yazmak istememin sebebi daha ciddi durması. ama sakıncası varsa eğer logoyu da firma isminide yazmamak lazım.

    • Bence teması, logosu, titlesi hepsi ayrı olsun. Google domain kapalı duracağına yapım aşamasında gibi tek sayfa içerik atılıp durması daha hoş diyor. Az paraya kıyın farklı iplerde açın olabildiğince birbirinden bağımsız yapın ve asıl hedef sitelerinizi arada tanıtım yazılarıyla güçlendirin derim. Kafanızda planlayın yani. Önce ana siteler bitsin her biri ayrı site olarak sonra r10dan veya farklı yerlerden kimini sponsor hosta, kimini arkadaşınızın hostuna vs dağıtın siteleri.

 12. Emeğine sağlık ama penguen 2.0 ı çözememişsin ve boşa zaman harcamışsın. Hacklink konusuna hiç girmeseydin keşke onu gördüm ve okumayı bıraktım direk olarak.

  • Teşekkürler. Sıradan şeyleri değil ben başımdan geçenleri belirttim. Yani şunu yapın bunu yapın öyle kafadan atıp tutmaya gerek yok. Neticeyi aldım yazıya döktüm yani. İşte penguen şunları getirdi, yabancı kaynaklar bunları götürdü diyor, yok seomoza göre sosyal medya bilmemnesi bilmemnolmuş vs. Boş beleş şeylerle değil kısaca yaşadıklarımla doldurmamaya çalıştım.

 13. Hocam mrb ben hergün paravan bloglarımı içerik giriyorum günde arka arkaya 4-5 içerik giriyorum etiket vs kullanıyorum..
  Paravan bu ucuzfirsatim[nokta]blogspot
  eksiklerimi söylerseniz memnun olurum teşekkürler…

 14. Merhaba;

  Çoğu yazınızda seomoz’u çok sallamıyorum cümlenize rastlıyorum. 🙂 Salladığınız yerler nereleri? Bir kaç örnek verebilir misiniz?

  • Genel kalıplara takılı kalmayan yerler genelde. Kişisel deneyimlere önem veriyorum. Genelde otorite kişisel blogları, detaylı grafiksel veriler ve denemeler veren yerlere önem veriyorum. Cognitive seo sitesini örnek verebilirim. Blog vs kısmında genelde grafiklere dayalı veriler sunmaya çalışıyorlar. Kendi araçları da bence diğerlerinden farklı.

 15. sitenizi film sitesini kısa sürede hitlendirmeyle ilgili yazı ilgimi çekip bakmaya karar verince gördüm. seo konusunda gerçekten çok samimi ve somut şeyler anlatan yazılarınız var. üslubunuz da keyif veriyor. başarılarınızın devamını dilerim..

 16. Merhaba hocam;

  Şimdi şöyle bir osrunla karşılaştım. Sektörde kullanılan güzel bir domainin com.tr’si 3 yıldır bende ancak site yapılmamıştı.

  Gçeen bir WordPress kurdum. Siteyi yavaş yavaş yapayım dedim. Baktım google anında siteyi indexlemiş ve boş site ilk sayfanın en altında çıkıyor.

  Site tam bitmeden çıkmasın diye webmastertools’dan url kaldırma ile siteyi indexten sildirdim. Ve robots.txt ile engelledim.

  Şimdi site bitti, çok güzel bir şekilde içerikleri girdim. Webmastetools’dan url kaldırma isteğini iptal ettim ve robots.txt dosyasını kaldırdım. Anasyafayı google gibi getir yapıp alt linklerle birlikte indexlemesini istedim.

  1-2 gün içinde google sayfaları gelip indexlemiş. Ama sorun şu ki anahtar kelime aramalarında site piyasada yok. (anahtar kelime aynı zamanda domainin tamamı)

  Site biteli 1 hafta oldu ancak aramalarda hiç yok.

  Site:xxx.com.tr şeklinde aratılınca indexlenen tüm sayfaları görebiliyorum. Ancak arama sonuçlarında yok.

  Ayrıca sadece xxx.com.tr diye arattığımda şöyle birşey çıkıyor: “Bu sitenin robots.txt dosyası olduğundan, bu sonuç için bir açıklama bulunmamaktadır. Daha fazla bilgi edinin.”

  Kısacası mesele bu.

  Bir detay daha var, bu site bir multi-site olarka kuruldu. Yine sektörün değerl bir domainini ikinci site olarak bu siteye kurdum. Kurduğum ikinci sitenin anasyafasında network bağlantı linki çıkmış ve bu link kurduğum ilk siteye gidiyor. Sitelerin ikiside aynı ip de idi.

  Bunu farketmem 1-2 gün sürdü, sonra ikinci siteyide indexten kaldırtıp robots.txt ile engelledim. (bu olay bir ay önce siteleri yapmaya başladığımda oluyor).

  Şimdi ne yapmam lazım hocam? Sandbox yada penaltı gibi bir durum olmuş olabilir mi acaba?

  • robots.txtde yapılan işlemler anında googleye yansımaz anındada iptal olmaz. Günlük düzenli içerik girip farklı hiç bir işlem yapmayın. Kısaca demleyin çayı film filan izleyin sitede birkaç hafta dinlensin otursun. 🙂

 17. Olaya deneysel olarak yaklaşmanız çok güzel. Gerçekten emek vermişsiniz yazı için. Aklımda birkaç fikir uyandı doğrusu, teşekkürler.

 18. Merhaba

  Ben birçok domain satın alıp paravan kuracağım.
  Bunları link wheel için kullanacağım.
  Tüm domainleri aynı yerden almam sorun olur mu seo açısından.
  Her birini farklı şirketlerden mi alayım sizce?

  Ayrıca çok faydalı bir siteniz var. Sizden yeni yazılar bekliyoruz. Teşekkürler.

  • Ben olsam dağıtırım. 5 godaddy, 3 name gibi. Yani belki paranoyakça ama ben o şekilde yaklaşıyorum. Whoisler gizlemem her siteye özel oturur gerçekçi şekilde birbirinden ayrı oluştururum vs. Bence paranoyak olun.

 19. Paravanlarda alt içeriği paylaşırken nasıl bir teknik kullanılmalı? Yani doğal şekilden kastın nedir? Ana sitenin alt sayfasındaki her içeriği paravana eklerken nasıl bir yöntem kullanmalıyız? Bundan 5 6 ay önce ana siteye girdiğim her yazıyı paravan bloguma ekler ve altınada ana sitenin kaynak linkini eklerdim. Bu yöntem yüzünden paravan ceza aldı haliyle ana sitede etkilendi tüm alt linkler geçersiz kılındı ve hitlerde gerileme yaşadım. Şimdi aynı duruma düşmemek için nasıl bir yol izlemek lazım? Alt sayfaları paravanda nasıl beslemek lazım? Kısacası Bloggerda paravanları yakalatmadan alt sayfalarımızı nasıl desteklemek lazım?

  • Aynı wm toolslarda tutmamalısın. Farklı hesaplarda olmalı bloglar. Devamlı aynı sitelere değilde farklı sitelere çıkışlar olmalı. İllaha link verdiğin site sahibini tanıman gerekmez yani. arada farklı siteleride linkle.(farklı sektördeki siteleri) Copy içerikle yapmışsan enselenmen daha hızlı olmuştur. İçerikleri kısada olsa bence site içinde 30k hitli film sitesi ile ilgili makaledeki gibi yap. Şu: https://www.cryptosam.com/1-ayda-30k-hitli-film-izleme-sitesi-yapmak/ Bu yazıyı oku dediğimi anlarsın.

 20. usta yazi herzamanki gibi super bir sorum olucak 200 K hitli film siteme 301 attirdim Temayi da degistirdim site hiti 1 hafta icinde hem siralamada kayboldu hemde 40 k lara kadar dustu ne yapabilirim.

 21. cryptosam kardeşim emeğine ağzına sağlık.adam gibi hoca olarak güzelce yazmışsın.
  sitemi de senin dediğin gibi inşallah yaparım.
  saygılarımla

 22. Merhaba;

  Kişisel sitem, Ekim 2013’ten sonra anahtar kelimelerde ilk sayfalardan 3-4. sayfalara doğru resmen çakıldı. Bir dönem fazla sözlük ve edu yorum çalışması almıştım. Tüm linkleri disawov ile temizledim, gerçi halen duruyorlar. Gitmediler bi türlü, Filtreye de girmedim, ancak ne yaparsam yapayım bir türlü ilk sayfalara dönemiyorum. Sizce ne yapayım, bu site üzerinde çalışmaktan vaz mı geçeyim yoksa kurtarma şansım olur mu ?

  Cevap verirseniz sevinirim,
  bu işler için ayırdığım makul bir bütçem var.

  Av. Eren Evren

  • Merhaba Eren bence farklı siteler de aç kendine ve o site hakkında net olarak yaşadıklarını wmtoolstan bildir derim. Yani manuel bir işlem varsa kalkması ya da kaldırılması gerekki aynı yerlere gelsin. Dürüst olup yazarsan bence sıkıntın çözülecektir. Ha şuda var spam vs varsa ilk etapta bunları tamamen temizle sitenden yani kendince hatalı olabilecek ne varsa bunları çözüp beklemeden de bildirim gönderme derim.

 23. Selamlar,

  Sanırım bu güncelleme anlamını yitirdi. Mart ayının son haftasından bugüne, kademe kademe düşüş yaşıyorum. Her gün detaylı olarak sıralamalarımı incelediğimde, Penguenle giden (özellikle blogspot ve wp blog tarzı) sitelerin yavaş yavaş tekrar geldiğini gördüm. Dikkat çekerim birden değil, yavaş yavaş geliyorlar sıralamaya. Birçoğunun da en son güncellenme tarihi penguen’den bir süre sonra. Yani, içerik girmeye devam eden çok az. Penguenle patladığından beri içerik girilmeyen siteler 27 Mart’taki spam güncellemesiyle tekrar kafaya oturmuşlar. Kim bilir sahiplerin gelen ziyaretçilerden haberleri bile olmuyordur.

  Sizin bu konuda bir gözleminiz oldu mu?

 24. Samet abi, bir siteyle seo üzerine çalışıyorum,pişman oldum.Siteyi ilk aldıgımda 3.sayfadaydı.fazla etiketleri sildim.Etiketi olmayan yazılara etiket girdim.Alıntı yazıları sildim,site dustu 50de bile yoktu.Dun 6ya geldi bugun gene 50de yok.samet abi :-[ .Site kiralikarabam.org bana ne önerebilirsin.Bide çırak falan ararsan burdayım:-P .Yaşım 15 3senedir seoyla ilgileniyorum. Yardımcı olurmusun?

 25. en tepede anonim olarak yorum yapan ANONİM arkadaş yüzde binikiyüzelli mail adreside anonim. kafası almıyorsa biz napalım. ben sametin sitesini hem gülmek hem öğrenmek için okurum ve bookmarklarımda. Adam gibi adamsın güzel yazı kardeş. devam devam Rıfkıyla çalışmaya devam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygun fiyatlı en iyi VPS önerisi (Hosting fiyatına VPS)

Cloudflare ile site ip adresi gizleme – Saldırılardan Korunma