Tmp – Temp Boyutunu Büyütmek

cPanel kurulumlarında Tmp (Temp) alanı default olarak genelde 512 mb olarak gelir. Çoğu kişi için tmp temizliği yapmak, sürekli takibinin yapmak çok sinir bozucudur. Aslen tmp alanı 512 mb olarakta yeterlidir fakat phpde yapılan hatalı kodlamalar nedeniyle tmp alanında gereksiz sessionlar oluşmakta ve şişmektedir. Kalıcı çözüm için tmp alanını büyütmek yerine ben aşağıdaki yöntemleri uyguluyorum.

 •  Whm’ ye giriyorum.
 • Show mysql usage bölümüne geliyorum. O bölümde tmp geçen veya rand geçen hesapları belirliyorum. Php içinde rand sorgu varsa düzeltiyorum ve sorun çözülüyor. Kalıcı çözüm bu. Yani alanı büyütseniz de yetmeyecek, sunucunuzda bir yavaşlama ve yoğunluk olacaktır.

Böyle hatalı kullanım yapan müşteri veya arkadaşlarımız olduğunda en azından sunucunun down olmaması için ben tmp alanını hosting sunucularında 4gb tmp alanı olarak kullanıyorum.

tmp (Temp) alanı nasıl büyütülür?

Ssh bağlantımızı yapıyoruz. Sonrasında konsola ilk olarak;

nano -w /scripts/securetmp

komutunu vererek dosyamızı açıyoruz. Açılan dosyada;

my $tmpdsksize

değerini buluyoruz. Karşısında 512000 yazar. Bu 512 mb demek. Bu değeri 1 gb için: 1024000 2 gb için: 2048000 4gb için:4096000(Ben genelde 4 gb kullanıyorum sunucularımda) olarak değiştiriyoruz. Değiştirdikten sonra ctrl+x çıkan soruya y(yes) diyerek onaylıyoruz. Sonra sırası ile alttaki komutları veriyoruz.

/bin/umount -l /tmp
/bin/umount -l /var/tmp
/bin/rm -fv /usr/tmpDSK
/scripts/securetmp
/scripts/restartsrv_mysql
/scripts/restartsrv_httpd

Bu ssh kodlarının manaları ise;

/bin/umount -l /tmp: Tmp yi unmount et. Yani devre dışı bırak.
/bin/umount -l /var/tmp: var/tmpyi devre dışı bırak.
/bin/rm -fv /usr/tmpDSK: usr/tmpDSK dosyasını sil.
/scripts/securetmp: Yeniden tmp oluşturmayı başlat.(Birkaç dakika sürecektir. Komut tamamlanana kadar bekleyin acele etmeyin. Ne derse y(yes deyin))
/scripts/restartsrv_mysql: mysql tekrar başlat.
/scripts/restartsrv_httpd: apache tekrar başlat.

Tmp yükseltme esnasında sitelere erişim kısa süreli gidecektir. Mümkünse sunucunuzun en az yoğun olduğu saatlerde yapın. Gecede yoğunsa sunucunuz o zaman en yoğun hesapları kapatıp yapın derim.

2 yanıt

 1. Peki ilgili dosyada tmp boyutu yazmıyorsa ne yapmak lazım? Benim dosyanın içeriği aşağıda… Fakat dediğiniz satır yok.

  use strict;
  use Cpanel::SafeFile ();
  use Cpanel::OSSys ();
  use Cpanel::Filesys ();
  use Cpanel::DiskLib ();
  use Getopt::Long;
  use Cpanel::Logger ();
  use Cpanel::SafeRun::Errors ();
  use Cpanel::SafeRun::Simple ();

  my $logger = Cpanel::Logger->new();

  $| = 1;

 2. ctrl+w (arama yap yani) enterla aramak için tmpdsksize yaz $tmpdsksize değerinin geldiğini göreceksin sonra kendine göre değiştir ctrl+x yap Y gelicek enterla oldu bitti 😀 diğer işlerine devam edebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna Benzer Yazılar

CyberPanel kurulumu
Linux

CyberPanel Kurulumu

Yıllarca cPanel ve diğer kontrol panellerine yüzlerce hatta binlerce dolar ödemek zorunda kaldığım için CyberPanel’i ilk duyduğumda oldukça heyecanlanmıştım. (Yıllar öncesi CyberPanel ilk çıktığı zamanlarda).

2020 SEO
SEO

2020 Yılı İçin SEO Çalışması Rehberi

Son yazıyı yazalı baya olmuş. Hem şöyle içimizi dökelim, Seo’da neler olup bitmiş bildiklerimizi veya öngörülerimizi yazalım, hem millet ne yapıyor ne ediyor bir bakalım