WordPress Robots.txt Dosyası Hazırlama

Robots.txt ayarları çok önemlidir. Arama sonuçları kısmında siteniz. com/feed, site. com/ page gibi arama motorları tarafından kopya gibi algılanabilecek kısımlar olur.(Kopya demeyelimde bunlar ana yazılarınızı vurgulamanızı kısıtlar. Onları da engelleyip indexleriniz arasına katmamalısınız.) Blog demişsiniz ben wordpress olduğunu varsayarak kendi robots.txt mi veriyorum size.

WordPress robots.txt örneği

# Google Image
User-agent: Googlebot-Image
Allow: /

# Google AdSense
User-agent: Mediapartners-Google*
Allow: /

# Google Adsbot
User-agent: Adsbot-Google
Allow: /

# digg mirror
User-agent: duggmirror
Disallow: /

# Archive
User-agent: ia_archiver
Disallow: /

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Disallow: /wp-includes/
Disallow: /trackback/
Disallow: /feed/
Disallow: /comments/
Disallow: */trackback/
Disallow: */feed/
Disallow: */comments/
Disallow: /*?
Disallow: /xmlrpc.php
Allow: /wp-content/uploads/
Disallow: /page/*
Disallow: /etiket/*/page
Disallow: /etiket/*/page/
Disallow: /etiket/*/page/*
Disallow: /etiket/*/page/*/
Disallow: /kategori/*/page
Disallow: /kategori/*/page/
Disallow: /kategori/*/page/*
Disallow: /kategori/*/page/*/

Üsttekine benzer kendi sitenize özel oluşturursunuz.(Ben garantici adamım. Biraz agrasiftir ama üstteki robots.txt sağlamdır 🙂 Mesela */page demişsek */page/ demeye gerek yok aslen ama ben birkaç sıkıntı yaşadım ondan ekledim. Ekleyin sizde garanti olsun) Sitemapı ben buraya eklemedim zaten webmaster tools’ tan ekli. Bu oradan ekli değilse ve farklı hedef arama motorları varsa onlara yol gösteriyor.
Yani siz isterseniz şunuda robots.txt dosyasında en alta eklersiniz;
Sitemap: http://….

Sorunuz olursa burdan iletirseniz elden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

15 yanıt

  1. Disallow: /etiket/*/page
   kısmından altını kendi sitenize göre oluşturacaksınız. İsterseniz etiket satırının üstü tüm wordpress siteler için kullanılabilir.

 1. Merhaba Hocam size sormak istediğim farklı bir konu var araştırdım yalnız bir türlü bulamadım. webcache olayını bilirsiniz. En son ne zaman indexlendiğinizi gösteren bir google aracı. Ben 1 hafta önce indexlenmiştim yalnız nasıl olduysa beni 12 önceki index aldığım güne dönderdi nedendir acaba?

  1. Bu kadar takıntı yapmayın bu web cache vs olaylarına. İçeriğinizi girmeye bakın derim .

 2. bu şekilde Disallow: /etiket/*/page

  olunca etiketlerin indexlenmesini engellemiş olmuyor muyuz acaba ?

  1. Hayır engellenmiyor. Etiketleri sayfalayınca page kısımlarını indexleme demek istiyorsun botlara orda. Yapıya göre özelleştirmek gerek.
   /tag/*/page
   vs gibi.

 3. merhabalar.
  benim sitede robot.txt yok :S yada ben bulamadım. yardımcı olurmusunuz robot dosyası nerede olur site panelımde ve yok ise olusturup nereye atmalıyım dosyayı wordprees kullanıyorum bu arada.

 4. sitenizi kelime bazlı bir konu araştırıken gördüm ve yazılarınız gerçekten özgün ve yararlı bilgiler aktarıyorsunuz.Güzel bir kaynak olarak sitenizi takipteyim.Teşekkürler.

 5. Bu robots.txt dosyasını attığımızda daha önceki indexlenen konuları kapsar mı yoksa bundan sonrakiler için mi geçerli. Birde benim attığım video resimleri yaıdan önce çıkıyor oda saçma biryeri açıyor. bunu nasıl engellerim acaba?
  cevap verirseniz çok sevinirim.

  1. Daha önce değil tüm konuları kapsar. Bunu kendi sitenize göre ayarlayıp atmalısınız. Video resimleri olayı eğerki etiket ise sitemap ayarlarından etiketin değerini azaltmalısınız. Yani yazılar 0.9 ise etiketler 0.9 dan alt değer olmalı. Muhtemelen sizde üstte etiketler çıkıyor ve sorun bu.

 6. hocam ben bunu direk kullansam sorun olmaz demi.. ekleme yapcagim bir yer varsa sölermisin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna Benzer Yazılar

CyberPanel kurulumu
Linux

CyberPanel Kurulumu

Yıllarca cPanel ve diğer kontrol panellerine yüzlerce hatta binlerce dolar ödemek zorunda kaldığım için CyberPanel’i ilk duyduğumda oldukça heyecanlanmıştım. (Yıllar öncesi CyberPanel ilk çıktığı zamanlarda).

2020 SEO
SEO

2020 Yılı İçin SEO Çalışması Rehberi

Son yazıyı yazalı baya olmuş. Hem şöyle içimizi dökelim, Seo’da neler olup bitmiş bildiklerimizi veya öngörülerimizi yazalım, hem millet ne yapıyor ne ediyor bir bakalım