Uygun fiyatlı en iyi VPS önerisi (Hosting fiyatına VPS)

Selam 1 ay gibi bir süre genelde yorumlara bakıp mevcut konularda gelen soruları yanıtlamaya çalıştık Rıfkıyla. Kısaca yeni maceralara atılmadan eski maceraları tam olarak vermemiz gerekiyordu. Abi bu adamlar hostinge, resellere dünyanın parasını veriyor bunlara sen nasıl hosting ihtiyacını gideriyorsan anlar dedi Rıfkı kıramadım 😀

Dikkat: Bu yazıda ya da sitemizde VPS satışı yapılmıyor. Dünya Devi bir Firmadan en uygun fiyatlara nasıl vps alacağınızı aşama aşama bu yazımızda anlattık.

Dikkat 2: Yazının sonuna baştan sona videolu kurulumu anlattık. Dilerseniz yazı sonundan videolu olarak kurulumu izleyebilirsiniz.

Öyle bir servis düşünün ki aylık 5 dolar para ödeyeceğiniz, ssd disk altyapısı kullanan (Normal sata diski sunucularda barınanlara göre çok daha hızlı backup alabilmede etkili, siteye hız olarak ta artısı var), devamlı kesinti olup durmayan (aylarca kullandım tek dakika sıkıntı yaşamadım.) bir servis benim size anlatacağım.

Fiyat olarak hesaplı (Hostgatorun en düşük paketinden bile daha düşük fiyata) kendi sunucunuzdan yayın yapmak mümkün.
Kısaca arkadaşlar adım adım nasıl alıp nasıl kuracağınızı sizlere bu yazıda anlatacağım. Yazıyı uyguladığınızda 512 mb ram+ 1 Çekirdek sunucu için aylık 5 dolar ödeyeceksiniz.
Son Güncelleme: 3 Kasım 2013.

1. Alttaki bannere tıklayın ve siteye girin:

Öneri

Banner yerine dilerseniz buraya tıklayarak’ta gidebilirsiniz.

(Referans linktir üstteki link. Kendi sitem şuan bu firmadaki aylık 5$ olan vps’de barınıyor. (Bu ziyaret ettiğiniz site.) Hızı vs sitemden deneyebilirsiniz.)

2. Üst bölümde Sign Up yazar. Ona tıklayın ve düzgün şekilde doldurup kaydolun.

3. Kayıt bitince direk şu sayfaya atar sizi.

Vps alırken İlk adım

4. Şimdi ilk sunucumuzu almadan hesabımıza kupon kodu ve para tanımlayacağız. Size 10$ lık kupon kodu vereceğim alt bölümde. 512 Mb ramlı en düşük sunucuyu aldığınızı varsayarsak 10$ siz hesabınıza ekleyeceksiniz, 10$ da krediniz olacak. Sonuçta işlemi tamamlayınca 10 dolar para vererek toplam hediyelerle hesabınızda 20 $ para olacak. 5$ /30 günden hesaplarsak 10$ ile 512mb ramlı sunucuyu 20 $: 4 Ay yani 120 gün civarı bir süre kullanacaksınız. 🙂

5. Şimdi devam edelim abi kafaları karışmasın diyor Rıfkı 🙂 Hesaba giriş yapınca solda Billing Yazar tıklayın. Üstten Manage Payments yazar tıklıyoruz. Ben internette genelde kredi kartı kullanmam. sanal kart yada paypal. Şimdi paypal alacaksanız 10 dolar krediyi hesabınıza işletmek gerek. Bunun küçük bir hilesi var aslen.

Üstten Add Credit Card’ a tıklayın. Alttaki resimdeki işlemi yapın.

Vps kupon kodu girme

Güncelleme: SSDBEAR10 bu kod şu anda çalışmıyor. Yeni kodlar altta:

DODEPLOY: 10 Dolar kredi ekler. (Kod yenilendi. Tarih: 18 Mayıs 2014)

(Bunlardan hiçbiri çalışmazsa sistemden 10 dolarlık kodlardan birini yazın ve kodum çalışmadı deyin hesabınıza kod işlerler.)

Üstteki kodları tek tek deneyin. Olmazsa Support bölümünden yeni ticket oluşturun. i cant add my credit. Can you add vs gibi birşey yazarsınız. Onlarda kuponu sorarlar. Söylersiniz. 10 dolarlık aktif değilse 5 dolarlık eklerler. Sonuç olarak eklerler:) (Çok hızlı yanıt alırsınız. Destek sürelerinide ölçmüş olursunuz:)

6. Şimdi hesabımızda 10$ kredimiz işlendi. Soldan Billing alanına tıklayın ($10.00 You have credit) yazar. Fakat bu krediyi girdim 2 ay bedava kullanayım para eklemeden yok. Adamlar bunun önlemini almış. Bu halde sunucu oluşturur kullanırsanız vps aşırı duzeyde (2 mbit gibi bir hat ) olur ve birkaç gün denemenizin ardından kapatılır. Kalıcı olması için kısaca ilk sunucuyu oluşturmadan(burası önemli) hesabımıza kredi kadarda bir tutarı eklemeliyiz.

7. Tekrar Billing/Manage Payments ordan altta Paypaldan(İsteyen sanal kartla filanda yapabilir) Make a one time PayPal payment 10 USD seçip pay now diyoruz ve hesabımız hem tam anlamıyla aktif oluyor hem de 20 $ kredimiz oluyor.

8. Şimdi Billing’ ten 20 dolarımızı görünce ilk vpsmizi oluşturacağız. Tırsmayın saatlik ödeme var burda. Yanlış yaparsanız silersiniz gider sunucuyu 1 dk de tekrar oluşuturulur.

9. Soldan Create kısmına tıklıyoruz. Şimdi burda vpsye verdikleri isim Droplet.

10. Şimdi vps oluşturma sayfasındayız.

Enter Host Name: server1.alanadim.com şeklinde girin.

Select Size: 512 MB Monthly 5$ yazan. İhtiyaç varsa 20$lık filan kafanıza göre alın. Crytpsam.com şu anda digitalocean 5$lık sunucuda ve hiç bir kasma ya da sıkıntısı yok.

Alttan lokasyona geldik. Select Region alanında Türkiye’ ye en yakın yeri seçiyoruz yani: Amsterdam 1

Select image kısmından Centos tıklayıp CentOS 6.4 x64 ‘ ü seçiyoruz.

Settings kısmından Enable VirtIO (Beta) tıklayıp seçiyoruz ve en son Create Droplet deyince 1 dakikada sunucumuz oluşup şifre mail adresimize gelmiş oluyor.

Sunucu kurulumu bitti. Şimdi cPanel kurulumuna geçtik:

Mailinize bir ip adresi ve bir şifre gelecek. Şimdi sunucumuza cPanel kurulumuna geçeceğiz şifremiz gelince.

Sunucuyu bu gelen ip ile bağlanıp kontrol etmelisiniz. Bunun için Putty indiriyoruz. Linki şu

Putty bağlantısı

Alttaki ekran açıldı. Resim üstünde yazanı yapıyoruz ve vpsmize giriş yapmış oluyoruz.

Ssh şifre girmek

Şimdi sunucumuzun içindeyiz. Digitaloceandan sunucu alıp cPanel kuramayan kişiler genelde ilk komutu hatalı veriyor.

Ssh girince vereceğiniz ilk komut:

yum install perl

Bu komutu siyah ekrana yazınca onay ister y yani yes deyip enterleyin indirme yapar birkaç dk sürer perl kurulur. cPaneli kurmadan kuruyoruz. cPanel kurulumunun buna ihtiyacı var. Sonra cPanel kurulumuna geçtik:

Sonra sırasıyla vereceğiniz komutlar:

mkdir /home/cpins
cd /home/cpins
wget http://layer1.cpanel.net/latest
sh latest

Bu kodları tek tek alıp kısaca shift+insertle yapıştırın. cPanel kurulum komutlarını vermiş oldunuz. Komutların açıklaması alttaki gibi:

mkdir /home/cpins (Home dizininde cpins diye bir klasör oluştur.)
cd /home/cpins (Oluşturduğum bu klasörün içine git)
wget http://layer1.cpanel.net/latest (Bu dosyayı içinde olduğum klasöre indir.)
sh latest (kurulumu başlat)

Ve duruma göre ortalama 1 saat kadar sürecektir cPanel kurulumu. Putty kapatmayın. cPanel kurulumu yarıda kalırsa sunucuyu formatlayıp adımları tekrarlamalısınız. Ondan laptopu bataryada kullanıyorsanız fişede takın: 😀

Ara Bilgi: cPanel anlattığım gibi direk kurunca size 15 gün deneme lisansı otomatik verecek. Benim 4 sunucum var digitalocean’ da.  cPanel vps lisansı aylık 15$. cPanel sunucuyu kurdunuz diyelim 15 gün geçince siteler kapanmıyor sadece cpanele giremiyorsunuz. Bende 4 sunucu için 1 cpanel lisansı aldım. (Aylık 15$) Lisansı hangi sunucu paneli lazımsa o an anlık değiştirebiliyorum. Yani 4 sunucumu 1 cpanel lisansı ile kullanıyorum. Kullandığım lisans aldığım firma Googleden aratırsanız (panel license diye ilk site). Alacağınız lisans: Monthly cPanel VPS Optimized License $15.00 USD Monthly. Yani bunu birleşip 2 arkadaş ta alırsınız. Panel licence panelinde direk change ip adress kısmından online lisans ipsi değiştirilebiliyor. Hele kurun yani 15 gün kullanın öğrenirsiniz lisans işlerinide 🙂 Bu panel licence ingilizce olmasına aldırmayın. Sahipleri Türk’ tür. Destekleri iyidir. Arayın böyle böyle diye almayı beceremezseniz lisansı yardımcıda olurlar.

cPanel Kurulum bitince whm’ ye girebileceğiniz url: http:// sunucu ana ip adresiniz:2086 şeklindedir.

1 saatin sonunda aylık 5 dolara kullanabileceğiniz cillop gibi bir sunucunuz oldu. Benim aktif olarak digitaloceanda 4 adet sunucum var ve çok memnunum. Aylardır tek dk kesinti yaşamadık ve cryptosam.com siteside orda barınıyor. Seo olarak her zaman artısını gördüm. Sizde yararlanın istedim. Takıldığı yer olan yazarsa zamanım elverdikçe yardımcı olmaya çalışacağım. Eğer hosting değilde yönetimi Hosting Şirketi tarafından yapılan bir Hosting hesabı alacağım derseniz Hosting yazımızı inceleyebilirsiniz.

Güncelleme! (16 Mayıs 2014)

Anlamadım aşama aşama kurulumu videolu anlat diyenlerealta baştan sona videolu kurulumu anlattım:

Video hakkında veya içinde kullanılan komutları bulabileceğiniz yazı şurada: https://www.cryptosam.com/bastan-sona-videolu-cpanel-sunucu-kurulumu-ve-ayarlari/

203 Yorum

Yorum Yapın
 1. Hocam selamlar,

  Verdiğiniz bilgiler gerçekten muhteşem ve ilk defa böyle bir siteye ve yazıya yorum yapıyorum. Takdiri hak ediyorsunuz gerçekten. Soruma gelince; bu tarz bir vps açacağım fakat ne gibi izinlere tabi bu sistem? Mesela *a***z, a**** veyahut bir film izleme sitesi açabilir miyiz?

  Teşekkürler.

  • Valla ben ve çevrem şu ana kadar hiç bir sıkıntıyla karşılaşmadık. Hatta bir arkadaşım 5 dolarlık sunucuyu smtp host için kullanıp toplu mail gibi şeylerde kullandı sıkıntı çıkmamıştı. Yani benim bir çok sitem orda ve sıkıntı yaşamadım.

 2. Bilgiler için tşkler Samet. Ne zamandır yoktun özlettin kendini.

  Bu yazından 1 gün önce VPS aldım uzaktan masa üstü ile bağlanmak için. Zorla da olsa uzaktan masa üstü de kurdum. Fakat kupon kodunu eklemeyememiştim. Senin konuyu görünce denedim yemedi.

  Yeni hesap açıp dediklerini yaptıktan sonra aynı paypal ile ödeme yapsam sence sıkıntılı olur mu?

  Ek olarak cpanel ücretsiz sürümü kurmayı gösterdin sanırım. Süresi ne kadar ?

  Directadmin vb başka panellerin kurulumu hakkında bilgi paylaşman mümkün mü.

  Günlük 10-20K arası a….. yada film sitesini sence kaldırılır mı yada kaç gb’lık vps kaldırılır.

  Şimdiden tşkler..

  • Bence yeni hesap aç ama farklı ipden aç atıyorum telefonda netin varsa pcye ver neti ordan hesap aç yada modem resle. Aynı paypalla değilde ödemeyide bi arkadaşına at o geçsin o şekilde yap.

   Kaldırma durumu tamamen scripte bakar. Sağlam cacheli scriptse 512 kaldırmasa yükseltme yaparsın duruma göre yani. Bence sen seçimde disk boyutuna bak. Yükseltmede yapsan ilerde disk sabit kalır ram ve cpu yükselir sadece.

   Yani sen şimdi 512mb ram 1 cpu+ 20 gb ssd diski aldın sonra dedinki 2 gb ram 2 cpu+ 40 gb diske geçeyim dersen ramın 512 den 2 ye, cpu 1 den 2 ye geçer disk 20gb olarak kalır. Ona göre bir hesap yap şuan kaç çekirdekte barınıyorsa al yani.

 3. Vayy uzun zaman oldu yeni bilgiler vermeyeli sevindim samet. Konuya gelince anlatım gene en ince ayrıntısına kadar var ama işte genede insan tırsıyor dil bilmeyince bir sorunla karşınca insan ne yapacağını bilemiyor. Emeklerinin boşuna gitmesinden tırsıyor. Ama bir sitem için deneyeceğim. Peki bu sunucularada A class ip mevcuttum ek bir ücretle falan.

  • AClass ip ek ücretle vs alamıyorsun ama atıyorum New York, Amsterdam gibi 3 farklı lokasyon seçiyorsun. Otomatiktam AClass olmuş oluyor. Ben her sunucumu farklı lokasyondan aldım böyle seo host olarakta kullanıyorum.

 4. Hocam selamlar,

  Dediğiniz bütün işlemleri yaptım referansınız üzerinden. Şu anda putty üzerinden cpanel yükleniyor 🙂 Bir sorum daha olacak; acaba domaini nereye yönlendireceğiz sitenin tamamen işlevsel olması için?

  • Şimdi işlemler bitince whmye girin. Whmde next,next deyin tam işlevsel hale gelir. Son olarak whmde bir paket oluşturacaksınız (add package kısmından) ve create account diyerek ve oluşturduğunuz paketi seçerek sitenize host açacaksınız.

   Bu işlemi yapınca da domaini aldığınız yere girip alt nameserver oluşturma alanından ns1.siteniz.com: sunucu ipsi ns2.siteniz.com:sunucu ipsi (2sinede aynı ip yi girin) ve domaininizi yönlendirebileceğiniz nameserverlerde hazır oldu. Bundan sonra artık yeni sitenize host açarken bu oluşturduğunuz nslere sitenizi yönlendirin ve whmye girip sitenize host açın bu kadar işlem.

   • Teşekkürler dostum,

    Sen söylemeden önce azıcık araştırıp yapabildim, böylece aklımdaki sorular da tamamiyle çözüme kavuşmuş oldu. Tekrardan teşekkürler.

 5. Yaklaşık bir haftadır yazılarınızı inceledim çok faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz size çok teşekkür ediyorum. Bu arada 3-5 dolar için ne dümenler çevirenler var. Benim ihtiyacım olmadığı halde yaptığınız bu güzelliklere karışılık bir vps sunucu aldım referans numaranızla. Teşekkürler tekrardan başarılar diliyorum.

 6. Hocam, sitenizi google site speed’de incelediğimde 82 puan çıkıyor. Herşey tamam ama server response biraz puanı düşük. Tavsiye ettiğiniz VPS’de bunun çözümü var mıdır?

  Şifreli alan için de yazınızı bekliyoruz.

  Saygılar.

  • Selam 82 yapan kısım cdn kısmı. Yani uğraşmadım şu an ama;
   “cryptosam pagespeed %100” googlede aratın pagespeed 5 dakika şuan uğraşsam %100 olabilir. Aldığım ekran görüntüsü de aynı yerde iken alınmıştı.

   • Nasil olacak is yaw 🙂 ben o hatalari arastirsamda duzeltemiyorum, belli basli ozellikle resimlerle ilgili hatalari nasil cozecegimizi anlatmaniz mumkunmu acaba?

 7. Yine faydalı bir makele yayınlamışsın Samet. Google Reader hizmetini kapattığı için rahat rahat takip edemiyorum artık. Bu makelen gözümden kaçmış. Ama penguenlerle alakalı olan makeleni okudum :). Google+ profilini şimdi çevrelerime ekledim yazdıklarından geri kalmamak için. Aslında Facebook hesabı daha makbule geçerdi. O zaman Win8 direk uyarırdı beni “Rıfkı ve Samet ikilisi bir bağlantı paylaştı.” diye. Neyse merak ettiğim bir iki sorum var Samet.

  1-Ben şimdi burada kurduğum sunucuya sabit IP tanımlatabilir miyim parasını verip.

  2- Smtp e-posta göndermek için kullandığım sunumu değiştirmek istiyorumdum bunun kullansam Google Mail ile smtp e-posta gönderebilir miyim? Öyle istenmeyen e-posta değil ama. Ben kurduğum sitelerde gönderilecek olan e-postayı önce e-posta göndermek için kullandığım sunuya gönderiyorum. ezSQL ile de işlem yapılan sunucuda önbelleğe alıyorum. Yani hem e-posta sunucusunda veritabanında yedeklenmiş oluyor hem de müşterimin sitesinde ezSQL’in tuttuğu önbellekte tutulmuş oluyor. E-posta fiziksel dosya olarak istediğim gibi taşıyabiliyorum. Neyse devam edeyim ardından e-postayı kaydettiğim sunucuyu file_get_contents ile çalıştırıyorum ve phpMailler ile Google Mail üzerinden e-posta smtp ile gönderttiriyorum. Bu da müşterimin Google Mail hesabı oluyor. E-posta sunucumda da sabit IP var. Daha şimdiye kadar tek bir e-posta bir spama düşmedi bu şekil yapınca. Aynı işlemi burada da yapabilir miyim?

  3-Sen güvenilir bir firmadır diyorsan ticari sitelerin veritabanı yedeklerini de burada tutmayı düşünüyorum Samet ne dersin?

  Sana kolay gelsin Samet kardeşim.
  İyi Günler!

  • Görüşleriniz için çok teşekkürler öncelikle. Madde madde sormuşsunuz madde madde yanıt verleim bizde.

   1- 1 adet sabit ip satın alınca veriliyor. Ekstra ip alıp sunucuna tanımlayamazsın. Ben ip istersem ekstra 5$ a yeni sunucu alıyorum aclass ip olarak açılıyor yeni sunucular genelde.

   2- Mailde spama düşmemenin en önemli kısmı RDNS kaydı oluşturabilmek ip adresinde. Burada da tamamen online rdnsni oluşturma imkanın var. Ben toplu mail için 1 vps alıp kullandım. Mail attığım yerler kurumsal mail listeleriydi ve günce 20.000 mail ile 1 ayda 5$’a inbox olarak 600.000 civarı mail gönderdim sıkıntı yaşamadım. Disk SSD, hat stabil maillerde gayet hızlı gidiyordu. Tabi kalkıp saatte hotmaile 50k mail atarsanız spam listlere takılır. Yasal posta gönderecekseniz engelleme yok ve ideal.

   3-Veritabanı kısmında disk hızı oldukça önemlidir. Hit yoğunsa disk io değerleri ssd disklerde bilirsin ki oldukça iyidir. (Disk okuma yazma hızlı olur yani) Bence aktarılabilir benim kurumsal bir çok sitem burda barınıyor.

   • Samet Bey, ben de Türkiye lokasyonlu bir sunucudan toplu mail gönderiyorum. Ama genelde spama düşüyor. Kullandığım program Sendblaster, lisanslı satın aldım. Gönderdiğim adetler de genelde sizinkilerle aynı. Ama Türkiye de denediğim sunucularda verim alamadım. Siz mail için hangi programı kullanıyorsunuz? Herhangi bir ipucu var mı bunun için?

    Bu arada ref linkinizden üye oldum 😀 Rıfkıya selam.

 8. İki gündür aws, azure, hosting firmalarının vps hizmetleri falan filan derken sitenizi buldum. Aws ve Azure çok kapsamlı ve adam edip düzgün kullanmak için çok zaman harcamak gerekli. Çok basit ve sonuca yönelik (4 5 site barındırayım yeter) fazla uğraştırmayan bir şey arıyordum. Çok şükür bu yazıya denk geldim. Referansınızdan üye oldum, bizimde size bir katkımız olsun. Gerekli yönlendirmeleri nasıl yapacağıma bakmam lazım, cpanel kuruluyor şuanda. domainleri yönlendirirsem bu iş tamamdır. Sunucu anlamında çok eksiğim, bu yazı için tekrar teşekkür ederim.

    • Üstte cpanel kurulumu anlatıldı. cPaneli kurup cpanelde host açıp her sitenizi ftp ve veritabanı olarak aktarıyorsunuz. Aslen basitçe yapılması gerekenler üstte var. Sonrasını cpanel site taşıma, cpanel hesap açma gibi google aramalarıyla biraz kurcalarsanız birkaç saatte çözersiniz.

 9. merheba hocam bilgiler çok faydalı. Teşekkür ederim.
  Yalnız kafamda bazı soru işaretleri var.
  Daha önce hep paylaşım hosting kullandım ilk defa vps-vds alacacağım.
  Drupal kuracağım drupal kurulumu için sistemde p.d.o. gibi şeyleri kurulu olması gerekiyor. Ben buradan hesap açsam sizin verdiğiniz bilgiler bana yeterli mi? apache server, mailserver, ftp vs kurulumu sonradan mı oluyor?

  • apache server, mailserver, ftp tamamı kurulu oluyor. Anlatılanları yapınca aktif olarak hemen site kurulabilir. İstenilen php modülleri daha sonra apache update(whmde root olarak girince solda) yapılarak eklenebiliyor. O da basit bir işlem. Apache update aramasını googlede yaparak ayrıntılı bilgi edinmek mümkün. Ama bence kurup dediğim tarzda işlemi tamamlayınca normal kullanıcılar için tüm ayarlar olmuş oluyor. Sonrasında ufak ufak öğrenirsiniz yani bazı şeyleri. cPanel için yerli yabancı çok kaynak var. Kullanışlı bir panel.

 10. 15 gün sonra cpanel lisansını yenilemezsem plesk ya da kendi özel paneli yok mu? Ben cpanele her ay 15$ vermek istemiyorum 🙂

  • cPanel 3-4 kişi birleşip alınabilir. Ben 4-5 sunucuyu tek lisansla kullanıyorum. Arkadaşta kullanıyor. Totalde belki 10 a yakın sunucu kullanıyoruz:)

   Webmin vs tarzı bir çok ücretsiz panelde var. Alıp kafanıza göre formatlar denersiniz. Güzel bir panel seçip ücretsiz onun kurulumunu da yazıya ilave etmeye çalışacağım.

   • Rıfkı abiden ricamız var, yazıya ücretsiz bir panel kurulumu ile ilgili ilave yapıldığı takdirde bende almayı düşünüyorum haber bekliyorum.:) 5 dolar VPSye verip 15 dolar cPANEL’e vermek zorumuza gidiyor rıfkı abi:) Çok şey istiyoruz biliyorum 🙂

 11. Kolay gelsin Samet!
  Kardeşim ben aynı senin dediğin gibi kurulumu yaptım ancak benim e-posta adresime ne IP adresi ne de şifre geldi. Hata mı yaptım acaba?

   • Droplets kısmında gözüküyor ancak, bana ilk e-posta gelmiyor. Yeni şifre istiyorum o zaman hemen geliyor. İstenmeyen epostalar kısmına baktım yok. Neyse sıkıntı değil ne de olsa şifreyi elde edebiliyorum.

    Ancak Samet. Sen CPanel’in kurulumunu anlatmışsın ama yapılandırılması anlatmamışsın. Kardeşim biz buradan siteyi nasıl yayınlar hale getirebiliriz? İsim sunucuları nasıl ayarlayacağız?

    Ben daha önce VPS’de, VDS’de kullandım ancak bana hep hazır olarak geliyordu. Parayı kıydık altın. Yardım et de ziyan olmasın :D.

    • Haha. Domain firmana göre değişir nsleri oluşturmak. Alt nameserver kısmında ns1.siten deyip sunucu ipsini ns2 yede aynı ipyi girip host edilecek sitelerini ns1.siten. com ns2. siten com bunlara yönlendirir cpanelden create account kısmından hesap açarsın sitelere. Yani kurcala hem zevk alırsın uğraşınca hem de öğrenirsin. cPanel bence ço kzevkli ve hoş bir panel.

 12. Samet hocam, daha önce ettim yine teşekkür ediyorum. Bu VPS olayı ufkumu açtı. CPanel’e aylık 15 dolar vermek pek işime gelmediği için (Kendisini bi 10 gün denedim ama sarmadı o kadar) çeşitli linux sistemlerinde Webmin (Virtualmin), ISPConfig 3, Kloxo gibi alternatif panelleri denedim (0,01 dolar maliyetle ha bire yeni sunucu kurdum denedim yani) ve kendimce ideal server kombinasyonunu buldum.

  Şuan sitelerimi Debian 6.0 x32 + Virtualmin + Nginx server’da barındırıyorum ve iyi performans aldım. Özellikle 512mb ram alacaklara tavsiye ederim, Nginx zaten başlıbaşına bir bellek dostu. Gereksiz modülleri iptal ederek (ki daha da optimize edilip düşürülebilir) ortalama 200mb bellekle bi WP siteyi barındırabiliyorsunuz. Virtualmin de -arayüzü biraz karışık olsa da- kurcaladıkça çözülebilen harika ve ücretsiz bir panel. Bunlar distribütörlerin babası Debian’da bi araya gelince çok leziz bir şey çıktı ortaya.

  Şurada bu kombinasyonda bir WP sitesinin (w3total cache ile birlikte) nasıl kurulacağı noktası virgülüne anlatılmış (ingilizce). WP kurmayacaksanız bile debian+virtualmin+nginx için de güzel bir kaynak… tavsiye ederim.

  http://goo.gl/7WZzv

  • Ayrıntılı bilgi için çok teşekkürler. Farklı alternatif arayanlar bahsettiklerinizi deneyebilirler. Saatlik ödeme ile kurup formatlayıp farklı farklı denemeler yapmak digitaloceanda çok avantajlı bencede. Kur vps dene ve sil 1 saatlik bilmemkaç cent ücret yani keseceği. Korkamyıp denemek gerek yaptığınız gibi.

 13. normal bir siteye diyelim araba sitesi veya programlama sitesini bu paket wp sitesi kaç aktif ziyaretçiye kadar kaldırabilir misal 100 online ziyaretçi kaldırır mı?

  • Kaldırmadığı anda format vs atmadan tek tıkla bir ust pakete geçebiliyorsun. 20 dolarlık bir paket var bende. Bahsettiğinden çok daha fazlasını kaldırıyor. Wpye wp super cache, sunucuya da cpanel + nginx admin kurdum ben bu şekilde.

   • Merhaba Samet, öncelikle çok faydalı bilgiler paylaştığın için çok teşekkür ederim. Senin yazılarını okuduktan sonra performans sorunu yaşadığım bir sitem için vps aldığım firmaya nginx kurabilirmiyiz diye mail attım.
    Bana nginx’in sadece 1 makinada 1 site için çok performanslı çalıştığını söylediler. 1’den fazla site için litespeed tavsiye ettiler.
    Bu konuda sen ne düşünüyorsun ?

    • Doğru demişler ama şu modülü 200 site olan sunucudada sıkıntısız kullanabilirsiniz. Onların dedikleri düz nginx panelsiz olan. Bu panelli sıkıntı yaşamazsın yani. Litespeed’ e en düşük lisansa aylık 32 dolar verilir ama çok çok fazla hit olacak vs. Bence nginx çoğu kullanıcı için yeterli. Ben nginx ile reklam firması kadar yoğun sunucularda iyi sonuçlar aldım.

 14. Dün 20$lık paket satın aldım gerçekten memnun olabileceğimiz biz hizmet. Fiyat performans olarak kesinlikle memnun kaldım. Fakat SSH ile dosya transferinde maximum 2.5mb/s gördüm sizce normal mi ?

  • Siteye göre değişir. Microsoft gibi yerlerden deneyebilirsiniz. 1 gbit min 100 mbit port hızı var. Yani verdiğiniz değerin çok daha üstü değerleri gördüm.

 15. Hocam dün malum bir siteden tesadüfen buraya ulaştım ve kendimi birden tahıl ambarındaymışım gibi hissettim(İştahlı gülücük:). Bilgileriniz gerçekten ufuk açıcı bu bilgileri bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

 16. Süper bilgi paylaşımı ne zamandır shared hostlardan kurtulmaya çalışırken bilgilendirme açısından çok iyi geldi emeğin için teşekkürler.Dikkatli okuyucuların var örn:”Crytpsam.com şu anda digitalocean 5$lık sunucuda ve hiç bir kasma ya da sıkıntısı yok.” cryptosam.com olabilir mi? 🙂 Paylaşım için tekrar sağol.

 17. hocam mrb ben dediklerinizi yaptım ama ip:2083 yada ip:2087 yazdığımda bir sayfaya yönleniyor ve o sayfa acılmıyor whmye ve cpanele erişim sağlayamıyorum yardımcı olurmusunuz?

 18. Merhaba,

  Cok iyi dokuman olmus eline saglik.

  Linux konusunda bilgi sahibi degilim.
  Benim merak ettiğim senin verdiğin linkten cok daha ucuz KVM ve VPS hizmeti veren yerler var.
  Başka bir yerden centos 64 destekli bir vps alsamda anlattigin sekilde kurulum yapabilirmiyim?
  Kloxo – Webmin gibi ücretsiz paneller var. Bunlar hakkinda bilgin var mi? CPanele vericek parasi olmayanlar icin iyi bir alternatif gibi duruyorlar.
  Son olarak bir VPS’de kac adet site ve domain barindirabiliriz.

  Tesekkurler.

  • Merhaba. Ben cpanele para vermiyorum. Şöyleki 4 vps varsa, arkadaşımın 2 vps varsa 6 vpsye 1 cpanel lisansı alıyoruz ve sunuculardan hanginde ihtiyaç olursa lisansı ona aktarıyoruz. Kloxo vs de iyidir. Ram tüketimi azdır vs. Ama ben el alışkanlığı hep cpanel kullanıyorum. Tek önermediğim panel plesk panel. Plesk bence en hantal panel. Gerisi webmin, kloxo, ispconfig iyidir.

   • Tesekkurler hocam,

    Ben digitalocean’dan 5 dolarlik VPS’i alsam. Bunda barindirabilecegim site sayisi kactir? bir sınır varmı acaba?

    Bir forum sitesi (max online üye 10)
    Bir opencart destekli alışveriş (max online üye 1)
    Bir WordPress üzerinden youtube embed yayın yapan Vide-Blog (max online üye 10)
    Bir adet de personal portfolio 3-5 html sayfasindan olusan (max online 1)

    Bunlari kaldirabilir mi 512 ramlik paket?

    Kloxo , Webmin , ISPConfig kurulum anlatimi yapacakmisin yakin zamanlarda?

    En az ram tuketimi ve stabilite icin Centos mu oneriyorsun?

    Domainlerimizi godaddy den mi alalim?
    VPS alinca domain transfer parasi falan vericekmiyiz?

    edis. at < Bu site hakkinda ne dusunuyorsun fiyatlar cok uygun burda da. 128 ram yeterlimidir?

    tesekkurler.
    Rifkiya selam 😉

    • Ben digitalocean’dan 5 dolarlik VPS’i alsam. Bunda barindirabilecegim site sayisi kactir? bir sınır varmı acaba? – Sınır yok.

     Bunlari kaldirabilir mi 512 ramlik paket? – Sitelerinin yoğunluğuna ve sunucdaki optimizene bağlı. Çok yoğun değilse kaldırır.

     Kloxo , Webmin , ISPConfig kurulum anlatimi yapacakmisin yakin zamanlarda? – Zamanım olursa eklerim.
     En az ram tuketimi ve stabilite icin Centos mu oneriyorsun? – Ben centostan memnunum. Öneriyorum.
     Domainlerimizi godaddy den mi alalim? -Ben ordan alıyorum. Kupon kodları var ucuza geliyor.
     VPS alinca domain transfer parasi falan vericekmiyiz? – Vps ile domain ayrı şeyler. Vermeyeceksin.
     edis. at < Bu site hakkinda ne dusunuyorsun fiyatlar cok uygun burda da. 128 ram yeterlimidir? – Kullanmadım bilgim yok. 128 mb ram çok düşük.

 19. Abi gözünü seveyim bu nasıl firma 🙂 Ticket’lara sağolsunlar çok kısa sürede cevap veriyorlar. Ama saçma sapan cevaplar… Daha işletim sistemini yeniden yükleyemiyor adamlar. Bana DO forumlarında 2010 yılında açılmış bir konuyu referans göstererek Cpanel’in kaldırılamayacağını söyledi adam. Ama o da emin değil… “Sanırım böyle birşey mümkün değil” yazmış 🙂 Panelin deneme sürümü geçtiği için format da atılmıyor. Kaldı öyle elimde sunucu 🙂 Çözüm için yapılabilecek birşey var mı?

  • Selam format tabiki atmazlar. Formatı panelden kendin yapacaksın. cPanel doğru söylemişler kaldırılamaz format atılmadan. Demo lisansın ne yaparsan yap o sunucuda 15 gün aktiftir. Kısaca panele gir rebuild droplets vs kısımlarından formatla sunucuyu kur cpaneli 10 gun kaldıysa 10 gün olarak kurar sunucuyu.

   Yani adamlara kalkıp satmadıkları cpanel hakkında sorman abes olmuş. :d Herneyse yavaş yavaş öğrenir gidersin. Bas formatı kur tekrar cpaneli sıkıntı olmaz. O adamlar senin vpsnin aktif kalmasını, networkun kapanmamasından sorumlu kalkıp cpanelde sana destek vermezler:D

 20. Merhaba, yeni bir vps oluşturduğun zaman verdiği ip her vps için ayrı bir ip mi, yoksa ortak ip mi veriyor.

 21. Bir paket satın aldım centos 6.4 ve cpanel kurdum. Gayet güzel çalışıyor. Cpanel kurup kullanıcıları ekleyince kullanıcı kotaları limitsiz olarak gözüküyor.
  Bu sorun yaşayan olursa cpanel sitesindeki cevabı şu şekil:
  1- If these files do not exist, run /scripts/initquotas
  2- If they do exist, but quotas do not work, you can either delete the quota files and run initquotas or /scripts/fixquotas.
  3- After this, repquota -a should print out the soft/hard limits with grace periods for all users.
  If quotas still do not report anything in WHM or cPanel, check the Cache disk quota information option in WHM (Home >> Server Configuration >> Tweak Settings >> System >> Cache disk quota information). Set this option to Off, the click Save.

 22. Merhaba Samet.

  Digital Ocean’a uzun zamandır geçmeyi düşünüyorum. Şu anda 4 çekirdekli 1GB RAM’li bir VPS’im var.

  Günlük 3-4k hit alan bir mybb forum.
  Aynı sitenin WordPress blogu.
  Aynı sitenin Mediawiki vikisi.

  Bunun yanında hitsiz, ufak çaplı 4-5 tane daha site var.

  Bunun için 10$’lık paket sence yeterli gelir mi?

  Ben şu an kullandığım VPS ve Cpanel lisans ücreti için 64 lira ödüyorum aylık. Maliyeti düşürmeye çalışıyorum ama performans sorunu da yaşamak istemiyorum.

  • Merhaba kullanılan çekirde (cpu) çok önemli. Yani bence ram 1 gb tamam ama bakacağın kısım cpu kullanım alanı. 10 dolarlıkta tek çekirdek var 20 dolarlıkta 2 çekirdek var. Bu site şuanda 5 dolarlık tek çekirdekli pakette tek site olarak barınıyor. 20 Dolarlık diğer sunucumda 20 kadar sitem var şuan sıkıntı yok. Yani cpuya göre kıyasla ve al derim.

   • Anladım. Digital Ocean’ın işleyişini çok beğendim. Dediğin şekilde ticket açtım ve direkt 10$ kredi eklediler. Sistemin işleyişi de çok güzel, gayet esnek. Tamamen geçmesem de başka projelerim için kullanacağım.

    Teşekkür ederim.

 23. Merhaba Bende şimdi bir hesap açtım ve cpanel kuruyorum bir kaç sorum olucak.
  1.Sizin siteniz hangi lokasyonda hollanda mı amerika mı. Bu sorunun amacı neresi daha hızlı olucak türk siteler için. pin vs açılma hızı.
  2.c panel dışında kurmamız gereken bir eklenti var mı . bunlar gibi. Curl, GD, mod_rewrite vb
  3.cloudflare mi max cdn mi kullanmalıyım.
  Teşekkürler böyle güzel bi paylaşım için .

 24. Samet Merhaba, referansın ile 4 adet sunucu satın aldım. Hollanda lokasyon sunucusundan son derece memnun kaldım. Site neredeyse saniyenin yarısına eşdeğer bir sürede açılıyor. Velhasıl.. 5$ 5$ 5$ 20$ olan paketleri aldım. Yalnız şöyle bir sorunum var. Aldığım 4 pakette de sürekli olarak database connection hataları ile karşılaşmaktayım. Genellikle her gece db bağlantı hatası oluşuyor ve düzelmesi için whm’ye giriş yaparak mysql server restart yapmak zorunda kalıyorum. Buna kalıcı bir çözüm getirebilir miyiz? Teşekkür ediyorum

 25. samet merhaba ,

  referansın ile bir adet vps aldım , herşey sorunsuz oldu.cpanel kurdum ettim , yalnız söyle bir sorunum var.

  önce digital ocean ekranında dns ekranına domain ekledim , orda a – cname tarzı şeyler var.onun ayarlarını değiştirmeden cpanel ekranında kendime yeni bir hesap actım ve domaini ekledim.

  yeni hesap eklerken cpanel domaini ns1.xxxx.com olarak değiştir diyor , Godaddy den bu şekilde değiştirince nameserver lar değişmiyor. ben en başta nameserver larımı digitaloceansa yönlendirmiştim , bu şekilde de siteye giriş yapabiliyorum.

  Şimdi anlamadıgım kısmı şu , ns ayarlarımı ns.xxxx.com şeklinde yapmam daha mı iyi olur yoksa digitaloceans da kalsa daha iyi mi..

  Bu arada ns ayarlarımı yapmayı da hiçbir şekilde anlamadım , supporta yazdım adamlar

  http :// bilmemne

  linkini yolladı , bu arada doldurmam gereken şeyleri de beceremedim .

  sitenin nameserver ları hala digital ocean üzerinden benim vps e yönleniyor.

  ne yapmam gerekir rıfkı bana hooooppp kardeşim ayarla şu dnslerini doğru düzgün demeden.

  • Öncelikle sağlıklı olan kendi nslerini kullanmak.
   Sana digitalocean 1 ip adresi verdi cpaneli kurdun. Gir whmye en üstte solda basic whm setup gibi bir alan vardır. Tıkla oraya ns kısmına en altta kendi nslerini gir. Sonra git domain aldığın yerin paneline git. Godaddydeyim demişsin senin için godaddy panelime girdim şuan:d Ordan bir domaine launch de sonra en altın bir üstünde Host Names der ordan ns1 gir karşısına digitalocean ipsini gir, ns2 ye gir orayada aynı ipyi gir. Sonra aynı yerde daha üstte Nameservers kısmı var oraya az önce oluşturduğun ns1.site nokta com ns2. site nokta com değerlerini gir. Artık her yeni açtıgın sitende ns1. site.com ns2. site . com kullanırsın. Son olarakta bu işlemi yapınca sitelerinde ara ara gelip gitmeler olur onunda çözümü Whmye girip edit dns zone dersin. Geçmişte açtığın tüm sitelerinde farklı ns1. site com gibi görünen yerleri yeni oluşturduğunla değiştirir kaydet dersin. Off be amma yazdım 😀 Neyse kolay gelsin yapamadığın yer olursa yine yaz utanma :d

   • abi ben yapamadım , onu geçtim hostingden anlayan 3 kişi baglandı team ile onlar bile yapamadı.durum baya vahim 😀

    ya dns ler yönlenmiyor ya başka birşey oluyor.

    • Skype vermişsin yorumunda yapan eklesin diye. yorumdan silip ekledim skypeye. 2 dk bakalım bende merak ettim neymiş bu denli büyük sorun 🙂

 26. merhaba, dediğiniz gibi indirim kodları vs kullanarak vps yi açtım ve cpanel kurulumunu gerçekleştirdim. şimdi alan adımı ns1 ve ns2 olarak yönlendirme yaptığım zaman hata alıyorum. sorun nedir sizce

  • Nslere ip atamasını bir üstteki arkadaşa godaddy için yapmıştır. Firmanıza özel nameserver oluşturmayı sorarsanız panelde yerini söyleyeceklerdir. Oluşturulup ip atanmamış nsler tanımlamada kabul olmaz. Yani ip atamadan nslere yönlendirmeye çalışıyorsunuz muhtemelen üstteki bir arkadaş gibi.

 27. merhaba samet sayende ve linkinden 2 adet vps aldım. bunları aktif ettim ve daha sonrada formatlayayım diye hepsini sildim. Şu an kontrol panelimde hiçbirşey görünmüyor. Rıfkı bana kızmassa benim gibi buişlerden anlamayanlar için bir anlatım rica etsek

  • Tekrar oluşturma 55 saniyede oluyor. Muhtemelen sen kökten vps leri sildin. Format ile silme farklı oluyor. Paneli birazcık kurcala dediğimi anlayacaksın.

 28. Merhaba:

  Öncelikle linkten 3 adet vps aldığımı belirteyim. Yardım için olumlu yönde bir etkisi olur diye sçyleyeyim dedim.:) )
  Bu işlerden hiç anlamadığımı belirterek söze başlayayım. İlk önce aldığım vps i kurdum falan filam herşey on numara beşyıldız derken safeCGI ayarını yapmaya çalışırken bi dümya ayarı değiştirdim. ( nasıl olduysa) Neyse bunlar işin teferraruatı sonra panelden yeniden bir kurulum yapayım dedim ama bir türlü beceremedim yeniden oluştur falan filan bir şeyler en son şu an çalışan bir sitem var ancak onunda ip lerini whoisden baktığımda ilk aldığım vps olarak görum ve bu durumda mySQL veri tabanına erişemiyorum. Sonuç olarak bu yeniden sistem kurulumunu anlatırsanız sevinirim.
  Asıl husus ise team verirsen bana bu işte yardımcı olabilecek bir arkadaş varmıdır.

  • Bence karmaşa gibi gelmiş size. Panelde ne kadar vps varsa destroy edip silin paneli boş görünce tertemiz bir kurulum yapın. Bazen sıfırdan başlamak en iyisidir. Kendiniz uğraşıp yapın ki bir şeyler öğrenin.

 29. Rıfkının yegeni Samet 🙂 yazıların ve paylaşımların için teşekkurler.

  Ufak bır konuda yardımın lazım.DigitalOcean uzerınde droplet oluşturunca yaptıgın DNS ayarlarının tamamının ( NS, A, CNAME v.s.) bılgılerını verebılır mısın ? DNS yuzunden 3 gundur bocalıyorum, cok basıt bır yerde hata yaptım ama bulamıyorum.Screenshot koyarsan tadından yenmez yemınlen 🙂

 30. Benim de sunucu var digitalocean’da ve ben böyle bir hız görmedim bu fiyata. 🙂
  Ancak tek önerim cpanel’e ihtiyacınız olmayacağıdır. cpanel çok işe yarıyor bu bir gerçek ama tavsiyem sadece kendi sitelerini kuracaklar, yani başkalarına alan satmayacak olanların kesinlikle ihtiyacı yok.

  • cPaneli alıp lisansı uzatmaya gerek yok. İlk 15 gün açacağınız siteyi açın. Bırakın dursun 16. gün sunucu kapanmıyor. Sadece panele giremiyorsunuz. Ufak ufak ssh öğrenir sshdan çözersiniz işleri birkaç ayda birde 14-15 dolara lisans alırsınız birkaç kişi ortak 😀

 31. Rıfkı abinin dediklerini harfiyen uyguladık. Herşey sorunsuz giderken vps deki cpanel süresi bitti. İşlerimizi hallettik ama Putty den ip numarasını girdikten sonra login kısmına gelir kullanıcı adını yazdıktan sonra enterliyom ama hemen disconnect oluyor. Burdaki sıkıntı nedir sizce ?

 32. Tavsiyene uyup bir tane aldım. cPanel yerine zPanel kurdum ve gayet iyi. Şu an için herhangi bir problem de yaşamadım. Teşekkür ederim.

 33. Hocam merhaba, bi kaç soruda ben sormak istiyorum müsadenizle 🙂
  1- cpanel kurulumunu gerçekleştirdiğimizde sunucunun tüm servisleri (mail-db vb) cpanel ile birlikte kurulmuş mu oluyor?
  2-host satmayacaklar için cpanel dışında ücretsiz bir panel mevcut mudur?

  • Merhaba.
   1- Aynen. Tüm servisler kuruluyor. Mail, db, apache vs.
   2- cpaneli 15 gun kullanırsın sonrasında sitelerin yayına devam eder lisans almadan işlemleri sshdan yaparsan ucretsiz devam edersin ben öyle yapıyorum 🙂 Ha illahaki free dersen, kloxo, zpanel, webmin vs alternatifler var tabiki.

 34. s.a hocam bende vps almayı düşünüyorum fakat biraz bilgi ve tavsiyelere ihtiyacım var mesela 5 dolarlık paketi 5-6 siteye bölsem sorun olurmu veya 10 dolarlık paketten alsam kaç siteye bölerim sıkıntı olmadan ve anlık bu çok önemli anlık kaç kişi barındırma fırsatı verir bize ve bu vpsden satış yapılabilirmi ( sadece kurumsal site için ) ?
  ayrıca bilmemne vps bu siteyi bilen varmı göze gözüken Free 1 Gbps DDoS koruması veriyor siz ne dersiniz ? bilgili arkadaşlar tavsiye verirse sevinirim. tşkler.

  • Bence kurumsal siteler için satış yapabilirsin. Ki panelde 5 dolarlık aldın yetmedimi tek tıkla 10 dolarlıga 20 dolarlığa anlık yukseltme var. Hit yogunsa yuksel düşünce alçalt 1 dakikada 🙂

   Dediğin diğer firma hakkında fikrim yok duymadım. Sende denenmişi varken yeni maceralara atılma derim 🙂

 35. Hocam merhaba ben sitenizi bi sitede digital ocean reklamını görüp fiyatları dikkatimi çektiği için Türkçe kaynak döküman varmı acaba diye araştırırken
  buldum. Gerçekten çok güzel anlatmışınız anlatım ve yapılan yorumlar, yorumlara verilen cevaplarla iyice aklıma yattı. Ben uzun süredir sunucu kiralamk
  isiyorum fakat fiyatları fazla geldiği için durumum el vermediği için düşüncemi askıya almıştım. Benim bi sohbet arkadaşlık sistemim var bu sistemde
  kişiler anlık olarak mesajlaşabiliyor, sohbet edebiliyor, yorumlar, profiller vesaire tefferuatı var ben 3-5 ay hostingte denedim sistemi fakat tıkanmalar
  takılmalar meydana geldi paylaşımlı olduğu için sanıyorum araştırmalarıma göre hostingte bulunan diğer barınan siteler aşırı güç tükettiğinde benim sitemin
  performansını etkiliyor yine aynı şekilde benim siteme yüklenme olduğunda diğer barınan siteleri etkiliyor. Şimdi hocam ben bu yazınızı ilk okuduktan sonra
  üye olup 10$ lık paketi deneyim diyordum faka bugun vps ve dedicated arasındaki farkı araştırdım (bilmiyordum çünkü ben her ikisini de aynı sanıyordum)
  vpsler dedicated sunucular içinde parçalanıp oluşturuluyormuş yani bu durumda web hostingle ile vps kıyaslarsak 3-5 madde ile en can alıcı farklarını
  belirtirseniz sevinirim. Yada tüm bu yazdıklarım yeine şimdiki yazacağım soruma cevap verebilirsenizde isediğim cevaba ulaşmış olacağım sanıyorum.
  Örneğin kullandığım Web hostingte sistem özelliklerinde corei5 işlemci var ise bu hostingi kullanan yaklasık 100 site işlemci kaynağını ortak kullanıyor
  bizim bu digital oceansta misal seçtiğimiz 10$ lık pakette 1core işlemci, 1gb memory, 2tb trafik var bu kaynakların hepsi sadece benim barındıracağım siteye
  özgü mü oluyor? Uzun yazdım kusura bakmayın ama bu derdime derman oşlacak nitelikte cevabı alabilirsem 10$ lık paketi bahsettiğim sohbet arkadaşlık sisemim
  için kullanmak isiyorum. Saygılar..

  • uzun ama mantıklı sorular içeren sorunuz için teşekkürler. Genel olarak kısaca yanıt vereyim.
   bizim bu digital oceansta misal seçtiğimiz 10$ lık pakette 1core işlemci, 1gb memory, 2tb trafik var bu kaynakların hepsi sadece benim barındıracağım siteye
   özgü mü oluyor? : Evet size ait tamamen. Digital oceanı vps gibi düşünmeyin. Tek tıkla kendinize ait 16 çekirdeğe çıkarırsınız (Yoğun anlarda 2 tıkla 1 cpu sunucu olur size 16 cpu. Saatlik ödersiniz bu yükseltmeyi. Atıyorum 16 saat 12cpuda kullanır saatlik ödersiniz bunu)

   Dedicatedde bu olay yoktur. Sabit fiziksel olarak alırsınız ve sabit kalır. Ha bir de ssd disk performansı da cabası diyeyim size. Umarım çözüm olmuştur sorduklarınıza.

 36. Hocam vallahi 2-3 dakikada bi sayfayı yeniledim yorumum onaydan geçti mi cevaplandı mı diye biraz sabırsız davrandım sanırım. Çok teşekkürler hızlı yanıtınız için yorumuma verdiğiniz cevaplarla aklımdaki taşlar yerine oturdu diyebilirim. Konuda belirttiğiniz refli linkinizden kayıt oluyorum ve inşallah kurulumu tamamlayıp sitemi yayınlayabilecek hale getirene kadar çabalayıp (gece geç saatlere kadarda olsa) bitireceğim umarım ve bi süre denedikten sonra sistemde hostingteyken yaşadığım sorunları bu pakette yaşamazsam hayırlı havadislerimi tekrar buradan bildiririm hem bu sayede benim gibi düşünen konuyu okuyan kişilere de belki faydası olur.

 37. Merhaba, hocam tam satın almaya kalktım kod iptal olmuş, yeni kod var mıdır acaba? almışken kodla alalım değil mi 🙂

  • Merhaba DIVEIN5, HOLIDAYSSD bu kodları konuyada dahil ettim. 10 dolar hesabınıza ekleyip ticket gönderin eğerki kodlar çalışmazsa tanımlayacakalrdır 2 dakikada.

 38. Merhaba ,

  Ben de aldım buradan 512 lik paket.
  Centos 6.4 x64 .
  Nginx php mysql webmin kurdum.
  Ftp kurayim dedim vsftpd hizmet başlatılırken fail veriyor sürekli.

  Bilen varsa sevinirim.
  Saygılar.

 39. Yazı için çoook teşekkür ederim. Peki bişey sorcam size, aldığım sunucuya illaki whm(cpnalemi) kurmamış şart? cpanel parayla. ücretsiz bu tür diğer panel yokmu onu kuralım onunla devam edelim. veya cpanele alternatif ücreti düşük panel varmı? En önemli sorum. Bu aldığım sunucu yani bi bilgisayarda bu bilgisayara uzak masaüstü ile bağlanabilip bilgisayar (vps) masaüstüsünü görebilirmiyiz?

  • Linux oldukları için uzak masaüstü olarak kde tarzı şeyler kurarak bağlantı kurarsın. Panel cpanel şart değil. Webmin, kloxo vs tarzı alternatifler var.

 40. Ve diğer bir soum olacaktı kusura bakmayın yazmayı unutmuşum. Diyelimki vps aldık ve cpanel veya kloxo gibi panel kurduk. Peki başka şey yapmdan direk host açip kullaniyormuyuz? yoksa phpmyadmin, php felan kurulumu yapmamız lazım sunucuya? 🙁 bir çok yerde sunucuya php kurma, phpmyadmin kurmadan bahsediyorda

 41. Şimdi benim aklıma takılan bir kaç şey var. Dijital okyanus ucuz. Çok ucuz. Çok kullanışlı. Ama destek kapsamları diğer hosting firmaları gibi değil. bu durumda kendi çözeceğim şeyler var ve aklıma ilk takılan şey panel kullanımı. Şöyleki şu an hostumda cpanel var. Oraya cpanel kurup 15 gün sonra biteceğine kloxo kurmayı düşünüyorum. Kurarken aldığım hizmetten ötürü herhangi bir sorun yaşama ihtimalim olur mu kloxo da?

  Bir de farklı ip ekletebilir miyim özellikle c-class ip yoksa bi server ölene kadar bi ip mi?

  Bir de herhangi bi şekilde vpsme windows yükletebilir miyim? 5 dolara sunucu windows xp mixpi felan kurma veya kurdurma şansım olur mu?

  Teşekkür ederim rıfkıya selamlar.

  • Selam hangi paneli kullanacaksan en başta onu kur derim. Format atman gerekecek yoksa panel değişirken.

   Farklı ip ekletemezsen 1 vps 1 sabit ip veriyorlar.

   Windows kurulmaz linux kurup uzak masaüstü bağlantısını kde gibi şeyler kurarak sağlarsın.

 42. vallah kafam karışdı bu işden ben norbal hostig paketi aldım acaba vps bi almalıydım film sitem için bu işde acemiyim fazla anlamıyorum bir site barındırcam sizde hangisini almalıydım yardımcı olursanız sevinirim. paylaşımlarınız için cok teşekkür ederim sayenizde bir çok şeyi öğrendim.

 43. Kurulum adımları için teşekkürler, çok işe yaradı. Kurulum sorunsuz tamam, sonrasında whm’den bir gördüm ki 5GB alan dolu bile.. Kurulumdan sonra kalan bir takım klasör dosya var mıdır silinebilecek? Yoksa whm standart olarak bu kadar alan mı kaplıyor?

 44. Hocam gittim ilk defa bu işlere bulaştım sayende 😀 Aldık ettik iyi güzel de vps’i zorluyor muyum yoksa herşey çok mu güzel nasıl anlayacağım ben 🙂 Kurcalayıp edip aşağıdaki verileri buldum:

  ******
  System information

  Server load 0.06 (1 CPU)
  Memory Used 68.38% (343,572 of 502,468)
  Swap Used 0% (0 of 1)

  Disk information

  Device Mount point Usage
  /tmp /var/tmp 2% (10,569 of 495,844)
  /usr/tmpDSK /tmp 2% (10,569 of 495,844)
  /dev/vda / 36% (6,972,164 of 20,642,428)

  ***

  Yakışıklı mı bunlar 🙂 Yoksa paket mi yükselteyim? Öyle normal sıradan bi’ günde, sıradan saatlerdeki veriler bu şekilde…

  • Gayet yakışıklı diyor Rıfkı. Cpu 1 çekirdeğin var 0.06 sını kullanmışsın. Ramde %68 gayet iyi bence değerler.

 45. Samet yazı için çok teşekkürler. Sayende bir vps aldım ama tek bir sorunum var. Şu anda gece saat 4, yarına siteyi yetiştirmem lazım. Dalgınlıkla cent os 6.4 yerine 6.5 seçmişim. bir sorun olur mu?

 46. Samet merhaba. Makalelerini ilgiyle takip ediyorum. Hatta öyle ki, cep telefonuma sitenin rss ni ekledim, ordan da takip ediyorum 🙂 Bir çok şeyi güzel ve uygulanması kolay bir şekilde yazıyorsun. Bundan dolayı teşekkür ederim.

  Benim durumuma gelince, önerin üzerine Digital Ocean firmasından 5 dolarlık bir vps aldım. WHM kurulumuna kadar geldim, ancak bundan sonra tıkandım 🙂 Google’dan bununla ilgili bir çok makale okudum ancak kurulum konusunda başarılı olamadım. Ya bir şeyler eksik yazılıyor, ya da yanlış…

  WHM panel nasıl kurulur? Sunucu optimazasyonu yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Easy Apache derlemesi nasıl yapılır? gibi konularda da biz okuyucularını aydınlatırsan sevinirim 🙂

  Ayrıca WHM kurulumu konusunda o kadar çok sorun yaşadım ki, sunucuyu sildim sildim baştan kurdum. Böylece Cpanel kurulumunu adım kadar iyi öğrendim 😀 Bunun için teşekkür ederim 😉

  Kolay gelsin.

  • Zaten Cpanel kurulumu konusunda sıkıntı yaşamadım, Whm panel ve apache derlemesi konusunda sıkıntı yaşadım. Cpanel den aldığım desteğe göre de, 512 mb ram in apache derlemesi için yeterli olmadığı konusunda cevap geldi. Tekrar sildim 😀 Sonra 1gb lık ramli bir sunucu kurup, aynı işlemleri yineledim:) Şu anda apache derlemesi devam ediyor. Umarım bu sefer de sıkıntı olmaz 🙂 Bakalım… 🙂

  • Sedat ssl için tek ipde tek site olmalı. Yani ana ipde 1 site olmalı sadece ve o şekilde ssl sertifikasını yüklemelisin. Takıldığın aşamayı burdan sorarsan yanıtlayabilirim.

 47. Samet abi merhaba ben Mert. Blogunu uzun zamandır takip ediyorum, çok güzel bilgiler paylaşmışsın hemen hemen hepsini okudum. Kafama takılan bir kaç tane sorum var da sana onları sormak istiyorum tabi müsait olduğun zamanlar cevap verirsen. Teşekkür ederim 🙂

  1) Linux bir VPS satın alırsam, bu VPS’ye Windows serverlar gibi uzak masaüstü olarak bağlanabilir miyim?
  2) cPanel kiralarsam, nasıl birden çok site için lisans değiştirme yapabilirim? Blogunda bundan bahsetmiştin, bir kaç site için tek cPanel lisansı kullanıyorum diye o mantığı anlayamamıştım.
  3) Siteleri resellerclub üzerinden kendime hesap açarak mı almamı tavsiye edersin yoksa godaddy üzerinden mi satın almamı tavsiye edersin?
  4) Togglebox adlı bir site var, belki biliyorsundur. VPS’leri ucuz ve cPanel’i 10$’a falan kiralıyorlar bu site hakkında ne düşünüyorsun?
  5) Akaimi CDN veya Amazon CDN kaliteli olduğunu biliyorum, bunların performanslarıyla CloudFlare ile karşılaştırıldığında hangisini tavsiye edersin?
  6) Bir VPS satın aldığım zaman ilk olarak PHP, Apache, mySql serverları hemen kurmalı mıyım yoksa DigitalOcean’dan aldıklarımda bunlar içinde mi geliyor?
  7) MochaHost adlı bir hosting/server satıcısı var. Fiyatları ve sağladıkları çok hesaplı. Bu siteyi önerir misin?
  8) Kendi siteme PHP ile bir admin sayfası yaptım, postlayabilen bir şekilde. Bu sayfadan mail hesabıma şifre girmeden bir geçiş yapmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim biliyor musun acaba? Örneğin hosting hesabımdan cPanel’e bağlantı var, tıklayınca şifre girmeden cPanel’ime giriş yapabiliyorum. Bunun aynısını mail olarak nasıl yapabilirim?
  9) Mail hesapları ve mailbox’ların yedeğini nasıl alabilirim? Çünkü yeni bir VPS satın alacağım, ordan oraya nasıl taşıyabilirim hem hesaplar hem mailbox’lardan veri kaybetmeden?

  • 1. Evet. Linux için desktop kurar bağlanırsınız. Kde desktop gibi şeyleri araştırın.
   2. cPanel siteye değil sunucuya özeldir. Sunucular arası alır değiştirirsin tek lisansı.
   3. 2 side güzel.
   4. Kullanmadım. Bişey diyemem.
   5. Cdn77 veya maxcdn öneririm. cloudflare de para varsa pro paket olabilir. İlk tercihim ama cdn77 veya maxcdn olur.
   6. Boş geliyor. cPanel kurarsan tümü kurulur. Yada ücretsiz panelleri araştır. Webmin vs. Onlardada tümü kurulur.
   7. İyi diye duydum. Kullanmadım.
   8. Malesef bilmiyorum bunu.
   9. cPanel full yedek alıp direk diğer sunucuna kurarak. Yada kökten çözüm mail altyapını yandex maile geçir sitende https://www.cryptosam.com/cloudflare-ile-site-ip-adresi-gizleme/ şurda bahsetmiştim.
   Kolay gelsin.

 48. Hocam merhaba, tek tıkla paket düşürüp yükseltebileceğimizi ama diskin sabit kaldığını yazmışsınız. Bu durumda en yüksek paketle başlasak sonra 5$ lık pakete düşürdüğümüzde disk boyutu ilk aldığımız şekilde mi kalacak?

  • Merhaba. İlk aldığınız paket atıyorum 40 dolar ise siz 40 dolar altına vpsyi düşüremiyorsunuz. Yani büyük diskli alıp sonradan küçüğe çevirip fiyatı düşüreyim ise amaç bunu yapamıyorsunuz.

  • Panelden Direk Düşürme Yok putty den Dosyaları Eski VPS’den Yeni VPS’ye rsync Komutuyla Kopyalamanız Gerekli. Bu Komutla 10 Dk’da Yapabilirsiniz.

 49. Merhabalar, öncelikle makale için çok teşekkürler. Biz de DigitalOcean üzerinde Opencart tabanlı bir site çalıştırmak istiyoruz. Şu anda çok fazla hit yok ve paylaşımlı hostingde ve sorunsuzca çalışıyor. Bizim yapmak istediğimiz çalışan isteyi direkt olarak taşımak. Bunu yapmadan önce plan satın almak, VPS’i aktif hale getirmek ve panel kurmak yeterli mi acaba? Biraz bilgi verebilir misiniz?

  Teşekkürler.

 50. Merhaba Samet kardeşim ve diğer okur arkadaşlar. İki gündür digitaloceandan aldığım vpsde site yayınlamaya çalışıyorum ama bir türlü muvaffak olamadım.

  İlk önce digitaloceandan droplet aldım ve yukarıdaki kurulumu harfiyen yerine getirdim. Cpanel çok güzel kurulduktan sonra whm üzerinden dns kurulumunu yaptım. Dropletin ipsini name.com üzerinden aldığım domainin panelinden girip ns oluşturdum. name.com üzerinden a ve ns kayıtlarını da yaptım ama bir türlü dnsler oturmuyor. Lütfen birisi bana ücretli ücretsiz yardım da bulunsun. Kafayı yemek üzereyim. Bir ayrıntıyı kaçırıyorum ama neyi bilmiyorum. Ayrıca linux ve cpanel bilgim sadece işletim sistemi kurmak ve hosting açmak kadar. Dns ve nameserverlar üzerine gram bilgim yok.

 51. Selam Samet!

  Yazıların için çok teşekkür ediyorum, içinde ilham verici olanlar çoğunlukta. Oldukça yararlandığımı söylemek isterim.

  Bu yazıda vermiş olduğun bilgiler ışığında digitalocean firmasından bir vps aldım. Aklımdaki proje için tam olarak 20 vps almam gerekiyor.

  Daha önce de cpanel üzerinden sitelerimi yayınlıyordum. Ancak ilk defa Whm kuruyorum.

  Sorunum şu, dns yönlendirmelerini yapmış olmama rağmen, whm’deki kurulumu düzgün yapmış olmama rağmen, bir türlü sitemi yayınlayamadım.

  İşin ilginç tarafı, oluşturduğum Cpanel’deki domain üzerinden mail alıyorum gönderiyorum, ama bür türlü siteme bağlanamıyorum.

  Bu konuyla alakalı daha önce sana yorum bırakan varmı acaba diye tekrardan yorumları okurken, benden bir önceki arkadaşın da aynı durumdan muzdarip olduğunu gördüm.

  Bu arada 5 ayrı ücretsiz olan paneli de sunucu üzerine ayrı ayrı formatladıktan sonra kurdum, ama kullanımları işimi görmediği için onları da sildim. En son denemek için plesk kurdum, sitemi yayınlayabildim, ancak scriptim’in bazı özellikleri sebebiyle plesk üzerinden nasıl ayar yapacağımı bilmediğim için tekrar sildim.

  Ya biryerlerde yanlış yapıyoruz, ya da bir kısıtlama var. Konuyla alakalı bilgi verebilirsen çok makbule geçecek. Rıfkı’ya selam.

 52. Selam Samet.

  Bir önceki yorumumda da yardım rica etmiştim ama senden halen bir cevap aladım ve ben hala aynı problemin çözümünü bulamadım. 🙂

  Senden rica ediyorum, bu konuyla alakalı bilgin varsa bana yardımcı ol.

  Teşekkürler.

 53. Selam Samet! Tekrar ben. 🙂

  Sorunum tam 1 haftayı geride bıraktı ve onlarca defa deneyerek ve yanılarak en sonunda çözümü buldum. 🙂

  Aslında temel problem, 512 mb. ram’li ve senin söylemiş olduğun sürüm olan CentOS 6.4 x64 ikilisinden kaynaklanıyor.

  Çünkü bu işi bilmeyen ama deneyerek öğrendiğim kadarıyla 512 mb. bir sunucuda 64 bit’in üzerine cpanel yüklediğinde siteni host edemiyorsun.

  Problemi 32 bit Centos yükleyerek çözebiliyoruz. Ya da illa 64 bit yükleyeceğim derseniz de, 1 gb ramli bir sunucu oluşturmanız gerekiyor. Bu kadar basitmiş, tam bir haftamı aldı. 🙂

  Yazıların için teşekkür ederim.

 54. acayip güzel bir şeymiş bu digital ocean sayende haberdar olduğum için siparişi senin ref ile oluşturdum samet kardeşim,
  ve bir kaç saat içerisinde nginx+virtualmin ile bir wordpress site yayınladım, cpanel kuracaktım fakat uzun zamandır sunucu yapılandırma olayını adım adım öğrenmek istiyordum o yüzden cpanel kurmak istemedim.
  şu an herşey yolunda 512mb ramli makinede acayip hızlı maşallah. 🙂
  bir de merak edip new york’dan ubuntu kurdum uzak masaüstü için, onu da sorunsuz yaptım hevesimi alıp sunucuyu sildim fakat hala billing kısmında 20$ kredi görünüyor, acaba bu 1 saat içinde kurup destroy ettiğim sunucu için benden ne kadar ücret kesecekler?
  açıkcası çok hoşuma gitti digital ocean servisi, böyle bir servis varmış ve haberim yokmuş diye kendime çok kızdım, sağolasın varolasın.
  eğer bu firma bir yamuk bir kelek yapmıyorsa müşterilerine, ana sunucumu buraya taşımayı ciddi ciddi düşünüyorum 🙂

  • Ahmet ücreti destroy etmiş isen kullandığın saat kadar keser sistem. Ücret konusunda hak geçirmezler rahat ol kısaca 😀

 55. benim digitialoceandan üyeliği var ve dropletimin içine sadece openvpn yükleyip vpn için kullanıyorum.
  > 1. sorum= droplet’ ime openvpn ile bağlandıktan sonra artık benim mac adresim droplet’imin mac adresi olarak mı gözükür girdiğim bir internet adresi tarafından? yoksa open vpne bağlandığım yerel ağ bağlantımın mac adresimi gözükür
  > 2. sorum=eğer droplet’imin mac adresi gözüküyorsa sanırım, snapshottan her seferinde kurduğumda da aynı dropleti mac adreside değişiyor, bu yüzden hep aynı mac adresini yapabilmenin bir yolu var mı.
  > 3.sorum=dropletlerin mac adresleri nasıl ayarlanır

  • 1. Bence mac adresi kurulan yazılımla ilgili. Vpn mac değiştirme özellikli ise değişir sunucu maci görünür. Açıkçası openvpn kullanıyorum ama bunun yanıtını bilmiyorum.
   2. Fikrim yok.
   3. Kurulumda her seferinde değişiyordur. Net olarak nasıl sabitlersin bilgim yok.

 56. mrb teşkler çok güzel anlatım olmuş.
  ben kendi videolarımı yayınlayabilecegim bir video sitesi kurmayı düşünüyorum 50-60 gb yer kaplayan bir site sadece videoları ben yükleyecegim. Başlangıçta yada ilerisi için sunucu özellikleri ne olmalı sizce.

  • Bu firmadan 120 gb ve üstü hddli bir cihaz alabilirsin. Sana önerim 50 gb olacaksa videolar;

   50 videolara
   50 sistem yedeklemesi yaparsan ona
   20 gb de ana işletim sistemine göre planlayıp alman.

 57. Hocam merhaba,
  Ben başlarken 5$lık bir paketle başladım fakat rami 1 gb işlemciyi 2 ye çıkartmak istiyorum bunun sayfasını göremedim nerden yapacağım ?

  • Tabiki. Amerika’dan gelecekse ziyaretçiler onlara site daha hızlı açmalı. Kesinlikle o lokasyondan almalısın derim.

 58. Hocam selam , verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler , bu adreste zpanelcpnoktacom zpanel bahsediyor, cpanel yerine kullanabilirmiyiz, bilginiz varmı bu panel hakkında. digitalocean da kullanabilirmiyiz.

  • Ücretsiz paneller konusunda yoğun istek geliyor. Bu konuyu yakında bir video ile çözeceğiz. Kurulum ayarlar vs olarak ücretsiz bir paneldede işlem yapacağız.

 59. Samet hocam bu cpanel kurulumunu yapip ayarlari yaptik eklentileri vs kurduk 40 dk ne anlattiysan yaptim suan cok guzel calisiyor ancak onbes gun sonra bu cpanel lisansi bittiginde burda yaptigimiz ayarlar ve eklentilerdemi gidecek yoksa sadece benim cpanele erisimim olmayip onlar calismaya devam mi edecek. Eger devam etmiyorsa okadar hiz ve guvenlik icin yaptiklarimiz calismayacakmi ?
  Simdiden tesekkurler.

 60. Tamamdır buldum hocam sağolun eklemeler felan için ilk önce makineyi kapatmak gerekiyormuş sonradan o kısım gözüktü öğrenmiş olduk teşekkürler

 61. ellerinize sağlık hiç aklıma gelmezdi bu kadar detaylı anlatım yapılacağı uykum olmasa daha yazacağım ama neyse yarın keşfe devam ederim çok teşekkürler

  iyi çalışmalar

 62. Valla ilk açıldığı günden beri kullanıyorum, hatta bandwidth limitsiz. Bir gün kapanmazmı yahu 🙂

  Promosyon kodu için teşekkürler.

  Zpanel kullanacaklar toplanın 🙂

  Zpanel der ki Centos 5 kullanın ama digitaloceanda centos 6 olduğundan “yaa ne fark eder” demeyin. Benim tavsiyem Ubuntu 12 lts üzerine zpaneldir. 512 ram’in 200mb kadarını kullanır.

  Eğer siteniz çok ziyaretçi alıyorsa ve WordPress-Drupal-Joomla vb. kullanıyorsanız Varnish’i inceleyin, giriş seviyesindeki bir sunucuyla inanılmaz ziyareti kaldırabilirsiniz.

 63. Hocam 7 gündür billing değişmiyor
  $1.72
  You have credit
  $0.02
  View this month’s usage and charges

  ekstra kredi kartımlada yükleme yapamıyorum . Sanırım karttan otomatik alıyormuş.Şu ana kadar herhangi bir çekim olmadı . -10 $ indirim kuponuda yüklü . Süprizle karşılaşmayalım 🙂

 64. Merhaba hocam elinize sağlık çok güzel anlatmışsınız.
  Bende IP adresini yazınca default page çıkmıyor fakat :2086 ile WHM’ye girebiliyorum.
  Herneyse onu geçelim: EasyApache Update ederken Error aldım,
  Ensurepkgs Error adında,
  baktım bunu çözemiyorum kontrol ettim ve Apache Configuration > Global Configuration altında TraceEnable “On” olarak gördüm ve Recommended (Önerilen) değerinin Off olduğunu farkedince değiştirdim.
  Bu sefer error almadım fakat yüklendiğini söylemesine rağmen beklememi söyledi PHP ayar ekranı falan gelmedi yani.

  Yine olmadı bu sefer “Service Manager”dan httpd’nin enable olmadığını gördüm.
  Enable ettim. Done yazmasına rağmen aşağıda “Restarts disabled by existence of /var/cpanel/mgmt_queue/apache_update_no_restart” yazısını gördüm.

  Apache Statuse tıkladığım zaman
  Failed to receive status information from Apache.
  Unable to connect to local httpd server.

  Hiçbir şekilde bağlanamıyorum hocam.

 65. Videodaki 15 dakikalık yüklemeyi bitiremedini söylüyor hocam halen,
  Service Configuration > Configure PHP and suEXEC ‘e tıkladığım zaman.

  EasyApache is currently upgrading your Apache and PHP installation.

  Please wait for this process to finish before changing your PHP and Suexec settings.

 66. cryptosa, verdiğiniz kıymetli bilgiler için teşekkürler.

  Böyle bir yazı arıyordum. Yabancı kaynalar da dahil olmak üzere, karşılaştığım en iyi kaynak.

  Hosting hizmeti sunma planımız var. Bilgisayar mühendisiyim, ancak tabii tecrübe gerekiyor. Ankara’da bu konuda yetkin tanıdığınız varsa ve yönlendirebilirseniz sevinirim.

  Saygılar

 67. Dun kurulum yaparken, yazida atlanan ancak yorumlardan buldugum su kismi yazinin icerisine eklerseniz cok iyi olur. Ben 1-2 saat kaybettim. Baska faydalanan olursa onlar zaman kazanacaktir.

  özlem 20 Şubat 2014
  Zaten Cpanel kurulumu konusunda sıkıntı yaşamadım, Whm panel ve apache derlemesi konusunda sıkıntı yaşadım. Cpanel den aldığım desteğe göre de, 512 mb ram in apache derlemesi için yeterli olmadığı konusunda cevap geldi. Tekrar sildim 😀 Sonra 1gb lık ramli bir sunucu kurup, aynı işlemleri yineledim:) Şu anda apache derlemesi devam ediyor. Umarım bu sefer de sıkıntı olmaz 🙂 Bakalım…

 68. Herşeyi söylediğin gibi yaptım Samet.

  DigitalOcean’ın 5$’lık paketlerinden kullanıyorum.
  Cpanel üstüne wordpress kurdum. Şuan sitemde hit yok denecek kadar az.
  Ne zaman woorank’dan analiz yapsam DB çökme sorunu yaşıyorum

  Kullandığım tema: dw-minion
  Eklentiler: Akismet, All In One SEO Pack, Contact Form 7, NextGEN Gallery by Photocrati, P3 (Plugin Performance Profiler), Really Simple CAPTCHA, SEO Friendly Images, WP-Optimize, WP-Pro-Quiz, WP No Category Base, WP Super Cache

  Bu sorun neden olur & çözümü nasıl yapılır?

  • Hocam biraz önce aynı sorunu bende yaşadım veritabanı hatası aldım mysql kendini durduruyor ben direk 10 $’lık pakete geçiş yaptım.Destek ekip ile iletişime geçip şöyle bir dönüş almıştım;

   Hello,

   The most common reason why MySQL is not running is that it stopped or failed to start as a result of not enough memory.

   This can usually be seen by attempting to start the mysql server (“service mysql start” on Ubuntu and some other systems) and then reviewing the mysql error log (usually in /var/log/mysql/error.log or similar file path).

   A useful program to review the logs one page at a time is “less” –for example:

   less /var/log/mysql/error.log

   If you see memory issues such as “mmap can’t allocate” then you can be sure that you are having memory issues.

   Potential solutions are:

   1) upsize to a larger server. We recommend at least a 1GB droplet for any server utilizing a MySQL database.

   2) enable swap

   3) tuning: reduce the number of running programs, configure mysql or other programs to use less ram, etc)

 69. Samet hocam selamlar, ücretsiz paneller için arastırma yaparken buyvmnoktanet adlı siteyi duydum vps satışı yapıyorlar , bu site ile ilgili bilginiz varmıdır . fiyat ,performans , güvenlik bakımından.
  Tavsiye edermisiniz buradaki ürünleri kullanmayı.

 70. 10$ olana CentOS 6.5 32-bit kurulumu yaptım. uTorrent Server yükledim. Apache-MySQL-PHP-PhpMyAdmin kurulumlarını da yaptım. Upload / Download VPS olarak kullanıyorum. Çok da memnunum. Torrent üzerinden indirme hızım 10-15 mbps arasında değişiyor. FileHostlara yükleme hızım da 17-20 mbps arasında değişiyor. Bandwidth konusunda sıkıntı yaşayanlar varsa da şunu söyleyebilirim ki, şuan için bandwidth aşımlarında işlem yapmıyorlarmış. Attığım ticketlar sonucu öğrendim bunu. Upload / Download VPS için birebir şuan bu sistem. Rapidleech scriptine MTN eklentisini de kurdum. Videolardan sorunsuzca thumbnail alabiliyorum. Bir de PPTP VPN Server yükledim sunucuya. Bazı yerlerden dosya indirirken adres IP’ye göre veriliyor. VK videoları gibi. VPN sunucusuna bağlanıyorum. Böylece benim ve VPS’nin IP’leri aynı oluyor. IDM ile çektiğim linkteki videoyu de rapidleech sorunsuz indiriyor sunucuya. RAR’ı da yükledim VPS’ye sıkıştırma, partlara bölme, rar çıkartma işlemleri de sorunsuz oluyor. Kısacası upload işi için büyük paralar verip, Windows sunucular almanıza hiç gerek yok. Digitalocean’dan alınan 5$ VPS de iş görüyor. Benim 10$ alma sebebim disk alanı yüzündendi. Ama 5$’lık VPS ile de bu iş çok rahat yapılıyor. Denedim. Upload / Download için kullanacak arkadaşlara tavsiye ederim. 🙂

 71. Abi sen ne yaptın öyle 😀 ben wordpress altyapısı kullanan biriyim bir hosta film sitesi kurdum vps almak istiyorum nasıl yapacağımı bilemiyorum çok kafam karıştı şuan sitem başka bir hostta nasıl taşıyacağım veri kaybı olmadan vpsye

 72. merhaba ben sizin refinizle üye oldum siteye centos aktifleşmedi ubuntu kuruldu servere sorun olur mu wordpress kurmak istiyorum

 73. mrb benim sunucuda alttaki gibi mesaj var sunucu çalışmıyor.ne yapmalı sizce

  Merhaba,

  Biz bir DDoS saldırısı sunucularından biri veya daha fazlası başlatılan ediliyor gibi görünen tespit olduğunu bildirmek için üzgünüz.

  … tarzı bir dönüş yapıldı bana.

 74. Merhabalar

  Paylaşımın için çok teşşekür ederim en ince püf noktasina kadar göstermişsiniz..

  Benim size bir kaç sorum olacaktır ben daha önce hiç vps kullanmadim (yönetmedim) amatör olarak başlamak istiyorum

  IRCD için vps’i nerden almayalim

  özellikleri neler olmali

  extra bir eklenti veya yazilim gerekir mi ?

  Bana yardimci olursaniz sevinirim.

 75. merhabalar kurulumu en ince ayrintisina kadar yaptim fakat 2 yerde kaçirdiğim birşey var sanki

  Birisi nameserver bir diğeri ise nginx kurulumu domain aldiğim firmaya nameservlerimi giriyorum kabul etmiyor..

  ngnix kurulumunda ise ;

  Restarting nginx daemon: nginxRemaining processes: 32291 . Restarting nginx daemon: nginxRemaining processes: 32348 .

  böyle bir hata aliyorum

 76. hocam söylediklerini harfi harfinr yaptım kısımda hata alıyorum ve yüklemiyor hatayıda analamdım.yerdımcı olurmusunuz.

 77. Samet Arkadaşımızın Vermiş Olduğu Bilgilendirici ve Eğitici, ve Doğru Bilgiler Işığının bizi aydınlatması ve harekete geçmemiz için bir fırsat olarak kendisine teşekkür ediyorum, çalışma hayatında sağlık , mutluluk ve başarılar diliyorum.

 78. Hocam merhaba,
  DijitalOcean da 4 site daha barındırıyorum demişsiniz bunları öğrenmek mümkün mü ve tek vpste mi yoksa ayrı vpslerde mi barındırıyorsunuz? DijitalOcean dışında uygun fiyatlı kaliteli firma öneriniz var mı?

  • Merhaba. Çok geç bir dönüş oldu özür dilerim. Ama farklı okuyanlar yararlansın en azından diyerek yazıyorum. 4 siteyide aynı ipde barındıracaksanız tek vps yeterlidir. Ha ben farklı ip isterim derseniz 2-2 li halde 2 sunucuya atabilirsiniz. Farklı vps olarak önerebileceğim firmalar var fakat fiyat/performans olarak kesinlikle burayı öneririm.

 79. Merhaba hocam bilgiler için teşekkürler. Şuan 110 dolarım var digitaloceanda ve 40 dolarlık paketi almayı planlıyorum. Acaba wordpress gibi bol sql sorgusu çalıştıran bir site için günlük kaç hit kaldırır acaba ortalama olarak? Birde diyelim 10k kaldırıyor site hit 10k yı geçmeye baslayınca sıkıntısız direk bi üst pakete taşıyabiliyormuyuz ?

  • Merhaba. Üst pakete taşırsınız fakat disk alanı artmaz. Ram ve işlemci artar. Yine düşürmede de en aşağı oluşturduğunuz pakete düşer.

   Hit olarak sağlam cache (wp super cache ve tam ayarlar ile) güzel hitler alabilirsiniz. Tabi eklentilere, temaya vsye göre değişken. Cryptosam mesela 5 dolarlık pakette uzun süre barındı. O şekilde hesap edebilirsiniz.

   • Üst pakete geçerken disk alanının da artması şöyle sağlanabilir:

    1. ilk olarak mevcut paketin (droplet) yedeği (snapshot) alınır,
    2. sonra paket iptal edilir (destroy)
    3. aynı lokasyonda üst paketten yeni bir droplet oluşturulur,
    4. droplet oluşturulurken image olarak iptal edilen paketin yedeği seçilir.

    Bu yolu izlediğinizde oluşturduğunuz yeni droplet için iptal edilen eski dropletin ip’sini size tekrar verdiği için herhangi bir kaybınız olmaz. digitalocean’ın destek ekibinin verdiği cevaptır.

  • Apache derlerken ioncube kurulumunu seçtim. Yani direk bizim videodaki gibi kurarsanız ioncube de diğer gerekli tüm modüllerde kurulacaktır.

 80. Hocam merhabalar, peki okuduğum kadarıyla ek ip hizmeti vermiyorlar. Siz de bahsetmiştiniz galiba ama tekrar sorayım dedim. Bir tane 5 dolarlık paketten alınca sadece bize özel ip veriyorlar değil mi? O zaman özel ip almak istiyorsak yeni droplet açarsak buna ulaşır mıyız?

  Dediğiniz gibi de cpanel lisansını bu dropletler arasında geçiş yaptırabilir miyiz?

 81. merhaba samet, referansından alım yaptım ve paylaştığın bilgiler için teşekkür ederim. ben vps üzerine yeni yeni birşeyler öğrenmeye başladım. şuan cpanel lisansını karşılayacak bir geridönüşüm almadığım için her ay cpanele ödeme yapmak istemiyorum. benim sormak istediğim cpanelin 15 günlük deneme süresinde sitemin bütün ayarlamalarını yaparsam ve ftp kurarsam deneme süresi bittiğinde sıkıntı yaşar mıyım? site düzenli olarak çalışır mı? ayrıca ftp kullanmaya devam edebiliyor muyuz cpanel olmadan?

  • Merhaba Emre. 15 hün denersin ayarları yapar bırakırsın sıkıntı yaşamazsın. Ftp erişebilirsin hiç sıkıntı olmaz. Maillerine smtp ile erişirsin. Kısaca kullanırsın her şey aktif devam eder.

 82. Merhaba,
  Google PageSpeed’te sitenizin hızı gerçekten çok iyi görünüyor. Yazınızın tarihi 2013, acaba hala aynı VPS’yi mi kullanıyorsunuz, değiştirdiyseniz hangi firmayı kullanıyorsunuz belirtir misiniz?
  İyi çalışmalar.

 83. Hocam vps aldım. sizin dediklerinizi yaptım. “Settings kısmından Enable VirtIO (Beta) tıklayıp seçiyoruz” demişsiniz mam bu seçenek bende yoktur. Olanlar aşağıdakiler . Private Networking ile IPv6 yı seçip kurdum. centos 6,5/64 webadmin kurdum şimdide ssl hatası veriyor. Nerede yanlış yapıyorum acaba ayarlarda dediğini bulamadığım için rastgele seçtim. Yardım edebilir misin
  Available Settings: Private Networking Backups IPv6 User Data

 84. Merhaba Hocam; biz sizin videolarınızı izleyerek VPS satın aldık. cpanel deneme sürümünü, nginx’i vs kurduk. Sonra siteyi kurduk fakat mail ayarlarında ve subdomain ayarlarında bir hata olmalı. Bir türlü çıkamıyoruz işin içinden.
  1. cpanel’den otomatik subdomain işlemini gerçekleştiremiyoruz.
  2. üye kaydı yaptığımızda “onay maili gönderilemedi” hatası alıyoruz.
  Bu iki konuda acil yardımlarınızı bekliyoruz. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Halit hocam;
   1. Standart girip ekle dersiniz subdomaini ana dizininde açar ilgili sitenin. Sıkıntı olmamalı bunda.
   2. Mail için phpmail ilemi smtp ilemi gönderim yapılıyor. Bence smtp olarak deneyin derim. Baya da bir zaman olmuş yazalı farklı kişiler aynı sıkıntıyı yaşarsa yararlansın diye yazıyorum.

 85. WordPress ve opencart için gerekli olan ekletiler panel içindeki seçtiğiniz eklentilerde varmı? mysqli, phpmyadmin vs varmı?
  C panel deneme lisansı ile sitelerimizi kurduk ve lisans süresi bitti. sonrasında sitelerimizin yedeğini vs almak için c panele girmemiz gerekecek, bu işlemleri nasıl yapacağız.? tekrar deneme lisansı alarak mı yoksa başka bir yolu varmı? en ucuz vps cpanel lisansı nasıl alabiliriz?

  • Çoğu scripte uyar opencartta da sıkıntısız kullanırsınız. Kurun cpanel lisans bitsede googlede aratın cpanel ssh backup ile full yedek alırsınız sitelerin ordan indirirsiniz. Kısaca ssh ile alınabilir panel olmasa da yedek. Lisans için araştırın 15 dolar ortalama fiyatı panellicence, buycpanel vs olabilir.

 86. Selam,

  Senin sayende vps aldım buradan ilk defa hayatımda kontrol panel kurdum, tabii cpanel değil, centos panel benimkisi, ücretsiz ve baya sorunlu, kuracak arkadaşlara alternatifleri değerlendirmelerini öneririm. Zpanel eskiden kuruluyordu, 6.7 centos’a ama şimdi hernasılsa desteklemiyor. Neyse kısa keseyim, konuya geleyim. Bir website kurdum, insanların online dosya upload edebildiği bir site. Şuanda günde ortalamA 10 20 mblık 100 150 dosya gönderiliyor ve indiriliyor.Bu da eder ortalama günlük 2 gb dosya paylaşımı. Şimdi aldığım vps 40 gb ssd. Ben bu ay bu 40 gb ssd’nin 16 gb’nı kullanmışım. 24 gb ssd kullanılabilir diyor. Şimdi bu 40 gb’e eriştiğinde ne olacak? Bu ssd olayı nedir? Bandwith tarzı birşey mi? 40 gb ssd’ye eriştiğinde server suspend yer mi?

 87. Adamlara sordum, fiziksel hafıza dediler, daha hızlı olmasını sağlıyormuş. Upload edilen dosyaları sildiğimde, kullanılabilecek ssd miktarı da arttı. Ben sınırlı bandwith kullanımı gibi birşey zannettim. Tekrar teşekkürler samet, faydalı bilgilerin için.

 88. abi gozunu seviyim bana yardım et lutfen abi vps aldım sitemi ayarlıyamıyorum abi lutfen yardım et mail adresim yorumda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO çalışmaları için kullanılan programlar

Google Penguen 2.0 güncellemesi