Tüm WordPress Sitelerinizi Tek Panelden Yönetin

Selam arkadaşlar. Bildiğiniz üzere kullanıp test etmediğim, memnun kalmadığım hiç bir şeyi sitemde önermiyorum. Önerdiklerimin tamamı kendimin aktif olarak kullanıp memnun kaldığı servis veya hizmetler. Yani alttaki servisi size öneriyorsam emin olun hayatınızı kolaylaştıracak, size fayda sağlayacaktır.

Elimdeki site sayısı o denli arttı ki yönetmek bir noktadan sonra işkenceye dönüştü arkadaşlar. Uzun inceleme ve denemelerim sonucunda en stabil olan toplu wordpress yönetim sistemini sizler için araştırdım.

WordPress bildiğiniz gibi sık sık güncelleme çıkarıyor. Tek ana script değil eklentileri, temaları her şeyi güncelleniyor. Şu an ben 30 adet sitem için bir sistemi kullanmaya başladım. Yavaş yavaş tüm sitelerimi aynı sisteme aktarıyorum. Alttaki sebepler ile müzdaripseniz arkadaşlar altta anlatacaklarımı dikkatle dinleyin derim.

Alttaki sebeplerle toplu yönetim paneline ihtiyaç duyuyorum:

 • Site sayım çok. Hepsinin ayrı ayrı panellerine erişmek işkence. Şifre hatırla vs sıkıntı. (Lastpass eklentisi ile onu çözdüm ama yinede bu büyük bir dert. Kullanmıyorsanız lastpass’ı da denemenizi öneririm. Şifreleri güvenli şekilde depolayan bir sistemdir. Güven konusunda tereddütünüz olmasın premium olarak yıllardır kullanıyorum.)
 • Artık tek tek panellere girerek güncelleme yapmaktan bıktım. Güncellemeleri takip etmek, yorumları kontrol etmek artık bıktırdı.
 • Açtımmı arkadaş tüm wordpress sitelerim tek bir yerde karşıma çıksın, hanginde güncelleme var, yorum var göreyim istiyorum.

Samet hangilerini test ettin?

Arkadaşlar oturdum Cmscommander’den üyelik açtım. 15 gündü sanırım trial verdi. Kullandım ettim fakat aradığımı bulamadım. Ara ara bir kaç hata ile, sitelere bağlanamama gibi durumlarla karşılaştım. Sistem özellik olarak şu an kullandığımdan çok özelliği daha uygun fiyatlara sunuyor gibi olsada bence stabil değil. Kısaca Cmscommander’de aradığımı bulamadım ben ve eklediğim 3-5 sitemi sildim içinden. Bunun dışında farklı alternatifler var. Yok 1 defa 300 dolar öde tüm pluginlerimizi al vs gibi site klonlama bir plugin, tüm sitelere post gönderme 1 plugin gibi ücretlendirmişler. Yatmadı aklıma diğerleri.

Neyi öneriyorsun?

Hacılar girdim bir çoğunu test ettim. Gidip paranızı ve zamanınızı çarçur etmeyin. Alt bölümü adım adım uygulayarak öncelikle 15 gün ücretsiz deneyebilir, sonrasında beğenirseniz devam edebilirsiniz.

1. Alttaki bannere tıklayın ve siteye girin:

ManageWp’ye Kayıt Olun

2. Üst bölümde Plans linkine tıklayın.

Oradan Free kısmını tıklayıp deneme paketinizi başlatabilirsiniz. 15 gün Business paket özellikleri ile 500 e kadar siteniz için sistemi kullanabilirsiniz.

3. 15 gün bitince hangi paketi seçeyim?

Arkadaşlar burada ihtiyaçlar ne ise ona göre seçim yapmak gerekli. Ben standart paketi kullanıyorum. 50 sitem için ödediğim tutar 20 dolar aylık olarak. Emin olun her gün sitelere girip tek tek güncellemelere bak yorumlara bak derken her gün 1 saat giderken şu sistem ile işlerim 5 dk sürmüyor. 1 saat x 30 gün sadece aylık bana 1 gün kazandırıyor. Yani ayda 20 dolara 1 gün satın alıyorum 🙂

Managewp’de 3 adet paket var.

Standard: Tüm sitelerin panellerine erişim var, Toplu güncelleme var, yorumları onaylama var. Var da var yani. Benim tüm ihtiyaçlarım bu pakette. Ben bunu aldım. Size standart paketi öneriyorum. Tüm hityacınızı görecektir.

Professional & Business: Bunların benim gördüğüm tek farkı siteleri yedekleme olarak zamanlayıp, dropbox veya drive gibi ekstra alanlara yedekleyebilmeniz. Ben yedeklemeleri sunucu tabanlı hallettiğim için benim için gereksiz. Ki benim paketimde yani Standartta da yedeklemeyi manuel yedekle deyip kullanıyorsunuz. Tek farkı bunlarda her gün gece 12 de tüm sitelerimi dropboxa yedekle vs diyebilmek. E girin manuel tıklayıverin onada. O denli extra para vermeye bence değmez 😀

4. Ödeyeceğim ücret:

Arkadaşlar 5 siteniz için kullanacaksanız trial bitsede hiç ücret ödemiyorsunuz. Benim gibi 30-40 site kullanacaksanız benim 50 site için ödediğim aylık ücret 20 dolar. İstediğiniz anda paket alçaltıp yükseltiyorsunuz ondan 10 siteniz varken kalkıp 50 sitelik paket almayın. Siteniz arttıkça para kaybınız olmadan artırırsınız.

Gelelim ManageWP özelliklerine

ManageWP ilk girişte sizi alttaki gibi bir ekran karşılıyor.

Siteye ilk girişte üstteki gibi bir ekran sizi karşılıyor.
Siteye ilk girişte üstteki gibi bir ekran sizi karşılıyor. Burada clean everything vs, update all sites gibi alanlar oluyor. Tek tıklama ile 30 siteyi son sürüm wpye güncelliyor, arkadanıza yaslanıp çayınızı içmenize bakıyorsunuz 🙂

Her sitenin üstüne tıklayınca siteye özel yönetim paneli açılıyor.

Her sitenin paneline girince yedekleme yapabileceğiniz, sitenin paneline şifre girmeden erişebileceğiniz yönetim paneli açılıyor.
Her sitenin paneline girince yedekleme yapabileceğiniz, sitenin paneline şifre girmeden erişebileceğiniz yönetim paneli açılıyor.

Her site için yedekleme kısmı mevcut. Tek tıkla yedek alıyorsunuz.

İster dropbox'a ister Google Drive'a ister ftpnize sitenizi tek tıkla yedekliyorsunuz.
İster dropbox’a ister Google Drive’a ister ftpnize sitenizi tek tıkla yedekliyorsunuz.

ManageWP’ye nasıl site eklenir?

Site ekleme işlemleri oldukça basit. Sisteme girince ana ekranda solda en altta Add Website alanından yeni siteleri ekleyebiliyoruz. ManageWP ile sitenizi yönetebilmek için ManageWP pluginini sitenize kurmanız gerekli. Bunu ister manuel kurarsınız, isterseniz wordpress sitenizi siteadinoktacom olarak girer wp admin kullanıcı adı ve şifrenizi 1 kereye mahsus verirsiniz ve managewp kendisi kurar. Ben ilk başlarda tedirgin oldum kendim kurdum fakat şifreleri depolamadığını, 1 kere erişim sağlayıp sadece plugini kurduğunu görünce artık kullanıcı adı ve şifre ile işlemleri yaptırıyorum. Kısaca tırsmayın add website deyip site adresini girip kullanıcı adı ve şifrenizi girin kursun derim.

ManageWP ile neler yapabilirim?

 • Tüm sitelerinizi tek panelden şifre girmeden yönetirsiniz.
 • Tek tıkla tüm siteleri ve pluginleri güncellersiniz. Güncellenmemesini istediklerinizi bir tıkla işaretler onları hiç bir zaman güncellememesini sağlarsınız.
 • Tüm sitelerin yorumlarını yönetirsiniz. Onaylar veya silersiniz.
 • 10 adet favori plugininiz varsa bunları favorilerinize ekler, yeni site açınca tek tıkla 10 eklentiyi kurdurursunuz.
 • Önemli: Spam için bir plugin var ve 30 sitenize kuracakmısınız? Tek tıkla plugini seçer 30 sitenize aynı anda kurarsınız.
 • Üsttekiler benim için can alıcı şeyler ve gayet kullanışlı araçlar. Yedeklemeden tutunda daha bir çok özelliği var bir deneme hesabı açıp bedavaya test edin derim.

ManageWP ve SEO uyarıları:

Arkadaşlar Manage Wp ile tüm sitelerinize 1 yazıyı tek tıklama ile gönderebiliyorsunuz. Diyelim ki 30 seniz var 300 kelimelik bir yazıyı tüm sitelerinize tek tıkla gönderiyorsunuz. Paravan sitelerden link mantığı ile bunu kesinlikle yapmanızı önermiyorum. Son güncellemeler ile tanıtım yazılarında aynı yazı ile gönderim yapılırsa sonucu Manuel İşlem oluyor. Kısaca bu hataya düşmeyin diye de belirtmek istiyorum. Gönderim yapacaksanız her sitenize özgün yazı ile gönderim yapın zamanlara bölerek işlemi yapın derim.

Sonuç olarak arkadaşlar ManageWP nasıldır? sorusuna vereceğim yanıt; mükemmel bir hizmettir olur. Tek kelime ile muhteşem ve her ay 20 dolara bana 30 saat kazandırıyor.

18 Responses

 1. Vallahi sağolasın Samet hocam. 20 adet sitem var idi. Ben napıyormuşum be gir güncelleme yap tek tek, Şunun şifresi buydu bunun şifresi şuydu. Valla dünya varmış. Hep aklımdan bunları toplu yönetebilsek gibi geçirirdim meğer yabancılar yapmış 🙂

 2. Samet Hocam dün yatmadan önce telefonda bir kaç makale okuyayım dedim ve senin sitene rast geldim. Senin yüzünden 2-3 saat geç yattım. Ayıptır. Kalktığımda da ilk işim site ismini telefondan öğrenmek oldu ve şimdi bilgisayarımdan giriyorum. Domain ismin de çok zor bu arada:)

  Yazıların mükemmel ötesi(abartmıyorum). Bu yazı içinde ayrıca teşekkürler.

 3. WordPress sitelerinizin hepsi aynı serverda ise eskiden WordPress MU diye bi olay vardı kullanması daha kolay olmazmı hemde ücretsiz? Sadece bir fikir.

 4. Merhaba;
  Enteresan bir durum oldu bana garip geldi,
  Şimdi ben managewp dashboarda bir site ekledim, plugini wordpress.org dan indirerek sitemden add pluginden ekledim ve etkinleştirdim. Sonra managewp sitesindeki add website a tıkladım. onayladı… Şimdi ben “add website” a tıklamasam da o anda (ya da daha sonra) bir başkası benim site adresimi ekleyip “add website”a tıklasa o mu yönetecekti siteyi?! sitelerimi chrome ile yönetiyorum. managewp yi firefox da iken kullandım. sitelerimin şifresi FF de kayıtlı olmamasına rağmen paneli açtı. Nasıl oluyor bu iş? Hadi bu olur diyelim eklentiyi yüklemekle ve managewp ye site adresini eklemekle nasıl panel teslim edilir? olacak iş değil…

  Şimdi managewp’ye eklentiyi kurup panele kayıt ettikten sonra eklentiyi kaldırmak mı gerekiyor güvenlik için?

 5. Bir sorum daha olacaktı. Managewp yi kullanmaktaki maksadım birden fazla blogda tek kullanıcı adıyla giriş yapılabilmesi içindi. Bunu elle kullanıcıları biz eklersek yapabiliyoruz ama kullanıcı bir siteye kendi abone olduğunda diğer siteler için de kayıt olması durumu yok sanırım. Bunun bir ayarı var mı acaba?

 6. Üstad güzel ve özverili bir makale olmuş. Uzun süredir aradığım bir özellikten bahsetmişsin. Senden bir ricam var aynı yazıyı birden çok siteye göndermek için bir eklenti var mı bildiğin? Yoksa bu eklenti için managewp üyeliği şart mı 🙂

  1. Samet üstadım 1 ay oldu neredeyse bi cevap verirmisin şu soruma 🙂
   Cevap vermezsen böyle 15 20 güne bir uğrar bildirim panelinde yeni yorum olarak karşına çıkarım hep 😛

  2. Eklenti şu an ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Deneyebilirsiniz. Ben halen kullanıyorum ve memnunum. (Geç bir dönüş oldu kusura bakmayın.)

 7. Merhaba,

  Öncelikle emeğinize sağlık. Güzel ve yönlendirici bir yazı olmuş. Benim sorum biraz farklı olacak. Zamanında bir arkadaştan yardım istemiştim site için, o da wordpress üzerinden bir site için yardımcı olmuştu ancak sitenin kontrol paneli arkadaşta. Muhtemelen wp manager tarzı bir paket ile birden fazla siteyi yönetiyor. Ben şimdi kendi sitemi kendim yönetmek istiyorum. Bunun için ne yapmak gerekir, kolay mıdır ?

  1. Merhaba. Gayet kolaydır diyemem ama kaynak çoktur yönetim ile ilgili internette. Yaygındır yani.

 8. Selam, managewp hala kullanıyor musunuz? Ben bazı sitelerimi ekleyemiyorum.
  Paylaşımınız çok faydalı teşekkür ederiz.

  1. Ve aleykümselam. Ben teşekkür ederim. Evet çoğu projede kullanıyorum. Connection key kısmı var onunla bağlanmayan sitede bağlanmayı denerseniz hiç bir sorun olmayacaktır. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna Benzer Yazılar

CyberPanel kurulumu
Linux

CyberPanel Kurulumu

Yıllarca cPanel ve diğer kontrol panellerine yüzlerce hatta binlerce dolar ödemek zorunda kaldığım için CyberPanel’i ilk duyduğumda oldukça heyecanlanmıştım. (Yıllar öncesi CyberPanel ilk çıktığı zamanlarda).

2020 SEO
SEO

2020 Yılı İçin SEO Çalışması Rehberi

Son yazıyı yazalı baya olmuş. Hem şöyle içimizi dökelim, Seo’da neler olup bitmiş bildiklerimizi veya öngörülerimizi yazalım, hem millet ne yapıyor ne ediyor bir bakalım