SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

Seo hakkında soru sormak istiyorsanız yazının en son kısmını inceleyebilirsiniz.

SEO

SEO (Search Engine Optimization) yani Türkçe adı ile; “Arama Motoru Optimizasyonu” demektir. Burada yanlış anlaşılan nokta SEO yapılan sitelerin sadece arama motorları için yapılması gerektiği yanılgısıdır. SEO uygulanan her site arama motorları için yapılmamalıdır. Hem arama motorları nezdinde sağlıklı, hemde kullanıcı deneyimi ve verdiği fayda açısından sağlıklı siteler üretilebilir.

Site içi SEO (Onn Page)

Site içinde yapılan kullanıcı deneyimini üst düzeye çıkarma, menü ve site içi gezinmeye en uygun hale getirilmesi, arama motorları tarafından daha kolay algılanan sayfaların kullanıcılara sunulması, mobil uyumlu sitelerin üretilmesi gibi çeşitli aşamalardan ve kriterlerden oluşan, site içi işlemleri kapsayan işlemlerdir. Bir bina nasıl temeli sağlam değil ise sonradan dışı ne denli güzel olursa olsun yıkılırsa, site içi seosu sağlam olmayan sitelerde temeli çürük binalar gibidir.

Site dışı SEO (Off Page)

Site dışında yürütülen backlink, sosyal medya, markalaşma gibi işlemlerin bütünüdür. Site dışı seo kendi içinde oldukça kapsamlı çeşitliliğe sahiptir.

Backlink

Siteye yapay veya doğal yollar ile farklı sitelerden, bloglardan veya sosyal hesaplardan kazanılan linklerdir. Backlinkler dofollow ve nofollow olarak 2 çeşittir.

Dofollow Backlink

Arama motorları tarafından sıralama faktörü olarak kabul edilen linklerdir. Yapay yollar ile elde edilmesi çeşitli cezalar ile cezalandırılır. Bir siteden çokça siteye dofollow link çıkılması da spama izin verilmesi olarak algılanıp site kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Dofollow ben karşı siteye kefilim de demektir. Karşı site ceza alırsa, spam yaparsa bu sizin sitenizi olumsuz etkileyebilir. (Çokça spam sayfaya link vermişseniz. 1-2 adet spama çıkış etki etmeyebilir.)

Nofollow Backlink

Kısaca ben bu siteye link verdim. Sıralamada yükseltmek için vermiyorum demektir. Yani karşı siteye kefil değilsinizdir.

Black Hat SEO

Sadece arama motorları göz önünde bulundurularak sıralamaları manipüle etmek için yapılan işlemler bütünüdür. Yani yapay yollar ile arama motorlarını yanıltarak sıralama almaya çalışmaktır.

Kullanılan Programlar

Arama motolarını yanıltmak için çokça program geliştirilmiştir. Bunlar arasında Senuke, GSA SER gibi çokça araç bulunmaktadır. Bu araçlar ile otomatik olarak hesaplar açılır, profil linkler eklenir, çeşitli bloglarda otomatik üretilmiş yazı ve içerikler linkli şekilde paylaşılır.

Anti SEO

Arama motoru sıralamalarında bizden daha üst sıralarda bulunan siteleri sıralamadan düşürmek için yapılan Black Hat SEO veya aşırı seo işlemleridir. Amaç rakip olan siteyi sıralamalarda daha alt sıralara taşımaktır. Bazı gelişmiş arama motorları bu konularda son yıllarda olumlu adımlar atmıştır.

SEO Uzmanı

SEO Uzmanları Arama Motoru Optimizasyonu işlemlerini yapan kişilerdir. Uzmanlar fayda vermeyen siteler değil, kullanıcı deneyimi bakımından yüksek, bilgi içeren siteler üretmeyi hedeflemelidir. Yani SEO öncelikle kullanıcılar için yapılmalıdır. Arama motorları için onların anlayabileceği kodlama yapısı, içeriği okuyabilmelerini sağlayacak altyapının kurulması insanlara fayda sağlayabilmek için yeterlidir.

Kurumsal SEO Uzmanı

Kurumsal Firmalar için ücretli olarak hizmet veren Firmalar veya Kişilerdir. Kurumsal işlemler yapılırken Kurumsal Kimliği zedelemeden işlemleri yapar, genellikle Sosyal medya ağırlıklı olarak Adwords ve Facebook gibi araçları kullanarak sitelere trafik elde edilmesini planlarlar. Kısaca: sosyal medya ve diğer servisler kapsamlı olarak kullanılarak, siteye giren organik trafiğin ve marka bilinirliğinin artmasını hedefleyen, bunu siteler üstünden uygulamaya çalışan kişi ya da firmalardır.

Kişisel SEO Uzmanı

Kişisel siteler için SEO çalışmalarını yürüten kişilerdir. Kurumsal SEO aksine kişisel uzmanlar genelde arama motorlarını manipüle ederek sıralamalarda üst sıralara site taşımaya daha çok meyillidirler. Çünkü Kurumsal Kimlik kaygıları yoktur.

Bu kısıma sürekli SEO hakkında püf noktaları eklenecek. Kriterler eklenecek. Zaman zaman inceleyebilirsiniz. Sitemizde sürekli güncel bir sayfa olacaktır. cryptosam.com/seo url budur. Sürekli sabittir. Tüm sorular bu başlık altınan yanıtlanacaktır.

===Buranın alt kısmı hep sabit olacak.

SEO Soruları

Bu sayfada soracak olduğunuz soruları alt bölümdeki şekilde sorarsanız daha hızlı yanıtlar verebiliriz.

 • Sorunuzu yazıya yorum olarak sorabilirsiniz.
 • Sorunuzda site adresi vermemelisiniz. Şu sitemde SEO hatalarım neler? gibi sorulara yanıt vermiyoruz. Örneğin şöyle bir soru sorabilirsiniz; Bir adet kitap tanıtımı sitemde şu şu şu işlemleri yaptım. Sonuç olarak bu oldu. Neden oldu? Nerde hata yaptım gibi gibi. Ama kalkıp site şu analiz edin gibi diğer kullanıcılara bir şey vermeyecek soruları sormayın.
 • Site adresi vermeniz gerekirse yorumunuzun en sonuna linki vrebilirsiniz. Daha net konuşabiliriz bu şekilde. Fakat yazdığınız adres bize güvenin sadece bizde kalır ve silinerek burada yayınlanır.
 • Tüm cezalar, manuel işlemler, sıralama kayıpları hakkında sorularını sorabilir, hızlı şekilde yanıt alabilirsiniz. Fakat unutmayın sayfada site analiz hizmetinden öte herkesin okuyup haa buda böyleymiş diyeceği yanıtlar vermeyi hedefliyoruz. Hedefimiz herkesin bilgileri okuyabilmesi.

187 Yorum

Yorum Yapın
 1. hacım ilk soruyu patlatır geçerim o zaman 🙂

  Şimdi müdür hep şunun kıyaslamasını çektim.Para kazandığımız bir site olduğunu varsayalım ve rakiplerde ortalama 10.000 backlink gözüktüğünü var sayalım.Ben kendi sitemde ilgili rakiplerin üzerine geçmek için zamana yayarak aldığım backlinklerde günde ortalama kaç link almalıyım.Mutlaka 2 forum, 5 sosyal ağ, günde bir tanıtım yazısını çeşitlendir falan diyeceksindir ancak linklerin çeşitlerine bakmadan günde ortalama kaç link alınmalı ? kaç adeti geçersek botların dikkatini üzerimize çekeriz.Yani optimal backlink / gün sayısı ne olmalıdır.

  umarım anlatabilmişimdir hacım

  • Gayet net anladım Özgür sorunu. Dikkati üzerine çekmenin aslen bir sınırı yok. Yani kalkar Milliyetten tek link alırsın tüm dikkatleri bir anda çekersin üstüne. Kalkar kıytırık 300 forumdan bir gecede alırsın o tek linkin etkisini vermez. Hacım önemli olan süreklilik. Düzeni öyle bir kur ki hem sağlam hem de sağlam olmayan linklerin olsun. Ama sürekli olsun. Yani Backlink seviyen sürekli 30-45 derecelik bir açı ile ilerlesin.

   Ben başlayınca genelde 2-3 forum, sonra firma rehberi toplist vs 1 er 2 şer adet olarak işlem yapıp karmaşık işlem yapıyorum. Sıralamayı aldırma değilde bunlar karmaşayı sağlıyorlar. Sıralamaları tanıtım yazıları, newslerden tanıtımlar, (bunları doğal göstererek alıyorum. Düz tanıtım değil.) ana sayfalardan linkler ile aldırıyorum.

   Kısaca sektörde 10.000 siteden ya da sayfadan link senin alacağın 1 siteye bedel olabilir. Umarım aydınlatabilmişimdir. Varsa eksik kısım yazarsan bu na yanıt bakarız tekrar.

 2. Hocam 2013 yılında film sitesi için seo başlıklı yazınız hala geçerli midir film sitelerine önerileriniz var mıdır?

 3. bir siteye 301 cektik 45 günde site oturmadı şimdi 301 iptal ettik ancak abc com olarak google siteyi tarıyordu ve 1000 index görünüyor www abc com yazıncada 279 index görünüyor ve anasayfa yok 301 iptal edileli 15 gün oldu ? şimdi hangisini yapmak lazım www abc com mu yoksa abc com mu ?

  • Okan şimdi bir siteni farklı bir sitene 301lemedin de sadece sitede www kısmına yönlendirme yaptın anladığım. 2 seçenek içinde yazayım.

   1. abc domainini def ye 301ledin ve sonra iptal ettinse. İptali yapınca 301 de bu sefer def yi abcye yönlendir. Wm toolstan yönlemeyi iptal et ve google gibi getir diyerek ana sayfanı 10 haklı olan ile 2 domainide tarat.
   2. abc yi wwwabc olarak yönledin sonradan iptal etmişsen sıralama kaybın olmaz zaten. Hangisini kullanacaksan sabitle wm toolstan wwwlumu wwwsuzmu indexlenecek seç onu kurcalama fazla bırak.
   3. 301 i yaptın ceza vs vardı geçmedi geri almak istiyorsan iptalden sonra abc def olmuşsa geri almak için abc yi aç ve defyi abcye yönle. Wm toolstan üstteki gibi 2 domaine aynı işlemleri yap ve yönleme işlemini wm toolstan bildirmişsen onuda iptal et.

   Karışık geldiyse samet çok karmaşa olmuş dersen az daha net ve detay vererek yaz tekrar düşünelim.

 4. Hocam şimdi iç giyim sektörüne giriş yapıyorum bu sektör hakkında düşünceleriniz nedir ? ve doğru bir tercih mi yaptım sizce ? tesettür sektörünü de tavsiye edenler oldu Seo açısından rekabeti de az olduğu için sanırım hem çok revaşta fakat iç giyim daha cazip geldi siz ne dersiniz ? ve ne gibi seo çalışmaları yapılabilir… forum link içerik adwords vs…
  iyi çalışmalar…

  • Merhaba Enes. Tesettürde olabilir iç giyim sektörüde. Tesettür bakımından elbiseleri bir çok yerde bulabilmek mümkün iken Türkiye’nin belirli bölgelerinden iç giyim sektöründe çok daha fazla siparişler alınabilir. Bence mantıklı bir karar vermişsin.

   Seo için bakacak olursak bence 2 sektörde rekabetli sektörler. Fakat çıkılmaz diye bir durum yok bence.

   İlk başlangıcın forum tanıtımları olabilir. Bu konuda ben eticaret dahil çoğu projede https://www.cryptosam.com/2015-yili-icin-seo/ şu sayfadaki 3. madde: 2015 Yılı için doğru SEO kısmındaki şekilde hareket ediyorum.

   Sana önerim script seçimin, site içi içeriklerin özgünlüğü, resimlerinin kalitesi çok önemli bir etken. Ana sayfada ürünleri listelerken büyük resimler kullan, ürün sayfalarında hd kalitede net resimler kullan derim. Yani site içini dediğim şekilde yapar görselliğe ve site içi seoya önem vererek özgün şekilde oluşturur isen, üstte verdiğim sayfada bulunan işlemleri yaparsan bence sonuç alacak ve özellikle Doğu illerimizden oldukça güzel sonuçlar alabileceksin. Sana ilginç gelsede sektöre girince kendinde göreceksindir, iç giyimde en iyi ve çok siparişi verdiğim bölgedeki illerden alacaksındır.

 5. peki hocam domain secimi keyword mü olmalı yoksa marka domain seçimi mi yapmalıyım ve kendi bloglarım var bu blogları içerik ve link olarak eticareti desteklemek için kullanacağım bu sitelerin konuları alanları önemli diye biliyorum google güncellemesinden sonra alakasız veya farklı alandaki sitelerden paylaşım yapsam kalitesi ve etkisi ne kadar olur veya zararı olurmu ?

  • Domaine çok takılma bence. Güven veren markalaşabilecek bir domain yeterlidir.

   Tanıtım yazısı olarak alakasız alımlarda diğer sitelerin çöp olur bence. Alakalı yerlerden doğal gösterip tanıtım almalısın. Doğal göstermelisin bir şekilde. Alakasız sitelerinden ana sayfalardan alım yapmanı önerebilirim. Verdiğim sayfada kapsamlı ana sayfadan linklemeyi vermiştim.

 6. Merhabalar hocam,

  Bizlere önerebileceğiniz yerli veya yabancı farketmez SEO’nun altından girip üstünden çıkan son gelişmelerden haberdar eden bir kitap veya kaynak var mı? Teşekkürler.

  • Merhaba. Tek bir kaynağa bağlı kalmayın derim. Ya da bir liste yapmayın. Seo değişken olduğu için elinizden gelen tüm kaynakları takip edin derim.

   Yabancılarda genelde ims, bhw tarzı yerlerde zaman zaman farklı fikir ve düşüncelere denk geliyorum. Bu tarz yerleri inceleyebilirsiniz. Yerli kaynakların bir çoğu bu tarz yerlerden alıntı olduğu için genelde nadiren yerli kaynakları inceliyorum. Rsslerinden varmı yeni bir şey feedly ile bkaıp geçiyorum sadece.

 7. merhaba, tarif sektöründe ana kelimede nasıl çıkılır? (kek tarifleri) domainimin içinde kektarifleri geçiyor ve siteyi yeni açtım. her gün 2-3 özgün tarif ekliyorum.

  • Merhaba. Düzenli olarak kesmeden tarifleri eklemeye devam edin. Tüm tarifleriniz özgün olmalı. Twitter, Google plus sayfası, pinterest, facebook, instagram hesapları olmalı sitenin ve özgün ve düzenli paylaşımları olmalı.

   Açılış forum tanıtımı vs ile olabilir. Yemek tarifleri kelimesinden gelecek hite göre Adsense tıklama oranları daha iyidir. Çok zorlu kelimeler değildir. Tatlı kurabiye tarifleri, tuzlu kurabiye tarifleri, kolay kurabiye tarifleri vs gibi kelimelerde kendime ait sitelerimde mevcut.

   Kapsamlı olarak uygulayacaklarınız: https://www.cryptosam.com/2015-yili-icin-seo/
   şu yazıda mevcut ve güncel kullandığım yöntemler bunlardır.

 8. WordPress sitem var ve etiketleri indexletiyorum.Sitemde Toplam 8.400 adet etiket gözüküyor blog yazım ise 450 duplicate içerik olarak gözükmesinden korkuyorum yaptığım bir hata nedeniyle bol miktarda etiket kastım her bir yazıda 10 ila 20 arasında etiket var.Etkiletlerin hepsini googleden kaldırmayı düşünüyorum.Ben nasıl bir yol izlemeliyim.

  • 1. seçenek: Mertcan kendime ait olsa etiketler full spam ise direk siler geçerim. 2-3 adet spam olmayanları ayırırım her yazı için.
   2. seçenek: Yok site sağlamsa etiketler alakalı ise temizler temizlediklerimi robots.txt’den engellerim. Sonrasında wm toolsa girer robotsu tekrar okutur ana sayfamı 10 haklı seçenekle getir der bırakırım.
   3. seçenek: Sürede önemli. 2-3 aydır tüm etiketler aktif ise, spam ise yine siler geçer farklı işlem yapmam.
   4. seçenek: Site yeni ise, etiketler tam indexlenmemişse yine siler geçer farklı işlem yapmam.
   5. seçenek: Site eski etiketler yeni ise siler geçerim farklı işlem yapmam.
   6. Site eski ve köklü, etiketler spam veya spam değilse (farketmez), tüm etiketler indexliyse silerim ama üstteki robots işlemini yaparım.

   Net bilgi verirsen hangi maddeye uyar kendimce onu verebilirim.
   Selametle.

   • site 2.5 Yıllık etiketleri keywordshitterden yapıyordum belirleyip varyasyonları ekliyorum.bu işlemi 6 aydır yaptım etiketlerin hepsi indexli bende dün itibari ile tüm etiketleri meta etiketi ile engelledim daha sonra ise robots.txt ekleme yapmayı planlıyorum.Her yazı için max 4 olacak şekilde etiket girmeyi planlıyorum /tag/ lı tüm linkler silindikten sonra tabiki

    • Oda bir seçenek. Yazı çoksa tek tek seçmekte zor olacaktır spam olmayanları. Tümünü silip tekrar eklemekte bir seçenek. Bir müddet hitlerde bariz bir düşüş olacaktır ama.

 9. Merhaba Samet. Öncelikle evliliğin için tebrik ediyorum sizi. Umarım bir ömür mutlu bir şekilde birlikte olursunuz.

  Gelelim soruma 🙂 Turizm sitesi üzerine bir çalışma yapıyorum. Blog olarak bir sub domain aldım ve geliştirmeye başladım. Bu blog u mu beslesem daha hızlı sonuç elde edebilirim yoksa forumlardan backlink kasarak mı? Ayrıca tanıtım yazısı almak için hem uygun fiyatlı hem de etkili bir site önerebilirmisiniz?

  Ayrıca cryptosam in forumu için bana 2 kere davet yollamışınız fakat ben o sıralarda askerdeydim. 5.5 aylık askerlik dönemine 2 davet sığdırmanızda büyük başarı tebrik ederim 😀 O konuya da bir el atarsanız sevinirim :))

  • Talatcan selam. Geç yanıt verdiğim için özür dilerim. Malum Ramazan vs anca dönebildim.

   Talatcan şimdi Blog kısmını açmışsın. O kısmı özgün olarak içerik olarak besle ve ana domaindeki sayfalarını o sayfalardan linkle derim. Çalışmaları da hem blog kısmına hem de ana siteye yay derim. Karmaşık yap yani.

   Başlangıç forum tanıtımları olabilir ama mantıklı olarak nasıl yapılacağını https://www.cryptosam.com/2015-yili-icin-seo/ şurada anlattım.
   Tanıtım yazısı içinde en ucuz yöntem kendi ağın bence. Godaddyden 2 şer dolardan kaydet domainleri, farklı hostlara veya iplere at siteleri, bas içerikleri ve kendi ağından hareket et. Bunun dışında da forumlarda çok az çıkışı olan ve tek konuda yayın yapan çöp olmamış özgün sitelerden tanıtım yazısı alımı yap derim. Toplu paket ile link alımlarına bulaşma derim.

   Diğer olayı hallettim. Gönderdim mailine.

 10. Selamun Aleyküm Samet Abi blogunuzun yaklaşık bir buçuk yıldır devamlı takipçisi olarak size sormak istediğim bir kaç soru var yardımcı olursanız çok memnun olurum 🙂

  Abi ilk olarak sizce SEO kitaptan öğrenilebilir mi yoksa şuan yaptığım gibi internette okuyup araştırarak mı öğrenilir elimde bir tane Kaan Gültenin kitabı var ama “Sorularla SEO ” isimli diğer kitabını da alayım mı ?

  İkincisi abi bir yabancı birde Türkçe saatlerimi boşa harcamayıp bana bir şeyler kazandıracak iki sektör önerebilir misin ?

  Yabancı sektörlerden , Saç stilleri ,wallpaper siteleri, travel siteleri, dekorasyon siteleri hakkında görüşlerin nelerdir abi zaman harcamaya değer mi sizce ?

  Bunlar dışında önerebileceğin / öğretebileceğin her şeye açığım abi 🙂

  • Aleykümselam Safa gecikme için kusra bakma. Anca dönebiliyorum.

   Kitaba vs para vererek öğrenilmez bence. Kitap seni kısıtlar SEO konusunda. Hiç bir kitaba ya da düzene tabi olma. İnternet devasa bir havuz. Özellikle yabancı blog ve kaynakları translate.google ile bile olsa takip etmeye çalış derim.

   2. sorun için yabancı sektör: saç şekilleri, hair styles olayı yani. Türkçe olarak ise hızlı hit dersen biyografi, hızlı para dersen mozilla indir vs tarzı kelimelerde micro siteler olabilir. Ya da tc ile sorgulama vs gibi sitelere yönelebilirsin.

   3. sorun için Safa araştır ve üşenmeden oku derim. Yabancı bazı forumlarda yöntem veya taktikler anlatılır. Bunları Türkçe için uyarla ve dene derim. SEO işi deneme ve yanılma işi diyebiliriz.

   Kolay gelsin.

 11. Merhaba Samet Hocam,

  Benim sorum film siteleri ile ilgili. Bundan tam 2 yıl önce çok rahat bir şekilde filmleri alt kelimelerde yükseltip ilk sıralara kadar çıkarabiliyorduk. 3-4 ay gibi bir sürede 30-50 k arası çok güzel hitlere ulaşabiliyorduk. Fakat şu son 1 sene içinde yapmış olduğum film sitesi 5 k hiti geçemedi ne yaptıysam hitlenmedi. Bu durumda mağdur oluyoruz emek ediyoruz ama yükseltemiyoruz. Her şey full özgün +200 kelime üzeri makaleler yayınlanıyor. Güncel tutuluyor günde en az 5 film ekleniyor. Kaliteli sitelerden tanıtım yazısı alınıyor. Ama bir türlü hitlenmedi. Size sorum bu siteleri nasıl hitledircez artık neler yapmamız lazım lütfen yardımcı olun. Ayrıca film sitelerinden ana sayfadan link alsam ana kelimeye etki eder mi ? Yoksa site dahada mi düşer. Önceden link almıyordum ama şimdi düşünüyorum. Ne yapmamız lazım.

 12. Ustam yazılarınızı titizlikle okuyup yavas yavas uyguluyorum. Merak ettiğim bir konu :

  Sitemizi toplistlere ekliyoruz. Yavaşça ve google ı ürkütmeden. Fakat bazı toplistler kendi logolarını sitemize koymadan bizim üyeliğimizi kabul etmiyorlar. Böyle sitelerden backlink almak için onların logolarını sitemize koymamızda sakınca olur mu ? Tabi günde 50 tane değil. Tek backlink kaynağı da bu olmayacak. Teşekürler.

  • Bence sizden sitenize kod veya banner veya link eklemenizi ekleyen toplistlerin tamamından uzak durun. Şu ana kadar karşılıklı olan tek topliste sitelerimi eklemedim. Kısaca eklemeyin derim o tarz yerlere. Sayı vs. ne olursa olsun.

 13. Merhaba Samet Hocam

  Verdiğiniz bilgiler internette bulunmaz bir kaynak bunlar için teşekkür ederim. Soruma gelecek olursam. 2 sene önce bir oyun sitesi açmıştım. İlk başlarda biraz forum tanımı, oyun ekleme, toplistlere ekleme vb. şeyler ile günlük 80 hite ulaşmıştım. Araya okulun girmesiyle yaklaşık 1- 1,5 sene hiç ilgilenemedim. Forumlarda satılan seo paketleri vardır. Mutlaka görmüşünüzdür. Onlardan birini satın almak yerine yavaşça kendim uygulasam nasıl olur. Yada siz olsanız böyle bir siteye nasıl bir seo çalışması uygulardınız. Birde oyun siteleri için makaleniz vardı ondaki çalışmaları uygulasam yeterli olurmu. Teşekkürler

  • Beğendiğine sevindim Fatih öncelikle. Bence olması gereken yavaş yavaş kendinizin uygulaması. Paketlere vs. bulaşmayın derim. Oyun siteleri için seo yazısında bir çok şeyi anlattık. O yazıyı ve 2015 yılı için seo yazısındakileri harmanlayıp uygularsanız daha hızlı ve hoş sonuçlar alırsınız bence.

 14. benim sorum yurt disi seo konusu bir adet portekizce sitem var ve brazilya merkezli hizmet veriyorum site icin neler yapabilirim dis seo adina

 15. Merhabalar, benim oldukça fazla sorum var ve size sormak istiyorum.

  1- Siteye seo işlemi başlamadan site içi seo yaparken hangi işlemleri sırasıyla uyguluyorsunuz ?

  2- Temadaki valid hatalarını nasıl giderebilirim (Kendi temalarımı kullanıyorum da)

  3- Kısa sürede (1 ay içerisinde) belirlediğim anahtar kelimleri nasıl ilk sıralara çıkarabilirim ?

  4- Kendi sitem berat kelimesine sokmak istiyorum. Hatta ilk 25 içine soktum ama her gün sırası değişiyordu. 1. gün 26 2.ise 30. sıralara kadar geriliyor. Mesela geçtiğimiz Berat kandilinde sıralamada olmayan siteler bile ilk sıralarda çıkmaya başladı nedeni nedir ?

  5- Kelimeye göre backlink nasıl alabilirz ? Yani günlük ne kadar backlink alacağımızı öğrenebiliriz ?

  6- Sitemizde yayınladığımız bir yazıyı üst sıralara çıkarmak için nasıl bir yol izleyebiliriz. Her sektör için değişiklik gösterir mi ? (Film, oyun, video, blog vb.)

  7- Ve son soru! Hangi backlink türlerini öneriyorsunuz neden, hangisini önermiyorsunuz neden ?

  Biraz çok soru oldu hatta biraz değil baya oldu. Cevaplarsanız sevinirim. Bu arada değinemeden geçemeyeceğim. İçeriklerinize başka hiç bir site de göremedim. Nasıl güzel, samimi yazıyorsanız artık. Verdiğiniz bilgiler sayesinde çok iyi bir şekilde bilgilendim. Haha rıfkıya selam söyleyin. Burada bir ablamız var beğendi. Gözü kaldı eğer sevdiği biri yoksa bir birlerine baş göz edelim 🙂

  • 1. WordPress ise google xml sitemaps, all in one seo, anti-spam, wp super cache veya herhangi bir sağlam cache eklentisi bu tarz eklentileri kuruyorum ve site içi seoya geçiyorum.
   2. Ben uğraşarak gideriyorum. 🙂 Yani gerçekten emek vermeniz veya 3-5 kuruş bir tasarımcıya verip çözdürmeniz gerek. 0 olmasına gerek yok. Devasa sitelerde bile hatalar vardır. Önemli olan hızlı olması, seri açılması yani kullanıcı deneyimi.

   3. 301 ile çıkarsınız kelime zorlu ise. Basit ise yoğun içerik girişi ve çalışmayla girersiniz. Çok hızlı çıkayım derseniz 301 in dibini uygulamanız gerek.

   4. Berat kelimesine değilde link alımlarınızı a. com wwwnoktaanoktacom gibi gibi urlye alın sabitlenir. Sürekli anahtar kelimede alımlar oynama sebebidir.

   5. 2015 yılı için SEO yazımızda kapsamlı anlattık. Çok alım yapmak değil istikrar önemlidir. Kısaca istikrarlı olun derim.

   6. 2015 yılı için SEO yazısında adım adım anlattım. Tüm sitelerde geçerlidir.

   7. 2015 yılı için SEO yazısında kullandığım çeşitler mevcut. Olabildiğince farklı, olabildiğince karmaşık olun. Pdf backlink, video backlink vs tümünü kullanabilirsiniz.

   Görüşleriniz için çok teşekkürler.

    • Google’nin page speed sayfasından sorgulayıp ilgili hataları çözerseniz büyük ölçüde hız sorununu halletmiş olursunuz. Bunun dışında wp super cache vs kullanıp test edebilirsiniz. Ayarlarda gzip sıkıştırmayı seçersiniz vs.

  • Tek- 3, 5 sayfalık kısaca az sayfalı sitelerde gözlemim, domain anahtar kelimeyi içerir şekilde niche ise 3-6 ay arasında bir süreçte ceza türü bir durum oluşuyor ve düşüş yaşıyor. Kısa vadede bir site ise uygulanabilir, sitenin kalıcı olmasını istiyorsanız haftada bir adet içerik üretilmeli. genel gözlemim bu şekilde.

   Yani belirli sayfa altında ve güncel olmayan sitelerde bir müddet sıralama alınırken sonrasında kalıcı fiyasko oluyor netice. O noktada algoritma da bir formül var diyelim. Şu şu kadar hakkında içerik var, sosyal etkileşim var, şu düzeyde backlinki var ama şu denli içeriği var denildiği anda kabak gibi sadece para için veya affiliate için açıldığı algoritmada açığa çıkıyor ve kelimesinde geriliyor ve 5. sayfa gibi çakılıp kalıyor.

   • Az sayfalı sitelerde demişsiniz. Peki belirli bir konu için açılan sitelerde fazla içerik girmek zor oluyor ve ya kurumsal sitelerde de aynı sorun oluyor. bu durumlarda ne yapmamız lazım. Böyle bir sitemiz varsa çöpe gidecek demek mi ?

    • Çöpe vs. gitmez. Bu tür sitelerde yapılacak olan verilen ürün, yeni hizmetler, yapılan işleri anlatabileceğiniz bir blog açılmalıdır. Yani güncelliği blog ile sağlarsınız. Ara ara da ana sayfa ve alt sayfalarda ufakta olsa güncellemeler ve eklemeler yapılarak güncellik sağlanabilir.

  • Kısa vadede Hacklink iş yapıyor. Bir çok örneği mevcut. Önemli nokta farklı kodlar ile doğalmış gibi göstermek. Yani bunu tasvip etmiyorum ama bir çok kişi halen kullanıyor ve kısa vadede iyi sonuçlar alıyor. Paravan blog olayı çöp mantığında ise bence olumludan çok olumsuz etki yapıyor. Yani artık her paravana bi ana site gibi yaklaşmak, her paravanın kendine özel sosyal hesaplarının vs olması, tek konuda yayın yapması gerekli. Yani ne buldum basayım dediğin bir paravan site çöp oluyor etkiden çokta ana siteni linkleyince zarar sağlıyor. Bunlar benim gözlemlediklerim Furkan.

   • Sağolun hocam öneriler için, bu arada blogunuzun sıkı takipçisiyim 🙂
    Son sorum, webmaster forumlarında çeşitli seo paketleri satıyorlar. Link satışı, tanıtım yazısı, blog yorum vs. Bunlar para tuzağı mıdır? Tavsiye eder misin?

    • Teşekkürler görüşün için Faruk. Yani işini temiz yapan insanlarda vardır ama azınlıkta. Kimse kimseniz sitesi cezamı alır, ne olur ne olmaz demeden bu paket hoplatır, şu zıplatır, bu paketle 1 haftada istediğiniz kelimede çıkarsınız gibi saçma sapan şekilde satışlar yapıyor. Bir defa mantıken düşün; çıkıyor olsaydı paket halinde satmaz, kendi sitelerine uygular adsense ile sürekli kazanç sağlardı. Yani faydalı mı zararlı mı burdan yola çıkabilirsin.

     Ha tekil sitesi vardır gelir amaçlı ara ara tanıtım yazısı satıyordur özgün sitesinden ayda 1 -2 adet bu olabilir. Ben alım yapacaksam bu tarz kişi veya siteleri seçiyorum. Çoğu zaman güvenmiyor kendim site sayımı olabildiğince yükseltmeye çalışıyorum.

 16. Selamun aleyküm. 2 senelik blogum var ama 1.5 sene ilgilenmedim. 800 kişi giriyordu yine. fakat kafam bozukken silmişim yazıları. Şimdi tekrar yükledim %50 geri döndü. 400’ü geçmiyor site tekil. Ne yapabilirim? 1-2 haftadır hergün 4+ paylaşım yapıyorum. Full özgün. Ne yapacağım? PR3 sitem.

  • Aleykümselam. Bence google’de cachelerden içeriklerin döndürebildiğiniz kadarını url yapısını bozmadan hızlıca döndürün. Dönmeyen kısım için yapılabilecek durum yok. 200 içerik kaybetmişseniz hızlı şekilde günde 10-20 adet totalde 10 gün civarında aynı seviye içeriğe çıkarın derim. Kısaca ben olsam cachelerden arama sonuçlarında kurtarabildiklerimi kurtarır ve hızlıca içerik girer aynı seviyeye çıkarmaya çalışırdım içeriği. Birde hosting firmanıza ulaşın derim 1 hafta 10 gün önceki yedek olabilir. Siz almıyor sansanızda bazı firmalar belirli periyodlarda yedekleme yapar.

   Kolay gelsin umarım çözersiniz.

 17. Çok yeni açılmış bir film siteniz var. Bildiğiniz gibi film kelimesinde 1. sayfaya çıkmak zor. Bu anlamda sizce filme mi seo yaptırmak mantıklı yoksa nurgül yeşilçayın x filmine mi seo yaptırmak mantıklı ?

  Sitenin yeni olduğunu söylemiştim. Yeni siteye seo yaptırmak ne kadar mantıklı nasıl bir yol izlenmelidir.

  • Bence her filme ana sayfa oymuş gibi yaklaşıp işlem yapmak hit alma sürecini hızlandırır. Yani yeni sitelerde direk ana siteye çalışmak yerine parçadan bütüne gitmek gerekir.

   Kısaca alt sayfalara ve filmlere çalışın zamanla zaten ana kelimede kendi kendine küçük rütuşlar yapınca çıkacaktır.

   • Peki site 3 günlük diyelim. Sizce 3 günlük sitelerde alt konularına seo yaptırmak ne kadar mantıklıdır. Ve nasıl bir yol izlenmelidir. Sosyal medya- Forum araba konusuna belli yerlerini yazıp sonra site linki vermek mi ? Ziyaretçi defteri kaydı mı ? Yani gidilmesi gereken yol nasıl olmalıdır.

    • Onu hocam gidilmesi gereken yolu “2015 yılı için seo” yazımda vermiştim. Sondan bir kaç önceki yazıyı incelerseniz adım adım bir yol haritası var. 3 günlük 5 günlük bir site olarak bence kendinizi kısıtlamayın. Gerçek dünyada insanlar daha sitelerini açmadan ben böyle bir proje başlatacağım, sitesi şurası olacak gibi gibi daha başlamadan arkadaşları ile sosyal medya, forum gibi yerlerde fikir alışvrişinde bulunur. Kısaca daha aktif etmediğim siteler için bile bu şekilde çalışmalara başladığım oluyor. Tabi kalkıp footer link demiyorum anlattığım şekilde.

 18. Merhabalar,

  Blogumun Konularını Yükseltmek için Ana sayfaya Çalışma Yapsak indexler yükselirmi ön sıralara yaklaşırmı. Ana sayfaya Nasıl bir çalışma yapmalıyız?

  • Merhaba. Alttan üste çalışma daha mantıklı olur. Yani parçadan bütüne gidin. Ana kelimeniz en sona kalsın bence. Her alt sayfaya ana sayfa gibi yaklaşın ve o şekilde özen gösterin.

   Ana sayfa ve alt sayfalara “2015 yılı için seo” yazımda anlattığım şekilde işlem yapabilirsiniz. En son ana sayfalardan linkleme vs ile son noktayı koyarsınız. Yani kapsamlı inceleyin yazıyı tüm sitelerde mantık ve yol haritası aynı.

 19. Hocam Selam ,
  wordpress film sitem var ve domain ismini yeni değiştirdim şuan site 1 aylık hit 1000 ile 2000 arası idi
  ben all in seo kullanırken yoast seoya gectim 1 hafta bekledim hitlrde %90 düşüş olunca tekrar all in seoya gectim sonra google webmaster tolsa baktıgımda bür sürü hatalar almaya başladım bri cok linkim engelli görünüyor robots.txt herşeyi her linkli engellemiş gibi görünüyor kunuyla ilgili ne yapmam lazım , gerci buradan ne kadar anlatabilirki insan webmaster a girip bakmadan sanırım anlaması zor olacak

  • Erkan çok net anladım demek istediğini. Bir şekilde hata ile robots.txt dosyan ile tüm siteni indexe kapatmışsın. Sitenin robots.txt dosyasını

   User-agent: *
   Disallow: /wp-admin/
   Sitemap: http.. wwwsiteadresinnoktacom/sitemap.xml

   şeklinde düzenleyip hızlı şekilde webmaster toolstan robots.txt dosyanı tekrar okutup, ana sayfanı 10 haklı olan şekilde google gibi getir yapmalısın. (Tüm bağlantılı sayfalarıda tara der 10 seçenek der birinde 500 seçenek der.)

   Sonrasında botların sitenin halini algılamasına bakar. Süreci hızlandırmak içinde hitin eski haline gelene kadar içerik girişi 2 adet yapıyorsan 4 e çıkarabilirsin.

   • saol hocam da bu işlerde acemiyim , webmaster toolsda engellenen kaynaklar diye bir bölüm var orada stats .wp .com bu sekilde bir dosya var ve hep engelli dosyalar bunun için de bu dosyayı actıgımda ise
    stat swp com/e-201525.js 109 engelli link var
    stats. wp .com/e-201526.js 92 engelli link var

    bu engellileri google gb getir dedim tek tek ve indexlettim ama hala orada bunlar duruyor ne artıyor ne iniyor bense bunların oradan tamamaen silinmesini istiyorum
    URL hatalarında ise sürekli arttşım var 404 hatası veriyor linkler
    ben bu işlerden pek anlamıyorum , siz bu sorunu düzeltebilirmisiniz ?
    ücreti ile birlikte bana mail veya buradan cevap yazarmısınız

    • Erkan ücretli olarak bu tarz bir hizmetim yok. Ama düşüncem Jetpack eklentisi kullanıyorsun. O eklenti sebep. Robots.txt hatalı değilse ilgili eklentiyi silince kaynak kodlarından sitenin o hatalı js dosyaları kalkacaktır.

     Kısaca Jetpack eklentisi kuruluysa silip tekrar bilgi verirmisin.

     • evet jetpack kullanıyorum , bu eklentiyi siliyorum şimdi bir muddet bekleyip tekrar sizle iletişime gecicem ilginize teşekkür ederim

       • Sayın hocam bahsettiğiniz gibi jetpack ı sitemden kaldırmıştım , site biraz düzlendi ve hızlandı , ama bu seferde google webmastertoolsda başka linklerin engellenmeye başladı

        Engellenen kaynak

        wp-includes/js/jquery/jquery.js?ver=1.11.2

        BEN ALL İN SEO KULLANIYORUM VE ORADAN ROBOTS.TXT DOSYASINI PASİF HALE GETİRDİM BU OLAYDAN SONRA VE BEN SİTEMDEN KOMPLE ROBOTS.TXT Yİ KALDIRMAK İSTİYORUM frezilladan dosyalarıma girdim ama robots.txt yi bulamıyorum buldugum an silmek istiyorum , bu dosyayı nasıl bulup silebilirim komple sitemden ve google webmaster dan ?

        • Boş şekilde yada verdiğim şekilde robots.txt dosyası oluşturup ftp atabilirsiniz. Muhtemelen robots dosyanızda wp-includes disallow şekilde.

         • hocam tekrar selam , sitemden komple robots.txt dosyasını sildim ve google webmaster toolsdanda robots.txt linkleri sildım yanı boş bıraktım ama yine google webmaster da engellenen kaynaklarda sitemin linkleri engellenmeye devam ediyor sürekli artıyor , deli olucam ya bir türlü çözemedim bu işi , o engellennen linkleri tek tek google gb geri getir diyorum ama oda aylık 500 tane link veriyor oda bitti artık google gb getirde diyemiyorum , napıcam ben bu konuda ya bir yerde bi yanlış var ama nerde bulamıyorum

          • Hocam boş bir metin aç. İçi boş olsun. Onu direk ftpne ana dizine at. sitennoktacom/robots.txt dosyasını aç ve tarayıcıda boş olduğunu gör. Sonrasında 1 kere ana sayfanı getir de (10 haklı olan ile. İlgili sayfaları vs taramalı ile.) Sonra bırak derim. Bu denli kurcamala bırak tarar botlar bir kaç güne. Birde webmaster toolsta dizinden kaldırma vs bir işlem yaptınızmı oraları kontrol edin. Var ise onları tamamen iptal edin.

 20. Hocam alastyrden domain aldım. 3 5 günlüğüne tasarım aşamasındadır sayfasını etkinleştirdim. Sonra başka bir yerdende hosting aldım. Kurdum wordpressi. All in one seoyuda kurdum. Yaptım meta ayarlarını falan. ama googlede aratınca hala bu sayfa yapım aşamaındadır şeklinde çıkıyor. Napmalıyım. Site Adresi: seyfettinbozkurt.com

  • Seyfettin yapılacak işlem tasarımı tamamane tamamlayıp webmaster toolsa siteyi ve site haritanı eklemektir. Sonrasında google gibi getir diyerek güncellendiğini botlara bildirebilirsin. Hızlı şekilde yeni hali indexlenecektir.

 21. Merhaba. Kurumsal bir sitenin tasarımını ve uygulamasını yaptım. Aylık SEO hizmeti de sunacağım. İlk ay olmasına rağmen anahtarların yeri gayet iyi. Özellikle ilk sayfaya gelmesini istediğim 2 anahtar kelime var.
  1- Bu anahtarları ilk sayfaya getirmek için neler yapmam gerekir?
  2 – Aylık SEO çalışmasında neler yapılmalı?

  • 1- Sitemizde 2015 yılı için seo yazısını adım adım uygulayabilirsiniz.
   2- Aylık olunca hiç aksatmadan belirli periyod ile (ahrefs verilerine göre 30-45 derecelik bir açı ile yükselişte olan bir backlink şeması) uyarlanarak işlem yapılabilir. Yani Seo = İstikrarlı çalışma diyebiliriz. İlgili yazıyı incelersen onları belirli düzen ile uygulayabilirsin Ahmet.

   • Selamlar yanıt için çok teşekkür ederim. Başka bir soru sormak istiyorum. Benim için gerçekten çok önemli.

    1 yıl kadar önce kurumsal bir site ve bu siteye 3 aylık bir SEO çalışması yapmıştım. 11 yaşında bir site. ( Bu sitenin ismi A sitesi olsun )

    2 ay önce ise aynı sektör de başka bir kurumsal site yaptım ve bu sitenin aylık SEO çalışmasını hala yapmaktayım. ( Bu sitenin ismi de B sitesi olsun )

    A sitesinin sahibine sormadan sitenin 2 sayfasından 1’i resim olmak üzere B sitesine anahtar kelimesiz sadece domain ile link çıkışı yaptım. Tabi A sitesinin sahibi bunu öğrenirse çok kötü olur sonuçta rakipler. Benim derdim A sitesi bundan dolayı sıralamalarda geriler mi? Çünkü bu şekilde hak yemiş olurum, günaha girmek istemem. Eğer öyle ise, hem A sitesinin hem B sitesinin bu işten karlı çıkacağı nasıl bir şey yapabilirim?

    • Link verince 1-2 link ile site gerilemez. Yani normal kullanıcılar linkleme yapar bu doğal. Önemli olan tek sayfadan 100 link vermemek. Yani bırakın kalsın o şekilde sıkıntı yada bence gerileme yaşamazsınız.

     2 siteyide karlı çıkaramazsınız. Karşılıklı linklersenizde verilen linkin bir değeri kalmaz.

     • Yanıt için teşekkürler. İşin hak yeme boyutu olduğu için tekrar soruyorum ve özür diliyorum.
      Sonuçta dediğim gibi rakip siteler. Ben A sitesinden B sitesine resim içinden 1-2 link çıkışı yaptığımda ” Bu siteyi öneriyoruz ” anlamına gelip A sitesini sıralama da geriye düşürmeyeceğini söylüyorsunuz emin misiniz?:)

      • Yaptığını önermiyorum elbette. Ha madem yapmışsın veya niyetin yapmak ise ben bir zarar vereceğini düşünmem A sitesine Ahmet. Bence aç kendin paravan o A’dan da paravanları vs. açınca kaldır gitsin derim. Bu denli huzursuz olacağına 2 sıra geri olsun daha çok çalış çıkar derim.

 22. Samet hocam 2015 seo yazınızı okudum. Orada tanıtım yazısı yerine ana sayfadan linkleme demişsiniz. Yani tanıtım alacağımız siteden tanıtım yerine sadece ana kelimemize sadece ana indekste görünecek şekildemi link alacağı. Yani diğer sayfalarda görünmesin footer gibi. Onun yerine sadece ana sayfada görünsün?

  • Mert hocam dediğin doğru ana sayfadan linkleme dediğin şekilde. Tanıtım yazısı alımları da oluyor fakat bunu farklı şekilde yapıyorum. Onu 2015 seo yazısında 6. maddede verdim. Detaylı o maddeyi inceleyip alım yapabilirsin.

 23. Merhaba Özellikle ing almanca siteler için nasıl çalışma yapılmalı
  Host Tr olması farkedermi
  com domain de domain fark edermi

  Hitlendirme için neler yapılmalı nasıl yol izlenmeli. Tavsiyelerinizi bilmek isterim.

  • Merhaba. Dil hiç farketmez. Lokasyon Dil Almanca ise Almanya kökenli olmalı bana kalırsa. Global ise cdn kullanılmalı. (cdn77 veya maxcdn) Sitemizde cdn kullanımını anlatmıştık. Kısaca hostun hedef ülken ne ise o ülkede olsun, Dünya geneli ise cdn kullan. Domain farketmez. Hedef Almanya ise .DE, İngilitere ise co.uk olabilir.

   2015 seo yazısını incelerseniz nasıl hitlendirdiğimizi harfiyen anlattık. Almanca forumlarda tanıtım yapmalı kısaca o sayfada Türkçe için anlattıklarımızı Almancaya uyarlamalısınız. Almanca siteye kalkıp Türkçe siteden tanıtım almamalısınız yani.

 24. Ortam kokulandırma kelimesinde ilk sayfaya almak için çalışma yaptım.3 sayfaya kadar geldi.R10dan 50 50 düzenli backlink aldım fakat son gün 500 tane alınca site aramadan pat diye gitti.Ne yapabilirim ?

  • Emir topluca nerelere ne çalışma yaptırdın çıkar bunları. Hızlı şekilde Disavow dosyası hazırla ve spam olanları reddet. Sildirebildiklerini sildir. En az %30 civarını sildirip disavowlarsan linkleri sitenin eski haline dönme sürecini hızlandırırsın.

 25. Selamlar canlı tv sitem var en iyi backlinkler hangileri ne tür backlinkler almalıyım siz bu sektörü biliyor yada analiz ettinizmi? bana hangi tür linkler alacağımı tavsiyeniz ne olur?

  • Selam Ekrem. Tek düze backlink almamalısın. 2015 seo yazım var sitede okursan kullandığım link çeşitlerini her sektör ve site için, her dil için uygulayabiliyoruz. Kısaca yazıyı incele ve sektörüne uyarlayıp harfiyen uygula derim. Şu tür link diye bir şey yok. Olabildiğince karmaşık olmalı. Linklerinde nereye ne verdiğini kendin bile karıştırmalısın ki yapay algılanmasın.

 26. Selamun aleykum
  yukarıdaki sorulardan birinde zorlu kelimedem 1 ayda çıkmak için 301 in dibine vurmalısın demişsin acaba bu nasıl oluyor nasıl yapılıyor

  • Aleykümselam. Godaddy auctions gibi yerlerden sektörde boş kaliteli domainler bulunuyor. Ya da silinen domainler takip edilip alınıyor. Belirli süre beslenip link olarak az daha katkı sağlanıp ana sitemize 301 yapılıyor. 301 de çok farklı seneryolar var. Bu nedenle araştırın derim. Yok işte 301 yapmadan şunları uygulayın, 301lenen domain indexe kapalı olsun indexe ve botlara kapalı iken linkleyin ve sonra farklı sitenize 301leyin gibi gibi çok farklı durumlar var. Belki ileride bir kaç seneryo ya da yöntemden bahsedebiliriz.

 27. Film sitemi açalı 2 hafta oldu nerdeyse.
  hergün film ve dizi içeriği giriyorum. film konuları %100 özgün.

  2 hafta olmasına rağmen, 1 tane google hiti yok ? sorun ne acaba.

  • Yazılar doğru şekilde indexleniyorsa ama hit yoksa özgünlüğe önem verin derim. Botla yapılan çekimler ile bir sonuca ulaşmanız bence zor. Birde diğer sitelerden bir farkınız olmalı. Örneğin en iyi 10 film, en iyi 10 komedi filmi gibi gibi blog gibi bir alanda listeler düzenleyip kendi sitenizdeki filmlere bağlantı verebilirsiniz. (Yani kendi sitenizde blog alanı gibi bir alan oluşturup bu tarz listeleride verip fark oluşturabilirsiniz.)

   Backlink olarakta sitemizi kapsamlı inceleyebilirsiniz. Özellikle 2015 seo yöntemleri vs. gibi yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

 28. Selam dostum. Sitem var 2 senelik, fakat ilgilenmedim bir süre. Şimdi ilgileniyorum ama paylaştığım şeyler sürekli google’da 30-40-50. sıralarda. Seo falan yapıyorum ama düşmüyor bi türlü ilk 10’a. napabilirim

  • Zaman ile olacak bir durum. Bence hiç kesmeden içerik girişine, sosyal medya işlemlerine vs. önem verin. Uzun bir zaman ara verilmiş. Zaman ile oturacaktır. Kısaca seo vs değil içeriği düzenli ve kaliteli girin derim.

 29. Selam dostum. Kendi alanında neredeyse tüm kelimelerde ilk sayfada iyi bir sırada olan sitem tib dolayısıyla kapandı. 301 çekeli bir buçuk hafta oldu. Yine çoğu kelimesinde eski yerlerinde geldi ama ana kelimeler iş yaptıran kelimelerde ortalama 100. sıralarda. Acaba google bomb cezası yemiş olabilir mi? Beklemeli miyim? Bilgilerini paylaşırsan sevinirim. Kolay gelsin.

  • Selam Sinan. En son ana kelimede getirecek olabilir. Bence içeriği ne giriyorsan eskiden 2 katına çıkar ve bekle. Dokundukça eski duruma oturmasını zorlaştırırsın. Link reddetme, farklı agresif seo işlemi vs şeyler yapma. Linkleride yeni domaine vs çevirmeden içerik girişini artır, sosyal medya sayfalarında paylaşımlarını yap ve bekle derim.

 30. Hocam değerli yorumlarınıza ihtiyacım var, yaklaşık 4aylık bir sitem var aynı konuda rakip bir site var backlink sayımız aynı indexlenen konu sayısı aynı içerik aynı, ama bakıyorum adam uçmuş gitmiş benim hitimin 100 katı, o joomla benimki wordpress , yönlendirmenize ihtiyacım var; Benim site ehliyetsinavisorucoznoktacom rakip site ehliyetsinavihazirliknoktacom

  • Backlink olayı çok değişken. Sen 100 siteden alırsın o alakalı 2 yerden alır eşdeğer olur. Yani onu kıstas olarak alma derim. Otoriteleştirmeye bak siteni. Tasarım vs. etken olabilir, joomla etken olabilir dersen joomla teması ne ise onu belirleyip css vs. dosyalardan aynı temanın wordpress versiyonu var ise bunu wordpress e kurabilirsin. Ben şekil ve tasarım olarak adamın sitesini daha çok beğendim. Daha güzel ve daha dolu dolu görünüyor. Sendeki düz kaçmış, kullanıcı deneyimi bence onda daha iyi.

   Kısaca bunlara bir bak, backlink karşılaştır eyvallah ama kalitelerine de bak adamın linklerinin. O Hürriyetten 1 link alır sen 60 spam forumdan link alırsın o tek link etmez 60 linkin vs. Ondan kapsamlı incele eklediği yerlere ekleyebilme imkanın varsa ona paralel çalışma yapmaya gayret et derim.

   Kolay gelsin.

   • Teşekkürler cevap için, şimdi malum 30 TL ye tanıtım yazısı + forum tanıtımı + bi sürü şey yapanlar var, onlara iş yaptırmak hit artışı getirir mi yoksa faydadan çok zarar mı getirir?

    • Toplu işlemlerden uzak durun derim. Bence faydadan çok zarar getirir. Ha fayda getirdi sanırsınız. Geçici etki eder sonra ters teper.

 31. Ustam bir sitemde hedeflediğim gibi ilk sıraya geldim. Kelime “hacamat kursu” site hacamat-trnoktacom Bu kadarı güzel de mesela “konya hacamat kursu” kelimesinde 28. sıradayım. “antalya hacamat kursu” kelimesinde 12 sıradayım. Bunun için bu sayfalara özel bir seo çalışması mı yapılmalı. Yani özel linkleme imleme forum tanıtım vs. normal bir siteye yapar gibi bu sayfalara da mı yapmalıyım. En etkili çözüm ne olabilir ? Bu yükselmesini istediğim sayfalarıma ana sayfadan link çıkışı vermem faydalı olabilir mi ?

  • Site içi linklemek elbet fayda sağlar. O sayfalarını ara ara güncelleyip 3-5 satır ekleyip google gibi getir yapabilirsin. Ara ara farklı yazılarında işte İzmir hacamat hizmetimiz de var vs gibi önemli sayfalarını yazı içlerinden de linkleyebilirsin. Bunun dışında çok fazla değil ama ara ara backlink işlemi yapman süreci ve alt sayfaların çıkmasını hızlandırır. Ana kelimen ilk sırada. Alt sayfaların bir ana sayfa artık. Buna göre planla ve işlem yap derim.

 32. Merhabalar hocam, bir sorum daha var. Sitem de hiç h etiketi kullanmadım acaba bir sorun olur mu ? Yani anasayfasında yok bazı yazılarda kullanıyorum h etiketini ?

  • H etiketi kullanma sorun olmaz. Ama kullanırsan botlara sayfan ve içeriğin ile ilgili, senin için önemli olanlarla ilgili daha fazla bilgi vermiş olursun. Bence belirli periyodlar ile eski içeriklerini düzenle. Atıyorum 300 içeriğin var ise günde 10 adedinde h1 h2 tag kullanımlarını ayarla. Anahtarları ara ara bold italik yap. (Gereksiz yapma. gerekliyse yap.) Ara ara site içinde içerikleri linkle. Atıyorum etimek tatlısı hakkında iki tarif varsa diğer etimek tarifimiz şurada de linkle site içinde. Bu tarz birkaç kelime cümle ekle ekle günde 10 ar adet güncelle. Emin ol çok güzel etki görürsün.

 33. Merhaba Samet abi yine merak ettiğim bir kaç olay var onun için sizi rahatsız ettim 🙂
  Birincisi abi örneğin diyelimki benim otoriteleşmiş ingilizce bir sağlık sitem var ama genel olarak sağlık üzerine her şey paylaşılmış ben subdomain ile kanser.ingsaglik.com diye yalnızca kanser üzerine ayrıca bir site oluşturursam bununla “Kanser” anahtar kelimesinde yükselmem ve adsense kazancı sağlamam mı daha kolay olur , yoksa ingsaglik.com/kanser diye yine aynı sitede ayrıca bir kategori oluşturarak mı aynı kelimede yükselmem ve kazanç elde etmem daha kolay olur ?

  • Safa selam geç dönebildim kusura bakma. Yanıt basit. Subdomain açarsan sıfır site gibi düşün. Benim sitem olsa kesinlikle /kander gibi kategori açıp oraya çalışmak olurdu. Emin ol en az 2 kat daha hızlı sıralama alır otoriteleşirsin kanser konusunda.

 34. merhaba samet. yeni açılan sitelerde uzantının www’lu ve www olmadan açılması sıkıntısı var. sisteme nginx kurdum ve www olmayan anasayfayı www olana 301 yönlendirmesi yapmak istiyorum. internette araştırdım ama verdikleri kodlar çalışmıyor. yardımcı olabilir misin?

  • Merhaba emre. Hacım nginx i nginx cp gibi apache üstüne cpanelde kurmuşsan yönlendirme kodları klasikte çalışır. Ha düz nginx kurmuşsan modifiye için daha uğraşmak gerek. Sadece nginx de conf dosyalarından işlem gerekli bildiğim. virtual conf yani domain bazlı conf dosyalarından kod eklemesi ile yaparsın. www olması yada olmaması seo bakımından farketmez bence. Ha domain uzunda www olmaması bence daha makuldür kullanıcı deneyimi açısından.

 35. Merhaba samet, senin yazılarının hepsini 3 4 sefer kitap gibi okudum. Çok değerli yazıların var piyasada seo yu bu kadar güzel anlatan basite indirgeyen görmedim. 1 ayda 30k hitli film sitesi yazında olduğu gibi bir site açtım ve dediğin bloglama video seo işlemlerinin hepsini yapıyorum 18 gündeyim hit 70 civarı ne gibi önerin olur? Yardımcı olurmusun mail dönüşüyle? Site: yerliyabanciizlenoktacom

  • Rıdvan bence hız kesmeden devam et. 2015 yılı için seo hakkında bir yazım var. O yazıdakileri de harfiyen sitene uyarlayıp uygula derim. Emin ol güzel sonuçlar alacaksındır.

 36. merhaba hocam

  baştan acemice davranıp değşik bot sitelerinden siteme içerik cektim azda olsa bir hit varken sonraları ondanda oldum Kopya içeriği (silindi bazı sebeplerden dolayı ) yeni bir tema aldım ve özgün makaleyle başlasam baştan verim alabilirmiyim yeni site açmak istemiyorum

  domain al yeni siteyle devam et diyen çok bende bu siteyle devam etmeyi düşünüyorum siteye analiz araşlarından sorguladım googlle ban adsense ban vs yok birde siz bakabilirmisiniz analiz yapma şansınız varmı yoksa vazgececeğim bu işten
  site adresim geçmişten indexi kalmamış nerdeyse

  site adresim
  kadinhobilerinoktacom

  • Merhaba Cem. Yeni site istemiyorsan başla derim. Tamamen özgün git. Eski kopya yazılarından alakalı olanları htaccess ile yeni yazılarına 301 le ki index sayısı olarak kaybın olmasın. Keşke tamamen silmek yerine her birini özgünleştirme imkanın olsaydı. 1000 adet vs çoklu çekim yapmışsan yapacak bir şey yok özgün aban derim.

   Tam spamda bile olmuş olsa geçmişte adam gibi özgün gidilirse bir müddet sonra toparlanır site ki anlattığına göre çok büyük şeyler yok. Bence devam et ama bol bol özgün içerik gir özellikle ilk 1 ayda. Otoriteleşmesini geçmişte bu durumları yaşadığın için bol içerik girişi hızlandıracaktır.

 37. Merhaba.

  Yakın zamanda bir site açtım sahifa temasını kullanarak. Üst sıralarda konunun kendi linki yerine etiket linki çıkıyor. Bu durum iyi bir şey mi kötü bir şey mi. Eğer iyi bir şey değilse ya da konu linkinin çıkması daha iyiyse bunu nasıl sağlayabilirim?

  Teşekkürler.

  • Merhaba . Google xml sitemaps eklentisi kurarak blog yazılarının önceliğini etiketlerin değerinden yüksek verebilirsiniz. Bir de Yazı önceliği kısmından Otomatik öncelik hesaplamasını kullanma kısmını seçersiniz. Ben örneğin yazılara 1 değerini ana sayfaya 1 değerini, etikete siteye göre etiketten hit almayacaksam 0,7 gibi bir değeri veriyorum.

 38. Site üstünde ciddi bir duruş sergiliyorum blogu 2 günde bir aktif hale getiriyorum ama hala aynı yerinde sayıyor. Edu-gov, dizin ve dofollow link çalışmaları yapıyorum yine aynı yine aynı nasıl bir yol izleyebilirim?

  • İçerik kısmına daha fazla aban derim. 2 günde bir ekleme bence yetersiz gelebilir güncellik gerektiren bir sektörse.

 39. Merhaba,
  İngilizce bir sitem var. Hergün 20 tekil hit almaktayım.
  Ne yaparsam yapayım bu hitim yükselmiyor.
  Tüm ülkelerden ziyaretçi almama rağmen, hitimin 20li değerlerde takılıp kalmasının en önemli nedeni nedir acaba,
  nereye odaklanmam gerekli ilk olarak.
  tesekkürler.

  • İçerik spin veya kopya ise bu durum oluşabilir. Ya da çok genel bir sektör seçmişseniz hit almak için otoriteleşmek gerekli. İçeriği özgün girip düzenli linkleme ile sonuç alırsınız bence.

 40. Bir sorum daha olacak. Sitemde etiketler tag biçiminde indeks alıyordu onu etiket şeklinde değiştirdim. İndeksli olan siteadı/tag/konulinki biçimindeki linkler artık 404 hatası veriyor sitemde. Bunun için ne yapabilirim?

 41. Etiketleri linklemek seo açısından faydalı olur mu? Automatic Seo Link gibi bir eklenti kurmayı düşünüyorum bunun için ne dersiniz?

 42. Merhabalar üstadım, bugün 3. gününde olan sitemi ilk defa sosyal bir mecrada paylaşıyorum. WordPress olmasına rağmen henüx nextscript eklentisini kurmamış, sitemdeki filmleri hiç bir sosyal ortamda paylaşmadım (fb-twitter-g.plus…). 2 gündür sadece film ekliyorum ve özgün yazamadığım için yazılan yazıyı google’da aratıp en az indexi hangisi almışsa onu özet olarak ekliyorum. Bu şekilde devam etmeli miyim yoksa yanlış yaptığım bir şey var mı bunları bi cevaplarsanız sevinirim (:

  Site: 1080pizlee

 43. Merhabalar Hocam,
  tamamen kendim oluşturduğum kişisel bir blogum var. Herşeyi uygun yapmama rağmen arama motorları tarafından indexlenme hızım çok düşük. Sitemdeki herşeyi seo’ya uygun hale getirmeye çalışıyorum. Gerekli yerlerde link paylaşımı da yaptım, forum, blog vs vs fakat herhangi bir artış göremiyorum. Ne yaparsam yapayım bu hitim yükselmiyor. Hitim günlük 50-60li değerlerde takılıp kalmasının en önemli nedeni nedir acaba,
  nereye odaklanmam gerekli ilk olarak? Sizce nerede hata yapıyorum, bunların dışında başka neler yapmam gerekiyor ? Detaylı bilgiyi isterseniz mail hesabıma gönderebilirsiniz.

  • Merhaba. Yapılacak çok şey var. Bazı sektörlerde uzun süre emek vermek gerekiyor. Sitede 2015 için seo diye bir yazı var. İnceleyip onları harfiyen uygularsanız hızlı sonuç alabilirsiniz. Forum tanıtımı yaptım demişsiniz doğrumu yaptınız yanlışmı o yazıda tamamen anlattık.

 44. Mehraba hocam, yine ben. Bundan 1 yıl önce moda sitem vardı ve içerikleri bot ile direkt olarak paylaşıyordum. Az bir şey hit de vardı. Tıklama olduğu zaman 45 KrŞ alıyordum. Sizce kopyala yapıştır yolu ile site iyi olabilir mi ?

  • Olur olmasına ama uzun vadede patlar hocam. Yani komple kopya 40-50 hit alınabilir üstüne çıkmak için özgünlük bence olmalı yada özgün algılatılmalı.

 45. Merhaba,

  Size 2 sorum olacak:

  1- Genel bir konuya sahip ingilizce bir sitem var. Buna mümkün olduğunca 400-500 kelimelik yazılar ekletiyorum, mümkün olduğunca anahtar kelimeleri seçmeye çalışıyorum. Her yazıya ayrı ayrı anahtar kelimesinde seo yapmak çok zor olur diye düşünüyorum. Ancak ana kelime de çok rekabetçi ve genel konu olduğundan, bu siteye nasıl bir SEO uygulanmalıdır? Ayrıca otoriteleşmekten bahsettiniz, bu nasıl yapılabilir? İzlemem gereken yol nedir?

  2- WordPress üzerinden Woocommerce ile oluşturulmuş bir e-ticaret sitem var, satışları sanalpazar a yönlendirerek yapıyorum. Bir kere ürünleri girdim, dolayısı ile ürünlerim değişmiyor. Güncelleme yapamayacağım için sıkıntı olur mu? Bu siteye nasıl SEO yapabilirim, önerileriniz nelerdir?

  Teşekkürler

  Saygılar

  • Merhaba Hakan;
   1. Ana kelimeden değil alt sayfalardan en önemlilerinden başlanarak çalışma yapmalı, genel otorite kazandırmalı sonrasında ufaktan ana kelimeye yüklenmelisiniz. Şu: https://www.cryptosam.com/2015-yili-icin-seo/ yazıdaki işlemleri İngilizce sitenize uyarlayıp uygulayabilirsiniz. Kendim sitem olsa verdiğim yazımdakileri uygulardım.

   2. Ara ara birer 2 şer cümle de olsa ekleme yapabilir siteyi güncel gösterebilirsiniz. sitemnoktacom/blog gibi bir blog oluşturun ve oradan ara ara paylaşım yapın ve güncel gösterin derim. Seo için son yöntemlerim 2015 seo yazımda mevcut. Bundada aynı şekilde.

 46. Merhaba,

  Bankalar ve Kredi Kartları hakkında 4 aylık bir sitem var.
  Yaklaşık 50 adet makale girişi yaptım. Ama şu ara her gün en az 1 makale girişi yapıyorum ve bu rakamı gittikçe arttırmayı planlıyorum.

  Bugün birşey farkettim, domaini adım-soyadımdan oluşan kişisel sayfamın pagerank’ı 4.
  4 yıllık site ve tek bir sayfadan oluşan ve içerik olarak yapmış olduğum çalışmalar ve text olarak CV’im bulunmakta.
  Sorum:
  domaincom/kredikartları veya kredikartlarıdomaincom diye bir blog oluştursam ve buraya makalaler yazıp Banka hakkında olan diğer siteme backlink olarak kullansam faydasını görür müyüm?
  Yoksa aksine negatif bir etki mi yaratır ?

  Aynı zamanda bir üniversitede çalışıyorum edu.tr domaine bir makale yazarak içerisinde siteme backlink ekleyebilirim.
  Bunun etkisi nasıl olacaktır ?

  Teşekkürler,
  Saygılarımla

  • Merhaba Hasan.
   domaincom/kredikartları bu şekilde açarsın fakat spam olur. Kısaca bence sadece ana sayfadan görünecek şekilde diğer projelerim diyerek direk kredi kartı sitene link ver. Diğer saydığın türlü işlemler spam olur.

   Edu.tr elbette etkisi olur. Hatta verebilirsen benim bu bloguma da ver 😀 Otoriteleşme olayını, güven olayını iyi düzeyde etkiler edutr.

 47. Google Web Yöneticilerinde Site Ayarları kısmında Tercih edilen etki alanı belirlemelimiyim, yoksa google amyaca mı bırakmalıyım.

 48. Bilgiuzmaninoktacom adresinin sahibiyim. Hem çok index alıyor hemde yeni açtığım konulara hit alamıyorum. Neden bu şekil oluyor. Otorite problemim mi var. Nasıl çözebilirim.

  • Otoriteleştirmelisiniz. Yazılarınız sağlam olmalı ve link olarak beslemelisiniz. Kısaca fitness yapıp body yapıp kendini geliştirirsen bir müddet sonra bir bakmışsın 50 kg lik un çuvalını bir çırpıda kaldırıveriyorsun. Aynen böyle. Bir müddet sonra site geneli tüm içeriğin daha üstlerden sıralama almaya başlar. Kısaca sitene ağırlık kaldırt, mekik çektirt 😀
   Onuda 2015 için seo yazımda adım adım anlattım. Otoriteleşeceksen kısaca o yazıyı incele derim.

 49. Merhaba kurumsal bir sitemiz var anahtar kelimelerinde ilk sayfada yer alıyordu tamamen özgün içerikle besliyorduk. Sonra sitemiz hacklendi ve manuel spam yedi . Manuel spamı kaldırdık anahtar kelimesinde ilk 500 de yok diğer anahtar kelimelerinde ise gerilerde . Google webmasters tools da 40.000 hatalı sayfa gözüküyor . Bu siteyi nasıl tekrar dirilte biliriz.

  • Öncelikle hataları düzenleyin derim. Manuel işlemden çıkmak için tüm linklerimi spamlarımı reddettiniz buna da bakın. Tüm linkler reddolmuşsa eğer yani teker teker seçilip işlem yapmak yerine toplu red varsa link değerleri sıfırlanmıştır ve gerileme normaldir. Sonra reddetme dosyanızı ayırıp tekrar güncelleyin kaliteli linkler kalsın derim. Yine de toparlaması bir kaç ayı bulacaktır.

 50. Merhaba Hocam,

  Güzel sözler, aşk sözleri vs. üzerine bir blogum var. Hitlerim bana göre iyi derecede. Bir kelime de “aşk sözleri” ilk sayfaya gelmek istiyorum, daha önceden googlede yoktuk bu kelime de ancak bi takım çalışmalar yapıp (sosyal medyalarda paylaşım, tanıtım yazıları, site içinde linkleme) 4. sayfaya getirdik sayfamızı, bunun üzerine çalışmalarımızı devam ettirdik ve ve gün içinde yerimiz sürekli oynamaya başladı (an itibariyle 3’e sabitlenmiş gibi duruyoruz) ancak daha hızlı yükselmek içine (ilk sayfaya daha hızlı gelmek için) daha farklı neler yapabiliriz ?

  Teşekkürler 🙂

 51. Merhabalar hocam benim dinisohbeticom adında bir sitem var, tüm gayretlerime ve domain isminin jenerik olmasına rağmen dinisohbet kelimesinde 7.sayfadan yukarıya çıkamıyorum. Sitemi detaylı olarak incelemenizi, sitenin tillesi, descriptionu ve keywordları hakkında tavsiyelerinizi ve yapmam gereken can alıcı çalışmaları söylemenizi rica eder başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.

  • Selam. Site bazlı malesef inceleme yapamıyoruz. Yani bu konuda bir analiz hizmeti sunmuyoruz. -60 gibi bir ceza olabilir. Tüm link alımlarını, tanıtımları dini sohbet olarak o kelime de almışsanız böyle bir ceza oluşmuş olabilir. Link grafiğinizi inceleyip o kelimeye vurguyu yaymanız gerekli. Bence sebep çok aşırı vurgu ve o kelimede fazla seo.

 52. merhaba hocam agarioncom adında bir oyun sitem var. agario oyunun dosyaları biraz degiştirilerek yapılmıs pvp bir server benım gibi yaklasık 20 30 tane benzer oyun var.suan günlük 10kya yakın hit var yandex metricaya göre fakat bu hitin sadece %10u arama motorlarından geliyor gerisi face gruplarında yaptıgım reklamlardan (gruba yorumlara link atma şeklinde) geriside dogrudan trafik şeklinde.şimdi hatalarımı biliyorum çok fazla reklam yaptım ve oyunda suan 10 server var her serveri ayrı bir sayfaya koydum içerikte aynı olunca google spam damgasi yapıstırdı.Sorum bundan sonra ne yapmalıyım ?
  hedefledigim kelime agario pvp. 1-2 site dısında düzgün bir içerik çıkmıyor hatta çıkan sitelerden çogu ya kapalı yada hiçbir alakası olmayan siteler.o 1-2 düzgün siteninde seo puanları çok öyle iyi degil 500 kelime keywords dolduran var.bundan sonra reklam yapmama gerek yok oyuncular güzelce oturdu amacım seo.ondada bekleme modunami geçiyim biraz daha seomu kasıyım ? cevabinizi bekliyorum.

  • Selam ilk adım bence rakiplerinizden farkınızın olması. Bunun için tüm içerik ve içerik sayfalarınız birbirinden farklı ve özgün olsun. Boş beleş değil. Harbiden yazılarınız bir şeyler anlatmalı. Birbirinin kopyası olmamalı bence. Bunları uygulayıp, gizlilik politikası, iletişim vs gibi sayfalarınızı eksiksiz yapın. Domain whois bilgilerinizi açık hale getirip domaini süre bitimine en az 2 sene kalacak şekilde uzatıp bekleyin derim. Bir müddet sonra 2015 yılı için seo yazımızdaki gibi seo işlemlerini de uygularsanız çok çok daha güzel trafikler elde edebilirsiniz.

 53. catering izmir düğün organizasyonu gibi kelimeler için seoda ugrasıyorum 3 ay once ilk 500 de yoktuk hiçbir kelimede suan 2. 3. 4. sayfada tüm istediğimiz kelimelerde hersey tam üstüne 40 tane dofollo backlink olmasına ragmen kelimelerde gerileme yaşadık suan . sebebini ogrenebilirmiyiz neler olabilir ?

  • Linkleri bir anda almış iseniz ters tepmiş olabilir. Agresif işlem yapmadan bir süre bol bol içerik girip bekleyin derim.

 54. Hocam seo uyumlu url yapısıyla ilgili bir soru sormak istiyorum. Şimdi herkes siteadi/yazi-adi şeklinde öneriyor. Fakat şöyle bir şey var. Blog yazılarını öne çıkarmak istiyorsak bu url yapısı doğru. Ama birkaç anahtar kelimeye odaklanıyorsak siteadi/konu/yazi-adi şeklindeki bir yapı daha mantıklı olmaz mı? 3 kategori oluştururum anahtar kelime adı ile. Böylece yazılarımında o anahtar kelimeyle ilgili vurgulanır ve daha iyi olur diye düşünüyorum.

  • Aynı şeyi breadcrumb eklentisi ile yapabiliyorsunuz. Yani url yapısı ne kadar kısa o kadar iyi. Kategoriyi de ekleyip bence gereksiz uzatmak yerine dediğim eklentiyi yaparsanız zaten arama sonuçlarında kategori adını da gösterirsiniz.

 55. İyi akşamlar. Klima servisi için bir sitem var ve seo uygulayarak ilk sayfada çıkmayı düşünüyorum. Bu konuda site içi seo konusunda nette yazılan çogu şeyi dogru yaptıgımı düşünüyorum.
  ilçe marka klima servisi
  x x klima servisi şeklinde nasıl ilk sayfada olabilirim.
  ya da tek ilçemarkaklimaservisicom şeklinde alan adı alıp bu şekilde mi devam etsem.

  • Genel devam edin derim. Her bölgeye semte çok fazla site ve emek demek. İlk sayfa için 2015 yılı için seo yazımızı inceleyin ve yeni yazıları takip edin derim.

 56. Bir sorum olucaktı. Temanızı internette öylesine gezinirken denk geldim devasa bir fiyat. Bu temanın faydası bu kadar büyük mü ?

 57. Merhaba. Türkçe içerikli bir sitem var. Aynı içeriğin İngilizcesini açmak istiyorum. Türkçe sitemden ingilizce siteme link vereceğim. (Bütün sayfaları yönlendireceğim.) Aşağıdaki yöntemlerden hangisi daha faydalı olacaktır.

  1) turkcesitemcom > dofollowlink > ingilizcesitemcom
  2) turkcesitemcom > nofollowlink > ingilizcesitemcom
  3) turkcesitemcom > dofollowlink > turkcesitemcom/en/

 58. Samet hocam merhaba. Elimde bmwmotornet (aktif) ve hondamotornet domainleri var. Bmwmotornet olan backlink vs calisma olmadan suan 6. Sayfada. Ama ne yaparsam yapayim takildi orada. Ne yapmam gerekir ?

 59. hocam kolay gelsin.Bir proje için yaklaşık 100 tane blogspot blog yaptım.Linkwheel olayı için kullanılmıyacak.Tek bir ürün satışı için hazırlanacak bu bloglar.Bu bloglara nasıl bir çalışma yapılmalı. Spam yapsak ceza yermiyiz.

  • 2015 yılı için seo diye bir yazımız var o yazımızda kapsamlı anlatmıştık. 2016 için çok yakında yazımızı yazacağız.

 60. Abi hepinize iyi aksamlar! Ellerinize saglik!Vallahi kimse bedava kitap ariyorsa, hepsi burda!Baska ne soylene bilinirki! Boyle devam ediniz!
  Bir sorum olacak. Ben iki site actim wordpress temasiyla!Amma onu eklenti sekilinde aldim!
  1. Hitim cok zayif! Onu nasil artira bilirim daha net olarak!
  wwwazerbuycom ve baska birisi wwwallelectronicsmarketcom
  Abi baska sorum vebsitenin linklerinin kontrollerini (Yani hatalı link veya H1,H2,Keyword kontrolunu) yapan bir program varmi!Yani bedava! Sitenizin url linkini yazdigin zaman senin yanlislarin gozuksun!Ve onu bu program otomatik olarak senin için yapsın!Seo hakkinda yanlislarini sana gostersin! Tesekkurler! Saygilarimla

  • İlk sorunuz için bolca içerik ve çalışma. Sitemizde farklı makalelerde tüm detayları verdik. İncelemenizi öneririm.

   Diğer sorunuz için site içi seo analiz araçlarını incelemelisiniz. moznoktacom var mesela 1 aylık deneme hesabı açıp dediğiniz incelemeleri yapabilirsiniz.

 61. Salam ben azerbaycandan sizi rahatsız ediyorum.1 ayda 30k hit i okudumda.Film Sitemi bir haftadir actim gunluk 500 hitim oluyor ancak faceyle linkleri paylaşiram tum dediklerinizi yapsam bir tek paravan blog haric 1 aya kac hit olurum?

  • İçeriğinize bağlı. Bu şekilde seo kullanmadan doğal olarak ilerlersiniz. Diğer sitelerden farkınız varsa, içerikleriniz iyi ve ilk siz veriyorsanız iyi noktalara gelebilecektir.

 62. Samet hocam siteyi arada bir güncelle yahu:) Özellikle şu son Google güncellemesi hakkında bir yazı yazarsan şahane olur.

 63. Yazınızı çok beğendim paravan blog konusunda aklıma takılan 1 2 şey var umarım cevaplarsınız

  Şimdi ana sitemize yardımcı siteler kurmayı kafaya koyduysak bu açılan paravanlara
  Ana sitemizin bir rakibi gibi davranıp tamamen özgün yazılar ile kaliteli içerik girişleri sağlıyoruz bunu anladım

  Peki açılan bloglar ayrı bir hostinge ayrı ip lere kurulu olmasa yani sadece .com .net .org domain alarak Blogspot , wordpress altyapısını kullanasak bu sitelerin ana sitemize yinede yararı olur mu

  Ben şöyle düşünüyorum nasıl olsa bütün işlemler tek bilgisayardan hallediliyor
  Yani ana siteme lenova bilgisayarımdan girip yazı yayınlıyorsam
  Ilerde ana siteme link çıkacağım paravan sitelerede aynı bilgisayardan giriş yapıp içerik yayınlamış olucam

  Sorumu anladınız sanırım yani google sadece hosting in farklı ip lerde olmasına mı önem veriyor? O zaman 3000 farklı blogspot oluştursam ben hosting derdim olmayacağı için farklı ip derdimde olmaz
  Tek bilgisayardan yönetmiş olurum ama hiç doğal olmamış olur

 64. Ahrefs Majestic Seo gibi servisleri önerir misiniz? Hangisini kullanmak daha faydalı olur acaba? Ve önerdiğiniz muhakkak kullanın dediğiniz ücretli seo için yardımcı servisler varmı?

 65. çok güzel yazı olmuş son durum hakkında bilgi paylaşacakmısınız? durum nasıl gidiyor ? bir de yazınızda farklı ip lerden yorumlar gönderiyorum o nasıl oluyor ? onu nasıl yapıyorsunuz

 66. Hocam zeka geliştirici set üzerine açılmış bir web sitesi var , yakın zamanda biraz backlink biraz sosyal medya ile siteyi canlandırmaya çalıştım. 5-6 gün önce 11-12 sıralarda olan site son günlerde 3. Sayfadan çıkmıyo , nerde yanlış yapmış olabilirim?

  • 2017 yılı için seo hakkında yeni yazımızı yakında yazmayı planlıyorum. Orada verilecek tiyolar ile siteni tekrar bir elden geçirirsen son güncellemelere uygun hale getirebilirsin siteni Ali Osman.

 67. Kısa bir zaman içerisinde sizden wordpress’in tüm inceliklerini anlatan bir yazı bekliyorum gerek wordpress seo’su gerek temanın site hızının önemi tüm bilgilerinize ihtiyacımız var üstad. Çok güzel makalelerin var takipteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress toplu yönetme

Tüm wordpress sitelerinizi tek panelden yönetin

Arbitraj

Arbitraj ile Sünnet Paranızı Denkleştirin