ACİL DESTEK İÇİN ARAYIN

(0850) 302 35 20
ya da aşağıdaki formu doldurun.

  reCAPTCHA tarafından korunmaktadır. - Gizlilik - Şartlar

  SEO

  SEO (Search Engine Optimization) yani Türkçe adı ile; “Arama Motoru Optimizasyonu” demektir. Burada yanlış anlaşılan nokta SEO yapılan sitelerin sadece arama motorları için yapılması gerektiği yanılgısıdır. SEO uygulanan her site arama motorları için yapılmamalıdır. Hem arama motorları nezdinde sağlıklı, hemde kullanıcı deneyimi ve verdiği fayda açısından sağlıklı siteler üretilebilir.

  Site İçi SEO

  Site içinde yapılan kullanıcı deneyimini üst düzeye çıkarma, menü ve site içi gezinmeye en uygun hale getirilmesi, arama motorları tarafından daha kolay algılanan sayfaların kullanıcılara sunulması, mobil uyumlu sitelerin üretilmesi gibi çeşitli aşamalardan ve kriterlerden oluşan, site içi işlemleri kapsayan işlemlerdir. Bir bina nasıl temeli sağlam değil ise sonradan dışı ne denli güzel olursa olsun yıkılırsa, site içi seosu sağlam olmayan sitelerde temeli çürük binalar gibidir.5

  site içi seo
  site dışı seo

  Site Dışı SEO

  Site dışında yürütülen backlink, sosyal medya, markalaşma gibi işlemlerin bütünüdür. Site dışı seo kendi içinde oldukça kapsamlı çeşitliliğe sahiptir.

  SEO Sorularınızı Sorun!

  Bu sayfada soracak olduğunuz soruları alt bölümdeki şekilde sorarsanız daha hızlı yanıtlar verebiliriz.

  • Sorunuzu yazıya yorum olarak sorabilirsiniz.
  • Sorunuzda site adresi vermemelisiniz. Şu sitemde SEO hatalarım neler? gibi sorulara yanıt vermiyoruz. Örneğin şöyle bir soru sorabilirsiniz; Bir adet kitap tanıtımı sitemde şu şu şu işlemleri yaptım. Sonuç olarak bu oldu. Neden oldu? Nerde hata yaptım gibi gibi. Ama kalkıp site şu analiz edin gibi diğer kullanıcılara bir şey vermeyecek soruları sormayın.
  • Site adresi vermeniz gerekirse yorumunuzun en sonuna linki verebilirsiniz. Daha net konuşabiliriz bu şekilde. Fakat yazdığınız adres bize güvenin sadece bizde kalır ve silinerek burada yayınlanır.
  • Tüm cezalar, manuel işlemler, sıralama kayıpları hakkında sorularını sorabilir, hızlı şekilde yanıt alabilirsiniz. Fakat unutmayın sayfada site analiz hizmetinden öte herkesin okuyup haa buda böyleymiş diyeceği yanıtlar vermeyi hedefliyoruz. Hedefimiz herkesin bilgileri okuyabilmesi.
  seo soruları

  Siteye yapay veya doğal yollar ile farklı sitelerden, bloglardan veya sosyal hesaplardan kazanılan linklerdir. Backlinkler dofollow ve nofollow olarak 2 çeşittir.

  Dofollow Backlink nedir?

  Arama motorları tarafından sıralama faktörü olarak kabul edilen linklerdir. Yapay yollar ile elde edilmesi çeşitli cezalar ile cezalandırılır. Bir siteden çokça siteye dofollow link çıkılması da spama izin verilmesi olarak algılanıp site kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Dofollow ben karşı siteye kefilim de demektir. Karşı site ceza alırsa, spam yaparsa bu sizin sitenizi olumsuz etkileyebilir. (Çokça spam sayfaya link vermişseniz. 1-2 adet spama çıkış etki etmeyebilir.)

  Nofollow Backlink nedir?

  Kısaca ben bu siteye link verdim. Sıralamada yükseltmek için vermiyorum demektir. Yani karşı siteye kefil değilsinizdir.

  Sadece arama motorları göz önünde bulundurularak sıralamaları manipüle etmek için yapılan işlemler bütünüdür. Yani yapay yollar ile arama motorlarını yanıltarak sıralama almaya çalışmaktır.

  Kullanılan Programlar

  Arama motolarını yanıltmak için çokça program geliştirilmiştir. Bunlar arasında Senuke, GSA SER gibi çokça araç bulunmaktadır. Bu araçlar ile otomatik olarak hesaplar açılır, profil linkler eklenir, çeşitli bloglarda otomatik üretilmiş yazı ve içerikler linkli şekilde paylaşılır.

  Arama motoru sıralamalarında bizden daha üst sıralarda bulunan siteleri sıralamadan düşürmek için yapılan Black Hat SEO veya aşırı seo işlemleridir. Amaç rakip olan siteyi sıralamalarda daha alt sıralara taşımaktır. Bazı gelişmiş arama motorları bu konularda son yıllarda olumlu adımlar atmıştır.

  SEO Uzmanları Arama Motoru Optimizasyonu işlemlerini yapan kişilerdir. Uzmanlar fayda vermeyen siteler değil, kullanıcı deneyimi bakımından yüksek, bilgi içeren siteler üretmeyi hedeflemelidir. Yani SEO öncelikle kullanıcılar için yapılmalıdır. Arama motorları için onların anlayabileceği kodlama yapısı, içeriği okuyabilmelerini sağlayacak altyapının kurulması insanlara fayda sağlayabilmek için yeterlidir.

  Kurumsal SEO Uzmanı

  Kurumsal Firmalar için ücretli olarak hizmet veren Firmalar veya Kişilerdir. Kurumsal işlemler yapılırken Kurumsal Kimliği zedelemeden işlemleri yapar, genellikle Sosyal medya ağırlıklı olarak Adwords ve Facebook gibi araçları kullanarak sitelere trafik elde edilmesini planlarlar. Kısaca: sosyal medya ve diğer servisler kapsamlı olarak kullanılarak, siteye giren organik trafiğin ve marka bilinirliğinin artmasını hedefleyen, bunu siteler üstünden uygulamaya çalışan kişi ya da firmalardır.

  Kişisel SEO Uzmanı

  Kişisel siteler için SEO çalışmalarını yürüten kişilerdir. Kurumsal SEO aksine kişisel uzmanlar genelde arama motorlarını manipüle ederek sıralamalarda üst sıralara site taşımaya daha çok meyillidirler. Çünkü Kurumsal Kimlik kaygıları yoktur.

  SEO Fiyatları

  187 yanıt

  1. Merhaba,
   İngilizce bir sitem var. Hergün 20 tekil hit almaktayım.
   Ne yaparsam yapayım bu hitim yükselmiyor.
   Tüm ülkelerden ziyaretçi almama rağmen, hitimin 20li değerlerde takılıp kalmasının en önemli nedeni nedir acaba,
   nereye odaklanmam gerekli ilk olarak.
   tesekkürler.

   1. İçerik spin veya kopya ise bu durum oluşabilir. Ya da çok genel bir sektör seçmişseniz hit almak için otoriteleşmek gerekli. İçeriği özgün girip düzenli linkleme ile sonuç alırsınız bence.

  2. Bir sorum daha olacak. Sitemde etiketler tag biçiminde indeks alıyordu onu etiket şeklinde değiştirdim. İndeksli olan siteadı/tag/konulinki biçimindeki linkler artık 404 hatası veriyor sitemde. Bunun için ne yapabilirim?

   1. Htaccess ile 301 olayını araştırın. Eskileri yenilere 301leyin. Yapmazsanız ve site eski ise etiketlerden gelen tüm hit gidebilir.

  3. Etiketleri linklemek seo açısından faydalı olur mu? Automatic Seo Link gibi bir eklenti kurmayı düşünüyorum bunun için ne dersiniz?

   1. Bence etiketleri linklemek botları boş döngüye sokar ve hedef saptırır. Yazıları linkleyin derim.

  4. Merhabalar üstadım, bugün 3. gününde olan sitemi ilk defa sosyal bir mecrada paylaşıyorum. WordPress olmasına rağmen henüx nextscript eklentisini kurmamış, sitemdeki filmleri hiç bir sosyal ortamda paylaşmadım (fb-twitter-g.plus…). 2 gündür sadece film ekliyorum ve özgün yazamadığım için yazılan yazıyı google’da aratıp en az indexi hangisi almışsa onu özet olarak ekliyorum. Bu şekilde devam etmeli miyim yoksa yanlış yaptığım bir şey var mı bunları bi cevaplarsanız sevinirim (:

   Site: 1080pizlee

  5. Merhabalar Hocam,
   tamamen kendim oluşturduğum kişisel bir blogum var. Herşeyi uygun yapmama rağmen arama motorları tarafından indexlenme hızım çok düşük. Sitemdeki herşeyi seo’ya uygun hale getirmeye çalışıyorum. Gerekli yerlerde link paylaşımı da yaptım, forum, blog vs vs fakat herhangi bir artış göremiyorum. Ne yaparsam yapayım bu hitim yükselmiyor. Hitim günlük 50-60li değerlerde takılıp kalmasının en önemli nedeni nedir acaba,
   nereye odaklanmam gerekli ilk olarak? Sizce nerede hata yapıyorum, bunların dışında başka neler yapmam gerekiyor ? Detaylı bilgiyi isterseniz mail hesabıma gönderebilirsiniz.

   1. Merhaba. Yapılacak çok şey var. Bazı sektörlerde uzun süre emek vermek gerekiyor. Sitede 2015 için seo diye bir yazı var. İnceleyip onları harfiyen uygularsanız hızlı sonuç alabilirsiniz. Forum tanıtımı yaptım demişsiniz doğrumu yaptınız yanlışmı o yazıda tamamen anlattık.

  6. Mehraba hocam, yine ben. Bundan 1 yıl önce moda sitem vardı ve içerikleri bot ile direkt olarak paylaşıyordum. Az bir şey hit de vardı. Tıklama olduğu zaman 45 KrŞ alıyordum. Sizce kopyala yapıştır yolu ile site iyi olabilir mi ?

   1. Olur olmasına ama uzun vadede patlar hocam. Yani komple kopya 40-50 hit alınabilir üstüne çıkmak için özgünlük bence olmalı yada özgün algılatılmalı.

  7. Merhaba,

   Size 2 sorum olacak:

   1- Genel bir konuya sahip ingilizce bir sitem var. Buna mümkün olduğunca 400-500 kelimelik yazılar ekletiyorum, mümkün olduğunca anahtar kelimeleri seçmeye çalışıyorum. Her yazıya ayrı ayrı anahtar kelimesinde seo yapmak çok zor olur diye düşünüyorum. Ancak ana kelime de çok rekabetçi ve genel konu olduğundan, bu siteye nasıl bir SEO uygulanmalıdır? Ayrıca otoriteleşmekten bahsettiniz, bu nasıl yapılabilir? İzlemem gereken yol nedir?

   2- WordPress üzerinden Woocommerce ile oluşturulmuş bir e-ticaret sitem var, satışları sanalpazar a yönlendirerek yapıyorum. Bir kere ürünleri girdim, dolayısı ile ürünlerim değişmiyor. Güncelleme yapamayacağım için sıkıntı olur mu? Bu siteye nasıl SEO yapabilirim, önerileriniz nelerdir?

   Teşekkürler

   Saygılar

   1. Merhaba Hakan;
    1. Ana kelimeden değil alt sayfalardan en önemlilerinden başlanarak çalışma yapmalı, genel otorite kazandırmalı sonrasında ufaktan ana kelimeye yüklenmelisiniz. Şu: https://www.cryptosam.com/2015-yili-icin-seo/ yazıdaki işlemleri İngilizce sitenize uyarlayıp uygulayabilirsiniz. Kendim sitem olsa verdiğim yazımdakileri uygulardım.

    2. Ara ara birer 2 şer cümle de olsa ekleme yapabilir siteyi güncel gösterebilirsiniz. sitemnoktacom/blog gibi bir blog oluşturun ve oradan ara ara paylaşım yapın ve güncel gösterin derim. Seo için son yöntemlerim 2015 seo yazımda mevcut. Bundada aynı şekilde.

  8. Merhaba,

   Bankalar ve Kredi Kartları hakkında 4 aylık bir sitem var.
   Yaklaşık 50 adet makale girişi yaptım. Ama şu ara her gün en az 1 makale girişi yapıyorum ve bu rakamı gittikçe arttırmayı planlıyorum.

   Bugün birşey farkettim, domaini adım-soyadımdan oluşan kişisel sayfamın pagerank’ı 4.
   4 yıllık site ve tek bir sayfadan oluşan ve içerik olarak yapmış olduğum çalışmalar ve text olarak CV’im bulunmakta.
   Sorum:
   domaincom/kredikartları veya kredikartlarıdomaincom diye bir blog oluştursam ve buraya makalaler yazıp Banka hakkında olan diğer siteme backlink olarak kullansam faydasını görür müyüm?
   Yoksa aksine negatif bir etki mi yaratır ?

   Aynı zamanda bir üniversitede çalışıyorum edu.tr domaine bir makale yazarak içerisinde siteme backlink ekleyebilirim.
   Bunun etkisi nasıl olacaktır ?

   Teşekkürler,
   Saygılarımla

   1. Merhaba Hasan.
    domaincom/kredikartları bu şekilde açarsın fakat spam olur. Kısaca bence sadece ana sayfadan görünecek şekilde diğer projelerim diyerek direk kredi kartı sitene link ver. Diğer saydığın türlü işlemler spam olur.

    Edu.tr elbette etkisi olur. Hatta verebilirsen benim bu bloguma da ver 😀 Otoriteleşme olayını, güven olayını iyi düzeyde etkiler edutr.

  9. Google Web Yöneticilerinde Site Ayarları kısmında Tercih edilen etki alanı belirlemelimiyim, yoksa google amyaca mı bırakmalıyım.

   1. www lu mu wwwsuzmu bence belirleyin derim. Domain kısa ise wwwlu, domain uzun ise wwwsuz tercih ediyorum genelde.

  10. Bilgiuzmaninoktacom adresinin sahibiyim. Hem çok index alıyor hemde yeni açtığım konulara hit alamıyorum. Neden bu şekil oluyor. Otorite problemim mi var. Nasıl çözebilirim.

   1. Otoriteleştirmelisiniz. Yazılarınız sağlam olmalı ve link olarak beslemelisiniz. Kısaca fitness yapıp body yapıp kendini geliştirirsen bir müddet sonra bir bakmışsın 50 kg lik un çuvalını bir çırpıda kaldırıveriyorsun. Aynen böyle. Bir müddet sonra site geneli tüm içeriğin daha üstlerden sıralama almaya başlar. Kısaca sitene ağırlık kaldırt, mekik çektirt 😀
    Onuda 2015 için seo yazımda adım adım anlattım. Otoriteleşeceksen kısaca o yazıyı incele derim.

  11. Merhaba kurumsal bir sitemiz var anahtar kelimelerinde ilk sayfada yer alıyordu tamamen özgün içerikle besliyorduk. Sonra sitemiz hacklendi ve manuel spam yedi . Manuel spamı kaldırdık anahtar kelimesinde ilk 500 de yok diğer anahtar kelimelerinde ise gerilerde . Google webmasters tools da 40.000 hatalı sayfa gözüküyor . Bu siteyi nasıl tekrar dirilte biliriz.

   1. Öncelikle hataları düzenleyin derim. Manuel işlemden çıkmak için tüm linklerimi spamlarımı reddettiniz buna da bakın. Tüm linkler reddolmuşsa eğer yani teker teker seçilip işlem yapmak yerine toplu red varsa link değerleri sıfırlanmıştır ve gerileme normaldir. Sonra reddetme dosyanızı ayırıp tekrar güncelleyin kaliteli linkler kalsın derim. Yine de toparlaması bir kaç ayı bulacaktır.

  12. Merhaba Hocam,

   Güzel sözler, aşk sözleri vs. üzerine bir blogum var. Hitlerim bana göre iyi derecede. Bir kelime de “aşk sözleri” ilk sayfaya gelmek istiyorum, daha önceden googlede yoktuk bu kelime de ancak bi takım çalışmalar yapıp (sosyal medyalarda paylaşım, tanıtım yazıları, site içinde linkleme) 4. sayfaya getirdik sayfamızı, bunun üzerine çalışmalarımızı devam ettirdik ve ve gün içinde yerimiz sürekli oynamaya başladı (an itibariyle 3’e sabitlenmiş gibi duruyoruz) ancak daha hızlı yükselmek içine (ilk sayfaya daha hızlı gelmek için) daha farklı neler yapabiliriz ?

   Teşekkürler 🙂

   1. Doğru yoldasınız bence. Panik yapıp agresif işlem yapmayın derim. Adım adım ilerleyin. Bolca içerik girin.

  13. Merhabalar hocam benim dinisohbeticom adında bir sitem var, tüm gayretlerime ve domain isminin jenerik olmasına rağmen dinisohbet kelimesinde 7.sayfadan yukarıya çıkamıyorum. Sitemi detaylı olarak incelemenizi, sitenin tillesi, descriptionu ve keywordları hakkında tavsiyelerinizi ve yapmam gereken can alıcı çalışmaları söylemenizi rica eder başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim.

   1. Selam. Site bazlı malesef inceleme yapamıyoruz. Yani bu konuda bir analiz hizmeti sunmuyoruz. -60 gibi bir ceza olabilir. Tüm link alımlarını, tanıtımları dini sohbet olarak o kelime de almışsanız böyle bir ceza oluşmuş olabilir. Link grafiğinizi inceleyip o kelimeye vurguyu yaymanız gerekli. Bence sebep çok aşırı vurgu ve o kelimede fazla seo.

  14. merhaba hocam agarioncom adında bir oyun sitem var. agario oyunun dosyaları biraz degiştirilerek yapılmıs pvp bir server benım gibi yaklasık 20 30 tane benzer oyun var.suan günlük 10kya yakın hit var yandex metricaya göre fakat bu hitin sadece %10u arama motorlarından geliyor gerisi face gruplarında yaptıgım reklamlardan (gruba yorumlara link atma şeklinde) geriside dogrudan trafik şeklinde.şimdi hatalarımı biliyorum çok fazla reklam yaptım ve oyunda suan 10 server var her serveri ayrı bir sayfaya koydum içerikte aynı olunca google spam damgasi yapıstırdı.Sorum bundan sonra ne yapmalıyım ?
   hedefledigim kelime agario pvp. 1-2 site dısında düzgün bir içerik çıkmıyor hatta çıkan sitelerden çogu ya kapalı yada hiçbir alakası olmayan siteler.o 1-2 düzgün siteninde seo puanları çok öyle iyi degil 500 kelime keywords dolduran var.bundan sonra reklam yapmama gerek yok oyuncular güzelce oturdu amacım seo.ondada bekleme modunami geçiyim biraz daha seomu kasıyım ? cevabinizi bekliyorum.

   1. Selam ilk adım bence rakiplerinizden farkınızın olması. Bunun için tüm içerik ve içerik sayfalarınız birbirinden farklı ve özgün olsun. Boş beleş değil. Harbiden yazılarınız bir şeyler anlatmalı. Birbirinin kopyası olmamalı bence. Bunları uygulayıp, gizlilik politikası, iletişim vs gibi sayfalarınızı eksiksiz yapın. Domain whois bilgilerinizi açık hale getirip domaini süre bitimine en az 2 sene kalacak şekilde uzatıp bekleyin derim. Bir müddet sonra 2015 yılı için seo yazımızdaki gibi seo işlemlerini de uygularsanız çok çok daha güzel trafikler elde edebilirsiniz.

  15. catering izmir düğün organizasyonu gibi kelimeler için seoda ugrasıyorum 3 ay once ilk 500 de yoktuk hiçbir kelimede suan 2. 3. 4. sayfada tüm istediğimiz kelimelerde hersey tam üstüne 40 tane dofollo backlink olmasına ragmen kelimelerde gerileme yaşadık suan . sebebini ogrenebilirmiyiz neler olabilir ?

   1. Linkleri bir anda almış iseniz ters tepmiş olabilir. Agresif işlem yapmadan bir süre bol bol içerik girip bekleyin derim.

  16. Hocam seo uyumlu url yapısıyla ilgili bir soru sormak istiyorum. Şimdi herkes siteadi/yazi-adi şeklinde öneriyor. Fakat şöyle bir şey var. Blog yazılarını öne çıkarmak istiyorsak bu url yapısı doğru. Ama birkaç anahtar kelimeye odaklanıyorsak siteadi/konu/yazi-adi şeklindeki bir yapı daha mantıklı olmaz mı? 3 kategori oluştururum anahtar kelime adı ile. Böylece yazılarımında o anahtar kelimeyle ilgili vurgulanır ve daha iyi olur diye düşünüyorum.

   1. Aynı şeyi breadcrumb eklentisi ile yapabiliyorsunuz. Yani url yapısı ne kadar kısa o kadar iyi. Kategoriyi de ekleyip bence gereksiz uzatmak yerine dediğim eklentiyi yaparsanız zaten arama sonuçlarında kategori adını da gösterirsiniz.

  17. merhaba wordpress seo için en iyi eklenti hangisi ve tavsiye edip kullandığınız eklentileri yazarmısınız?

   1. Ben All in one SEO kullanıyorum. All in one, google xml sitemaps, wp super cache 3 lüsü vazgeçilmezim.

  18. İyi akşamlar. Klima servisi için bir sitem var ve seo uygulayarak ilk sayfada çıkmayı düşünüyorum. Bu konuda site içi seo konusunda nette yazılan çogu şeyi dogru yaptıgımı düşünüyorum.
   ilçe marka klima servisi
   x x klima servisi şeklinde nasıl ilk sayfada olabilirim.
   ya da tek ilçemarkaklimaservisicom şeklinde alan adı alıp bu şekilde mi devam etsem.

   1. Genel devam edin derim. Her bölgeye semte çok fazla site ve emek demek. İlk sayfa için 2015 yılı için seo yazımızı inceleyin ve yeni yazıları takip edin derim.

  19. Bir sorum olucaktı. Temanızı internette öylesine gezinirken denk geldim devasa bir fiyat. Bu temanın faydası bu kadar büyük mü ?

   1. Tema yani sonuçta takılmayın fazla. Default temada iş görür. Önemli olan işlevi ve verdiği 😀

  20. Merhaba. Türkçe içerikli bir sitem var. Aynı içeriğin İngilizcesini açmak istiyorum. Türkçe sitemden ingilizce siteme link vereceğim. (Bütün sayfaları yönlendireceğim.) Aşağıdaki yöntemlerden hangisi daha faydalı olacaktır.

   1) turkcesitemcom > dofollowlink > ingilizcesitemcom
   2) turkcesitemcom > nofollowlink > ingilizcesitemcom
   3) turkcesitemcom > dofollowlink > turkcesitemcom/en/

   1. Hreflang ekleyeceksiniz her 2 siteye. 2 sinide birbirine ben olsam nofollow bağlardım link olarakta.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir