SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Seo uyumlu makale yazmanın belli başları kriterleri, diğer web sitelerinde uzun uzadıya maddeler halinde sıralanır. Şunu unutmamalısınız ki; makalenin seo ya uygunluğundan önce sitemize giren ziyaretçilere verecek olduğu fayda en büyük etkendir. Yani sitemize giren ziyaretçi başlıkta ve açıklamada neleri belirtmişsek o konuda hakkında bilgiye doymalıdır. Yani sadece Google için ya da arama motorları için site yapmıyoruz. Bu üstte yazdıklarımı aklımıza yerleştirdikten sonra makale yazımına geçelim.

(Kişisel Not Sokuşturması: Bu yazıda seo kurallarına ben uymadım. Siteyi arama motorları için değil kullanıcılar için oluşturdum. Genel olarak hit değil de; faydalı şeyler vermeyi amaçlıyor ve genelde yazılarımı zamanım az olduğu için kısa sürelerde tamamlıyorum. Hatalar varsa affola. Bunu da araya sokuşturmuş olayım ki yazınızda şurası seo uyumlu olmamış gibi yorumlar almayalım. :))

Seo genelde arama motorlarından sitemize daha çok ziyaretçi çekmek için makalelerimizde uygulanır. Faydalı olmayı amaç edindikten sonra alt bölümdeki maddeleri uygularsanız sitenize gözle görünür şekilde daha çok ziyaretçiler çekebilirsiniz.

Seo uyumlu makale yazmak:

 • Yazılarımızı okuyanlar robot değil insanlardır. Bu nedenle boş kelime tekrarlarından kaçınarak yazımızı oluşturmalıyız.
 • Makalemizi çok kişinin okumasını istiyorsak güncel veya popüler konulardan içerikler girmeliyiz. Karıncaların sosyal yaşamı konulu bir yazıyı bir gün içinde bir milyon kişinin okumasını beklemek mantıksız olur. Bunun yanı sıra güncel olmalı demiştik. Yaz ayında sitemizde kalkıp kışlık kazak modelleri hakkında bir yazı yayınlamak ya da yazmak size çok bir şey katmayacaktır.
 • Makalemiz ortalama olarak 250 kelime + uzunlukta olmalıdır. Tabiki bu her yazımız 250 kelime olacak demek değildir. Her şey seo değil yani. Biz kullanıcının öğrenmek istediğini ona vermeyi hedeflemeliyiz. Video sitelerini incelerseniz bir çoğunda yazı yoktur ama günceldir. Olaya bu mantıkla bakabilirsiniz.
 • Title uzunluğumuz 60 karakter(kelime değil karakter dikkat edin) olmalıdır. Farklı kaynaklarda 65- 66 gibi değerler verir. Ben her zaman ne tamamen doldurur ne de az girerim. 50-60 karakter arası girmek idealdir. Sürekli aynı değerde girmek, spam kelimelerle doldurmak hem ziyaretçiler açısından hem siteniz açısından sağlıklı değildir. Yani ihtiyacınız varsa ve ziyaretçinize bir şeyler aktarabilecekse başlığı sonuna kadar kullanın.
 • Title kısmında anahtar kelimemiz geçmeli. Örneğin seo konusunda bir makale yazıyorsak ve seo kelimesinde ki ziyaretçileri hedefliyorsak başlığımızda seo imla kurallarına uygun şekilde geçmeli.
 • Açıklama kısmı bir çok webmaster tarafından yanlış olarak kullanılır. Spam olabilecek tarzda anahtar kelimeleri yan yana sıralamak ilk hem ziyaretçiye hem de arama motorlarına itici görüneceğinizi unutmayın. Bu nedenle açıklama kısmında da anahtar kelimenizi geçirmeye özen göstererek o sayfadaki yazı hakkında gerçek bilgiler veren maximum 160 karakterden oluşan bir açıklama girin. Burada anahtar kelimenizi ardarda geçirmenin, eş anlamlılarını yazmanın bir anlamı yok. (Zaten Google artık aramalarda eş anlamlılar da da sitenizi otomatik olarak sıraya sokuyor.)
 • Yazımız konu hakkında faydalı ve okunabilir nitelikte bilgiler içermelidir. 250+ kelime yazmanız iyi olacaktır. Anahtar kelimeniz ilk 50 kelime içinde geçmelidir. Ortalama anahtar kelime oranınız %3 olmalıdır. Ben 250-300 kelimelik bir yazıda maximum 6 defa anahtar kelimeye vurgu yapıyorum. Yani araya kelimeyi sokuşturmak için cümleler kurmayın. Gerektiği yerde kullanın maximum değer %3 olsun.
 • Yazınıza görsel eklerseniz görsel anahtar kelimenizle alakalı olmalı ve alt tagına da anahtar kelimeyle ilgili açıklama girmelisiniz. Yani bu her yazınıza gereksiz de olsa görsel eklemek değil. Konu ile ilgili bir görsel girmeniz gerekiyorsa anahtar kelimenizle alakalı bir görsel girmeniz sitenize bir + puan katacaktır.
 • Yazı içinde başlık en üstte h1 tagında alt başlıklar h2 – h3 tagı gibi alta doğru düzenli gitmeli. Maximum 1 defa h1 tagı kullanmalısınız. Ben genelde wordpress temalarında başlığı temanın otomatik aldığı kısma h1 değerini verip yazı içinde h2 kullanmayabaşlayıp alta doğru h2-h3 şeklinde başlıklarda kullanıyorum.
 • Anahtar kelimemiz yazı içinde bold, italik şekillerde kullanılmalı.
 • Yeniden yazma, spinleme gibi yöntemler yazıların okuma oranını düşürüyor. Bu nedenle imla kurallarınıza uygun şekilde yazılar yazmaya, faydalı işleri spam yapmadan yapmayı hedeflemelisiniz.
 • Unutmuşum; url kısmında da anahtar kelimeniz geçmeli. Kısa tutmanız iyi olacaktır. (Kısa tutmasanızda Google son güncellemeler ile kendisi kısaltıyor)

Üstteki maddelerin yanı sıra yazı içinde kullandığınız görselleri kendiniz çekmiş olmaya gayret edebilirsiniz. Video ve görseller ile yazınızı zenginleştirmek size bir + puan katacaktır.

Üst bölümde çok uzun anlatmışsınız. Bana değerleri verin derseniz;

Title: 60 karakter
Description: 160 karakter
Yazı uzunluğu: 250 kelime +
Anahtar kelime oranı: %3 olmalı (italik veya bold olarak vurgulanabilir)
Görsel: Anahtar kelime başlıkta ve alt tagında geçmeli.
Dikkat edeceklerim: Title de anahtar kelime geçmeli, Descriptionda anahtar kelime geçmeli, url kısmında anahtar kelime geçmeli, yazınız spam olmamalı; okunaklı ve faydalı olmalı, kendinizi ziyaretçi yerine koyup yazınızı okuyun ve yayınlayıp yayınlamamaya karar verin. Kısaca işin özü faydalı olun.

21 yanıt

 1. Piyasaya sizin gibi içten ve kaliteli bir adam gerekiyordu, canı gönülden tebrik ediyorum, insana iştah ve heyecan veriyorsunuz. Bu yolda yılmadan devam etmeniz dileğiyle. Bu arada temanız çok güzel ve sade. 🙂

 2. 2 gün oluyor sitenizi ve doğal olarak da sizi keşfedeli tüm yazılarınızı en az 1 kere okuyorum hatta dön dön tekrardan okuduklarımda oldu gerçekten elinize yüreğinize sağlık çok çok teşekkür ederim. Küçük bir sorum olacaktı o da şu, abi tamam güzel içerik yazalım en az 250 kelime demiş google emicemiz ama ben moda sitesine ne bulacam 250 kelime gerçekten cok zorluyor moda sitesine içerik girmek bunun bir çaresi vs. veya alternatifi felan var mı elbetteki resim ve video ile de takviye de yapıom ama en az 250 diosun yani? ne yapayım ben şimdi.

  1. Siteye göre bu değişir. Moda sitesinde 250 kelime yazı sıkar. İnsan resim görmek video görmek ister. Sitelerinize bunu uyarlayın. Kalkıp wallpaper sitesine 250 kelime yazılmaz. Moda da aynı şekilde. Olabildiğince özgün ya da özgünleşmiş video vs kullanın. Yazıda 3-5 cümlede olsa zenginleştirin derim. Ben olsam öyle yaparım yani.

 3. Paylaşımlarınız için teşekkürler benim danışmanlık sitem var inceleyip fikir paylaşırsanız sevinirim . burdan link ini yazsam spam olur mu bilmiyorum en iyisi yazmamak 🙂 bide şimdi ben size burda yorum yazıyorum ama siz bu yoruma cevap verdiğinizde ben bunu fark edemeyeceğim bu sorunu nasıl çözebiliriz . sitemde de wordpress kurulu soru soran bilgi almak isteyen arkadaşlara cevap yazdığımda maillerine mail attığimda bi geri dönüşüm alamıyorum neyse sağlıcakla kalın 🙂

  1. Merhaba Enes dediğini anladım. Yoruma ben yanıt verince sana mail gelsin istiyorsun. Eklentilerle yapılabilir ama bu durumu ben uygulamadım. Zamanla nasip.

 4. Hmm, demişsiniz ki 160 karakterlik açıklamayı girerken anahtar kelimemizi etiket şeklinde girmemeliyiz.Aramalarda anahtar kelime girerek sıralama alanlar var. Sizce nasıl yapmalıyım ?

 5. Seo yazınca ilk sıraya son 5 senedir ne siteler geldi ne siteler geçti … Hemen hemen hepsini 5 yıldır takip ederim hiç bir halta yaramayan bilgiler ile dolu ÇOĞU. Sizin sitenizi son 2 aydır takip ediyorum. Gerçekten harika şeyler paylaşıyorsunuz, umarım daha da başarılı olursunuz…

 6. Ciddi anlamda seo hakkında çok içtensin. Şöyle bi sorum olcak: Bir kaç tane site yaptım seo çalışması olarak. Ve google da ilk sayfaya kadar geldi kendi imkanlarımla. çünkü yaptığım sitelerin sektörü çok yoğun değil çok rakip yok. benim vardığım çözüm bu tabiki. ama şu an edindiğim son bilgi PR değeri ile ilgili. Yani atıyorum bir sürü firma var. Mesela nakliye firması. Bunun için PR değeri olan siteye link mi atmak gereki? Bilginiz varsa aktarırsanız sevinirim.

 7. valla uzun zamandır böyle bilgi amaçlı yazıları okuyorum ama tebrik ederim güzel bir bilgi paylaşımı yapmışsınız bu bilginizden yararlammamız mümkünmü ben makale yazdırmak ve beklink çalışması yaptırmak istiyoum mailden ulaşır sanız sevinirim

 8. Merhaba, benim merak ettiğim bir durum mevcut. Anahtar kelimemiz otomobil peki her yayınlanan başlıkta otomobil kelimesi geçmeli mi?

  Yani iki örnek vermek gerekirse;

  1. Başlık: Otomobil üretimi durdu.

  2. Başlık: İkinci el otomobil burada.

  gibi.

  Rakip site analizi yaptığımda, ilk sıradaki sitelerin çıkmış oldukları anahtar kelimeleri, bütün başlıklarında kullanmadıklarını hatta başlıklarında bu anahtar kelimelerin çok nadir geçtiğini görüyorum.

  Buna rağmen, ilgili kelimede ilk sıralardalar.

  Nedir bunun oluru?

  Teşekkürler, iyi çalışmalar.

  1. Merhaba. Sürekli anahtar geçmesi uygun değil.Eş anlamlı şeylerde geçirilebilir. Otomabil değil otomativ, araba gibi vs eş kelimeleri botlar algılayacak bu adam eş anlamlı şeylerde, buna paralel konularda da doyurucu içerik veriyor denilecektir. Kısaca her zaman kelime geçmesine gerek yok. Hatta çok vurgu yapılan kelimelerde çıkmak daha zor olabiliyor.

 9. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.
  Gerçekten sürükleyici bir anlatımınız var.
  Bu konular hakkında genel bilgim var ama fazla bilgi almak göz çıkarmaz 🙂
  Yeni başladığım bir sitem var genellikle aynı kelimeleri defalarca işlemek zorundayım gibi bişey genellikle konu başlıklarında açıklama kısımlarında sizin söylediğiniz gibi yapıyorum.
  Ne kadar Özgün çalışmak istesem de her konum birbiri ile alakalı olduğu için kendi Özgün Yazım diğeri ile çarpışabiliyor.
  Sitem günlük daire kiralama hakkında o Yüzden her yazı birbirinin aynısı oluyor neredeyse 🙂
  Anlatımınız gerçekten çok güzel tekrar teşekkür ederim kitap olur gibi sürüklüyor.

 10. İçimde inanılmaz bir şekilde “karıncaların sosyal yaşamı” ile ilgili yazı okuma dürtüsü var nereden bulabilirim 🙂

  Anasayfamda kullandığım slider kaynaklı üç adet h1 etiketi var. Altında 160 karakterlik h2 etiketi var. Bu etiketleri değiştirmelimiyim? slider bu etkiketleri blog yazılarından alıyor.

  1. Selim kesinlikle değiştirmelisin. Bekleme derim.
   1 h1
   2 h2
   3 hxxx şeklinde olacak maximumu bu bence. H1 olan da yazıların başlığı olacak. Yazı sayfalarında h1 kategori listelemelerinde başlıkları h2 gösterirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna Benzer Yazılar

CyberPanel kurulumu
Linux

CyberPanel Kurulumu

Yıllarca cPanel ve diğer kontrol panellerine yüzlerce hatta binlerce dolar ödemek zorunda kaldığım için CyberPanel’i ilk duyduğumda oldukça heyecanlanmıştım. (Yıllar öncesi CyberPanel ilk çıktığı zamanlarda).

2020 SEO
SEO

2020 Yılı İçin SEO Çalışması Rehberi

Son yazıyı yazalı baya olmuş. Hem şöyle içimizi dökelim, Seo’da neler olup bitmiş bildiklerimizi veya öngörülerimizi yazalım, hem millet ne yapıyor ne ediyor bir bakalım