İçerik Girme Stratejileri (Beyin Fırtınası)

Web sitelerimize kimi zaman üstünkörü, kimi zaman alıntılarla dolu şekilde içerikler gireriz. Tuttururuz bir seo uyumlu yazı yazma olayı, yazıların altını üstünü çizer; mavi, kırmızı, turuncu süsleriz. Naparız kısaca; 3-5 çiziktirmeyle, boyamayla kendimizce o kelimede sitemizi hemen önlere atıveririz. İşte bunları uygulayıp yazı yazınca altını üstünü çizip, kimini bold kimini renkli yapıp çıkma düşünceniz varsa hayal dünyasında yaşıyorsunuz diyebiliriz.

Zeki bir Milletiz. Çok zekiyiz hatta. Biz neden bir şeyleri deneyip kendimiz başarmıyoruz, neden belirli kriterlere bağlı kalıyoruz düşündükçe içim içimi yiyor.

Son Güncelleme: 30 Ekim 2013 Yasal Uyarı: Yazıda yer alan Ahrefs in tüm hakları Ahrefs Inc. Şirketine, Google kelimesi’ nin tüm Marka Hakları Google Inc’ e aittir.

İçerik girmeyi öğrenmeden önce hemen şu eklentileri kaldırın sitenizden:

WordPress kullanıyorsanız sayfalarınızda içerikler arası linklemeyi otomatik yapan tüm eklentiler. (Kullanıyorsanız zaten biliyorsunuz. Her içerikte 3 adet anahtar kelimeyi taglara, kategorilere, etiketlere bağladınız, ya da yazı altlarında bunu okuduysanız şunuda okuyun dediniz) kaldırın silin atın o eklentileri. (Rıfkı abi ben algılıyorum bu durumu. Beni alakasız ve boş etiket sayfalarına, yazılara yönlendirdilermi ben site içi seo varmış gibi davranmıyorum, içerikleri birbirine bağlayıp kullanıcıyı yönlendirmişler saymıyorum diyor) Özel yazılımlı scriptler kullanıyorsanız da benzer yapılandırmaları scriptinizden ya da kodlamalarınızdan kaldırın.

Durum şöyle algılanıyor. Ondan kaldırın dedik:  Rıfkı gezerken internette kalkıp Hakkı’ nın siteye giriyor. Hakkı’ nın site sağlık sitesi. Hakkı sağlık sitesi sahibi olup sağlık hakkında en ufak fikri olmayan bir webmaster. Hakkı kurmuş otomatik eklentiyi içerikleride toplu makale paketleri ile forumlardan alıp geçinip gidiyor. Rıfkı giriyor siteye. Dur bakalım bir makaleye gireyim diyor giriyor konu başlığı “Hamilelikte ilk 6 ay” oooo diyo adam faydalı olmayı amaçlamış. Alta doğru iniyor bi bakıo bir link var. Tamam bu arkadaş sitede bu konuyla ilgili farklı içeriklerde yazmış detaylı bilgiyi bu urlde vermiş diyor tıklıyor bakıyor “Hamile Re…leri” böyle bir sayfaya gidiyor. Bakıyor altta listelenen tek içerik geldiği sayfa. Tıklıyor yine geldiği sayfaya dönüyor yani. Rıfkı bi duruyo; ulan ne si..m iş bu diyo denemek için tekrar tıklıyo; bakıo bi etiket sayfası açılan listelenen tek içerik az önce geldiği içerik. Ona tıklıyor bakıyo aynı sayfada. Rıfkı Allah Allah deyip alt satırlara iniyor bakıyor, bi link daha tıklıyor bi kategoriye yönleniyor. Bakıyor kategoride de etikete benzer bir durum. Hımmm si..cem arkadaş sitesini hep böyle döndürüp duruyorlar demekki bunlar ziyaretçiyi de deyip çıkıp siteden not çizelgesini cebinden çıkarıp – puanı veriyor. Sonra Asuman’ ı arıyor iş çıkışında Cafe’ de bulup bişeyler içiyolar, Rıfkı’ nın eve kaçıp bişeyler bişeyler 😀

İçerik yazma taktiği ver Samet

Site içine yazı girerken belirli kriterlere uymak sizi alt sayfa olarak güçlendirdiği gibi sıralama olarakta etkiler. Ama tabiki bunu otomatiğe bağlamadan, spam yapmadan doğru olarak uygularsanız. Öncelikle nasıl yazı yazılır bilmiyorsanız şuraya tıklayıp öğrenin. Ben öğrendiğinizi varsayıyorum. Ve alttaki şemayı içeriklerinizde özenle oluşturmanızı tavsiye ediyorum.(Alt sayfa içeriklerinizde)

İçerik yazarken üstteki kalıba uygun yazmanız sizi alt sayfalarınızda güçlendirir
Alta doğru h4-h5 kullanarak inin daha da uzunsa yazınız. Kısaca temanızın h1-h2 gibi taglarının font uyumu ve büyüklüğü çok önemli. İçerik yazarken üstteki kalıba uygun yazmanız sizi alt sayfalarınızda güçlendirir. Büyük ölçüde site içi seo olarak adlandırılan olayı halletmiş kadar olursunuz. UYARI: İlk paragrafta 5-10 kelimede olan değer ilk 50-100 kelime içinde olacak. Yanlış yazmışız resmi değiştirmedim.

Üstte vermiş olduğumuz kalıbı içeriklerinizde uygulamanız alt sayfalarınızda sizi oldukça güçlendirir. (Backlink takviyeleri ile) Sadece üstteki kalıplara çok dikkat ettiğim paravan ve birbirinin kopyası yazılardan oluşan paravan bir sitem halen önemli bir kelimede kafalarda 🙂 (İçerikte sadece İstanbul yerine İzmir gibi tüm illeri birbiri ile değiştirip Türkçe spinledim diyelim. Alt sayfaları tüm illerde genelde ilk sayfalarda. (İstanbul Bilmemne Şirketi, Şirketleri gibi aramalarda) Tabiki tüm illeri böyle spinle girip özgün olarak ta 10 içerik takviyesi yaptım. (Rıfkı duymasın 🙂 ) Yani üstteki yazı kalıbının gücünü bu sitede farkettim diyebilirim.

İçeriklerimi birbirine nasıl bağlamalıyım?

Size kendi sitemden tek örnek vereceğim. Site içi işlemlerde Rıfkı yanımda gö.. başı dağıtıyorum abi ben bu stratejiyi görünce diye itiraf etti. Asuman da yanımızda şahit (Rıfkı ile demin öpüş..lerken yakaladım. 🙂 Bak bak Asumanın yüzüde kızarırmış 😀 Ya sus abi yazılırmı bunlar yaa. Tamam len hallederim ben. 😀 no index no follow no no

Alttaki Google Analytics hesabımdan bir alıntı. Bakalım Rıfkı’nın Abisi nelere bakıyor sitelerde.

Ben Google' nin bu işlemine "Google ters dönüşüm stratejisi" adını verdim
Ben bu işlemine “Arama Motorları’ nın ters dönüşüm stratejisi” adını verdim. Mantığı anlamak için muhakkak inceleyin.

Aslen üstteki şema üstündeki yazıları kavrarsanız olayı anlamış olursunuz. Kısaca otomatik değil doğal olarak içerikleri birbirine bağlamalı kullanıcıyı düzgün şekilde yönlendirip olabildiğince fazla sayfa gezdirmeliyiz. Bu da kaliteli ve dikkat çekici içerikle mümkün. Kısaca spamsız şekilde ana sayfadan alt sayfalara; ve tersi şekilde (grafikte bahsettiğimiz) alt sayfadan ana sayfamıza bağlamalarımızı düzgün yapmalıyız dedim ve Rıfkı şaşkın şekilde bakıyor. 😀

Hızlı rank için içeriklerimi hangi strateji ile seçip girmeliyim

Burası çok önemli bir olay. Bizde şu vardır örnekle açıklayalım. Üniversitede okuyan Metin kafaya bir kızı takar. Gözüne kestirir. Kızı gördümü içi kıpır kıpır olur. (Böyle kondola binince içinin kıpır kıpır olması gibi) Kızın peşinde öyle bir dolanır ki. Kızda bir havalar bir havalar. Görsen sanki dünyayı o yaratmış. (Rıfkı da pis pis sırıtıyo Asuman da benim için öyle abi diyo:D )

Metin şu yolu izliyor. Kızı elde etmek için defalarca teklif ediyor. Biz arkadaşız yanıtı alıyor. Pahalı pahalı hediyeler alıp bu sefer kesin diyor. Veriyorda veriyor veriyorda veriyor. Evi arıyor harcadığı paranın haddi hesabı yok yani. Onu gördümü üstüne düşüyor, her yerde adını zikrediyor, defalarca düşünüyor vs. Ama naparsa yapsın olmuyor bu iş. Tam olacak gibi oluyor geri uzaklaşıyor kız.

Metin şu yolu izlese olacaktı. Metin olayı dillendirmeyip kıza yüz vermese, peşinden koşmasa, görünce normal davranıp değer vermese, onu övmese, bazı şeyleri defalarca tekrarlamasa olacaktı. Yeri gelince kaçsa yani yeri gelince kızı terslese güzel değil gibi davransa iş bitecekti. (Rıfkı vay anasını abi ben Asumanı görünce her yerim ayrı oynuyo fena taktikmiş diyo yanımda. Gözlerini açtı dinliyo:D ) Kız arkadaşlarından biriyle samimiyet kurup sevdiği şeyleri öğrense kızın; kızın sevdiği şeyleri zaten hayatı içinde yapıyor görünse, kısaca direk kızın üstünde durmayıp kızın görmesini sağlayacak şekilde alakasızca onun sevdiklerini ve hayran olduklarına zaten kendisinin sahip olduğunu gösterse iş bitecek kızı tavlayacak zaten.

Hikaye de ben size aslen şunu anlattım;

Şunu uygularsak sitelerimiz yükselmiyor: Bir site düşünün. Anahtar kelimesi karınca. Sitemizde title ve description kısımlarına sürekli aynı şeyleri yazarsak, alt içeriklerimizden sürekli ana sayfamızı linklersek, tüm içeriklerimizde ana kelimemiz olan karınca kelimesine yüklenirse bu kızı elde edemiyoruz. Napıyoruz olayı fazla dillendirmiş oluyoruz. Yani her yazımız karınca1, karınca2 gibi alt kelimelerimizde sürekli karıncalar ise olmuyor bu iş.

Şunu uygularsak yükseliyor: Title ve description kısımlarımızda spam yapmadan anahtar kelimemizi geçiriyoruz. Sitemizin her yerinde defalarca karınca kelimesini geçirmiyoruz. Biz farklı bir strateji ile arama sonuçlarından alakalı şeyleri belirliyoruz ve o başlıklar da içerikleri sitemize giriyoruz ve ara ara karınca olan ana kelimemizi ana sayfamıza alt içeriklerimizden linkliyoruz. (Ara ara abartmadan.) Yani biz üstte “Kız arkadaşlarından biriyle samimiyet kurup sevdiği şeyleri öğrense kızın” demiştikya. Burda alttaki gibi içerik girmemiz gerektiğini kastediyoruz.

Ana kelime: Karınca
Alt Sayfa yazıları:
Karıncaların sosyal yaşamı
Karınca yemi
Afrika karınca türleri
Karınca bilmene.

Benim alt bölümde barbi kelimesinde ki bir site için yazdırdığım alt içerikleri görebilirsiniz. Sonradan ilave ettim unutmuşum belirtmeyi: Bu yazıları ben o sitenin paravan siteleri için yazdırdım. Paravan içeriklerinde de aynı taktiği uyguluyorum. Siz bunu ana site içeriği gibi düşünün.

Kendi uyguladığım stratejiyle yazdırdığım içerkler
Kendi uyguladığım stratejiyle yazdırdığım içerikler(Kendi siteniz için uyarlayın. Üstteki örnek olması açısından size.)

Kısaca ben Arama Motorlarına direk ana kelimemde ve içeriklerde yüklenmeyip ana kelimemle alakalı sayfalar oluşturup o sayfalardan ara ara ana sayfama kelimesinde linkler verip, sayfalar arası doğal geçişler verip yaklaşıyorum. Yani ana kelimenizle yüklenip duruyorsanız sitenize bırakın verdiğim stratejiyle yüklenin hızlı yükselişi ve rank farkınızı göreceksiniz. Yoksa sitenize girse girse bi Asuman girer oda bakınır çeker gider. 😀 Aklınızı kullanın yani. Beyin bedava. İster kızı tavlayın ister oturun ağlayın. Rıfkı biz anlatalımda gerisi umrumuzda olmaz abi diyo:D

Altta ise Seomoz tarafından dikkat edilen  site veya yazı içi seo testlerinde önemli olanları açıkladık. (Bilin ve görün istedik)

Yazı içlerinde dikkat edilmesi gerekenler
Yazı içlerinde dikkat edilmesi gerekenler. zaten biz üsttekilerin daha iyisini uyguladıkta. Onlarda da kriterler resimdeki gibi. Bilin istedik Rıfkıyla.

Uyarı: Üstteki yazıda anlatılan yöntemler tarafımca deneyip çıkardığım sonuçlardır. Her sitede aynı sonuçları alamayabilirsiniz. Maddi ve manevi zararlarınızdan sorumluluk kabul etmiyoruz. Yani yöntemleri uygulamak ya da uygulamamak size kalmıştır.

24 yanıt

 1. içerik çok kaliteli teşekkürler.

  size farklı bir sorum olacak. ahrefs’i önerir misiniz, ek olark başka önereceğiniz yabancı seo araçları sitesi var mı.

  son bir soru niche mantığına ufak bir özetle değinme imkanınız var mı.

  iyi hafta sonları..

  1. Ahrefs, majestic bu işte güncel anlık veri istiyorsan buralar. Seomoz var birde. Ben rakip analizi, haftalık serp takibi, raporlama için kullanıyorum sadece.

   2. sorunuz kısaca değinilecek bir konu değil. Ayrı bir başlık halinde inceleriz inş. onu.
   Tşk sizede.

   1. Ahrefs ve majestic için indirim kuponu yada nasıl ucuza alabiliriz konularında biilginiz var mı. yardımcı olabilir misiniz?

    1. Bir şey daha sormak istiyorum. cognitiveseo. c.. bu araç hakkında görüşünüz var mı.

 2. Ben siteme hiç etiket eklemiyorum. Etiketlerin bana faydası olacağını 2 senedir inanmıyorum. Alakalı spam yapmadan etikette eklesekte faydasını hiç görmedim. Sizin bu konuda düşünceleriniz nedir?

  1. Konuyla alakalı 4 adede kadar girilebilir. Yani ben alakalı girmişsem indexleniyor, alakasız ise indexlenmiyor.

   1. Hocam indexleniyorda en ufak hit geldiğini görmedim 🙂
    Etiketin amacı hit almak değil midir?

    1. Hitte sıkıntı varsa bence google xml sitemaps tan etikete verilen değeri 0.3 olarak ayarla. Kısaca default değerlere al değerleri. Çok yüksek öncelik verirsen hit alamayabilirsin. Etiketleri içeriğe farklı başlıklar gibi düşün.

     “juno saldırısı önleme” şu tarz arat mesela Google’ de yani içerikle alakalı olduğu müddetçe üstte oluyor etiket. Bundan saptıkça hem geri atıyor hemde indexlemiyor vs diyeyim kabaca.

 3. Hocam bu otomatik site içi link veren eklentileri kaldırın demişsiniz. Sebep olarak o linke tıklandığında aynı konunun dönüp dolaşıp sizin önünüze gelmesi göstermişsiniz.
  1-Benim sormak istediğim peki o linke tıklandığınıda tek konu değilde birden fazla konu çıkarsa gene sorun olur mu?

  2-Belli başlı kelimelere link versek örneğin yemek sitemiz var ve her yemek tarifi makalesine yemek diye etiket ekliyoruz. Bu etikete link versek olur mu? Sonuçta buna tıkladığımız zaman tek konu değil belki yüzlerce makale çıkacak karşımıza.

 4. 1. Bence birden fazla konu vermezse sıkıntı olmaz.
  2. Olabilir. Bence malzemelere atıyorum pirinç gibi kelimelere verilebilir. Pirinç kullanılan yemekler çıkar vs. Ama ne olursa olsun otomatik değil manuel verilmesi, farklı title değerleri vs girilip ziyaretçinin yönlenmesinden yanayım.

 5. Her zaman demişimdir “Filtre = Tek tiplik). Güzel bilgi olmuş lakin sormak istediğim bir şey var. Şimdi ben de daha önce seomozda seo uyumlu yazılar konusunda benzer bir strateji görmüştüm. Yukarda anlattığın yazma biçimini bizzat diğerleriyle kıyaslama şansı bulabildin mi? Yani örneğin ilk 50 – 100 arasında anahtar kelime veya kelime grubunu kullandığın bir makaleyle ilk 200-300 kelime arasında kullandığın anahtar kelimeli bir yazını kıyaslama şansın oldu mu ? Olduysa bu konuda deneyimini paylaşmanı isterim. Ayrıca resimlerdeki alt tagların da abartılmasını doğru bulmuyorum ilerde Over optimizasyon işareti olarak kabul edileceği düşüncesindeyim. Bunun dışında H taglarına da değinmek istiyorum. Bildiğim kadarıyla bu tagların yazı içinde aşırı kullanımının da negatif bir etkisi olduğu yönünde kanılar var bu konuda Rıfkı ne düşünüyor. Kanıtlanmış kişisel bir deneyimi var mıdır?

  1. Rıfkı her şeyin orta kararı makbuldür diyor. 🙂 Yani her yazıda kalkar h1 h2 h3 h4 döşersek alt alta, her yazıda tek anahtar kelimeyi vurgulayıp alt tagı eklersek sıkıntı yaşanması mümkünmüş.

   Seomoz benim takıntı yapıp otorite gördüğüm bir yer değil. Belirli kriterlere dikkat edip bazı şeylerde tam zıttını yapıp başardıklarım oldu.

   İlk 50 kelime vurgusu yaptıklarımda daha iyi sonuç aldım. Zaten genel olarak verdiklerim deneyip yazılarımda iyi etki gördüğüm şeyler. Yani kompozisyon yazarken lisede, ortaokulda nasıl giriş, gelişme sonuç varsa anahtar kelimelerdede o şekilde dağılım olmalı. Ama tek düze değil farklı farklı girmek mantıklı. Bir site hep aynı kalıp gitmemeli yani.

 6. Katılıyorum; yapılabilecek en iyi şeyi gündeme ilişkim bir terimle ifade etmek gerekirse; “Düşük yoğunluklu savaş stratejisi” izlenmelidir. Yani hiç bir zaman hiç bir sitede “hep” aynı şeyi yapmayacaksınız. Yapan yakalanır 😉 Örneğin; Siz google olsanız bir ana siteye link vermiş olan diğer sitelerin aslında paravan olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Link profillerine bakarak. Her ne kadar zaman ve maddi sıkıntıların getirdiği bir durum da olsa bir makaleden sürekli ve düzenli olarak hem ana sitenize hem de paravan sitenize link verirseniz bu makalenizin “link değerinin düşmesi olasıdır”. Ve şunu unutmamalı; bu gün bir şey çok işe yarıyor diye her gün ve her zaman çok işe yarayacaktır diye düşünmemek gerekir. Bu yüzden bütün metinlerinizde hedef kelimelerinizi bold, cite, em veya underline yapmayın, sürekli belli bir grop html tagı kullanmayın, sitenize bazen kobay içerik girin (sıfır seolu içerik). Google’u şaşırtın çünkü her kadın süprizlerden hoşlanır :))

  1. Arama Motorlarını şaşırtın çünkü her kadın süprizlerden hoşlanır 🙂
   Güzel tesbit 🙂

 7. Merhaba cryptosam ;

  Anlatım dili oldukça başarılı, konuda uzman olduğunuz belli, mantıklı düşünülürse Wp siteler için otomatik site içi linkleme eklentilerinden bir tanesi çok hoşuma gitti ve şuan veri depolanan gelecek ay açılacak olan sitem için kullanmayı düşünüyorum.

  Ama bu yazında anladığım kadarı ile bu zararlı.. Yani bir makaleye içerisinde bulunan 4-5 adet link ve o linklerinde gidecekleri makaleler çok bağlantısız değil, buna özellikle dikkat edilmesi halindede yine sıkıntı doğururmu ?

  Çünkü yaklaşık 1000 adet %80’i özgün yazı ile siteyi aktif etmeyi planlıyoruz ve bu eklenti tamamen sitenin ana kriteri olacak.

  Yani eklentiyi 3 ay kullanıp google linklemeleri indexlediktan sonra ekletiyi kaldırmakta istemiyoruz, muhtemelen ciddi zarar göreceğiz ?

  Bu anlamda makaleler arasında manuel olarak linkleme gerçekten çok fazla zaman ve iş kaybımıza neden olacaktır, bu anlamda fikirleriniz nedir.

  Eklentinin orjinal sitesindede zaten bu konulara igilizce olarak yer verilmiş ve belirli kriterler dahilinde sorun olmayacağı yazılmıştır.

  Sonuçta ücretli bir eklenki, 3 . taraflardan bilgi almak her zaman objektif olcaktır.

  Saygılar.

  ( Ara sıra googleyi şaşırtın diyorsunuz, yani örneğin 1000 konumuz var ise bunların 200 ‘e yakını tamamen özgün değil, karışık ve yüksek hitli sitelerden alıntı.. bu anlamda tamamen özgün bir sitemi kazanır, yoksa kokteyl çeşitliliğimi gerekli..

  Googlenin açıklamalarında’da %100 özgünlüğün şart olmaması gerektiği ama orjinal olması gerektiğinin faydaları belirtilmekte )

  1. Çok uzun sormuşsunuz ha şu gun ha bugün yanıtlarız derken bu güne gelmişsiz. Gecikme için üzgünüm. 🙂

   Bence 1000 değil adam akıllı 100 içeriği tamamen özgün olarak girin ve kendi aralarında linkleyin. Çok değil az ama öz çalışın derim. Eklenti vs de otomatikse önermiyorum. Selametle.

 8. Ana sayfa Keyword: karınca
  Yazı: Kaliteli karınca yemi
  Yazi keyword: karınca yemi
  Biz yazida bold,italik,h1,h2 karınca mı ? Yoksa karınca yemi mi yapacaz?
  Birde ayriyeten paravan bloglari ayni ipten acmayin diyorlar,nasil yapacagiz ?Ben ucretsiz servisleri kullaniyorum ondan soruyorum

  1. Karınca Yemi hedef kelimenizse onda yapmak daha uygun olacaktır. H1 h2 lerde karınca yemini cümle içinde kullanırsınız karınca yemi kelimesini de yazı içinde ara ara bold ve italiklersiniz. Ücretsiz servislerde blog spot hariç aynı ipden açmak bence fark etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna Benzer Yazılar

CyberPanel kurulumu
Linux

CyberPanel Kurulumu

Yıllarca cPanel ve diğer kontrol panellerine yüzlerce hatta binlerce dolar ödemek zorunda kaldığım için CyberPanel’i ilk duyduğumda oldukça heyecanlanmıştım. (Yıllar öncesi CyberPanel ilk çıktığı zamanlarda).

2020 SEO
SEO

2020 Yılı İçin SEO Çalışması Rehberi

Son yazıyı yazalı baya olmuş. Hem şöyle içimizi dökelim, Seo’da neler olup bitmiş bildiklerimizi veya öngörülerimizi yazalım, hem millet ne yapıyor ne ediyor bir bakalım